skip to Main Content

تعمیر کمپرسور یخچال یا بهتر است بگوییم تعمیر موتور یخچال یکی از اصلی ترین وضروری ترین اقداماتی می باشد که در زمان بروز اخلال در عملکرد این قطعه باید در اولویت قرار گیرد و در کوتاه ترین بازه زمانی جهت برطرف سازی مشکلات آن اقدام شود.

سالهاست شرکت های تولید کننده یخچال، دستگاه های باکیفیتی تولید می کنند و موفق به جلب رضایت مصرف کنندگان خود در سراسر دنیا شده اند. اما با این حال اگر مدت زمان زیادی است که از یک یخچال استفاده می کنید ممکن است به زودی به تعمیر کمپرسور یخچال نیاز داشته باشید! چرا که قطعاتی مثل کمپرسور در طول زمان به دلیل کار کردن مداوم، دچار مشکل فرسودگی خواهند شد.

از آنجا که کمپرسور حکم قلب تپنده یخچال را دارد، در صورت وجود هرگونه مشکل در این قطعه یا قطعات مرتبط با آن مانند برد الکتریکی ، کندانسور، اوپراتور و … باید توسط یک تعمیرکار خبره عیب یابی و تعمیر شود تا از بروز هرگونه مشکل دیگر در این قطعات جلوگیری کند.

در این مقاله از مجموعه مقالات مرتبط با تعمیر یخچال در آریابهکار ما به بررسی مشکلاتی که ممکن است برای کمپرسور یخچال برند های بزرگی مانند ال جی، سامسونگ، بکو، ویرپول، ایستکول اتفاق بیفتد، می پردازیم.

کمپرسور یا موتور یخچال چیست؟

کمپرسور یا به گفتار عامیانه موتور یخچال همان قلب تپنده یخچال است. در صورتی که کوچکترین مشکلی برای آن پیش بیاید عملکرد کل یخچال به مشکل خواهد خورد. کمپرسور از اجزایی مانند پیستون، میل لنگ و سوپاپ تشکیل شده است.

کمپرسور یا موتور یخچال چیست

از آنجا که این قطعه بسیار حیاتی است شرکت های بزرگی مانند سامسونگ، ال جی و … کمپرسور یخچال های برند خود را با بهترین کیفیت تولید میکنند. و همین موضوع باعث شده تا در کشور عزیزمان از محبوبیت بالایی برخوردار شوند.

کاربران گرامی: جهت برطرف سازی تمامی مشکلات کمپرسور یا موتور یخچال خود با ضمانت نامه کتبی 90 روزه و قطعات 100% اصل و اورجینال برند، با شماره 02145437 تماس حاصل نمایید.

در چه صورت نیاز به تعمیر کمپرسور یخچال دارید؟

کمپرسور نیز مانند تمام قطعات دیگر در یخچال قابل تعمیر است و زمانی که مشکلی برای آن پیش بیاید باید هرچه زودتر تعمیر شود. در غیر این صورت کار قطعات دیگر را نیز مختل میکند و یخچال از کار خواهد افتاد. زمانی که مشکلی برای کمپرسور به وجود می آید، علائمی از خود نشان میدهد که با توجه به آنها میتوان متوجه شد که کمپرسور یخچال نیاز به تعمیر دارد. رایج ترین این نشانه ها شامل موارد زیر میشوند:

 • صداهای غیر معمول از کمپرسور یخچال
 • افزایش دمای داخلی
 • برفک بیش از حد در بخش هایی از یخچال
 • از کار افتادن فن کمپرسور
 • استارت زدن بیش از حد کمپرسور
 • سوختگی ناشی از اتصالات برق

علت های خرابی موتور یا کمپرسشور یخچال

دلایل و علت های مختلفی موجب بروز اختلال در عملکرد موتور یخچال می شود که در این بخش قصد داریم به بررسی هریک از این موارد و دلایل بپردازیم و اطلاعات لازم در خصوص هریک از آنها را در اختیار شما قرار دهیم. چنانچه در خصوص هریک از بخش های گفته شده در این مقاله سوال و یا ابهمای دارید می توانید موضوع مورد نظر خود را در بخش کامنت های همین صفحه قرار دهید تا در کوتاه ترین بازه زمانی پاسخگوی سوالات و ابهامات شما باشیم.

1. خرابی و کثیفی کندانسور

کندانسور همان کویل یا سیم پیچ های پشت یخچال است، که کمپرسور برای خنک کردن و نیز دفع دمای داخل یخچال به آنها احتیاج دارد. در صورتی که مشکلی برای این قطعه پیش بیاید عملکرد کمپرسور نیز با مشکل مواجه میشود. باید سیم پیچ های کندانسور را بررسی کنید و مطمئن شوید که با گرد و غبار پوشیده نشده باشد. همچنین باید فاصله یخچال با دیوار پشت آن مناسب باشد تا گرما به کندانسور آسیب نرساند.

علت های خرابی موتور یا کمپرسشور یخچال

2. مشکلات مربوط به فن خنک کننده

فن خنک کننده یخچال بخش مهمی از این دستگاه است، که وظیفه آن خنک کردن دستگاه است. اگر فن دستگاه خراب شود باعث گرم شدن دستگاه میشود و این موضوع در عملکرد خنک کردن هوا توسط کمپرسور اختلال ایجاد می کند.

فن موتور بخشی مکانیکی در دستگاه است و با بالا رفتن عمر یخچال سامسونگ دچار فرسودگی شده و خراب می شود. همچنین جمع شدن گرد و خاک روی یاتاقان موتور فن ممکن است مانع کار کردن کمپرسور شود.

3. خرابی ترموستات

ترموستات نیز یکی از بخش های مهم در عملیات خنک کردن یخچال است. کار ترموستات تنظیم دمای یخچال است. این قطعه در واقع کمپرسور را کنترل می کند و آن را خاموش و روشن می کند تا دمای مورد نظر یخچال حفظ شود.

ترموستات قطعه ای است که در صورت خرابی باید تعویض شود. کمپرسور یخچال سامسونگ می تواند به دلیل تنظیم نبودن ترموستات دستگاه، گرم شده و در نتیجه سخت کار کند. بنابراین باید مطمئن شوید که ترموستات در دمای مناسبی تنظیم شده باشد.

4. داغ شدن بیش از حد

یکی از دلایل مهمی که به راحتی می توان تشخیص داد و خبر از سوختن کمپرسور یخچال می دهد، افزایش دمای داخل، بدنه و پشت یخچال است. کمپرسور در حالت عادی از خود گرما تولید می کند اما اگر گرما بیش از اندازه باشد باید حتما هر چه زودتر از یک تعمیرکار خبره بخواهید نگاهی به آن بیاندازد و عیب یابی دستگاه را انجام دهد.

اگر دمای داخل یخچال خارج از محدوده 3 الی 4 درجه باشد و دمای فریزر نیز بالاتر از 15 باشد، نیاز به تعمیر کمپرسور یخچال دارید. برای این کار می توانید جهت هماهنگی با کارکنان آریابهکار و درخواست تعمیرکار، با شماره 02145437 تماس حاصل فرمایید.

5. خرابی برد

در صورتی که برد دستگاه خراب باشد دستور قطع کردن کار به کمپرسور ارسال نمیشود و کار کردن مداوم کمپرسور باعث میشود به زودی خراب شود. و همچنین در این شرایط مشکلاتی مانند نوسانات برقی و … باعث سوختن کمپرسور میشوند.

یکی از نشانه های مدام کار کردن کمپرسور یخچال بکو وجود سرمای زیاد است. زمانی که به چنین مشکلی بر خوردید سریعا با نمایندگی تعمیر کمپرسور یخچال تماس حاصل فرمایید.

اگر برد دستگاه شما با اختلال مواجه شده است و نیاز به تعمیر برد یخچال دارید، می توانید جهت تعمیرات تضمینی قطعه خود به نمایندگی آریابهکار مراجعه نمایید.

6. خرابی رله کمپرسور

سیم پیچ های کندانسور در پشت یخچال، مبرد را از طریق گرما دفع کرده و بعد مبرد از طریق یک محفظه ی انبساط در جایی که به سرعت تبخیر می شود، پمپ می شود و باعث خنک شدن فضای یخچال میشود. در نتیجه کمپرسور تمام مدت کار نمیکند و رله کمپرسور هر وقت که چرخه ی خنک کننده شروع به کار میکند به کمک می آید. بنابراین در صورت خرابی رله باید آن را سریعا تعویض کنیم چرا که ممکن است باعث سوختن کمپرسور شود.

7. نشت و کمبود گاز مبرد

یکی از مواردی که میتواند باعث سوختن کمپرسور یخچال شود نشت و کمبود گاز است. این اتفاق میتواند به دلیل پوسیدگی لوله ها در اثر کارکرد زیاد اتفاق بیفتد. با ایجاد سوراخ هایی در لوله ها به مرور زمان باعث نشت گاز در درون سیستم یخچال میشوند. بنابراین کار کمپرسور مختل شده و سرمای کافی در یخچال ایجاد نمی شود و کمپرسور بیشتر کار میکند. این کار کردن بیشتر نیز باعث استهلاک و داغ شدن کمپرسور میشود و به آن آسیب میرساند.

8. بار زیاد دستگاه

یکی دیگر از دلایلی که باعث میشود کمپرسور یخچال به تعمیر نیاز داشته باشد، بار زیاد در محفظه های یخچال است. در صورتی که یخچال را بیش از حد پر کنید و یا یخچال را از مایعاتی مانند آب پر کنید یا مواد غذایی که هنوز خنک و سرد نشده را داخل یخچال قرار دهید، باعث میشود مبرد بیش ازحد گرم شود و در نتیجه حجم آن با سرعت بالایی افزایش یابد و برای فشرده کردن مقدار مبرد،کمپرسور نیاز به کار طولانی داشته باشد. که این موضوع باعث کاهش طول عمر کمپرسور این یخچال میشود.

9. افزایش ولتاژ

کمپرسور یخچال میتواند بر اثر ولتاژ بالا آسیب ببیند. وارد شدن یک شوک قوی الکتریکی به سیم پیچ های کمپرسور می تواند آسیب برساند و باعث خرابی زودرس این قطعه شود. پس باید برای جلوگیری از این اتفاق حتما از محافظ برق استفاده کنید.

10. یخ زدگی بیش از حد

اگر در قسمت های داخلی یخچال برفک و یخ زدگی مشاهده می کنید، می تواند ناشی از وجود مشکل در کمپرسور باشد. از آنجایی که کمپرسور یکی از قطعات مهم و گران قیمت یخچال است، باید برای تعمیر آن سریعا اقدام کنید و اجازه ندهید خرابی های بیشتری در یخچال اتفاق بیفتد.

11. شنیدن صدای ناهنجار و غیر معمول از کمپرسور یخچال

شنیدن صداهای غیر معمول از کمپرسور یخچال ال جی اصلا مطلوب نیست و در اسرع وقت باید یک تعمیرکار متخصص درخواست کنید تا دستگاه را بررسی کند. شنیدن صداهای عجیب یکی از نشانه های سوختن و یا نیم سوز شدن کمپرسور است.

امکان خرابی کمپرسور یخچال معمولا با بالا رفتن کارکرد و استهلاک قطعه فن کمپرسور بیشتر میشود. در اثر گذر زمان فن فرسوده شده و ترک برمیدارد. این ترک میتواند به مرور زمان باعث اختلال در عملیات خنک سازی و سوختن موتور شود.

نمایندگی مرکزی و مجاز تعمیر کمپرسور یخچال

شرکت آریابهکار بیش از 30 سال است که زمینه تعمیرات لوازم خانگی فعالیت دارد. تعمیر کمپرسور یخچال یکی از خدماتی است که در آریابهکار انجام میشود.
آریابهکار با کمک مجموعه ای از بهترین تعمیرکاران و مهندسان باتجربه سعی در ارائه بهترین خدمات به مشتریان عزیز خود را دارد.

خدمات نمایندگی مرکزی تعمیر کمپرسور یخچال

در آریابهکار خدماتی مانند تعمیر در محل مورد نظر مشتری، 90 روز ضمانت شرکتی معتبر، ارائه فاکتور با جزئیات ریز پس از تعمیر دستگاه و … انجام میشود.
تمامی هزینه ها در آریابهکار بر اساس نرخ اتحادیه تعمیرکاران لوازم خانگی می باشد و کوچک ترین هزینه اضافی دریافت نمیشود.

نحوه برقراری تماس با نمایندگی تعمیر کمپرسور یخچال

نمایندگی مرکزی و مجاز تعمیر کمپرسور یخچال

برای برقراری ارتباط با آریابهکار و درخواست تعمیرکار میتوانید در قسمت ارتباط با ما و یا شماره تماس شرکت ۴۵۴۳۷ -۰۲۱ و همچنین با پرکردن فرم درخواست خدمات اقدام کنید.

همکاران ما در آریابهکار درخواست شما را بررسی کرده و برای هماهنگی های بعدی با شما تماس خواهند گرفت.

رویه تعمیر کمپرسور یا موتور یخچال

تعمیر موتور یا کمپرسور یخچال کار ساده ای نیست و باید توسط تعمیرکاران متخصص انجام شود. چرا که در صورت تعمیر نادرست قطعه و یا عیب یابی اشتباه ممکن است بعدا مشکلات دیگری نیز برای کمپرسور و یا قطعات دیگر یخچال که مستقیما با کمپرسور در ارتباط هستند پیش بیاید.

قبل از اینکه متوجه مشکل دستگاه نشده باشید امکان تعیین هزینه برای تعمیر آن نیست به همین دلیل پس از هماهنگی مشتریان با شرکت، یک تعمیرکار با اطلاعات و دانش کافی برای بررسی و عیب یابی دستگاه به محل مورد نظر کاربر فرستاده خواهد شد که این عیب یابی به صورت رایگان انجام میشود و هزینه تعمیر پس از اتمام کار پرداخت می شود؛ سپس در صورت رضایت مشتری تعمیر دستگاه انجام میشود.

رویه تعمیر کمپرسور یا موتور یخچال

تلاش تعمیرکاران آریابهکار این است که اولویت کار را به تعمیر قطعات اختصاص دهند که علاوه بر تعمیر دستگاه نیاز به هزینه اضافی نیز نباشد. اما در صورتی که نیاز به تعویض قطعات باشد، از قطعات اورجینال برای تعویض استفاده میشود.

تعمیر کمپرسور یخچال برند های معتبر

برندهایی مانند ال جی، سامسونگ، هیتاچی و … هرچقدر هم که خوب باشند باز هم نقاط ضعف خودشان را دارند و البته که پس از استفاده ی طولانی مدت از یخچال قطعات آن فرسوده شده و نیاز به تعمیر خواهند داشت. با توجه به این موضوع به بررسی مشکلات موتور یا کمپرسور یخچال برندهای مطرح و موجود داخل کشور میپردازیم.

1) تعمیر کمپرسور یخچال ال جی

یخچال ال جی از بهترین برند های بازار ایران و جهان است که قطعات و کمپرسور یخچال های تولید این برند توسط خود آن تولید می شود با این حال گاهی برای کمپرسور یخچال ال جی نیز مشکلاتی پیش می آید و نیاز به تعمیر خواهد داشت. برخی از مشکلات مانند صدای نابهنجار و غیر معمول از کمپرسور از جمله شایع ترین علت های خرابی کمپرسور یخچال ال جی می باشد که بیشترین میزان درخواست های تعمیرات برای این مورد می باشد. در برخی از موارد اختلال در ولتاژ موتور هم به عنوان دلایل تعمیر موتور یخچال معرفی می شود که باید نسبت به این موضوع در کوتاه ترین بازه زمانی اقدام نمود.

باید بدانید که نمایندگی آریابهکار به عنوان یکی از مهمترین نمایندگی های مرکزی تعمیرات یخچال در استان تهران شناخته می شود که از بهترین و قوی ترین خدمات تعمیرات برخوردار می باشد. شما به راحتی می توانید تمامی مشکلات کمپرسور یخچال ال جی خود را در این نمایندگی پیش ببرید و از خدمات ارزشمند آن لذت ببرید.

ال جی یکی از برندهای معروف در زمینه تولید یخچال‌ها است و کمپرسور یخچال ال جی یکی از قطعات اصلی و حیاتی در عملکرد صحیح یخچال محسوب می‌شود. کمپرسور مسئول فشرده‌سازی و چرخش مبرد در داخل سیستم یخچال است و بدون آن، یخچال قادر به تولید سرما و حفظ دمای مناسب نخواهد بود.

اگر کمپرسور یخچال ال جی خراب شده یا عملکرد آن نامناسب شده است، تعمیر آن ضروری است تا یخچال به طور صحیح کار کند و مواد غذایی در داخل آن به درستی نگهداری شوند.

تعمیر کمپرسور یخچال ال جی ممکن است به دلیل مشکلات مختلفی انجام شود، از جمله خرابی مکانیکی، نشتی گاز مبرد، کمبود روغن کمپرسور و یا مشکلات برقی. برای تعمیر کمپرسور یخچال ال جی، معمولاً نیاز به تجهیزات و ابزارهای خاصی مانند ابزارهای جانبی، متر ولتاژ، متر آمپر و متر امپدانس دارید.

2) تعمیر کمپرسور یخچال سامسونگ

سامسونگ یکی از برندهای معروف در صنعت تولید یخچال‌ها است و کمپرسور یخچال سامسونگ نقش بسیار مهمی در عملکرد صحیح یخچال دارد. کمپرسور، قطعه‌ای است که مسئول فشرده‌سازی و چرخش مبرد در داخل سیستم یخچال است و بدون آن، یخچال قادر به تولید سرما و حفظ دمای مناسب نخواهد بود.

تعمیر کمپرسور یخچال برند های معتبر

اگر کمپرسور یخچال سامسونگ خراب شده یا عملکرد آن نامناسب شده است، تعمیر آن ضروری است تا یخچال به طور صحیح کار کند و مواد غذایی در داخل آن به درستی نگهداری شوند.

تعمیر کمپرسور یخچال سامسونگ ممکن است به دلیل مشکلات مختلفی انجام شود، از جمله خرابی مکانیکی، نشت کردن گاز مبرد، عدم قرار گیری روغن کمپرسور به خد نصاب و یا اختلال برقی.

موتور های یخچال های سامسونگ در اثر مواردی همچون موارد زیر نیاز به تعمیرات دارند:

 1. مشکلات مربوط به فن
 2. خرابی ترموستات
 3. داغ شدن بیش از حد

3) تعمیر موتور یخچال بکو

یخچال بکو یک برند جهانی ساخت ترکیه است که محصولات با کیفیتی تولید میکند. با این حال فرسودگی می تواند عامل مرگ قطعات این یخچال با کیفیت باشد و ممکن است به مرور زمان در اثر فرسودگی مشکلاتی به وجود آید.

موتور یخچال بگو در اثر موارد مختلفی همچون عدم نگهداری صحیح، اعمال ولتاژ های شدید، خروج گاز از خطوط جریان، خرابی فن و برخی دیگر از موارد با مشکلاتی مواجه می شود که نیاز به تعمیرات دارند. در صورت بروز اختلال در بخش موتور یا کمپرسور یخچال بکو، با توجه به اهمیت بالای این قطعه، باید در کوتاه ترین بازه زمانی نسبت به تعمیرات آن اقدام نمود که روال انجام تعمیرات این قطعه در نمایندگی آریابهکار در بهترین و بالاترین سطح کیفی در حال انجام می باشد.

4) تعمیر کمپرسور یخچال ویرپول

یخچال ویرپول یکی از برندهای آمریکایی است که در آمریکا تولید، مونتاژ و به بازار جهانی عرضه می شود. این برند یکی از قدیمی ترین شرکت ها در حوزه تولید لوازم خانگی در دنیا است. که در طول جنگ جهانی اول نیز فروش خوبی داشت! و از سال 1966 به صورت تخصصی تر شروع به تولید یخچال کرد و وارد بازار جهانی شد.
اما در هر صورت زمانی که طول عمر مفید یخچال به پایان می رسد مخصوصا در شرایطی که از آن به خوبی مراقبت نشده باشد، مشکلات فراوانی نیز میتواند برای کمپرسور آن پیش آید.

برای برطرف سازی مشکلات ایجاد شده در کمپرسور یخچال ویرپول باید با یک تعمیرکار مجرب هماهنگ نمایید تا تمامی بخش های دستگاه مورد بررسی قرار گیرد و نواقص ایجاد شده در آن به خوبی تشخیص داده شود. برای استفاده از تعمیرکاران مجرب و متخصص یخچال های ویرپول می توانید با نمایندگی تعمیرات آریابهکار تماس حاصل نمایید و درخواست تعمیرات خود را ثبت نمایید.

5) تعمیر موتور یخچال ایستکول

محصولات ایستکول تولید کشور خودمان است و یکی از برند های با کیفیت تولید داخلی محسوب میشود. این شرکت بیش از 40 سال بیش تاسیس شده و در آغاز کار خود را با تولید فریزر های ایستاده قدیمی در سال 56 آغاز کرده. اما مانند برندهای بزرگ دیگر، کمپرسور های تولید این برند نیز به مرور زمان با مشکلاتی مواجه می شوند که از جمله مهمترین موارد ایجاد اختلال و آسیب به موتور یخچال ایستکول: خرابی فن، خرابی برد، خرابی ترموستات می باشد.

برطرف سازی این دسته از مشکلات و تعمیر موتور یخچال ایستکول نیاز به تخصص و مهارت بالایی دارد که این موضوع را می توانید با تعمیرکاران متخصص و یا مراجعه به نمایندگی های تخصصی در پیش بگیرید.

نکته های مهم نگهداری از کمپرسور یخچال

عمر مفید کمپرسور یخچال 10 سال است. اما اگر از آن خوب نگهداری شود سالها میتوانید از یخچال خود استفاده کنید. در نتیجه برای نگهداری خوب از یخچال و کمپرسور آن باید نکته هایی را بدانید و از آنها پیروی کنید تا دستگاه سالم بماند و هزینه کلانی به روی دست شما نگذارد.

 • فاصله ی بین یخچال و دیوار را رعایت کنید تا باعث تشدید گرما در قسمت پشت دستگاه نشود.
 • از قرار دادن وسایل سنگین در یخچال بپرهیزید
 • از پرکردن همه فضای داخلی یخچال با مواد غذایی و وسایل دیگر خودداری کنید
 • مراقب ریخته شدن آب پشت یخچال باشید.
 • از محافظ برق برای یخچال استفاده کنید.
امتیاز post

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
بازگشت
تماس ۰۲۱۴۵۴۳۷
واتساپ آریابهکار
تلگرام
موبایل: 09190111214