skip to Main Content

اگر شما یکی از مصرف کنندگان بخارشوی ها هستید، یقینا به مرور زمان با رسوباتی درون بخارشوی روبرو خواهید شد که این رسوبات ساده و بسیار جزئیی به مرور می توانند باعث بخار ندادن بخارشوی و همچنین مسدودی قسمت خروجی بخار دستگاه شما شوند. اما چگونه بخارشوی را جرم گیری کنیم؟ اگر به دنبال جرم گیری بخارشوی هستید و می خواهید روش اصولی را در این خصوص انجام دهید، در ابتدا باید بگوییم که به هر روشی نمی توان اعتناء کرد! چرا که اگر تجربه ای برای رسوب زدایی بخارشوی نداشته باشید، دستگاه از کار خواهد افتاد.

با این وجود توصیه ای که برای شما داریم این است که به هیچ وجه به هر روشی اعتماد نکنید و فورا آنرا انجام ندهید! اولین راهکاری که ما به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم، مطالعه راهنمای جرم گیری بخارشوی در دفترچه بخارشوی شما می باشد که اصولی ترین روش ممکن را به شما معرفی نموده است. اما اگر به دفترچه راهنمای بخارشوی دسترسی ندارید، در این گزارش از آریابهکار قصد داریم تا شما را با آموزش رسوب زدایی و جرم گیری بخارشوی های کارچر، کنوود، دلونگی، بایترون و… آشنا سازیم. همراه ما باشید.

نکات جرم گیری بخارشوی

پیش از آنکه به آموزش روش های رسوب زدایی بخارشوی بپردازیم، بهتر است با یکسری نکات کاربردی آشنا شوید که شما را در این مسیر برای دریافت بهترین نتیجه ممکن راهنمایی کنند. یقینا به‌صورت چشم بسته نمی توان این پروسه مهم را انجام داد؛ چرا که بخارشوی های امروزی به دلیل بکار گرفتن فناوری های جدید درون آنها نسبت به بخارشوی های ساده گذشته بسیار تغییر کرده اند و شما نمی توانید با روش رسوب گیری قدیمی، دستگاه های جدید را رسوب زدایی کنید.

با این وجود در ادامه این بخش قصد داریم نکات بسیار مهمی را برای شما مطرح کنیم که در صورت رعایت کردن آنها، مشکلی برای دستگاه شما رخ نخواهد داد؛ در غیر اینصورت اگر چشمان خودتان را بر روی این نکات ببندید، یقینا باید منتظر خرابی هایی باشید که شاید هزینه آنها بقدری زیاد باشد که ناچار به تعمیرات بخارشوی یا خرید دستگاه بخارشوی جدید باشید! این نکات عبارتند از:

 1. برخی از بخارشوی های جدید و باکیفیت موجود در بازار کشور مانند بخارشوی دلونگی، دارای دو بویلر هستند که طبق نظر تکنسین های حاضر در مجموعه آریابهکار توصیه می کنیم به هیچ وجه اقدام به رسوب گیری بخارشوی های دو بویلره در خانه نکنید.
 2. اگر بخارشوی کلترونیک دارید، توصیه می کنیم در خانه رسوب گیری نکنید چرا که با جرم گیری بخارشوی کلترونیک، منجر به بلند شدن تفلن بخارشوی خواهید شد.
 3. بخارشوی هایی که درب فلزی دارند و این درب قابل باز شدن می باشد، به شرطی که عایقی میان بویلر و آب قرار نگرفته باشید می توانید اقدام به رسوب گیری کنید.

نکات جرم گیری بخارشوی در خانه

تذکر: برای جرم گیری بخارشوی کنوود، کلترونیک و دلونگی توصیه می کنیم بدون داشتن دانش فنی اقدام نکنید. می توانید خدمات رسوب گیری بخارشوی خودتان را به تکنسین های مجرب ما بسپارید تا با بهترین کیفیت و ابزارهای بروز دنیا، این پروسه انجام شود و مشکلی برای دستگاه شما رخ ندهد.

بخوانید: هزینه تعمیر بخارشوی 1402

روش های رایج جرم گیری بخارشوی

با جستجویی ساده در بستر اینترنت می توانید ده ها روش اصولی و غیر اصولی را بخوانید که ما با قاطعیت تعداد زیادی از این روش ها را رد می کنیم! اگر از این روش های غیر اصولی استفاده کنید، یقینا با برخی خرابی های روبرو خواهید شد که می توانند نابودگر دستگاه شما باشند و هزینه خرید یک بخارشوی را متحمل کنند که امروزه ساده‌ترین بخارشوی موجود در بازار حداقل 13 میلیون تومان می باشد. اما چه روش هایی اصولی هستند و می توان به آنها اعتماد کرد؟

در ادامه به پاسخ این سؤال خواهیم پرداخت که توسط تکنسین های حاضر در شعب ما تایید شده هستند:

 1. رسوب گیری بخارشوی با جوش شیرین.
 2. جرم گیری بخارشوی با سرکه.
 3. رسوب زدایی با قرص جرم گیر بخارشوی.

اما روش های دیگری نیز وجود دارند که ما با قاطعیت 100 درصدی آنرا ابطال می کنیم:

 1. جرم گیری بخارشوی با آبلیمو.
 2. رسوب زدایی بخارشوی با نوشابه.
 3. جرم گیری بخارشوی با وایتکس.

بخوانید: زمان تعویض فیلتر بخارشوی

علت رسوب گرفتن بخارشوی چیست؟

مشکل رسوب گرفتن بخارشوی، صرفا به یک علت کلیدی رخ می دهد و آن هم استفاده از آب شهری یا همان آب لوله کشی با املاح بالا می باشد. با این وجود اینک ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید که اگر از آب شهری استفاده نکنیم، پس از چه آبی برای بخارشوی استفاده کنیم؟ آیا آب دستگاه تصفیه برای بخارشوی مناسب است؟ خیر! تنها آب مناسبی که ما برای شما پیشنهاد می کنیم، آب مقطر است که می توانید با یک هزینه جزئی اقدام به خرید بطری چند لیتری کنید.

برای خرید آب مقطر، می توانید به داروخانه های سطح شهر مراجعه کنید. همچنین آخرین قیمت آب مقطر 5 لیتری اعلام شده به مجموعه ما بین 20 الی 50 هزار تومان می باشد که این میزان آب پاسخگوی نیاز دو تا سه‌ماهه شما می باشد.

بخوانید: علت روشن نشدن بخارشوی دلونگی

علت باز نشدن درب مخزن بخارشوی چیست؟

باز نشدن درب مخزن بخارشوی نیز یکی دیگر از عواملی است که نشان دهنده رسوب بستن بخارشوی شما می باشد که معمولا بنابر دلایل متعددی اعم از موارد ذیل رخ می دهد:

 1. عدم استفاده از بخارشویبرای چندین ماه.
 2. استفاده از آب شهری.
 3. استفاده نادرست از درب.
 4. نفوذ رسوب به بویلر و مخزن.

بررسی درب مخزن بخارشوی

با این وجود اگر به هر دلیلی درب مخزن بخارشوی شما دچار چنین خرابی شد، باید آنرا رسوب زدایی کنید. اما چگونه درب مخزن بخارشوی که باز نمی شود را باز کنیم؟ برای باز کردن درب مخزن کمی حوصله باید به خرج دهید تا به آرامی آنرا باز کنید. همچنین با استفاده از روش هایی که در ادامه آنها را توضیح داده ایم، اقدام به رفع مشکل باز نشدن درب مخزن نمایید.

توجه: تکنسین های مجموعه آریابهکار آماده رسوب زدایی بخارشویی و رفع مشکل درب مخزن آن هستند و جهت رفع این خرابی می توانید با شماره های مندرج تماس حاصل نمایید.

بخوانید: نمایندگی تعمیر بخارشوی کارچر

نحوه جرم گیری بخارشوی با جوش شیرین

رایج ترین روشی که می توانید با استفاده از آن اقدام به جرم گیری تمام برندهای بخارشوی نمایید، جوش شیرین می باشد که بدون شک می تواند نتیجه خوبی برای شما ایجاد کند! اما برای استفاده از جوش شیرین نباید به‌صورت خودسرانه اقدام نمایید و بهتر است براساس یک چارچوب مشخص به جلو پیش بروید تا دستگاه شما آسیب نبیند. با این وجود اگر مایل به رسوب زدایی بخارشوی با جوش شیرین هستید، می بایست طبق مراحل ذیل پیش بروید:

 1. برای از بین بردن رسوب بخارشوی با جوش شیرین، در ابتدا باید دستگاه را از برق بکشید و اجازه دهید به‌صورت کامل خنک شود.
 2. پس از خنک شدن بخارشوی، آب درون مخزن دستگاه را به‌صورت کامل تخلیه کنید.
 3. درون یک ظرف را با آب مقطر پر کنید و سپس 2 قاشق غذا خوری نسبتا پر جوش شیرین را درون آن بریزید.
 4. دستگاه را به برق متصل کنید.
 5. راساس برند و نوع دستگاه ممکن است بازه زمانی 4 الی 7 دقیقه ای طول بکشد تا دستگاه بخار تولید کند.
 6. به محض آنکه بخار را مشاهده کردید، دستگاه را خاموش کنید.
 7. اجازه دهید 2 الی 3 ساعت محلول درون دستگاه باقی بماند و نباید دستگاه را جابجا کنید.
 8. پس از اتمام زمان گفته شده، محلول را از مخزن دستگاه به‌صورت کامل تخلیه کنید.
 9. اینک باید مخزن را به آرامی با آب و دستمال مناسب تمیز نمایید.
 10. هم اکنون موفق به جرم گیری بخارشوی شدید.

توجه: اگر با استفاده از این ترفند هنوز هم مشکل جرم دستگاه شما برطرف نشده است، می توانید مجددا این پروسه را انجام دهید.

بخوانید: علت بخار ندادن بخارشوی

جرم گیری بخارشوی با سرکه

یقینا زمانیکه حرف از رسوب زدایی می شود، سرکه و جوش شیرین به عنوان اصلی ترین راه حل شما خواهند بود که می توانید از این طریق اقدام به جرم گیری نمایید. با این وجود هم سرکه و هم جوش شیرین هر دو قابل تایید هستند و می توانید از آنها برای جرم گیری بخارشوی کنوود، بایترون، دلونگی و… استفاده کنید. البته به بشرطها و شروطها! شما نمی توانید به‌صورت چشم بسته اقدام به رسوب زدایی بخارشوی با سرکه نمایید. در ادامه با نحوه جرم گیری بخارشوی با سرکه آشنا خواهید شد:

 1. بخارشوی را از برق بکشید و پس از گذشت 5 دقیقه، به مرحله بعدی مراجعه کنید.
 2. در ابتدا تمام مخزن بخارشوی را که از آب پر است را تخلیه کنید.
 3. در یک ظرف جداگانه، به مساوات آب مقطر و سرکه را بریزید و هم بزنید.
 4. با استفاده از یک قیف، محلول ایجاد شده را درون مخزن بریزید.
 5. درب مخزن را ببندید و سپس دستگاه را به برق متصل کنید.
 6. کمی منتظر باشید تا آب درون مخزن بخارشوی تمام شود.
 7. در نهایت فرایند رسوب زدایی بخارشوب با موفقیت انجام شد که می توانید رسوب خارج شده را با یک دستمال مناسب تمیز کنید.

آموزش جرم گیری بخارشوی با سرکه

آموزش جرم گیری بخارشوی دلونگی

همانگونه که در بخش ابتدایی توضیح دادیم، بخارشوی دلونگی یکی از خاص ترین بخارشوی هایی می باشد که تاکنون به بازار کشور عزیزمان عرضه شده است و نقطه تفاوت این بخارشوی نسبت به سایر بخارشوی های بازار، دو بویلره بودن آن است که کار رسوب زدایی این بخارشوی را کمی سخت نموده و توصیه ای که برای شما داریم این است که حتما برای رسوب زدایی بخارشوی دلونگی، به شعب شرق و غرب مجموعه آریابهکار مراجعه کنید تا توسط تکنسین های مجرب و قابل اعتماد صورت گیرد.

جهت انجام هماهنگی های لازم می توانید با شماره تماس مرکزی 02145437 تماس بگیرید و درخواست رسوب گیری بخارشوی خود را ثبت نمایید.

بخوانید: نمایندگی بخارشوی دلونگی در تهران

قرص جرم گیر بخارشوی استفاده کنیم؟

در ابتدا باید اطلاع دهیم که یکی از روش های توصیه شده کمپانی های سازنده بخارشوی ها، استفاده از قرص هایی شرکتی است که می توانید از طریق آنها اقدام به جرم گیری محصول همان شرکت کنید. برای مثال اگر شما مایل به جرم گیری بخارشوی کارچر هستید، می توانید با استفاده از قرص جرم گیر بخارشوی کارچر که کاملا وارداتی و متعلق به شرکت آلمانی کارچر (Karcher) است، اقدام نمایید. با این وجود اگر به این قرص ها دسترسی دارید، ما توصیه می کنیم از آنها جهت رسوب گیری استفاده کنید.

خرید قرص جرم گیر بخارشوی کارچر

برای استفاده از این قرص ها هم باید یکسری نکات جزئی و کلی را رعایت کنید که بر روی بسته بندی این قرص ها با آموزش قدم به قدم آشنا خواهید شد. با این وجود ما به دلیل آنکه مراحل استفاده از این قرص ها بر روی بسته بندی قرص قرار دارد، روشی را توضیح نمی دهیم تا از روش اصلی آن اقدام کنید.

نحوه جرم گیری شلنگ بخارشوی

به مرور زمان وقتی که از بخارشوی استفاده می کنید، علیرغم اینکه رسوب درون مخزن و خروجی های بخارشوی ایجاد می شود، احتمالا باید انتظار رسوب گرفتن شلنگ بخارشوی را نیز داشته باشید! چرا که تمام بخار تولید شده از این قسمت خارج می شود و به دلیل شکل و طراحی که دارد، رسوب موجود در بخار تولیدی می تواند در این بخش از بخارشوی گیر کند و در نتیجه باعث رسوب گرفتن شلنگ بخارشوی شود. با این وجود جای نگرانی ندارد چرا که ما آموزش رسوب زدایی شلنگ بخارشوی را در ادامه توضیح خواهیم داد:

 1. بخارشوی را به‌صورت کامل از برق بکشید.
 2. شلنگ بخارشوی را به آرامی از اتصالات جدا کنید.
 3. برای رسوب زدایی شلنگ بخارشوی نیازی به محلول و ترکیبات ندارید و صرفا از طریق آب فشار قوی می توانید این پروسه را انجام دهید.
 4. از این رو با استفاده از آب فشار قوی، محتویات رسوب درونبخارشوی را تخلیه کنید.
 5. هم اکنون شما موفق به رسوب زدایی شلنگ بخارشوی شدید.

آموزش جرم گیری بخارشوی کنوود

اگر بخارشوی کنوود دارید و با بررسی بدنه آن متوجه رسوباتی شدید که مانع خروج بخار شده اند، طبیعتا باید اقدام به رسوب زدایی بخارشوی کنوود کنید. با این وجود بنابر روش هایی که در قسمت بالا توضیح داده شد، می توانید این پروسه جرم گیری را انجام دهید؛ اما اگر تجربه کافی برای این کار ندارید و از آنجاییکه قیمت بخارشوی کنوود نسبتا زیاد است و هر گونه خرابی می تواند هزینه زیادی را به شما متحمل سازد، توصیه می کنیم جرم گیری بخارشوی کنوود را به دست تعمیرکاران ما بسپارید تا با دقت کافی انجام شود.

منبع: service.techinfus

سوالات متداول

بهترین روش جرم گیری بخارشوی در خانه کدام است؟

روش های متعددی برای جرم گیری بخارشوی در خانه وجود دارند که انتخاب بهترین روش بستگی به میزان رسوب موجود در دستگاه شما دارد.

چگونه بخارشوی دلونگی را جرم گیری کنیم؟

اگر بخارشوی دلونگی شما دو بویلر دارد، توصیه می کنیم اقدام به رسوب زدایی آن نکنید چرا که امکان از کار افتادن دستگاه وجود دارد.

5/5 - (2 امتیاز)

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
بازگشت
تماس ۰۲۱۴۵۴۳۷
واتساپ آریابهکار
تلگرام
موبایل: 09190111214