skip to Main Content

کولر آب یکی از مهم ترین ابزارها در روزهای گرم و طاقت فرسای تابستان می باشد که علیرغم مشکلات و کاستی هایی که دارد، می تواند در میزان خنک کردن گرمای محیط تاثیرگذار واقع شود. با این وجود تصور کنید در این روزهای گرم سال، کولر آبی دچار مشکلاتی اعم از روشن نشدن، خنک نکردن، صدای زیاد و تولید بوی بد شود! قطعا طاقت فرسا خواهد شد! با این وجود ما قصد داریم در این مقاله از مجموعه مقالات تعمیر کولر آبی از آریابهکار به‌صورت تخصصی مشکل بوی بد کولر آبی را مورد نقد و بررسی قرار دهیم. همراه ما باشید.

توجه: هر چند تصور کنید کولر آبی خطرناک نیست، اما یک بی دقتی کوچک می تواند منجر به برق گرفتگی شود؛ در صورت نداشتن دانش فنی اقدام به تعمیر کولر آبی نکنید.

6 دلیل بوی بد کولر آبی

6 دلیل بوی بد کولر آبی

علت بوی بد کولر آبی چیست؟ این سؤال متداولی می باشد که قطعا در حین استفاده از کولر آبی با آن مواجه شده اید! با این وجود اگر به دنبال پاسخ این سؤال هستید باید بگوییم که تنها یک عامل منجر به این خرابی نمی شود و بلکه دلایل متعددی وجود دارند که مطالعه آنها شما را حتی به مرز بلاتکلیفی خواهد رساند. اما ما قصد داریم دلایل رایج و متداولی که در بوی بد کولر آبی مؤثر هستند را معرفی کنیم تا بتوانید آنرا ریشه یابی و سپس رفع کنید. همراه ما باشید.

1. بوی بد کولر آبی به علت استفاده از پوشال کهنه

پوشال ها یکی از مهم ترین بخش های جانبی کولر آبی هستند که مهم ترین وظیفه آنها خنک کردن بخش داخلی کولر و در نتیجه تولید باد خنک توسط کولر آبی می باشد. از این رو باید مطلع باشید که پوشال ها نیز دارای عمر مفید می باشند و به مرور زمان با استفاده از کولر می توانند تغییر رنگ دهند و از رنگ طبیعی به رنگ مشکی و بسیار آلوده تغییر رنگ بدهند! با این وجود در صورت سیاه شدن پوشال ها، تبدیل به یک منطقه مناسب جهت تولید میکروب و باکتری می شوند و در نتیجه بوی بدی از کولر آب منتشر خواهد شد.

از این رو مشکل بوی بد کولر آبی می تواند ناشی از اتمام طول عمر مفید پوشال رخ دهد.

توجه: عمر مفید پوشال کولر آبی 2 سال است و برای سال سوم باید اقدام به خرید پوشال جدید نمایید.

2. بوی بد کولر آبی به علت آب ورودی آلوده

اگر آب ورودی کولر آبی محل سکونت شما آلوده باشد، می تواند علت بوی بد کولر آبی باشد چرا که تمام مایعات وارد شده به کولر آبی از پوشال عبور می کنند. از این رو اگر آب آلوده باشد، می تواند منجر به سیاه شدن پوشال شود و در نتیجه تبدیل به محیطی مناسب برای تولید باکتری و میکروب خواهد شد و به محض روشن کردن کولر با بوی نامطبوع و بد روبرو خواهید شد.

3. بوی بد کولر آبی به علت کثیفی بدنه داخلی کولر

بوی بد کولر آبی به علت کثیفی بدنه داخلی کولر

هر چند دو مورد بالا به عنوان اصلی ترین و کلیدی ترین دلیل بوی بد کولر آبی هستند، اما تمیز یا کثیفی بدنه داخلی و خارجی کولر آبی نیز در علت بوی بد موتور کولر آبی تاثیرگذار واقع شوند. از این رو توصیه کلیدی که برای شما عزیزان داریم این است که در بازه های زمانی مختلف اقدام به شستشوی بدنه کولر آبی کنید تا هم ظاهر کولر بهتر شود و هم اینکه منجر به بوی بد کولر آبی نشود.

توجه: در حین شستشو کولر آبی به هیچ وجه آب را بر روی موتور و سایر قطعات الکتریکی کولر آبی نگیرید!

4. بوی بد کولر آبی به علت کثیفی سینی کفی کولر

آب درون سینی به مرور زمان پر خالی و می شود و گاهی اوقات ممکن است مسیر آب خروجی مسدود شود و اصطلاحا آب درون سینی بگندد! با این وجود یکی از دلایل بوی بد موتور کولر آبی، کثیفی سینی می باشد. از این رو توصیه می کنیم در بازه های زمانی مختلف اقدام به بررسی آب موجود در سینی کولر آبی نمایید و اگر آلودگی بیشتر از آنچه بود که شما را شوکه کند، اقدام به تخلیه سینی کفی کولر آبی نمایید.

5. بوی بد کولر آبی به علت خرابی پمپ آب

پمپ کولر آبی یکی دیگر از قطعات بسیار مهم و کلیدی در کولر آبی است که با استفاده ساختاری که دارد، آب را از مسیر لوله کشی ساختمان به سمت کولر و سپس پوشال کولر آبی منتقل می کند. اما این قطعه نیاز به رسیدگی دارد؛ چرا که معمولا به دلیل وارد شدن فشار بیش از حد می تواند از کار بیافتد و کارایی خود را از دست بدهد. اما زمانیکه پمپ کولر آبی دچار خرابی می شود، بوی سوختگی از آن بلند خواهد شد و طبیعتا با روشن کردن کولر این بوی ایجاد شده به مشام شما عزیزان خواهد رسید.

توجه: در صورت بروز هر گونه خرابی برای پمپ باید مطلع باشید که آب کافی به کولر نخواهد رسید و با مشکل خنک نکردن کولر آبی روبرو خواهید شد.

6. بوی بد کولر آبی به علت استفاده از روغن بی کیفیت

پروسه روغن کاری کولر آبی، بدون شک یکی از پروسه های مهم برای سرویس و نگهداری از کولر آبی می باشد. از این رو این پروسه حتما و حتما باید با استفاده از روغن باکیفیت انجام شود! اما متأسفانه ما شاهد روغن های بی کیفیت و تقلبی در بازار هستیم که به قیمت روغن باکیفیت فروخته می شوند، اما هیچج کیفیتی ندارند! از این رو اگر از روغن بی کیفیت استفاده کنید، با آب موجود در سینی ترکیب خواهد شد و بوی نامطبوعی ناشی از این ترکیب به مشام شما میرسد که گاهی اوقات این بوی زیاد غیرقابل تحمل خواهد بود.

5 روش رفع بوی بد کولر آبی

5 روش رفع بوی بد کولر آبی

همانگونه که در قسمت بالا دلایل بوی بد کولر آبی را مورد نقد و بررسی قرار دادیم، در ادامه نیز قصد داریم روش هایی برای رفع بوی بد کولر آبی به شما عزیزان معرفی کنیم که با استفاده از این روش ها می توانید مشکل را برطرف کنید. همراه ما باشید.

توجه: در ابتدا مشکل بوی بد کولر آبی را شناسایی کنید و سپس براساس مشکل پیش آمده راهکار مناسب را انتخاب کنید.

1. رفع بوی بد کولر آبی با تعویض پوشال کولر

اولین و مهمترین راهکاری که ما به شما برای رفع بوی بد کولر آبی پیشنهاد می کنیم، تعویض پوشال کولر آبی می باشد. از این رو اگر با باز کردن کولر و بررسی پوشال ها متوجه سیاهی و بوی بد آنها شدید، از مراکز مجاز اقدام به خرید پوشال مناسب براساس برند و مدل کولر خود نمایید.

2. رفع بوی بد کولر آبی با استفاده از روغن باکیفیت

همانگونه که در قسمت بالا توضیح دادیم متأسفانه این روزها روغن های بی کیفیت با بسته بندی های تقلبی به بازار عرضه شده اند و تشخیص آنها کار سختی می باشد. از این رو توصیه می کنیم به فروشگاه مرکزی محل سکونت خود مراجعه کنید و اقدام به خرید روغتن باکیفیت و با اصالت نمایید.

3. رفع بوی بد کولر آبی با تخلیه کامل سینی کولر

اگر با بررسی دقیق سینی کولر آبی متوجه آب آلوده شدید، تنها یک راهکار اصولی دارید و آن هم تخلیه کامل سینی می باشد. با این وجود توصیه می کنیم به آرامی این پروسه را انجام دهید تا اقدام به رفع بوی بد کولر آبی نمایید.

4. رفع بوی بد کولر آبی با تمیز کردن و شستشو کفی و بدنه کولر

اصولا برای حفظ ظاهری و سلامت کولر آبی توصیه می شود آنرا در بازه های زمانی مختلف مورد شستشو قرار دهید تا هم ظاهر دستگاه حفظ شود و هم اینکه دچار بوی بد نشود! از این رو توصیه می شود در بازه های زمانی از پیش تعیین شده (حداقل 2-3 دفعه در تابستان) نمایید.

5. رفع بوی بد کولر آبی با استفاده از ترکیب آب و صابون

یکی از روش های مناسب برای رفع بوی بد کولر آبی، استفاده از ترکیب آب و صابون در سینی کولر آبی می باشد! بدین معنا که صابون را باید به تیکه های ریز تقسیم کنید و آنرا درون یک آبکش بسیار کوچک درون کولر قرار دهید و اجازه دهید بمدت یک روز درون کولر باقی بماند. این یک روش رایج برای از بین بردن بوی بد کولر آبی می باشد و می توانید آنرا به سادگی انجام دهید.

توجه: تمام روش های بالا، به عنوان رایج ترین روش ها برای رفع بوی بد کولر آبی می باشند که براساس میزان بوی بد کولر آب می توانید روش دلخواه خود را انتخاب و اعمال کنید.

سخن پایانی

در این مقاله به خوبی با تمامی علت های بود بد کولر آبی و روش های برطرف سازی آن آشنا شدید و دانستید که برای از بین بردن بوی نامطبوع کولر های آبی باید از چه ترفند ها و راهکار هایی استفاده نمود. دقت داشته باشید که برطرف سازی برخی از مشکلات ابجاد شده در عملکرد کولر های آبی نیاز به تجربه و مهارت دارد، پس اگر در این خصوص از دانش و مهارت کافی برخوردار نمی باشید، می توانید با نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی آریابهکار تماس حاصل نمایید و از تعمیرکاران مجرب این نمایندگی استفاده نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
بازگشت
تماس ۰۲۱۴۵۴۳۷
واتساپ آریابهکار
تلگرام
موبایل: 09190111214