skip to Main Content

علت بوی بد کولر گازی چیست؟ این سوالی است که در روزهای گرم تابستان در حین روشن کردن کولر گازی ممکن است برای شما عزیزان رخ دهد! با این وجود در همین ابتدا باید به شما بگوییم که بوی بد کولر گازی یک مشکل عادی و رایج نیست و قطعا نشان دهنده یک خرابی می باشد؛ خواه فنی و خواه ساده! از این رو بوی بد کولر گازی یک مشکل بسیار مهم است که باید آنرا جدی بگیرید و در صورت نداشتن دانش فنی تعمیرات از تجربه تکنسین ها و تعمیرکار کولر گازی آریابهکار استفاده کنید.

به همین دلیل در این گزارش از آریابهکار قصد داریم تا علت بوی بد از کولر گازی و رفع بوی بد کولر گازی را به‌صورت جداگانه از یکدیگر به شما عزیزان معرفی کنیم. همراه ما باشید.

6 علت بوی بد کولر گازی

بوی بد کولر گازی

بدون شک بوی بد کولر گازی در روزهای گرم تابستان در کنار گرمای طاقت فرسا، می تواند به میزان قابل توجهی هر یک از ما را کلافه کند و آزار دهنده واقع شود. اما علت بوی بد کولر گازی از چیست؟ همانگونه که مطلع هستید پروسه عملکرد کولر گازی نسبت به کولر آبی متفاوت می باشد؛ بدین معنا که مشکل بوی بد کولر آبی برخلاف بوی بد کولر گازی به دلیل به‌کارگیری قطعات کمتر، ساده‌تر می باشد و نیازی به تخصص بالایی نیست. اما ریشه یابی بوی بد کولر گازی یک مشکل می باشد و گاها نیاز به تخصص دارد!

از این رو اگر با مشکل بوی بد از کولر گازی روبرو شده اید و می خواهید این مشکل را شناسایی و برطرف کنید، در ادامه این گزارش از آریابهکار قصد داریم تا رایج ترین دلایل این خرابی را برای شما عزیزان شرح دهیم تا بتوانید این مشکل را برطرف کنید. لازم به ذکر است که این موارد ناشی از تجربه تکنسین های آریابهکار ثبت شده اند و مشکل بوی بد کولر گازی قطعا یکی از موارد ذیل می باشد؛ به همین دلیل توصیه می کنیم این موارد را با دقت بیشتری مطالعه نمایید.

1. رشد باکتری در کولر گازی

در ابتدا بدون اینکه این موضوع را شرح دهیم باید به اطلاع شما برسانیم هر محیط مرطوب، می تواند یک محیط بسیار مناسب برای تولید قارچ و باکتری باشد. از این رو کولر گازی نیز در حین فعالیت رطوبت قابل توجهی تولید می کند و به همین دلیل تبدیل به یک محیط مناسب جهت تولید و تکثیر انواع قارچ و باکتری می شود. با این وجود رایج ترین علتی که می تواند منجر به بوی بد کولر گازی شود، تولید باکتری درون کولر گازی می باشد.

برای رفع این خرابی نیز توصیه می شود هر ماه حداقل 1 یکبار اقدام به تمیز کردن کولر گازی نمایید تا اگر قرار بر تولید انواع قارچ و باکتری است، آنرا فورا رفع کنید و با مشکل بوی بد کولر گازی روبرو نشوید.

2. نوسان برق و اتصالی در سیم های کولر گازی

نوسان برق و اتصالی در سیم های داخلی کولر گازی می تواند علت بوی بد کولر گازی پنجره ای باشد! این یک مشکل بسیار جدی و مهم است که در سیستم کولر گازی می تواند رخ دهد. اما یک نکته مهم در این بخش وجود دارد که باید به از آن مطلع باشید. اصولا برای آنکه کولر گازی دچار خرابی ناشی از نوسان برق نشود، باید از محافظ برق استاندارد و مجاز استفاده کنید که این محافظ برق می تواند مانع آتش‌سوزی کولر گازی نیز شود. به همین دلیل توصیه ای که برای شما عزیزان داریم این است حتما محافظ برق استاندارد خریداری کنید.

هر چند محافظ برق استاندارد دارای قیمت نسبتا بالایی می باشد، اما ارزش بالایی دارد و می تواند مانع آتش‌سوزی کولر گازی و حتی خانه شما شود. در غیر اینصورت به دلیل استفاده مدام از کولر گازی، سیم کشی آن به مرور زمان دچار مشکل می شود و در نتیجه دچار فرسودگی و سوختگی می شوند و با روشن کردن کولر گازی با بوی بد و سوختگی روبرو خواهید شد که قابل تحمل نیست و می تواند باعث ترس شما نیز شود!

توجه: در صورت احساس هر گونه بوی سوختگی در کولر گازی، در اسرع وقت کولر گازی را خاموش کنید و با مرکز تعمیر کولر گازی تماس بگیرید تا مشکل دستگاه توسط تکنسین و تعمیرکار کولر گازی عیب یابی و تعمیر شود.

3. گاز فرئون کولر گازی

نشت گاز فرئو کولر گازی یکی از مشکلات رایج و متداول در کولر گازی هایی است که عمر مفید آنها سر رسیده! از این رو زمانیکه این مشکل برای کولر گازی شما رخ می دهد، گلودرد شدیدی در شما شروع خواهد شد و همچنین بوی بد کولر گازی محیط خانه شما را در بر خواهد گرفت. از این رو علت بوی بد از کولر گازی می تواند نشت گاز فرئون باشد که باید توسط تکنسین مجرب و باتجربه عیب یابی صورت گیرد.

نکتهک در صورت احساس هر گونه گلودرد و بوی بد کولر گازی، فورا کولر گازی را خاموش کنید و با کارشناسان ما جهت عیب یابی و تعمیر کولر گازی تماس بگیرید.

4. استفاده طولانی مدت از کولر گازی

کولر گازی همانند سایر لوازم برقی دارای موتور است که وقتی شما استفاده نادرستی از کولر گازی داشته باشید، باید مطلع باشید که فشار قابل توجهی به موتور کولر گازی وارد می شود. از این رو زمانیکه فشار زیادی به موتور کولر گازی وارد می شود، بوی سوختگی از آن بلند می شود که با روشن کردن کولر گازی بوی سوختن گریس یا روغن را احساس خواهید نمود. در این مواقع توصیه می شود فورا کولر گازی را خاموش کنید و با مرکز تخصصی آریابهکار جهت تعمیرات کولر گازی تماس حاصل نمایید.

5. بوی طاقت فرسا لاشه حیوان

اما گاهی اوقات ممکن است با روشن کردن کولر گازی متوجه بوی لاشه و جسد حیوان مرده شوید که خوشبختانه یا متأسفانه این یک مشکل رایج در کولرگازی ها می باشد! چرا که اسپلیت کولر گازی به دلیل آنکه دارای محیطی خشک و خنک است، برای حیواناتی مانند پرندگان مناسب می باشد و به همین دلیل حیوانات در کنار اسپلیت زندگی می کنند. اما با مردن این حیوانات در کنار اسپلیت با بوی بد کولر گازی روبرو خواهید شد که قطعا شما را آزار خواهد داد.

از این رو بهتر است چند دقیقه وقت بگذارید و اطراف اسپلیت را به‌طور کامل بررسی کنید و اگر با حیوان مرده روبرو شدید، آنرا پاکسازی نمایید.

6. خرابی فن کولر گازی

پروسه عملیاتی که درون کولر گازی رخ می دهد، دارای بوی خاصی می باشد که این بوی خاص باید حتما با استفاده از فن به بیرون از اسپلیت منتقل شود. اما اگر فن خراب باشد، علیرغم وارد شدن فشار قابل توجهی به اسپلیت، باید منتظر بوی بد کولر گازی باشید؛ چرا که این بوی بد از اسپلیت خارج نمی شود و مستقیما به محیط خانه منتقل خواهد شد. از این رو توصیه می کنیم با نگاهی به اسپلیت بررسی کنید که فن کولر گازی خراب است یا خیر؟ در صورت کار نکردن فن، باید عیب یابی و تعمیر تخصصی انجام شود.

2 روش رفع بوی بد کولر گازی

در قسمت بالا با علت بوی بد کولر گازی پنجره ای به‌صورت کامل آشنا شدید و هم اکنون مطلع هستید که این خرابی یک خرابی ساده نیست و حتما باید مورد عیب یابی قرار گیرد! با این وجود چگونه بوی بد کولر گازی را رفع کنیم؟ رفع و تعمیر این مشکل بستگی به موارد زیادی دارد و تنها یکی از این موارد هم این است که بررسی کنید آیا مشکل فنی است یا خیر؟ آیا قطعه ای در حال سوختن است؟ آیا قطعه ای از کار افتاده است؟ و… از این رو باید این مشکل را جدی بگیرید و در اسرع وقت آنرا برطرف کنید.

با این وجود در ادامه این بخش نیز تعدادی روش را برای شما شرح داده ایم که قطعا کارآمد خواهند بود.

1. بررسی دقیق اتصالات

کولر گازی از اتصالات متعددی تشکیل شده است که در برخی از این اتصالات بخار و رطوبت قابل توجهی وجود دارد و به مرور زمان می تواند محیطی پر از قارچ و باکتری های مختلف شود. از این رو اگر کولر گازی یکی از وسایل پر مصرف شما عزیزان است، باید هر چند وقت یکبار اقدام به تمیز کردن اتصالات این دستگاه نمایید تا عاری از هر گونه آلودگی شوند.

2. سرویس کولر گازی

اگر استفاده از کولر گازی برای شما یک عادت است و به آن عادت دارید، باید به آن اهمیت بدهید! اما چگونه؟ کولر گازی از تعدادی قطعه ریز و درشت تشکیل شده است که به مرور زمان می توانند خراب شوند و این خرابی حتی گاهی اوقات می تواند منجر به بوی بد کولر گازی شود! از این رو اگر اقدام به سرویس به موقع کولر گازی کنید، قطعا چنین مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد و از طرفی دیگر می توانید برای بازه زمانی 10+ سال از کولر گازی بدون هر گونه خرابی استفاده کنید!

توجه: سرویس کولر گازی حتما باید توسط تعمیرکار باتجربه و متخصص کولر گازی صورت گیرد.

امتیاز post

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
بازگشت
تماس ۰۲۱۴۵۴۳۷
واتساپ آریابهکار
تلگرام
موبایل: 09190111214