skip to Main Content

صدا دادن یخچال در بیش تر موارد به خاطر اختلال در عملکرد یخساز و یا موتور فن تبخیر کننده می باشد. این دو صدا از هم قابل تشخیص می باشند و هر دو این صدا ها آزار دهنده هستند.
در این مقاله از سری مقالات آموزش عیب یابی و تعمیر یخچال به شما یاد می دهیم تا خودتان بتوانید علت های اصلی در صدا دادن یخچال را پیدا کنید.

صدادن دادن یخچال و علت های آن

پروانه

•صدا دادن یخچال به علت فن تبخیر کننده
اواپراتور یا تبخیر کننده در محیطی قرار دارد که قرار است سرد شود. مایع مبرد درون تبخیر کننده با گرفتن گرما محیط به بخار تبدیل می شود و در نتیجه محیط را سرد می کند. فنی که در تبخیر کننده وجود دارد ممکن است دچار مشکل شده باشد و هنگام چرخش صدا ایجاد کند.

اگر صدا دادن یخچال از فن تبخیر کننده باشد هنگام باز بودن درب یخچال صدا آن بیش تر خواهد شد. فن معیوب را تعویض کنید تا مشکل بر طرف شود.

فن تبخیر کننده یخچال

صدا دادن یخچال به علت موتور فن کندانسور
اگر بلبرنگ موتور کندانسور ایراد داشته باشد باعث سر و صدا دادن در یخچال می شود. این قطعه در قسمت پشتی و پایینی یخچال قرار دارد. برای دسترسی به آن باید یخچال را به جلو بکشید و پنل عقبی را باز کنید. موتور کندانسور قابل دسترسی می شود.

در هر دو حالت بالا که مشکل صدادادن یخچال از فن می باشد ابتدا فن را بادست بچرخانید. فن باید به آرامی بچرخد و سایشی با قسمتی نداشته باشد. ممکن است چیزی در پروانه گیر کرده باشد.

صدا دادن یخچال به علت کمپرسور معیوب
قطعات داخلی کمپرسور ممکن است به مرور زمان مستهلک شود و کمپرسور از داخل آسیب ببیند و ایجاد صدا دادن یخچال کند. کمپرسور در واقع قسمت مکانیکی دستگاه است که وظیفه دارد سیال را فشرده کند و آن را در تمام سیکل به حرکت در بیاورد.

کمپرسورها بعد از به صدا افتادن هم می توانند سال ها کار کنند ولی بهتر است هر چه سریع تر آن را تعویض کنید.

کمپرسور یخچال

•صدا دادن یخچال به علت جرم گرفتگی شیر ورودی
شیر ورودی آب در یخچال یک کنترل الکتریکی است که میزان ورود آب به مخزن آب و قسمت یخساز را تعیین می کند. ممکن است این شیر رسوب گرفته باشد و نیاز به تعویض داشته باشد.

از نشانه های عملکرد نادرست شیر ورودی میتوان به صدا دادن یخچال در هنگام پر بودن قسمت یخساز اشاره کرد.

شیر ورودی آب

اگر یخچال صدا می دهد، به خصوص وقتی یخ ساز پر می باشد، شیر ورودی دستگاه ممکن است ایراد داشته باشد. شیر ورودی آب یک شیر کنترل الکتریکی است که برای تامین آب مخزن و یخ ساز یخچال باز می شود.

با گذشت زمان، ممکن است رسوبات معدنی داخل شیر جمع شوند و جریان آب را محدود سازند. اگر شیر ورودی آب صدا می دهد، آن را تعویض کنید. قصد تعمیر شیر ورودی آب را نداشته باشید، جدا کردن شیر می تواند باعث خرابی شیر شود

5/5 - (1 امتیاز)

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
بازگشت
تماس ۰۲۱۴۵۴۳۷
واتساپ آریابهکار
تلگرام
موبایل: 09190111214