skip to Main Content

یکی از خرابی هایی که ممکن است در طول زمان برای ماشین ظرفشویی شما عزیزان رخ دهد، خرابی بازوی آبپاش می باشد که با خرابی این قطعه، عملا پروسه شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی دچار اختلال خواهد شد.

لازم به ذکر است که بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی معمولا از جنس پلاستیک سخت با مقاومت بالا ساخته می شود و به دلیل فشار بیش از حدی و همچنین استفاده نادرست از این قطعه، با خرابی آن روبرو می شوید.

از این رو در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات تعمیر ماشین ظرفشویی آریابهکار قصد داریم تا نحوه تعویض بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی را به درخواست شما آموزش دهیم تا بتوانید این پروسه را در خانه انجام دهید.

توجه: برای تعویض بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی، حتما باید دانش فنی مدنظر را به همراه ابزارهای تعمیراتی مخصوص ماشین ظرفشویی را داشته باشید تا با موفقیت اقدام به تعویض این قطعه کلیدی کنید.

بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی چیست؟

یکی از مهم ترین قطعات در ماشین ظرفشویی که مخصوص شستشوی ظروف می باشد، بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی است که آب ورودی به این دستگاه از طریق جت پمپ به بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی منتقل داده می شود و بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی با مکانیسمی که دارد، اقدام به پخش کردن آب دریافتی بر روی تمام ظروف می کند. از این طریق ذرات چرب، ریز و درشت بر روی ظروف با استفاده از این مکانیسم از بین می روند.

بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی چیست

بنابراین وظیفه اصلی بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی این است که آب دریافتی را به‌صورت یکنواخت و مرتب بر روی ظروف قرار داده شده در ماشین ظرفشویی پخش کند. لازم به ذکر است که بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی قابل تنظیم هستند و شما می توانید از طریق تنظیم صحیح و اصولی این قطعه، آب کافی را به ظروف برسانید.

از این رو اگر به هر دلیلی بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی شما خراب شود، بدون شک پروسه شستشوی ظروف در این دستگاه مختل خواهد شد و تا زمانیکه اقدام به تعمیر یا تعویض بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی نکنید، به هیچ وجه ماشین ظرفشویی شما قابل استفاده نخواهد بود.

کاربر گرامی: برای اطلاعات بیشتر درباره تعمیر هیتر ماشین ظرفشویی میتوانید مقاله تعمیر یا تعویض هیتر ماشین ظرفشویی را مطالعه کنید.

علت خرابی بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی

با توجه به نقش قابل توجه بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی در این دستگاه و تاثیر خرابی آن، با خراب شدن بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی به این فکر خواهید افتاد که چرا بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی خراب شده است؟ در ابتدا لازم به ذکر است که خرابی این قطعه صرفا براساس یک دلیل نیست؛ چرا که دلایل متنوعی در این زمینه وجود دارند که باید از آنها مطلع شوید. در ادامه این بخش قصد داریم دلایل خرابی بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی را برای شما نام ببریم و توضیح دهیم.

1. مشکل در آب وروردی

اگر آب ورودی ماشین ظرفشویی شما مشکلاتی اعم از فشار کم، مسدودی و… داشته باشد، بدون شک آب کافی به بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی با اینکه دائم در حال چرخش است، نمیرسد و در نهایت با خرابی این قطعه کلیدی روبروی خواهید شد. این خرابی نیز معمولا با ترک خوردن، مسدود شدن و… در بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی ظاهر می شود.

2. خرابی جت پمپ ماشین ظرفشویی

اگر جت پمپ ماشین ظرفشویی شما خراب شده است، آب کافی به بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی نخواهد رسید و در نتیجه به بازوی آبپاش فشار قابل توجهی وارد خواهد شد.

خرابی جت پمپ ماشین ظرفشویی

3. خرابی مکانیسم چرخشی

بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی دارای مکانیسم مخصوص به خود می باشد که شما عزیزان با انتخاب برنامه مدنظرتان می توانید این مکانیسم را تغییر دهید. از این رو اگر مکانیسم چرخشی ماشین ظرفشویی به هر دلیلی خراب شده باشد، در کمترین بازه زمانی بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی شما از کار خواهد افتاد.

جلوگیری از خرابی بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی

علیرغم توضیحاتی که تا این قسمت از این گزارش به شما عزیزان داده شد، قصد داریم تا روش های مختلف برای جلوگیری از خرابی بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی را برای شما نام ببریم و توضیح دهیم. لازم به ذکر است که برای حفظ هر چه بهتر سلامت بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی، بهتر است به دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی خود مراجعه کنید.

1. نگهداری اصولی

برای آنکه سلامت بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی شما عزیزان حفظ شود، توصیه می کنیم در بازه های زمانی مختلف اقدام به تمیز کردن آنها نمایید تا لکه های ریز و درشت منجر به مسدودی این قطعه نشوند و جریان آب بتواند بدون هر گونه مشکلی در آن جریان پیدا کند.

2. چیدن صحیح ظروف

یکی از نکات اصلی در استفاده از ماشین ظرفشویی، چیدن صحیح ظروف درون آن می باشد! این بدین معناست که اگر شما ظروف را با عجله درون ماشین ظرفشویی قرار دهید، به قطعات این دستگاه فشار وارد می شود و در نهایت خراب خواهند شد. از این رو توصیه ای که برای شما داریم این است که حتما ظروف را با حوصله در ماشین ظرفشویی بچینید و عجولانه اقدام نکنید.

3. چیدن ظروف بیش از حد

ماشین ظرفشویی دارای محدودیت ظرف می باشد و شما نمی توانید در یک دستگاه که برای مثال حداکثر 20 ظرف را بشوید، 30 ظرف قرار دهید! این عمل صرفا می تواند منجر به خرابی دستگاه شما شود.

چیدن ظروف بیش از حد

4. انتخاب دمای متعادل

اگر شما عزیزان برای شستشوی ظروف درون ماشین ظرفشویی، دمای بالایی را انتخاب کنید، به بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی فشار وارد خواهد شد. از این رو توصیه ای که برای شما داریم این است که حتما دمای مطلوبی را برای شستشوی ظروف انتخاب کنید.

کاربر گرامی: برای آگاهی بیشتر درباره تعمیر یا تعویض چت پمپ ماشین ظرفشویی مقاله نمایندگی تعمیر و تعویض جت پمپ ماشین ظرفشویی را به شما پیشنهاد میکنیم.

نحوه تعویض بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی

اگر بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی شما خراب شده است و مایل به تعویض آن هستید، لازم به ذکر است که برای تعویض بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی شما نیاز به دانش فنی تعمیرات دارید و بدون داشتن دانش فنی تعمیرات، بجای تعمیر دستگاه منجر به خرابی آن خواهید شد. از این رو اگر دانش فنی تعمیرات دارید، باید طبق مراحل ذیل اقدام به تعویض بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی نمایید:

توجه: برای تعویض بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی نیاز به ابزارهای تعمیراتی مخصوص ماشین ظرفشویی دارید.

 1. ماشین ظرفشویی را بصورت کامل از برق بکشید و 30 دقیقه بعد به سراغ مرحله دوم بیایید.
 2. درب ماشین ظرفشویی را باز کنید و قفسه ظروف درون ماشین ظرفشویی را به کمک پیچ گوشتی دوسو خارج نمایید.
 3. قفسه باز شده را بصورت برعکس بر روی زمین قرار دهید.
 4. لوله آب ورودی ماشین ظرفشویی را از دستگاه جدا کنید.
 5. اینک می توانید بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی شکسته شده را به آرامی باز کنید.
 6. لازم به ذکر است که باید پایه بازوی آبپاش قبلی را نیز باز کنید و کنار بگذارید.
 7. در این مرحله باید پایه بازوی آبپاش جدید را در جای خود قرار دهید و با ابزارهای مخصوص نصب کنید.
 8. اینک بازوی آبپاش را به پایه آن باید متصل کنید.
 9. قفسه ماشین ظرفشویی را در جای خود قرار دهید.
 10. پیچ های قفسه را که باز کرده بودید را محکم ببندید.
 11. شما موفق به تعویض بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی شدید.
امتیاز post

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
بازگشت
تماس ۰۲۱۴۵۴۳۷
واتساپ آریابهکار
تلگرام
موبایل: 09190111214