skip to Main Content

آبگیری نشدن ماشین ظرفشویی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در ابتدا برای این کار لازم است که یک سری قطعات را بررسی کرده و به مشکل آن پی ببرید. اگر مشکل آن ساده باشد خود شما می توانید آن را برطرف کنید. در غیر این صورت حتما از یک تعمیرکار با تجربه کمک بگیرید.

شرکت آریا بهکار مفتخر است که برای تعمیرات ماشین ظرفشویی با هر برند و مدل در خدمت شماست.

در ادامه مطلب قصد داریم به یک سری موارد که وجود آنها باعث عدم آبگیری ماشین‌ظرفشویی می شوند اشاره کنیم. شما می توانید این موارد را بررسی کرده و به علت آبگیری نشدن ماشین ظرفشویی خود پی ببرید.

دلایل آبگیری نشدن ماشین ظرفشویی

شیر تامین آب و شیلنگ ماشین ظرفشویی

شیر تامین آب ماشین ظرفشویی

برای رفع مشکل آبگیری نشدن ماشین ظرفشویی در ابتدا باید به بررسی سیستم تامین آب یا شیلنگ ماشین ظرفشویی پرداخت. معمولاً در زیر سینک ظرفشویی و یا اطراف آن یک لوله یا شیلنگ آبی وجود دارد که به بخشی از دستگاه ماشین ظرفشویی متصل است و با یک شیر کنترل می شود. این شیر و شیلنگ وظیفه تامین آب دستگاه ماشین ظرفشویی را برعهده دارد.
مسدود بودن شلنگ، وجود تاب و پارگی و شکاف می تواند سبب جلوگیری از ورود آب به دستگاه شود.
در ضمن باید فشار آب را نیز چک شود که خیلی کم نباشد. به این علت که شیر برقی ظرفشویی برای انجام یک عملکرد صحیح به یک حداقل فشار آب نیاز دارد.

شیر برقی یا شیر ورودی آب (آبگیری نشدن ماشین ظرفشویی)

شیر برقی ماشین ظرفشویی

در صورتی که مشکل از منبع تامین آب دستگاه نباشد از یکی از قطعات آن است که باید توسط تعمیرکار بررسی شود. اصلی ترین قطعه در این زمینه شیر برقی دستگاه ماشین ظرفشویی است که آبگیری به وسیله آن انجام می شود.

محل قرار گرفتن شیر ورودی آب در پایین ماشین ظرفشویی است. و پشت پنلی قرار دارد که در پایین درب دستگاه قابل مشاهده است. ابتدا باید پنل جلویی که بر روی درب سوار می شود را باز کنید و سپس پنل پایین آن را جدا کنید. تا بتوانید شیر برقی را مشاهده کنید.

شیر ورودی آب که به وسیله شناور و تایمر و برد الکترونیکی دستگاه کنترل می شود از دو سیم برق و شیلنگ متصل شده به آن تشکیل شده که یکی از آنها آب را از منبع به شیر برقی منتقل می کند و دیگری آب را از شیر به داخل محفظه شستشوی ماشین ظرفشویی هدایت می کند.

برای تعمیر این قسمت باید از رسیدن برق به شیر و فعال بودن آن اطمینان حاصل شود. برای انجام این کار می توان به کمک مولتی متر سلنویدهای روی شیر را برای وجود جریان اندازه گرفت. پس از انجام این مرحله اگر جریان آب شیر برقرار باشد و سیم کشی آن مشکلی نداشته باشد، عدم پر شدن ماشین ظرفشویی از آب به علت وجود مشکل در شیر برقی است و باید توسط تعمیرکار تعویض شود.

در ضمن شما می توانید شلنگ متصل به شیر برقی که عمل آبرسانی را انجام می دهد را از شیر باز کنید و فیلتر کوچک قرار گرفته در انتهای آن را بررسی کنید که مسدود نشده باشد.

بیشتر بدانید: چرا درب ماشین ظرفشویی قفل نمی شود

شناور و سوئیچ شناور (آبگیری نشدن ماشین ظرفشویی)

شناور و سوئیچ شناور ماشین ظرفشویی

شناور که وظیفه تعیین سطح آب را در ماشین ظرفشویی برعهده دارد به صورت یک قطعه پلاستیکی در کف ماشین ظرفشویی قرار گرفته است. شناور در هنگام پر شدن ماشین ظرفشویی از آب بالا آمده و با درگیر کردن سوئیچ شناور دستور توقف آبگیری را ارسال می کند.
اگر شناور دستگاه توسط باقیمانده مواد غذایی گیر کرده باشد و نتواند پایین بیاید در آبگیری ماشین ظرفشویی مشکل به وجود می آید در ضمن باید از وضعیت سوئیچ و سیم کشی آن نیز اطمینان حاصل شود تا مشکلی در آبگیری دستگاه به وجود نیاید.

سوئیچ قفل درب (آبگیری نشدن ماشین ظرفشویی)

دستگاه ماشین ظرفشویی دارای یک سوئیچ قفل است. هنگامی که درب دستگاه باز باشد فعالیت دستگاه شروع نمی شود و یا متوقف می شود. اگر سوئیچ قفل درب ماشین ظرفشویی دارای مشکل باشد ممکن است که در صورت بسته بودن درب نیز آن را باز بداند که در این صورت باعث آبگیری نشدن ماشین ظرفشویی می شود. باید سوئیچ قفل درب ماشین ظرف شویی را نیز بررسی شود تا از صحت عملکرد آن اطمینان حاصل کنید.

شما می توانید به کمک یک مولتی متر از رسیدن جریان به سوئیچ قفل درب ماشین ظرفشویی اطمینان حاصل کنید که در صورت وجود ایراد این قطعه را تعویض کنید سوئیچ قفل درب در پشت پنل داخلی درب دستگاه قرار گرفته است.

تایمر یا برد الکترونیکی

برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی

در دستگاه ماشین ظرفشویی اگر تایمر و یا برد الکترونیکی دارای مشکل باشد برخی قطعات مانند سوئیچ قفل درب، شیر برقی و سوئیچ شناور از کار می افتد و جریان برق به آنها نمی رسد.

برد الکترونیکی در مدل های جدیدتر ماشین ظرفشویی و تایمر در مدل های قدیمی تر آن وجود دارد و وظیفه اصلی آن ها ارسال فرمان شروع به بخش‌های مختلف دستگاه و ایجاد ارتباط بین آنها است.

در ضمن لازم به ذکر است که در برخی مواقع ممکن است که علت آبگیری نشدن ماشین ظرفشویی از آب به دلیل گرفتگی و انسداد در پمپ و بازوهای آب پاش آن باشد همچنین در برخی مدل‌های ماشین ظرفشویی سیستمی به نام محافظت از نشتی آب وجود دارد که در هنگام فعال شدن آن از باز شدن شیر برقی و ورود آب به دستگاه جلوگیری می‌شود.

بیشتر بدانید: علت جمع شدن آب کف ماشین ظرفشویی

متوقف نشدن آبگیری ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از مشکلات دستگاه ماشین ظرفشویی که به آبگیری آن مربوط می شود آبگیری شدن دستگاه بدون وقفه است.
از جمله قطعاتی که می تواند در مشکل ایجاد شده دخیل باشد می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  1. شناور و سوئیچ شناور
  2. برد الکترونیکی
  3. شیر ورودی آب
5/5 - (1 امتیاز)

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
بازگشت
تماس ۰۲۱۴۵۴۳۷
واتساپ آریابهکار
تلگرام
موبایل: 09190111214