skip to Main Content

تفاوت بخور سرد و گرم موضوع مورد بررسی در این مقاله است.

از دستگاه های بخور سرد می توان در خانه و محیط های وسیع استفاده کرد.عمکلرد دستگاه بخور سرد بدین صورت است که ابتدا آب سرد درون مخزن را در دمای اتاق با اسپری سرد کردن در هوا پخش می کند و موجب افزایش رطوبت محیط می شود.
شاید این سوال برای کسانی که قصد استفاده از دستگاه بخور سرد دارند پیش آمده باشد که بخور گرم خوبه یا سرد ؟ ما در این مقاله سعی داریم به بررسی مختصری از این دو مدل دستگاه بخور بپردازیم تا با توجه به فاکتور ها و تفاوت بخور سرد و گرم دارند تصمیم گیری برای خرید بخور برای شما آسان شود.

احتمالا یکی از فاکتور های شما در خرید رطوبت ساز عمر بالا آن باشد و کم تر به تعمیر بخور سرد احتیاج پیدا کند. از فاکتور های دیگر میتوان به عمکلرد بالای آن در بخاردهی و ایمن بودن آن برای استفاده در کنار کودکان اشاره کرد.لیستی از اولویت های مهم خود تهیه کنید تا قدرت تصمیم گیری شما بهتر شود و انتخاب بهتری داشته باشید.

دسته بندی دستگاه های بخور

تفاوت بخور سرد و گرم

در فصل زمستان به علت استفاده از وسایل گرمایشی، هوا خانه رطوبت خود را از دست می دهد. این امر موجب خشکی پوست و تحریک سینوس ها می شود. دستگاه رطوبت ساز کمک می کند تا رطوبت از دست رفته خانه که میزان آن بهتر است بین 30 تا 40 درصد باشد به خانه باز گردد.

یک دستگاه خوب رطوبت ساز باعث می شود تا خشکی پوست، سوزش گلو، سردردهای سینوسی و خارش بینی و چشم از بین برود.از دیگر فواید آن جلوگیری از خونریزی بینی که به علت خشکی مجاری تنفسی ایجاد می شود.

دستگاه های بخور به دو دسته بخور گرم و سرد تقسیم می شوند. کار اصلی هر دو مدل دستگاه های بخور افزایش رطوبت محیط می باشد ولی در داخل بصورت متفاوتی عمل می کنند. در ادامه به تفاوت بخور سرد و گرم می پردازیم.

دستگاه بخور گرم

تفاوت بخور سرد و گرم

در دستگاه بخور گرم ابتدا آب داغ می شود.و سپس از آن رطوبت گرم تولید میشود. آب داغ در دستگاه به باکتری ها اجازه رشد نمی دهد.دستگاه بخور گرم قابلیت جمع آوری مواد معدنی باقی مانده از آب را دارد و بدون تعویض فیلتر هم عملکرد خوبی داشته باشد.با توجه به تولید بخار گرم بدون مواد معدنی و جلوگیری از رشد باکتری ها، بعضی از افراد از آن به عنوان سالم ترین دستگاه موجود در بازار می دانند.

دستگاه بخور سرد

تفاوت بخور سرد و گرم

از دستگاه های بخور سرد می توان در خانه و محیط های وسیع استفاده کرد.عمکلرد دستگاه بخور سرد بدین صورت است که ابتدا آب سرد درون مخزن را در دمای اتاق با اسپری سرد کردن در هوا پخش می کند و موجب افزایش رطوبت محیط می شود. دستگاه های بخور سرد به دو دسته کلی تبخیری و اولتراسونیک تقسیم می شوند. این دو دستگاه از نظر عملکرد داخلی با هم تفاوت دارند ولی نتیجه یکسان تولید رطوبت در هر دو سیستم وجود دارد.

در دستگاه های بخور سرد تبخیری آبی که در مخزن جریان دارد توسط فن به هوا پخش می شود و موجب افزایش رطوبت محیط می شود.دستگاه بخور سرد با سیستم اولتراسونیک کار می کند. مولکل های آب توسط ارتعاشات تبخیر شده و در هوای محیط پخش می شود.

دستگاه بخور سردی که با سیستم اولتراسونیک کار می کنند بسیارکم صدا تر و آرام تر کار می کنند و موادمعدنی درون آب را پخش می کند و مانند گرد و غبار سفید روی اثاثیه منزل می نشیند و مواد معدنی آب را درون خود جمع آوری نمی کند. البته گرد و غبار هیچ ضرری نداشته و در صورت استفاده از آب مقطر می توان از پخش آن ها جلوگیری کرد.

معایب و مزایای بخور گرم

• آب در دستگاه بخور گرم به حالت جوش می رسد. اگر قصد استفاده از این نوع بخور را دارید آن را در مکانی دور از دسترس کودکان قرار دهید.

• بخور گرم برای گرم کردن آب احتیاج به مصرف برق بیش تری دارد.

•به علت گرم بودن بخار ایجاد شده در بخور گرم، دمای محیط می تواند به آرامی بالا رود و بالعکس آن بخور سرد موجب خنک تر شدن هوا می شود. پس با توجه به آب و هوایی که در آن زندگی می کنید میتوانید نوع دستگاه را انتخاب کنید.به عنوان مثال اگر در یک منطقه با آب و هوای گرم زندگی میکنید بخور سرد می تواند گزینه مناسبی باشد و اگر در منطقه سردی زندگی میکنید بخور گرم گزینه مناسبی می باشد.

•همانطور که در بالا گفته شد با توجه به ویژگی گرمایشی آن میتوان از آن در محیط های سرد استفاده کرد.

معایب و مزایای بخور سرد

•به دلیل اینکه دستگاه بخور سرد در معرض رشد باکتری قرار دارد باید به طور مرتب تمیز شود.

•دستگاه بخور سرد برق کم تری نسبت به بخور گرم مصرف می کند.

• ارزان تر بودن این نوع از دستگاه بخور نسبت به بقیه انواع بخورها

• اگر کودک کوچکی دارید استفاده از بخور سرد از نظر ایمنی مناسب تر است.

شرکت آریابهکار با بیش از 30 سال سابقه تعمیرات لوازم خانگی در خدمت شما می باشد.چنانچه نیاز به تعمیر بخور سرد و یا سایر لوازم خانگی پیدا کردید تکنسین های متخصص شرکت می توانند شما را یاری کنند.

چرا در زمستان استفاده از بخور سرد توضیه می شود؟

در فصل زمستان به علت استفاده از وسایل گرمایشی، هوا خانه رطوبت خود را از دست داده و موجب خشکی پوست و تحریک سینوس ها می شود. دستگاه رطوبت ساز کمک می کند تا رطوبت از دست رفته خانه که میزان آن بهتر است بین 30 تا 40 درصد باشد به خانه باز گردد.

مصرف برق بخور سرد بیشتر است یا بخور گرم؟

بخور گرم برای گرم کردن آب احتیاج به مصرف برق بیش تری دارد.

بخور سرد بهتر است یا بخور گرم؟

با توجه به آب و هوایی که در آن زندگی می کنید می توانید نوع دستگاه را انتخاب کنید.به عنوان مثال اگر در یک منطقه با آب و هوای گرم زندگی می کنید بخور سرد می تواند گزینه مناسبی باشد و اگر در منطقه سردی زندگی میکنید بخور گرم گزینه مناسبی می باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

This Post Has 2 Comments

 1. چرا در این سایت گفته نمی‌شود که دستگاه بخور سرد معایبی دارد که همزمان با بخاری نمیشود روشن کرد. بعد از روشن کردن دستگاه فورا شعله بخاری در زمستان قرمز می‌شود. وخطر بیشتری دارد تا سلامتی

  1. قرمز شدن شعله بخاری و گاز به دلیل موارد معدنی موجود در آب هست که در هوا قرار میگیره و هیچ مشکلی نداره .

   علت تغییر رنگ شعله هنگام استفاده از دستگاه بخور چیست؟

   روشن بودن دستگاه بخور باعث کاهش اکسیژن محیط نمی شود و از طرفی علت تغییر رنگ شعله گاز نیز کم شدن میزان اکسیژن نیست. علت واقعی این پدیده یک قانون علمی به نام نشر نور توسط مولکول هاست. با توجه به این قانون به راحتی این اتفاق توضیح داده می شود. در ادامه به طور خلاصه به معرفی این قانون می پردازیم.

   نشر نور توسط مولکول ها
   زمانی که مولکول ها یا یون ها در معرض گرما قرار می گیرند، تابش های مشخصی از خود منتشر می کنند که این تابش ها بیشتر در نواحی مرئی ( قابل دیدن برای ما ) و ماوراء بنفش هستند.

   زمانی که به یک مولکول یا یون گرما می دهیم، انرژی آن مولکول یا یون زیاد می شود و دیگر نمی تواند در تراز خود باقی بماند به همین دلیل به ترازی بالاتر از تراز خود می رود، اما پس از مدتی به دلیل تمایل به برگشتن به وضعیت طبیعی انرژی خود را از دست می دهد تا به تراز اصلی خود بازگردد. از دست دادن انرژی معمولا با انتشار نور یا گرما همراه است.

   به عنوان مثال فلز “سدیم” را در نظر بگیرید، این فلز جزء عناصر سبک محسوب می شود و در نمونه های آب شهری نیز به مقدار زیاد موجود است. این فلز در دمای شعله بخاری یا گاز که در حدود 2000 درجه است، برانگیخته می شود و از خود نور منتشر می کند.

   دستگاه بخور سرد اولتراسونیک، به این صورت عمل می کند که ابتدا امواج اولتراسونیک به سمت آب می فرستد. سپس ذرات آب به ذرات میکرونی تبدیل شده و در هوا پخش می شوند. بنابراین زمانی که دستگاه بخور شما روشن باشد، بلافاصله ذرات ریز آب در فضا منتشر شده و در صورت وجود بخاری در منزل و یا روشن بودن شعله گاز، عناصر موجود در آن مانند سدیم، کلسیم، منیزیم و … در دمای شعله برانگیخته می شوند و از خود نور منتشر می کنند. بنابراین در اثر این انتشار نور رنگ شعله گاز ممکن است به زرد، نارنجی یا قرمز تبدیل شود. این که دقیقا به چه رنگی در می آید ارتباط مستقیم با میزان املاح آب دارد.

   در نتیجه برخلاف باور عموم مردم، تغییر رنگ شعله همیشه به معنی کمبود اکسیژن یا بد سوختن آن نیست و ممکن است این تغییر رنگ به دلیل وجود عناصر معدنی در بخار هوای اطراف شعله باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
بازگشت
تماس ۰۲۱۴۵۴۳۷
واتساپ آریابهکار
تلگرام
موبایل: 09190111214