skip to Main Content

یکی از مخازن بسیار مهم در ماشین ظرفشویی که باید در بازه های زمانی مختلفی پر شود، مخزن نمک ماشین ظرفشویی می باشد که بسیار مهم است و نقش حیاتی در این دستگاه دارد. از این رو اگر مخزن نمک ماشین ظرفشویی شما به هر دلیلی خراب شود و کارایی خود را از دست بدهد، مطمئن باشید که دستگاه شما دیگر همانند گذشته نخواهد بود و نمی توانید از آن استفاده کنید. اما یکی از سوالات متداول در خصوص این قطعه، علت جمع شدن آب در مخزن نمک ماشین ظرفشویی می باشد که یک مشکل غیر عادی در این دستگاه است.

به همین ترتیب در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات تعمیرکار ماشین ظرفشویی از آریابهکار قصد داریم تا شما را با علت جمع شدن آب در مخزن نمک ماشین ظرفشویی آشنا سازیم و بتوانید در صورت خرابی این قطعه بتوانید بهترین نتیجه ممکن را اتخاذ نمایید و مشکل دستگاه شما به بهترین شکل ممکن رفع گردد.

مخزن نمک ماشین ظرفشویی چیست؟

مخزن نمک یکی از اجزای کلیدی در ماشین ظرفشویی به شمار می آید و در کف دستگاه شما تعبیه شده است. به عبارتی وظیفه اصلی این مخزن، ذخیره سازی نمک مخصوص ظرفشویی است که نقش مهمی در بهبود عملکرد شستشو و پیشگیری از تشکیل رسوب دارد. بنابراین استفاده منظم و به موقع از نمک در ماشین ظرفشویی موجب می شود که ظروف پس از شستشو دارای درخشش و شفافیت بیشتری باشند.

مخزن نمک ماشین ظرفشویی چیست؟

لازم به ذکر می باشد که هنگام پر کردن مخزن نمک، باید از قیف های مخصوصی که برای این کار طراحی شده اند استفاده کنید تا اطمینان حاصل شود که نمک به درستی و بدون ریزش در مخزن قرار می گیرد. با این وجود اگر به هر دلیلی مخزن نمک ماشین ظرفشویی شما خراب شده باشد، امکان استفاده از این دستگاه وجود نخواهد داشت و تنها راهکار شما هم این خواهد بود که اقدام به تعمیرات تخصصی این دستگاه توسط تکنسین های متخصص و با تجربه نمایید تا مشکل به بهترین شکل ممکن رفع گردد.

جمع شدن آب در مخزن نمک ماشین ظرفشویی

بسیاری از ما ممکن است به دلیل نداشتن اطلاعات کافی درباره چگونگی کارکرد ماشین ظرفشویی، نگران عملکرد صحیح اجزای آن باشیم. مثلاً وجود آب در مخزن نمک ماشین ظرفشویی یکی از مسائلی است که ممکن است ابهاماتی را برای هر یک از ما ایجاد کند. اما جای هیچ نگرانی نیست؛ چرا که واقعیت این است که آب موجود در مخزن نمک برای حل کردن نمک و تضمین کارایی آن در شستشو ضروری است.

از این رو زمانی که نمک با آب ترکیب شده و حل می شود، این محلول به نرم کردن آب کمک می کند که این امر از تجمع رسوب و جرم در قسمت های داخلی ماشین ظرفشویی و همچنین از کدر شدن و لکه دار شدن ظروف پیشگیری می کند. نرم شدن آب با نمک سبب می شود که مواد شوینده با کارایی بالاتری واکنش نشان دهند و در نتیجه ظروفی تمیز و براق داشته باشیم. بنابراین حضور آب در مخزن نمک نه تنها طبیعی است بلکه برای اطمینان از اجرای یک چرخه شستشوی کامل و مؤثر نیز ضروری می باشد.

یک توصیه حیاتی در استفاده از ماشین ظرفشویی این است که هرگز نباید به طور مستقیم آب را به مخزن نمک اضافه کنید؛ وظیفه شما تنها پر کردن این مخزن با نمک مخصوص است. پس از پر کردن مخزن تا سطحی که توسط نشانگر داخلی مشخص شده، باید درب آن را محکم ببندید و سپس ظروف خود را در داخل ماشین چیدمان نمایید. با آغاز فرآیند شستشو، مخزن نمک به صورت خودکار توسط دستگاه با آب پر خواهد شد.

یک نکته حائز اهمیت دیگر این است که از پر کردن بیش از اندازه مخزن نمک خودداری کنید. افراط در این کار می تواند منجر به نشت محلول نمک و آب شده و به قطعات داخلی دستگاه آسیب رسانده و باعث خوردگی آن ها شود.

دلایل جمع شدن آب در مخزن نمک ماشین ظرفشویی

یکی از دلایل اصلی برای مشاهده آب در مخزن نمک ظرفشویی می تواند نقص فنی یا خرابی در خود مخزن باشد که اغلب به درب آن مرتبط است. از این رو در صورت آسیب دیدگی، شکستگی دریچه مخزن، یا عدم بسته شدن صحیح و محکم آن توسط کاربر، احتمال نشت آب و نمک از مخزن وجود دارد.

مهم است که همواره درب مخزن را بررسی کنید تا از سلامت و بسته بودن ایمن آن پس از هر بار استفاده اطمینان حاصل نمایید. در صورتی که پس از دقت در رعایت تمامی دستورالعمل های استفاده از دستگاه، باز هم با دریچه ای معیوب مواجه شدید، توصیه می شود از استفاده از ظرفشویی خودداری کرده و مشکل را پیش از ادامه استفاده برطرف سازید تا از آسیب بیشتر به دستگاه جلوگیری شود. این اقدام نه تنها عملکرد بهتر دستگاه را تضمین می کند بلکه از بروز مشکلات احتمالی در آینده نیز پیشگیری می کند.

دلایل جمع شدن آب در مخزن نمک ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از موارد ممکن که می تواند به وجود آب در مخزن نمک ظرفشویی منجر شود و منجر به نشت و سرریز آب و نمک از مخزن گردد، خرابی در شیر ورودی آب دستگاه است. خرابی یا آسیب دیدگی خطوط لوله آب می تواند موجب تجمع آب در داخل مخزن شده و در نهایت باعث نشتی آن شود.

علاوه بر این دمای بالای آب مورد استفاده در ماشین ظرفشویی می تواند به مرور زمان به مخزن نمک آسیب وارد کرده و به فرسودگی آن منجر شود که این نیز می تواند سبب نشت و سرریز آب و نمک از مخزن گردد. در این شرایط کیفیت قطعات به کار رفته در ماشین ظرفشویی نقش بسیار مهمی ایفا می کند.

مقالات مرتبط: تعمیر موتور ماشین ظرفشویی

تعمیر و تعویض مخزن نمک ماشین ظرفشویی

در صورتی که مخزن نمک ماشین ظرفشویی شما آسیب دیده است و به هر دلیلی آب زیادی در این مخزن جمع می شود، تنها یک راهکار پیش روی شماست و آن هم تعمیر و تعویض مخزن نمک ماشین ظرفشویی که باید توسط تکنسین متخصص پروسه عیب یابی این قطعه کلیدی انجام شود تا به یک نتیجه کلی در این زمینه برسید و بتواند بهترین تصمیم ممکن در این زمینه را بگیرد. از این رو بهتر است پروسه عیب یابی دستگاه شما توسط تکنسین های متخصص صورت گیرد.

امتیاز post

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
بازگشت
تماس ۰۲۱۴۵۴۳۷
واتساپ آریابهکار
تلگرام
موبایل: 09190111214