تعمیر چیلر :

تعمیر چیلر در بخش صنعتی یکی از واجبات دنیای صنعت امروز به حساب می آید زیرا برای ایجاد آب سرد و هوای مطبوع در این بخش به آن نیاز است ، که با توجه به کاربردهای آن دارای دو نوع تراکمی و جذبی است.

تعمیر چیلر

انواع چیلر :

1- چیلر تراکمی :

تعمیر چیلرهای تراکمی که برای ایجاد آب سرد با دمای بسیار پایین برای تهویه عالی و در سطح صنعتی است صورت می گیرد چیلرهای تراکمی براساس سیکل تبرید تراکمی فعالیت می کنند.

برای تعمیر چیلر تراکمی باید اجزای آن را بشناسیم :

1 - کمپرسور: انواع مختلفی دارد مانند رفت و برگشتی، مارپیچی، گریز از مرکز و حلزونی ، 2 – کندانسور: دو نوع مختلف آبی و هوایی است، 3 – شیر انبساط: که انواع ترموستاتیک ، فشاری و الکترونیک موجود است، 4 – اواپراتور: که از انواع پوسته و لوله، پوسته و کویل، صفحه ای موجود است، 5 - پمپ، 6 – برج خنک کن، 7 – فن کویل (هواساز)، 8 – لوله کشی و شیرآلات

تعمیر چیلر

2- چیلر جذبی:

تعمیر چیلر های جذبی که امروزه جایگزین چیلرهای تراکمی است از اهمیت بالایی برخوردار است یکی از مصارف چیلرهای جذبی تهویه مطبوع است که با استفاده از بخار کم فشار آب داغ و یا آب گرم هزینه برق مصرفی را کاهش می دهد.

امروزه سه نوع چیلر جذبی در بازار موجود است :

1 – چیلر جذبی تک اثره: از لحاظ اقتصادی به صرفه تر از انواع دیگر است. 2 – چیلر جذبی دو اثره یا دو مرحله ای: با توجه به قیمت بالاتر دارای بازدهی بیشتری است. 3- چیلر جذبی شعله مستقیم: این نوع چیلر به صورت سرمایشی و گرمایشی است

برای تعمیر چیلرهای جذبی باید اجزای اصلی آن را بشناسیم :

1 – اواپراتور. 2 – ابزوربر یا جاذب . 3 – ژنراتور . 4 – کندانسور . 5 – مبدل حرارتی . 6 – پمپ های مبرد ، محلوله و وکیوم

تعمیر چیلر

در دنیای صنعت امروز، انتخاب چیلر مناسب باتوجه به آلودگی های موجود و بهینه سازی مصرف برق حائز اهمیت است. البته انتخاب چیلر مناسب در تعمیر چیلر تاثیر زیادی دارد.