skip to Main Content

فیوز شیشه ای کولر گازی یکی از قطعات خاص و البته کاربردی در کولر گازی شما عزیزان می باشد که در صورتی این قطعه آسیب ببیند، عملا نمی توانید از این دستگاه استفاده کنید. با این وجود ممکن است برای شما سوال شود که فیوز شیشه ای کولر گازی چیست؟ علت سوختن فیوز شیشه ای کولر گازی چیست؟ در صورت سوختن فیوز شیشه ای کولر گازی، آیا آنرا تعمیر کنیم یا تعویض؟ در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات تعمیر کولر گازی آریابهکار قصد داریم شما عزیزان را با پاسخ این سوالات به بهترین شکل ممکن آشنا سازیم.

فیوز شیشه ای کولر گازی چیست؟

فیوز شیشه ای کولر گازی که به عنوان یک المان ایمنی در دستگاه های الکتریکی به کار می رود، عبارت است از یک سیم یا فیلمنت فلزی که درون یک محفظه مخصوص قرار گرفته است و این محفظه می تواند اشکال متفاوتی داشته باشد. از این رو هدف اصلی فیوز، حفاظت از دستگاه های الکتریکی در برابر آسیب های احتمالی ناشی از بار اضافی یا همان اورلود است. بنابراین در صورتی که جریان الکتریکی بیش از حد تعریف شده از فیوز عبور کند، گرمای حاصل به ذوب شدن فیلمنت فیوز و قطع جریان برق منجر می شود.

فیوز شیشه ای کولر گازی چیست؟

از این رو این ویژگی به فیوز شیشه ای کولر گازی امکان می دهد که در برابر افزایش خطرناک جریان، واکنش سریع نشان داده و مدار را قطع کند. همچنین در کولرهای گازی، فیوزها نقش بسیار حیاتی را ایفا می کنند و آن ها تمام جریان الکتریکی مورد نظر برای به کار افتادن کمپرسور، فن های واحد خارجی و پنل داخلی را کنترل می کنند. معمولا این فیوزها در داخل پنل کنترل و بر روی برد الکترونیکی دستگاه نصب می شوند تا در برابر هرگونه نوسانات یا افزایش ناخواسته جریان برق، محافظت لازم را فراهم آورند.

علت خرابی فیوز شیشه ای کولر گازی

همان گونه که در قسمت بالا با کاربرد و وظیفه فیوز شیشه ای کولر گازی آشنا شدید، در این بخش قصد داریم تا شما عزیزان را با مهم ترین دلایل خرابی و سوختن فیوز شیشه ای کولر گازی آشنا سازیم. بنابراین اگر فیوز شیشه ای کولر گازی شما سوخته است و کارایی سابق را ندارد، لازم به ذکر می باشد که این موارد می توانند منجر به سوختن این قطعه شوند و در صورت سوختن فیوز شیشه ای کولر گازی نیز باید توسط کارشناسان مجرب و متخصص در این زمینه مورد عیب یابی قرار گیرد.

علت خرابی فیوز شیشه ای کولر گازی1. گرمای بیش از حد محیط کولر گازی

دستگاه های الکترونیکی ممکن است در شرایط دمای بالا دچار مشکلاتی شوند که این مسائل می توانند به آسیب رساندن به فیوز مدارات کولرهای گازی و سایر وسایل الکترونیکی منتهی شوند. علت این امر این است که افزایش دما می تواند به گرم شدن بیش از حد بردهای الکترونیکی منجر شود که این موضوع خود می تواند منجر به خرابی یا اختلال در عملکرد قطعات این دستگاه شود.

برای مقابله با گرمای ناشی از محیط، می توان از راهکارهایی مانند نصب سیستم های خنک کننده، ایجاد تهویه مناسب و استفاده از هواکش ها اقدام کرد تا مانع این چنین خرابی هایی شویم. علاوه بر این تمیز کاری منظم دستگاه نیز می تواند به حفظ عملکرد صحیح و جلوگیری از بروز مشکلات کمک شایانی کند.

2. آسیب دیدن قطعات الکترونیک کولر گازی

آسیب هایی که در قطعات الکترونیکی مانند ترانزیستورها، کاندنساتورها و رزیستورها رخ می دهند، گاهی اوقات منجر به افزایش بی رویه جریان الکتریکی می شوند. از این رو در چنین شرایطی می تواند فیوزها را فعال کند تا به عنوان یک سد دفاعی عمل کرده و از آسیب های بیشتر به سیستم جلوگیری نمایند و عملکرد نادرست این اجزا ممکن است ناشی از معایب تولیدی، تحمل پایداری نامطلوب، نوسانات ولتاژ و یا حتی کاهش حرارتی باشد.

برای پیشگیری از خرابی ها و محافظت از فیوزها در برابر سوختن توصیه می شود که سرویس های دوره ای و نگهداری مستمر توسط تکنسین های متخصص انجام شود. همچنین انتخاب قطعات باکیفیت از سازندگان معتبر و استفاده از تجهیزات حفاظتی مانند محافظ های ولتاژ و ترموستات ها، می تواند در حفظ سلامت سیستم های الکترونیکی مؤثر باشد.

3. افت ناگهانی ولتاژ کولر گازی

یکی از مشکلاتی که ممکن است ناشی از نوسانات ولتاژ یا کاهش ولتاژ باشد، سوختن فیوز مدار کولر گازی است. از این رو در مواقعی که با کاهش ولتاژ مواجه هستیم، ممکن است برد الکترونیکی دستگاه به طور مطلوب کار نکند که این امر می تواند منجر به سوختن فیوز و در نهایت، ایجاد اختلال در عملکرد کولر گازی و آسیب به اجزای الکترونیکی آن شود.

به منظور پیشگیری از چنین مشکلاتی، استفاده از ابزارهای حفاظتی مانند استابیلایزرهای ولتاژ و محافظ های برق به شدت توصیه می شود و این تجهیزات می توانند ولتاژ را در یک محدوده امن نگه داشته و اطمینان حاصل کنند که کولر گازی بدون وقفه و با کارایی مناسب به فعالیت خود ادامه دهد.

تعمیر یا تعویض فیوز شیشه ای کولر گازی

در صورتی که مشکلی برای فیوز شیشه ای کولر گازی شما عزیزان رخ داده است، احتمالا این سوال برای شما نیز ایجاد خواهد شد که آیا فیوز شیشه ای کولر گازی قابل تعمیر است؟ یا باید تعویض شود؟! در پاسخ به این سوال باید به اطلاع شما برسانیم که این قطعه به هیچ وجه قابل تعمیرات نیست و صرفا باید تعویض فیوز شیشه ای کولر گازی صورت گیرد تا مشکل تعمیر گردد. از این رو توصیه ای که برای شما داریم این است که پروسه تعویض این قطعه را به هر فرد بی تجربه ای در این زمینه نسپارید!

مقالات مرتبط: نحوه تست کمپرسور اینورتر کولر گازی

تعویض فیوز شیشه ای کولر گازی در تهران

برای تعویض فیوز شیشه ای کولر گازی می توانید از تکنسین های مجرب و متخصص آریابهکار به عنوان نمایندگی تعمیرات کولر گازی در تهران استفاده کنید تا از این طریق مشکل دستگاه شما به بهترین شکل ممکن ریشه یابی و سپس تعمیر شود. لازم به ذکیر می باشد که پروسه تعویض فیوز شیشه ای کولر گازی یک پروسه تخصصی می باشد که هر فردی قادر به انجام آن نیست و نیازمند ابزارهای تعمیراتی روز دنیا است.

5/5 - (1 امتیاز)

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
بازگشت
تماس ۰۲۱۴۵۴۳۷
واتساپ آریابهکار
تلگرام
موبایل: 09190111214