skip to Main Content

نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی یکی از مهم ترین سوالات کاربران ماشین ظرفشویی می باشد؛ چرا که در طول زمان ممکن است به دلیل شستشوی ظروف رخ دهد و یک امری متداول می باشد. اما اصولا در این خصوص هر شخصی نظر به‌خصوص خود را دارد و حتی با جستجویی ساده در اینترنت با روش های نامتعارفی روبرو خواهید شد که می توانند حتی باعث از کار افتادن ماشین ظرفشویی شما شوند. با این وجود توصیه ای که برای شما عزیزان داریم این است که هر روشی را نباید برای جرم گیری ماشین ظرفشویی بکار ببرید.

با این وجود چگونه ماشین ظرفشویی را تمیز کنیم؟ اگر مایل به تمیز کردن ماشین ظرفشویی هستید، در ادامه این گزارش از آریابهکار قصد داریم تا روش های متداول، البته کاملا کاربردی را برای شما عزیزان مطرح کنیم که با استفاده از این روش ها اقدام به تمیز کردن دستگاه نمایید و هیچ گونه خرابی برای آن رخ ندهد و عمر مفید دستگاه هم افزایش پیدا کند. همراه ما باشید.

نکته: روش هایی که از نظر شما منطقی نیستند را برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی بکار نگیرید؛ در غیر این صورت خرابی قابل توجهی برای دستگاه ایجاد خواهد شد.

نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی

وسایل تمیز کردن ماشین ظرفشویی

انتخاب و یادگیری ترفند تمیز کردن ماشین ظرفشویی می تواند برای مدتی وقت افراد مبتدی را بگیرد؛ چرا که یک پروسه چند مرحله ای می باشد. اما لازم به ذکر است که این پروسه به نحوی نیست که بتواند وقت شما را بگیرد! شما با هر میزان دانش فنی می توانید به سادگی اقدام به تمیز کردن ماشین ظرفشویی نمایید و جای هیچ نگرانی نیست. بنابراین اگر برای اولین دفعه است که می خواهید اقدام به تمیز کردن ماشین ظرفشویی نمایید و با نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی آشنا نیستید، این گزارش پاسخگوی شما خواهد بود.

توجه: جهت اجرای ترفندهای ذیل توصیه می کنیم مرحله به مرحله پیش بروید.

ترفند تمیز کردن ماشین ظرفشویی با سرکه

اولین راهکاری که ما قصد داریم در این گزارش از آریابهکار برای شما عزیزان شرح دهیم، نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی با سرکه می باشد؛ چرا که اگر حرفی از جرم گیری و تمیز کردن باشد، قطعا سرکه و جوش شیرین حرفی برای گفتن دارند. از این رو اگر مایل هستید با استفاده از سرکه این پروسه را انجام دهید می توانید طبق مراحل ذیل پیش بروید:

 1. با استفاده از دکمه پاور (خاموش/روشن)، ماشین ظرفشویی را فقط روشن کنید.
 2. یک فنجان سرکه سفید را آماده کنید.
 3. مخزن بالایی ماشین ظرفشویی را باز نمایید و سرکه را در آن تخلیه کنید.
 4. از تنظیمات ماشین ظرفشویی، برنامه طولانی مدت با دمای بالای آب را انتخاب کنید.
 5. دکمه Start را بفشارید و منتظر بمانید تا بازه زمانی تعیین شده به اتمام برسد.
 6. اینک شما موفق به تمیز کردن ماشین ظرفشویی شدید.

نکته: سرکه دارای قابلیت منحصر بفردی در تمیز کردن، رفع بوی بد و جرم گیری ماشین ظرفشویی دارد و توصیه می کنیم از این روش استفاده کنید.

ترفند تمیز کردن ماشین ظرفشویی با مسواک

اگر میزان جرم ایجاد شده در ماشین ظرفشویی شما بسیار کم است و بوی نامطبوعی هم با باز کردن درب ماشین ظرفشویی احساس نمی کنید، می توانید از یک مسواک جهت تمیز کردن ماشین ظرفشویی استفاده نمایید. اما چگونه؟ در ادامه با ترفند تمیز کردن ماشین ظرفشویی با مسواک آشنا خواهید شد.

 1. یک مسواک کاملا تمیز انتخاب کنید.
 2. نقاطی از ماشین ظرفشویی که دارای جرم است را مشخص نمایید.
 3. اینک با استفاده از مسواک به آرامی جرم های تشخیص داده شده را فرچه کنید.
 4. اگر جرم ها سخت بودند، می توانید سری مسواک را با سرکه مرطوب نمایید.
 5. هم اکنون موفق به تمیز کردن ماشین ظرفشویی شدید.

توجه: مسواک را با فشار زیاد در بدنه داخلی ماشین ظرفشویی نکشید؛ امکان ایجاد خط و خراش وجود دارد.

ترفند تمیز کردن ماشین ظرفشویی با جوش شیرین

همانگونه که توضیح داده شد، اگر حرفی از رسوب زدایی و جرم گیری در هر ابزاری شود، قطعا جوش شیرین و سرکه به عنوان دو مورد ابتدایی هستند که به آنها خواهید رسید. با این وجود برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی نیز می توانید از جوش شیرین استفاده کنید. اما استفاده از جوش شیرین در پروسه جرم گیری ماشین ظرفشویی نیاز به طی کردن یکسری مراحل دارد که در ادامه به‌صورت قدم به قدم آشنا خواهید شد. از این رو می بایست طبق مراحل ذیل پیش بروید:

 1. ماشین ظرفشویی را با استفاده از دکمه پاور روشن کنید.
 2. درب دستگاه را باز کنید.
 3. یک فنجان جوش شیرین آماده نمایید.
 4. جوش شیرین را در محفظه داخلی ماشین ظرفشویی (بر روی قفسه ها و….) بریزید و به‌صورت کامل پخش کنید.
 5. درب ماشین ظرفشویی را ببندید.
 6. بالاترین درجه و کمترین بازه زمانی را انتخاب نمایید.
 7. دکمه Start را بفشارید و منتظر باشید تا بازه زمانی تعیین شده توسط شما به اتمام برسد.
 8. پس از به اتمام رسیدن بازه زمانی، درب ماشین ظرفشویی را باز کنید و محفظه هایی که جرم داشتند را بررسی کنید، متوجه جرم گیری ماشین ظرفشویی خواهید شد.
 9. تبریک! هم اکنون موفق به اتمام تمیز کردن ماشین ظرفشویی با جوش شیرین شدید.

تمیز کردن ماشین ظرفشویی با لوله تخلیه

تمیز کردن فیلتر ظرفشویی

لوله تخلیه ماشین ظرفشویی در قسمت کفی دستگاه قرار دارد که با بلند و خارج کردن این کفی می توانید لوله تخلیه را مشاهده نمایید. اما یک نکته بسیار مهم وجود دارد که باید در صورت استفاده از ماشین ظرفشویی آنرا رعایت کنید، این است که تمام ذرات ریز و درشت موجود بر روی ظروف را با استفاده از یک ابر پاکسازی کنید (ظروف قرار گرفته در ماشین ظرفشویی باید عاری از هر گونه ذرات ریز و درشت باشند). اما معمولا این موضوع را رعایت نمی کنیم و احساس می کنیم این ذرات در دستگاه بخار می شوند!

توجه داشته باشید که این اشتباه می تواند منجر به مسدودی لوله تخلیه هم حتی شود. با این وجود برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی نیز باید این بخش از دستگاه را نیز بررسی نمایید و در صورت وجود هر گونه ذرات ریز و درشت، آنها را تخلیه کنید. برای انجام این پروسه باید طبق مراحل ذیل پیش بروید:

 1. به آرامی کفی ماشین ظرفشویی را بلند و خارج کنید.
 2. ذرات ریز و درشتی را در اطراف لوله تخلیه مشاهده می کنید.
 3. تمامی این ذرات را با استفاده از قاشق و هر گونه وسیله دیگر تخلیه نمایید.
 4. پس از آنکه موفق به تمیز کردن کلی این بخش شدید، به آرامی کفی را در جای خود قرار دهید.

نکته: در صورت وجود هر گونه ذرات تیز و برنده، سعی نکنید از طریق دستانتان اقدام به پاکسازی آنها نمایید.

ترفند تمیز کردن ماشین ظرفشویی با سفید کننده

آخرین ترفندی که ما قصد داریم در این گزارش برای شما عزیزان شرح دهیم، تمیز کردن ماشین ظرفشویی با سفید کننده می باشد. متأسفانه اکثریت افرادی که تخصصی در زمینه تعمیرات ماشین ظرفشویی ندارند، چنین توصیه ای به شما عزیزان می کنند و این در حالی است که استفاده از این روش می تواند مستقیما باعث از بین رفتن پوشش داخلی ماشین ظرفشویی شود. با این وجود توصیه ای که ما برای شما عزیزان داریم، استفاده از روش های بالا جهت تمیز کردن ماشین ظرفشویی می باشد.

بنابراین سعی کنید تحت هیچ شرایطی از سفید کننده ها در این خصوص استفاده نکنید؛ در غیر اینصورت پوشش سطحی محفظه داخلی ماشین ظرفشویی از بین می رود و ناچار به خرید ماشین ظرفشویی جدید خواهید شد.

توجه: به هیچ وجه از مواد سفید کننده برای جرم گیری ماشین ظرفشویی استفاده نکنید.

امتیاز post

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
بازگشت
تماس ۰۲۱۴۵۴۳۷
واتساپ آریابهکار
تلگرام
موبایل: 09190111214