skip to Main Content

برفک یخچال یکی از مشکلات رایج و عادی یخچال ها می باشد که خوشبختانه در یخچال های نسل جدید این مشکل به میزان قابل توجهی رفع شده است و اما در یخچال هایی که برای 10-15 سال اخیر هستند، یک مشکل عادی بود که رخ دادن آن برابر با بروز خرابی هایی بود که هم مواد غذایی را تحت تاثیر خود قرار می داد و هم اینکه نمی توانستیم از یخچال استفاده کنیم. با این وجود با به وجود آمدن این مشکل برای شما سؤال خواهد شد که علت برفک زدن یخچال چیست؟

این سؤال یک سؤال کلی می باشد که باید از چندین جوانب مورد بررسی قرار گیرد تا بتوانیم نتیجه گیری کنیم. از این رو اگر تاکنون ده ها بار با برفک یخچال روبرو شده اید و هر سری هم آنرا به‌صورت کامل عیب یابی و رفع کرده اید، نشان دهنده این است که شما مشکل را به‌درستی متوجه نشده اید و هر سری هم صرفا راهکاری را انجام می دادید که برای یک بازه زمانی کوتاه پاسخگو بوده است. با این وجود باید به دنبال یک راهکار اصولی باشید که دیگر این مشکل رخ ندهد.

در ادامه این گزارش از آریابهکار قصد داریم تا تمام جوانب برفک یخچال را مورد نقد و بررسی قرار دهیم تا این مشکل به‌صورت دقیق مورد عیب یابی و بازبینی قرار گیرد. همراه ما باشید.

برفک یخچال چیست؟

عملکرد یخچال بدین گونه است که با استفاده از کمپرسور، سرمای کافی درون یخچال جهت انجماد مواد غذایی تولید می شود و این پروسه به‌صورت دائم در حال انجام می باشد. اما علت برفک زدن یخچال چیست؟ همانگونه که گفته شد، سرمای تولیدی درون یخچال در میان تمام طبقات به‌صورت کامل پخش می شود و دائم در حال حرکت است؛ با این تفاوت که اگر این سرمای تولیدی با هوای گرم برخورد کند، برفک درون یخچال شکل می گیرد! با این وجود برفک یخچال نشان دهنده یک هشدار جدی می باشد!

توجه: در صورت مشاهده برفک یخچال، آنرا جدی بگیرید و اجازه ندهید این خرابی گسترش پیدا کند؛ در صورت عدم آشنایی، از کارشناسان ما درخواست کمک برای تعمیر یخچال کنید.

دلیل برفک یخچال چیست؟

در قسمت بالا با مفهوم و توضیح برفک یخچال آشنا شدید و اینک ممکن است برای شما سؤال پیش بیاید که علت برفک زدن یخچال چیست؟ برای آنکه بتوانید مشکل برفک زدن یخچال را رفع کنید، باید در ابتدا علت برفک یخچال را به‌صورت دقیق و اصولی ریشه یابی کنید؛ در غیر اینصورت هر چند بتوانید مشکل برفک را برای یک یا دو هفته رفع کنید، اما باز هم برای یخچال به وجود خواهد آمد. با این وجود در ادامه این گزارش قصد داریم تا دلایل برفک یخچال را نام ببریم که عبارتند از:

 1. فرسودگی و خرابی لاستیک دور درب (متداول‌ترین علت)
 2. اتمام طول عمر مفید یخچال.
 3. خرابی ترموستات یخچال.
 4. سوختن سنسورها.
 5. خرابی میکروسوئیچ چراغ یخچال.
 6. قرار گیری یخچال در مقابل نور خورشید.
 7. آسیب دیدن بدنه یخچال.
 8. از کار افتادن دیفراست یخچال.
 9. خرابی برد یخچال.
 10. پر کردن بیش از حد یخچال.
 11. خرابی دمپر یخچال.
 12. وارد شدن ضربه به درب یخچال.
 13. خرابی فیوز حرارتی یخچال.
 14. از کار افتادن تایمر یخ زدایی یخچال.
 15. خرابی کمپرسور یخچال.

توجه: معمولا مشکل برفک زدن یخچال یک مشکل فنی می باشد که باید توسط تکنسین تعمیرکار یخچال انجام شود؛ در غیر اینصورت مشکل دستگاه به‌درستی تشخیص داده نخواهد شد.

روش های رفع برفک یخچال

با جستجویی ساده در بستر اینترنت می توانید روش های بسیار زیادی برای رفع برفک یخچال پیدا کنید که اکثر آنها مختص این مشکل نیستند و شما عزیزان نمی توانید مشکل خود را از طریق این روش های نامتعارف رفع کنید. با این وجود در ادامه این گزارش از آریابهکار قصد داریم تا روش های متعارف و رایج رفع برفک یخچال را خدمت شما معرفی کنیم که این روش ها توسط تکنسین های آریابهکار تائنید شده اند و می توانید با خیالی آسوده آنها را اجرا نمایید.

هشدار: اگر دانش فنی تعمیرات یخچال ندارید، به هیچ وجه موارد فنی را در خانه انجام ندهید تا یخچال شما آسیب بیشتری نبیند.

1. تخلیه و خاموش کردن یخچال

برای از بین بردن برفک یخچال در ابتدا ما قصد داریم تا متداول ترین راهکار ممکن را برای شما عزیزان مطرح سازیم که با استفاده از این روش می توانید خیلی ساده این پروسه را انجام دهید. توجه داشته باشید که این راهکار به عنوان آب شدن سریع برفک یخچال معمولا استفاده می شود. از این رو توصیه می کنیم طبق مراحل ذیل قدم به قدم پیش بروید.

 • مواد غذایی مانند گوشت، مرغ، ماهی و… را از یخچال خارج کنید و به یخچال دوم منتقل نمایید.
 • سپس یخچال را خاموش کنید (به‌صورت کامل از برق بکشید).
 • قفسه های یخچال را خارج کنید و زیر هر بخش، لگن/ سینی با عمق کافی قرار دهید.
 • درب یخچال باید در این پروسه به‌صورت کامل باز باشد.
 • پس از گذشت یک ساعت، به یخچال سر بزنید و اگر تمام برفک موجود در یخچال آب شده بود، لگن/سینی را بردارید.
 • با استفاده از دستمال مناسب و کاملا تمیز (عاری از هر گونه آلودگی) تمام بدنه داخلی یخچال را تمیز کنید.
 • قفسه ها را بر روی جای قبلی خود قرار دهید و مواد غذایی را نیز درون یخچال بچینید.
 • اینک یخچال را روشن کرده و درب آنرا ببندید و در طی 3 ساعت اول درب یخچال را باز نکنید.
 • هم اکنون موفق به از بین بردن برفک یخچال شدید.

2. درخواست خدمات از تکنسین تعمیرکار یخچال آریابهکار

تعمیرکار یخچال آریابهکار برای برفک زدن یخچال

اگر روش بالا را به تعداد دفعات زیادی انجام داده اید و به نتیجه دلخواه نرسیده اید و مجددا با مشکل برفک روبرو شده اید، قطعا مشکل دستگاه شما یک مشکل عادی نیست و حتما باید مورد بازبینی و عیب یابی دقیق قرار گیرد. با این وجود می توانید برای رفع این مشکل از کارشناسان مجرب و باتجربه آریابهکار درخواست خدمات نمایید تا این مشکل برای همیشه تعمیر شود.

جهت ارتباط با کارشناسان ما می توانید از طریق شماره های مندرج بر روی سایت تماس حاصل نمایید تا هماهنگی های لازم صورت گیرد و یا می توانید از طریق واتساپ یا تلگرام شماره 09190111214 ویدیو 30 ثانیه ای از خرابی دستگاه ارسال کنید تا کارشناسان مجموعه شما را راهنمایی کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
بازگشت
تماس ۰۲۱۴۵۴۳۷
واتساپ آریابهکار
تلگرام
موبایل: 09190111214