skip to Main Content

شوفاژ برقی یکی از جدید ترین محصولات الکتریکی می باشد که با استفاده از آن می توانید اقدام به گرم کردن محیط های مختلف در خانه و یا هر محلی نمایید. اما ممکن است این سوال برای شما در حین استفاده از شوفاژ برقی رخ دهد که شوفاژ برقی چگونه کار می کند؟ آیا این دستگاه همانند سایر لوازم گرمایشی عمل می کند؟ در پاسخ به این سوال در ادامه قصد داریم تا شما عزیزان را با شوفاژ برقی و نحوه عملکرد آن بصورت لازم و کافی آشنا سازیم. در این مقاله از مجموعه مقالات تعمیرات شوفاژ برقی همراه ما باشید تا به شما بگوییم که شوفاژ برقی چیکار می کند؟

شوفاژ برقی چیست؟

رادیاتورهای برقی که به عنوان شوفاژهای الکتریکی نیز شناخته می شوند، از جدیدترین وسایل گرمایشی به شمار می روند. آن ها از لحاظ ظاهری به رادیاتورهای شباهت دارند و قابل استفاده در هر مکانی هستند که دسترسی به برق مهیا باشد. نام این دستگاه ها از منبع انرژی ای که از آن استفاده می کنند، یعنی جریان برق گرفته شده است که برای گرمایش محیط به کار می رود.

شوفاژ برقی چیست؟

با این وجود به جای آب، رادیاتورهای برقی از روغن به عنوان مدیوم گرمایشی استفاده می کنند. المنت های داخلی این دستگاه ها روغن را گرم می کنند که سپس این حرارت به پره های رادیاتور منتقل شده و از آنجا به محیط پخش می شود. تفاوت اصلی رادیاتورهای برقی با سایر انواع در نحوه انتقال گرماست که اینجا از طریق روغن صورت می گیرد و نه از طریق سوزاندن سوخت!

لازم به ذکر است که روغن استفاده شده در این سیستم ها دائمی بوده و نیاز به تعویض ندارد. از این رو این نوع شوفاژها گاهی اوقات به رادیاتورهای روغنی معروف هستند که در ادامه با نحوه کارکرد این دستگاه آشنا خواهید شد.

نحوه کارکرد شوفاژ برقی

در قسمت بالا با شوفاژ برقی آشنا شدید که ما سعی کردیم این دستگاه را بصورت مختصر برای شما عزیزان توضیح دهیم و با قابلیت های آن آشنا شوید. اما ممکن است برای شما سوال شود که نحوه کارکرد شوفاژ برقی چگونه است؟ در شوفاژ برقی از المنت های حرارتی استفاده شده است که با استفاده از انرژی الکتریکی گرم می شوند و این گرما به روغن موجود در درون پره ها منتقل شده و باعث می شود روغن گرم شود. وقتی روغن به دمای مناسبی رسید، در میان پره ها به جریان افتاده و حرارت را به آن ها منتقل می کند که نهایتا باعث گرم شدن محیط اطراف می شود.

از این رو همزمان با انتقال حرارت، روغن خنک شده و به سمت المنت ها بازمی گردد تا دوباره گرم شود؛ این فرآیند در یک چرخه مداوم رخ می دهد تا محیط مدنظر شما عزیزان به میزان لازم و کافی گرم شود. همچنین به محض اینکه دمای محیط به حد مطلوب خود برسد، ترموستات داخل دستگاه فعال شده و جریان برق المنت ها را قطع می کند تا از اتلاف انرژی جلوگیری شود. در صورتی که محیط خنک شود و دما پایین تر از میزان تعیین شده بیافتد، ترموستات مجددا المنت ها را روشن کرده و چرخه گرمایش دوباره آغاز می شود تا دما به سطح مطلوب بازگردد.

با این وجود شوفاژ برقی شما می تواند این گونه به بهترین شکل ممکن برای شما کار کند و اقدام به گرم کردن محیط مدنظر شما نماید. از این رو اینک نیز با عملکرد و نحوه کار کردن این دستگاه آشنا شدید و در ادامه نیز قصد داریم با جوانب بیشتری از این دستگاه آشنا شوید.

چگونه از شوفاژ برقی خود استفاده کنیم؟

این یک سوال بسیار مهم است و اما برخی از ما زمانیکه اقدام به خرید شوفاژ برقی و یا هر دستگاه دیگری می کنیم، نهایت تلاش خود را به کار می گیریم تا بدون داشتن دانش لازم و کافی اقدام به استفاده از آن کنیم و حتی یک دقیقه هم زمان برای مطالعه دفترچه راهنمای آن نگذاریم. با این وجود این گونه دستگاه شما آسیب خواهد دید و کارایی خود را از دست خواهد داد و در نتیجه با مشکلاتی در این زمینه روبرو خواهید شد. به همین ترتیب توصیه ای که برای شما داریم این است که حتما دفترچه این دستگاه را مطالعه کنید.

چگونه از شوفاژ برقی خود استفاده کنیم؟

توجه داشته باشید که در این دفترچه تمام نکاتی که شما عزیزان باید در حین استفاده از شوفاژ برقی رعایت کنید بصورت کامل و دقیق نوشته شده اند و این گونه می توانید هم از قابلیت های شوفاژ برقی استفاده کنید و هم اینکه نیازی به تعمیرات شوفاژ برقی در مراکز تعمیر شوفاژ برقی نداشته باشید. در خصوص دفترچه راهنمای این دستگاه هم باید به اطلاع شما برسانیم که این دفترچه نهایتا می تواند 20 الی 30 دقیقه از وقت گران بهای شما را بگیرد و اما تا چندین سال می توانید از این دستگاه بدون هر گونه خرابی استفاده کنید.

مقالات مرتبط: مصرف برق شوفاژ برقی چقدر است؟

بهترین مکان شوفاژ برقی در خانه کجاست؟

شوفاژهای برقی با توجه به نیاز به مقادیر زیادی انرژی الکتریکی و نیازمندی به یک سیستم الکتریکی پیشرفته برای تولید گرمای کافی، بیشتر برای استفاده در فضاهای کوچک مناسب هستند و این یک باور اشتباه است که شوفاژ برقی می تواند محیط های بزرگ را به خوبی گرم کند؛ بدین دلیل که این نوع شوفاژها می توانند حرارت زیادی تولید کنند و خطراتی مانند سوختگی، برق گرفتگی، و حتی مرگ ناشی از استفاده نادرست و سیم کشی ناامن می توانند وجود داشته باشند، استفاده از آن ها در محیط هایی نظیر مهدکودک ها یا خانه های سالمندان توصیه نمی شود.

همچنین یک نکته مهم وجود دارد و آن هم این است که شوفاژ برقی با توجه به میزان مصرف برقی که دارد، حتما بهتر است از محافظ برق استاندارد سر راه این دستگاه استفاده کنید و اجازه ندهد که نوسان برق موجود در شبکه برق شهری متوجه این دستگاه شود و منجر به اتصالی قطعات داخلی آن شود. لازم به ذکر است که شوفاژ برقی می تواند یک دستگاه کاربردی و خاص برای شما عزیزان باشد و اگر کودکی در خانه دارید، بهتر است که آموزش های لازم را به آن بدهید تا کودک شما به این دستگاه نزدیک نشود!

توجه داشته باشید که کوچکترین اشتباه می تواند به فرزند شما عزیزان آسیب وارد کند.

5/5 - (1 امتیاز)

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
بازگشت
تماس ۰۲۱۴۵۴۳۷
واتساپ آریابهکار
تلگرام
موبایل: 09190111214