skip to Main Content

علت سوختن غذا در مایکروفر چیست؟ این سؤال مهم و بسیار پراهمیتی است که اخیرا توسط تعدادی از مشتریان آریابهکار پرسیده شد و به همین دلیل ما قصد داریم در این گزارش تمام عوامل و دلایل مرتبط با سوختن غذا در مایکروویو را برای شما عزیزان مطرح سازیم تا در صورت بروز این مشکل، بتوانید حتی المقدور مشکل را ریشه یابی، بررسی و رفع نمایید. همراه ما باشید.

نکته: معمولا مشکل سوختن غذا در ماکروفر ناشی از اشتباهات کاربر می‌باشد و عوامل فنی خیلی کم درگیر هستند.

علت سوختن غذا در مایکروفر چیست؟

پیش از آنکه به سراغ تشریح دلایل سوختن غذا در مایکروفر بپردازیم، قصد داریم شما را صرفا با دلایل این خرابی به‌صورت مختصر آشنا سازیم که در ادامه این بخش دلایل مهم و اصلی را نام برده ایم:

 1. تنظیم اشتباه زمان پخت غذا در مایکروفر.
 2. خشک بودن ظرف غذا.
 3. خرابی قطعات مایکروفر.
 4. استفاده از ظرف نامناسب.
 5. عدم انتخاب برنامه پخت مناسب.
 6. عدم تنظیم صحیح وزن غذا.
 7. خرابی و گیر کردن دکمه‌های مایکروفر.

علت سوختن غذا در مایکروفر

اگر احساس می‌کنید یکی از موارد بالا را به اشتباه انجام داده اید و هم اکنون با مشکل سوختن غذا در مایکروویو روبرو شده اید، در ادامه تمام موارد نام برده را توضیح داده ایم تا بیشتر بتوانید به عمق مشکل پی ببرید و با استفاده از راهکارهای ارائه شده، در اسرع زمان مشکل را رفع نمایید.

بخوانید: نمایندگی تعمیرات جاروبرقی پاناسونیک

1. تنظیم اشتباه زمان پخت غذا در مایکروفر

برای استفاده از ماکروفرهای نسل جدید 2 حالت پیش روی شما هست که حالت اول استفاده از برنامه‌های از پیش تعیین شده است و حالت دوم استفاده از تنظیم دستی دما و زمان می‌باشد. اما معمولا ما سعی می‌کنیم تا از حالت دوم برای استفاده از ماکروفر استفاده کنیم چرا که معمولا از ماکروفر جهت گرم کردن غذا استفاده می‌کنیم تا پخت غذا! با این وجود طبیعتا باید در صورت استفاده از ماکروفر برای گرم کردن غذا، نباید دستگاه را به حال خود رها کنید و به کارهای خود برسید.

برای مثال اگر تنظیم کرده اید که غذای شما بین بازه 2 الی 3 دقیقه‌ای درون مایکروفر گرم شود، توصیه می‌کنیم که در طول این پروسه در کنار دستگاه بمانید تا در صورت بروز هر گونه مشکلی ماکروفر را متوقف کنید. بنابراین در ابتدا توصیه می‌کنیم دفترچه راهنمای ماکروفر پاناسونیک را مطالعه کنید و تمام چارچوبی که کمپانی سازنده برای شما در نظر گرفته را مطلع شوید؛ در غیر اینصورت کماکان با مشکل سوختن غذا در مایکروفر روبرو خواهید شد.

2. خشک بودن غذا

یکی از اصول اصلی و ابتدایی استفاده از مایکروویو این است که به هیچ وجه غذای خشک را درون مایکروفر قرار ندهید! بدین معنا که اگر غذای شما خشک است و هیچ مقداری آب (حتی 2 قطره آب) درون آن وجود ندارد، نباید در مایکروفر گرم کنید چرا که با مشکل سوختن غذا در مایکروفر روبرو خواهید شد. بنابراین راهکار چیست؟ سعی کنید پیش از قرار دادن غذا در مایکروفر، حداقل 5 قطره آب را در نقاط مختلف آن بریزید و سپس قرار دهید.

با این وجود اگر این موضوع را باز هم جدی نگیرید، احتمالا مشکل سوختن غذا بارها و بارها برای شما اتفاق خواهد افتاد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم بخاطر بسپارید و یک عادت به سایر عادت‌های خود در طول زندگی روزمره اضافه کنید تا هم بهترین نتیجه را از مایکروفر دریافت نمایید و هم اینکه مشکلی برای دستگاه شما رخ ندهد.

3. خرابی قطعات مایکروفر

منظور از خرابی قطعات، بیشتر در آستانه خراب شدن قطعات مایکروفر می‌باشد! بدین معنا که اگر قطعات کلیدی مایکروفر شما همانند مگنترون، ترانس، برد، دیود و… به هر دلیلی در آستانه خرابی باشند، می‌توانند در امواج تولیدی مگنترون تاثیر گذار واقع شوند و همین موضوع به‌صورت مستقیم می‌تواند منجر به سوختن غذا در مایکروفر شما شود. بنابراین توصیه‌ای که برای شما داریم این است که در صورت متوجه شدن هر گونه خرابی و صدای غیر عادی از مایکروفر، در اسرع وقت به شعب ما مراجعه کنید.

مرکز عیب یابی ماکروفر در تهران

لازم به ذکر است که تمام پروسه عیب یابی و بازبینی مایکروفر در آریابهکار به‌صورت رایگان توسط تکنسین‌های مجرب و ابزارهای تعمیراتی روز دنیا انجام می‌شود و همچنین اگر قطعه‌ای از قطعات مایکروویو شما در آستانه خرابی می‌باشد، بدون نیاز به تعویض قطعه مدنظر، تعمیرات تخصصی انجام خواهند شد تا با کمترین هزینه ممکن بتوانید بهترین نتیجه را دریافت کنید.

نکته: بهتر است سالیانه حداقل یکبار اقدام به سرویس مایکروفر نمایید تا مشکلات احتمالی دستگاه شما برطرف گردد.

بخوانید: نمایندگی تهران جاروبرقی کنوود

4. استفاده از ظرف نامناسب

از عواملی که می‌تواند صورت مستقیم باعث سوختن غذا در مایکروفر شوند، استفاده از ظروف نامناسب اعم از ظروف فلزی، آلومینیومی و سایر ظروفی که اصطلاحا مناسب ماکروفر نیستند، می‌باشد. اولین اتفاقی که در این صورت برای ماکروفر شما رخ خواهد داد، جرقه زدن مایکروفر است که توام با صدای وحشتناکی خواهد بود و می‌تواند باعث وحشت شما عزیزان شود. با این وجود توصیه می‌کنیم صرفا از ظروفی که مناسب ماکروفر هستند استفاده کنید تا مشکلی از این قبیل رخ ندهد.

لازم به ذکر است که در صورت استفاده از ظروف نامناسب علیرغم سوختن غذا در مایکروویو، با مشکلات کلی اعم از سوختن و یا خرابی قطعات مایکروفر روبرو خواهید شد که هزینه تعمیرات شما را افزایش خواهد داد.

5. عدم انتخاب برنامه پخت مناسب

اگر مایل به پخت ماهی در مایکروفر هستید، بازه زمانی حدودا 15-20 دقیقه و همچنین اگر مایل به پخت لازانیا هستید، بازه زمانی 35-40 دقیقه‌ای براساس میزان وزن توسط برنامه از پیش تعیین شده مایکروفر تنظیم خواهد شد تا غذای شما به‌صورت کامل آماده میل شود. اما اگر شما می‌خواهید ماهی طبخ کنید و به اشتباه برنامه لازانیا را انتخاب کنید، طبیعتا بازه زمانی لازانیا برای دستگاه تنظیم خواهد شد و به‌جای 15-20 دقیقه، مایکروفر به مدت 35-40 دقیقه کار خواهد کرد!

نتیجه این اشتباه، قطعا سوختن غذا در مایکروفر می‌باشد و وعده غذایی که منتظر پخت و طبخ آن بودید، به‌صورت کامل خواهد سوخت. بنابراین پس از انتخاب برنامه و پیش از فشردن دکمه Start توصیه می‌کنیم برنامه غذایی به همراه زمان پیشنهادی را چک کنید و در صورت مورد تائید بودن خودتان، دکمه Start را بفشارید و منتظر باشید تا در بازه زمانی منتخب، غذای شما آماده میل شود.

6. عدم تنظیم صحیح وزن غذا

در برخی از ماکروفرها و سولاردام‌های نسل جدید، قابلیت تنظیم وزن غذای قرار گرفته شده بر روی سینی وجود دارد که شما می‌توانید به‌صورت دستی وزن غذا را مشخص و تنظیم کنید و در نتیجه پخت بهتر را شاهد خواهید بود. یک نکته دیگر که در این زمینه وجود دارد، برای مثال در سولاردام ال جی زمانیکه شما وزن غذا را مشخص می‌کنید، سولاردام به‌صورت خودکار زمانی را برای پخت غذای شما در نظر می‌گیرد و امکان تغییر این بازه زمانی وجود ندارد!

با این وجود اگر ظرف غذا شما حداکثر 200 گرم باشد و به اشتباه تصور کنید 500-700 گرم است، قطعا بازه زمانی بیشتری به غذای شما تعلق خواهد گرفت و طبیعتا با مشکل سوختن غذا در مایکروفر روبرو خواهید شد. به همین ترتیب توصیه می‌کنیم با استفاده از ترازوهای دیجیتال آشپزخانه، وزن غذا را به‌صورت دقیق بررسی و بر روی سولاردام و ماکروفر تنظیم کنید.

تنظیم وزن غذا در مایکروفر

بخوانید: نمایندگی تعمیرات ماکروفر اسنوا

7. خرابی و گیر کردن دکمه‌های مایکروفر

خراب شدن و گیر کردن دکمه‌های مایکروفر بدون شک یکی از مشکلات رایج و متداول در مایکروویوها می‌باشد که در طول زمان به دلیل استفاده نادرست و همچنین اتمام طول عمر مفید می‌توانند دچار خرابی شوند! با این وجود اگر دکمه‌ای در میان دکمه‌های مایکروفر دچار خرابی شده باشد، با فشردن آن ممکن است چند بار فشرده شود و شما به اشتباه تصور کنید که صرفا یکبار فشار داده شده است!

با این وجود نتیجه این مشکل می‌تواند روشن بودن بیشتر مایکروویو باشد که مشکل سوختن غذا در مایکروفر، صرفا یکی از مشکلات احتمالی برای دستگاه شما است! به همین دلیل توصیه می‌کنیم در صورت خراب شدن دکمه‌های ماکروفر، به هیچ وجه از دستگاه استفاده نکنید چرا که قطعا مشکلات بیشتری در انتظار شما خواهند بود.

غذای سوخته شده در مایکروفر را می‌توان میل کرد؟

یکی از سوالاتی که ممکن است در خصوص سوختن غذا در مایکروفر برای شما پیش بیاید این است که آیا می‌توانیم غذای سوخته را بخوریم؟ پاسخ این سؤال توسط پزشکان در طی سال‌های اخیر منتشر شده است و نتایج حاصل از آزمایشات آنها، سرطان روده، مری و معده به دلیل آکریل آمید بوده و به همین دلیل توصیه می‌کنیم تحت هیچ شرایطی غذای سوخته میل نکنید.

سوختن غذا در مایکروفر یک مشکل عادی است؟

خیر! هدف از اختراع و تولید عمده ماکروفر، پخت و گرم کردن غذاهای لذیذ در کمترین زمان و با بهترین کیفیت ممکن است تا از این طریق وعده غذایی لذیذی را میل کنیم و به مابقی امورات زندگی روزمره خود برسیم. با این وجود سوختن غذا در مایکروویو یک مشکل عادی نیست و اگر بیشتر از چند باز با این مشکل روبرو شدید، توصیه می‌کنیم به شعب شرق و غرب آریابهکار مراجعه کنید تا مشکل شما برطرف گردد.

مشکل سوختن غذا در مایکروویو

بخوانید: نمایندگی تعمیر سولاردام ال جی در تهران

چه غذایی را نباید در ماکروفر پخت؟

یکی از چارچوب اصلی برای استفاده از ماکروفرها، رعایت یکسری از بایدها و نبایدها است تا کاربر دستگاه بتواند در کنار دریافت بهترین نتایج، بتواند از ماکروفر بدون هر گونه خرابی به بهترین حالت ممکن استفاده کند. با این وجود برای اینکه چنین اتفاق خوشایندی رخ دهد، شما نیاز به مطالعه دفترچه راهنمای مایکروفر فلر و برند ماکروفر خود دارید تا راهکارهای مختص ماکروفر خود را مطالعه و اجرایی نمایید. از این رو در ادامه قصد داریم تا غذاهایی که نباید در مایکروفر بپزید را معرفی و شرح دهیم:

نبایدهای غذایی در مایکروفرعلت
آباحتمال انفجار لیوان و ظرفی که درون آن آب ریخته اید، بسیار بالا است.
کلم بروکلیاز بین رفتن تمام مواد غذایی کلم بروکلی ممکن است.
فلفلتولید بخار و دود تند ناشی از گرم کردن و پخت فلغل در مایکروفر ممکن است.
سبزیجاتپس از گذشت چند ثانیه با جرقه زدن مایکروفر روبرو خواهید شد.
تخم مرغبا قرار دادن تخم مرغ درون ماکروفر و روشن کردن دستگاه، به مرور بخار درون تخم مرغ ایجاد می‌شود و با گذشت چند ثانیه، تخم مرغ درون مایکروفر منفجر خواهد شد.
شیرمعمولا برای تهیه شیر قهوه، شر را در ماکروفر می‌جوشانیم که این یک استفاده نادرست است؛ چرا که نباید هیچ یک از مایعات را در مایکروفر بجوشانیم.
سوسیس و کالباسمنجر به تولید اکسید کلسترول خواهد شد که این عنصر می‌تواند برای سلامت جسمانی و روحی شما مضر واقع شود.

رفع بوی سوختگی مایکروفر

اگر به هر علت و معلولی با مشکل سوختن غذا در مایکروفر و پیچیدن بوی سوختگی در ماکروفر روبرو شده اید و می‌خواهید این بوی سوختگی را از بین ببرید، باید روشی را انتخاب و سپس اجرا نمایید تا این بوی سوختگی رفع گردد؛ در غیر اینصورت این بو ممکن است تا مدت زمان زیادی به همراه دستگاه شما باقی بماند. از این رو چگونه بوی سوختگی مایکروفر را برطرف کنیم؟ در ادامه روش‌هایی را مطرح کرده ایم که می‌توانند پاسخگوی شما باشند:

1. رفع بوی سوختگی مایکروفر با لیمو ترش

برای اینکه بوی سوختگی ماکروفر را با استفاده از لیمو ترش از بین ببرید، باید طبق مراحل ذیل پیش بروید:

 1. به اندازه 1/6 لیوان، آب لیمو ترش بریزید و آنرا در مرکز سینی مایکروفر قرار دهید و درب دستگاه را ببندید.
 2. مایکروفر را به مدت 2.5 دقیقه روشن کنید.
 3. پس از اتمام بازه زمانی، 15 دقیقه صبر کنید و درب ماکروفر را باز نکنید.
 4. اینک درب را باز کنید و لیوان را بیرون بیاورید.
 5. با استفاده از یک دستمال تمیز، اقدام به پاکسازی محفظه داخلی مایکروفر نمایید.

بخوانید: هزینه تعمیرات بخارشوی دلونگی

2. رفع بوی سوختگی مایکروفر با جوش شیرین

 1. یک اسفنج کاملا تمیز بردارید و مقداری سرکه و جوش شیرین را بر روی آن بریزید.
 2. اسفنج را بر روی سینی مایکروفر قرار دهید.
 3. درب را ببندید و اجازه دهید تا 1 دقیقه بر روی سینی بماند.
 4. سپس درب را باز کنید و با استفاده از همان اسفنج، محفظه داخلی را تمیز کنید.
 5. در انتها نیز پس از 10 دقیقه با استفاده از یک دستمال تمیز و میزان رطوبت 5%، جای جوش شیرین را از ماکروفر پاکسازی نمایید.

3. رفع بوی سوختگی مایکروفر با سرکه سفید

 1. یک ظرف سفالی یا هر ظرف مناسب ماکروفر، 1/2 لیوان آب به همراه 2-3 قاشق غذاخوری سرکه سفید بریزید.
 2. ظرف را بر روی سینی قرار دهید و درب دستگاه را ببندید.
 3. به مدت 3 دقیقه مایکروفر را روشن کنید و اجازه دهید تولید بخار صورت گیرد.
 4. پس از اتمام زمان، درب را به مدت 20 دقیقه باز نکنید و اجازه دهید بخار در ماکروفر بچرخد.
 5. اینک درب را باز کنید و با یک دستمال مناسب، محفظه داخلی مایکروفر را تمیز کنید.

4. رفع بوی سوختگی مایکروفر با قهوه

آخرین راهکاری که ما برای شما عزیزان در نظر داریم، استفاده از قهوه می‌باشد چرا که قهوه یکی از عناصری است که می‌تواند بوی بد را به خود جذب کند. اما به یک نکته باید توجه داشته باشید که اگر از بوی قهوه به هر دلیلی خوش‌تان نمی‌آید، بهتر است از این روش استفاده نکنید چرا که به احتمال زیاد تا یک یا دو روز بوی قهوه روی مایکروفر و محلی که ماکروفر را قرار داده اید، باقی بماند. از این رو اگر با بوی قهوه مشکلی ندارید، طبق مراحل ذیل پیش بروید:

 1. به اندازه 1/2 لیوان را پر از آب کنید.
 2. دو یا سه قاشق سوپ خوری پودر قهوه بریزید و لیوان را هم بزنید.
 3. لیوان را بر روی سینی ماکروفر قرار دهید.
 4. به مدت 2 دقیقه مایکروفر را روشن کنید.
 5. پس از اتمام زمان مذکور، درب را به مدت 10 دقیقه باز نکنید.
 6. اینک درب را باز کنید و اجازه دهید درب به مدت 1 الی 2 ساعت باز باشد (ماکروفر را حتما از برق بکشید).

بخوانید: نمایندگی تعمیر یخساز اسکاتمن

تعمیر خرابی سوختن غذا در مایکروفر

اگر به تعداد دفعات زیادی با مشکل سوختن غذا در مایکروفر روبرو شده اید، جای شکی وجود ندارد که ماکروفر شما خراب شده است و بهتر است آنرا به شعب شرق یا غرب آریابهکار منتقل کنید تا در اسرع وقت این مشکل توسط تکنسین‌های حاضر در شعب با استفاده از ابزارهای روز دنیا عیب یابی و سپس تعمیر شود. توجه داشته باشید که آریابهکار به عنوان یکی از قدیمی ترین مراکز تعمیر مایکروفر در تهران با بیش از 30 سال سابقه درخشان می‌باشد که می‌توانید با خیالی راحت ماکروفر خود را به ما بسپارید.

تعمیرات ماکروفر در آریابهکار

جلوگیری از سوختن غذا در مایکروفر

برای جلوگیری از سوختن غذا در مایکروفر، باید تمام مواردی که در این گزارش از آریابهکار به آنها اشاره کردیم را مطالعه و اجرا نمایید که در ادامه به اختصار مواردی که باید رعایت کنید را نام می‌بریم:

 1. در حین انتخاب برنامه پخت، دقت کنید.
 2. بازه زمانی را بدرستی تنظیم کنید.
 3. از فشردن بیش از حد دکمه‌های مایکروفر خودداری کنید.
 4. چند قطره آب بر روی غذا بریزید تا غذا خشک نباشد.
 5. وزن غذا را با دقت انتخاب کنید.
 6. در صورت خرابی مایکروفر به هیچ وجه از آن استفاده نکنید.
 7. سعی کنید هم 3 الی 4 دقیقه یکبار به غذای درون مایکروفر سر بزنید.
 8. از ظروف مناسب ماکروفر استفاده نمایید.

منبع: illjustfixitmyself

سوالات متداول

علت سوختن غذا در مایکروفر چیست؟

معمولا استفاده از برنامه های پخت نادرست، ظرف نامناسب، خرابی قطعات، خشک بودن غذاو تنظیم اشتباه زمان پخت می توانند مهم ترین دلایل سوختن غذا در مایکروفر شما باشند.

کدام مواد غذایی را نباید در مایکروفر پخت؟

مواد غذایی اعم از کلم بروکلی، تخم مرغ، شیر، آب، سبزیحات، فلفل تند، سوسیس کالباس را نباید در مایکروفر پخت.

5/5 - (3 امتیاز)

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
بازگشت
تماس ۰۲۱۴۵۴۳۷
واتساپ آریابهکار
تلگرام
موبایل: 09190111214