skip to Main Content

زودپز، قابلمه ای است که با استفاده از فشار بخار آب، منجر به پخته شدن سریع تر مواد غذایی می شود. از این رو زودپز، عملکرد خاصی دارد که موجب حفظ مواد مغذی در غذا می شود و طعم و بوی غذای شما آسیب نمی بیند. در واقع این عملکرد با تولید فشار بالا و نه حرارت بالا، مواد مغذی در زودپز حفظ می شوند. اما از نظر شما آیا پختن غذا در زودپز ضرر دارد؟

مهم ترین بخشی که در زودپزها وجود دارد، درب دیگ زودپز می باشد؛ چرا که با استفاده از سوپاپ اطمینان و همچنین سوپاپ پستونکی (در زودپزهای جدید) می تواند در پروسه پخت نقش زیادی داشته باشد و تمام این پروسه توسط درب دیگ زودپز صورت می گیرد. بنابراین طرز کار دیگ زودپز بر اساس ترکیبی از فشار و بخار است و با ایجاد فشاری بالا و ایجاد بخار، قدرت بیشتری به آشپزی زودپز می بخشد.

همچنین دیگ زودپز دارای واشری است که با حبس کردن بخار، فشار محیط را بسیار بالا می برد و این ویژگی بسیار مفید و مهم زودپز می باشد.

از این رو با افزایش نقطه جوش آب یا مایع در دیگ، رطوبت به شکل بخار وارد مواد غذایی می شود و باعث می شود مواد غذایی سریع تر پخته شوند؛ دیگ دمای جوش آب را افزایش می دهد و زمان پخت را کاهش می دهد. همچنین، با حبس کردن بخار در داخل دیگ، آب و دمای مواد از بین نمی روند.

با این وجود در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات تعمیر زودپز آریابهکار قصد داریم شما عزیزان را با این موضوع آشنا سازیم که آیا زودپز ضرر دارد یا خیر؟! همراه ما باشید.

آیا زودپزها سرطان زا هستند؟

استفاده از زودپز به عنوان یک روش پخت و پز سریع و آسان، یک موضوعی است که ممکن است درباره اش شایعاتی اعم از احتمال سرطان زایی برخی مواد مصرفی در آن وجود داشته باشد. با این حال، در تحقیقات علمی اخیر نشانه های قاطعی در این خصوص به دست آمده است که استفاده از زودپز به طور کلی سرطان زا نیست و نباید نگرانی بخصوصی در این زمینه داشته باشید. اما چرا و چگونه؟

آیا زودپزها سرطان زا هستند

یکی از مسائل مطرح شده در ارتباط با زودپز، مربوط به تشکیل مواد مختلف در طول فرایند پخت و پز است. در زودپز، غذا در فشار بالا و در دماهای بالا پخته می شود که می تواند به تشکیل ترکیبات جدیدی مانند آکریلامید، هیدروکربن های پلی اسیکلیک و هیدروکربن های نیتروزه موجب شود. اما تحقیقات نشان داده است که سطوح این ترکیبات در غذاهای پخته شده با زودپز در حدود طبیعی و مطابق با استانداردهای ایمنی هستند و در مقادیر مضر قرار نمی گیرند.

به طور کلی، استفاده از زودپز به دلیل زمان کمتر پخت و پز و کاهش استفاده از روغن و چربی، می تواند گزینه ای مناسب و سالم برای پخت غذاها باشد. با این حال، برای حفظ سلامت و کاهش مخاطرات مربوط به پخت و پز، می توان موارد زیر را رعایت کرد:

کاربر گرامی: جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه صحیح بستن درب زودپز مقاله در زودپز را چگونه ببندیم؟ را به شما پیشنهاد میکنیم.

 1. استفاده از مواد تازه و سالم برای پخت و پز.
 2. رعایت دماها و زمان های پخت مناسب براساس دفترچه راهنمای زودپز.
 3. استفاده از ظروف مقاوم در برابر فشار و حرارت بالا.
 4. تمیز کردن و نگهداری صحیح زودپز.

به طور خلاصه، استفاده از زودپز به طور کلی سرطان زا نیست و می توان به طور امن از آن برای پخت و پز غذاها استفاده کرد؛ با رعایت موارد ایمنی مذکور و بهداشتی معمول در پخت و پز هر نوع غذا، زودپز می تواند یک گزینه مناسب باشد.

مزایای استفاده از زودپز

هر چند چندین سال است که انواع و اقصام زودپز در برندها و مدل های متعددی در کشور ما عرضه شده اند، اما باز هم معمولا ما پخت و پز بر روی اجاق گاز در قابلمه های مختلف را ترجیح می دهیم و علت اصلی این انتخاب نیز باورهای اشتباه ما در خصوص زودپز است؛ چرا که سال هاست گفته می شود زودپز می تواند سرطان زا باشد و این در حالی است که تحقیقات علمی و پزشکی انجام شده نشان داده اند زودپز تحت هیچ شرایطی سرطان زا نیست! با این وجود علیرغم اینکه زودپزها سرطان زا نیستند، بلکه مزایایی نیز دارند که شما می توانید از این مزایا بهرمند شوید. از مهم ترین مزایای زودپزها می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

مزایای استفاده از زودپز

1. سهولت در تمیز کردن

تمیز کردن زودپزها نسبت به قابلمه ها و… بسیار آسان است! در دیگ ها و قابلمه های معمولی، اغلب رسوبات و آثار باقیمانده از مواد غذایی می تواند تشکیل شود اما در زودپزها، طراحی جداره ها و دیواره به گونه ای است که جرم و آثار مواد غذایی در آن جمع نمی شوند؛ چرا که معمولا جنس زودپزها استیل مقاوم و ضد زنگ می باشد. به همین دلیل، شما به راحتی می توانید آن را شستشو داده و تمیز کنید. این ویژگی زودپز باعث می شود که فرآیند تمیز کردن پس از پخت و پز آسانتر باشد و زمان زیادی از شما نگیرد.

2. صرفه جویی در انرژی

زودپز به دلیل استفاده از فشار بالا و مدت زمان کمتر پخت، باعث صرفه جویی قابل توجهی در انرژی می شود؛ زیرا نیاز به مصرف کمتری برای تهیه وعده های غذایی وجود دارد. بنابراین اگر زودپز خریداری کنید متوجه کاهش قبوض خود خواهید بود. از این رو اگر مایل هستید تا میزان انرژی بالایی برای پخت مواد غذایی استفاده نکنید، می توانید اقدام به خرید زودپز کنید.

3. حفظ مواد مغذی غذای شما

غذاهای پخت و پز شده در زودپز، بیشتر مواد مغذی خود را حفظ می کنند و طعم آنها تغییری نمی کند؛ زیرا در فشار بالا و به مدت زمان کمتری پخته می شوند که باعث حفظ وجود مواد مغذی و ویتامین ها می شود. اما این در حالی است که پخت و پز در قابلمه های مختلف، ممکن است عطر و بوی مواد غذایی را بگیرند و بوی دیگری از غذا احساس کنید!

4. سرعت پخت بالا

یکی از مزایای اصلی زودپز همانگونه که از نام آن مشخص می باشد، سرعت بالا در پخت و پز غذاها است. با استفاده از زودپز، بازه زمانی پخت انواع غذاها تا 70٪ کاهش پیدا می کنند که یک نتیجه عالی و قابل توجه است.

بنابراین، استفاده از زودپزها به دلیل حفظ مواد مغذی، صرفه جویی در انرژی، سهولت در تمیز کردن و سرعت بالا در پخت و پز، می تواند یک انتخاب مناسب برای تهیه انواع مختلف غذاها باشد.

کدام مواد غذایی را نباید در زودپز بپزیم؟

زودپز، مواد غذایی را با فشار بالا و نه حرارت بالا پخت می کند. این ویژگی زودپز، باعث حفظ کیفیت مواد غذایی می شود، اما با توجه به فشار زیاد ممکن است تغییراتی در مواد غذایی ایجاد شده و ارزش غذایی آن کاهش یابد.

کدام مواد غذایی را نباید در زودپز بپزیم

کاربر عزیز: برای کسب آگاهی بیشتر درباره زودپز خوب میتوانید مقاله یک زودپز خوب چه ویژگی هایی دارد؟ را مطالعه کنید.

بنابراین با پختن غذا در زودپزها، برخی از ویتامین ها و مواد مغذی که به گرمای زیاد حساس هستند، ممکن است کاهش یابند. به عنوان مثال، ویتامین C، بتاکاروتن و سایر ترکیبات مفید، در زودپز از بین می روند. همچنین، ممکن است اسیدهای چرب امگا 3 نیز به دلیل استفاده از دیگ زودپز، از بین بروند. اما کدام مواد غذایی را نباید در زودپزها بپزیم؟

در ادامه با این مواد غذایی آشنا خواهید شد:

 • حبوبات.
 • مربا.
 • غذاهای حاوی شیر.
 • مرغ.
 • نان.
 • غذاهای سرخ کردنی.
 • گوشت های اشباع شده با چربی.
5/5 - (1 امتیاز)

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
بازگشت
تماس ۰۲۱۴۵۴۳۷
واتساپ آریابهکار
تلگرام
موبایل: 09190111214