skip to Main Content

کار نکردن سوپاپ زودپز یا در اصطلاح سوت نزدن زودپز، یکی از خرابی‌هایی می‌باشد که نه تنها می‌تواند باعث خرابی زودپز شود، بلکه می‌تواند خیلی ساده هم باعث ترکیدن زودپز شما در کمترین زمان ممکن شود. از این رو، زمانیکه متوجه سوت نزدن زودپز شدید، باید آنرا فورا از روی اجاق گاز بردارید و به مرکز تعمیرات زودپز در تهران و یا سایر استان‌ها جهت تعمیر و تعویض قطعات معیوب مراجعه نمایید. اما علت کار نکردن سوپاپ زودپز چیست؟ در ادامه این گزارش از آریابهکار با دلایل خراب شدن سوپاپ زودپز آشنا خواهید شد.

1. خرابی واشر دور درب زودپز

واشر دور درب زودپز به عنوان یک عضو کلیدی در درون زودپز قرار گرفته است که از جنس پلاستیک می‌باشد. اما این در صورتی می‌باشد که واشر دور درب دارای عمر مفید است و به مرور زمان می‌تواند دچار پارگی یا پوسیدگی شود. از این رو اگر پس از چند سال استفاده مداوم از زودپز متوجه پارگی یا پوسیدگی شدید، جای نگرانی ندارد چرا که این یک اتفاق عادی می‌باشد و حتما باید اقدام به تعویض این قطعه ضروری کنید؛ در صورت عدم تعویض این قطعه، بخار تولیدی در داخل دیگ حفظ نخواهد شد.

اما نکته‌ای که باید در این قسمت از این گزارش به آن اشاره کنیم این است که خرابی واشر دور درب زودپز، می‌تواند به عنوان علت کار نکردن سوپاپ زودپز واقع شود. در نتیجه اگر چند سالی از خرید زودپز شما می‌گذرد، باید واشر را هر ماه بررسی کنید و در صورت خرابی آن اقدام به خرید واشر جدید نمایید.

خراب شدن واشر زودپز

2. کم بودن شعله

برای استفاده از زودپزها، باید در ابتدا شعله گاز را تا حدودی زیاد کنید تا دمای متعادلی در درون زودپز شکل گیرد و سپس باید دما را به میزان کافی کاهش دهید تا به آرامی فرایند پخت در درون زودپز شکل گیرد. از این رو اگر از همان ابتدا شعله گاز شما کم باشد و دمای داخلی به اندازه کافی بالا نرود، در نتیجه فشار بالا نخواهد رفت و نمی‌توان انتظار تولید بخار کافی توسط زودپز را داشت. با این وجود کم بودن شعله می‌تواند علت کار نکردن سوپاپ زودپز واقع گردد.

هشدار: توصیه می‌شود برای اطلاع از میزان شعله مناسب برحسب غذایی که در حال طبخ آن هستید، به دفترچه راهنمای استفاده از زودپز مراجعه کنید تا مشکل بخصوصی برای زودپز شما رخ ندهد.

همچنین بخوانید: تعمیر زودپز تفال

3. خرابی سوت زودپز

سوت زودپز دقیقا درون سوپاپ زودپز قرار دارد که صدای سوت تولید شده ناشی از عملکرد صحیح این قطعه می‌باشد. اما گاهی اوقات این قطعه به دلیل ضربه شدید، ماندن رطوبت و همچنین اتمام طول عمر مفید آن دچار خرابی شود و این خرابی دقیقا می‌تواند یک علت کار نکردن سوپاپ زودپز واقع شود! بنابراین اگر صدای سوت را نشنیدید، باید فورا زودپز را از روی حرارت بردارید چرا که امکان ترکیدن زودپز وجود دارد!

نکته: اگر چند سالی است که زودپز خریداری کرده اید، باید به این موضوع توجه کنید که سوت زودپز دارای طول عمر مفید می‌باشد و پس از گذشت یک بازه زمانی کارایی خود را از دست می‌دهد و برای رفع خرابی این قطعه نیز باید اقدام به سرویس و تعویض سوپاپ زودپز نمایید چرا که سوت زودپز قابل تعمیر نیست!

4. عدم تمیزی سوپاپ

گاهی اوقات امکان دارد در اثر بی توجهی یا عجله در حین شستن درب زودپز، آنرا به خوبی نشویید و ذرات غذای تهیه شده در درون زودپز، درون سوپاپ گیر کنند و تبدیل به یک علت کار نکردن سوپاپ زودپز شوند. از این رو توصیه‌ای که برای شما داریم این است که پس از هر بار استفاده از زودپز، اقدام به شستن دقیق آن نمایید و اجازه ندهید رطوبت و ذرات غذا درون آن وجود داشته باشند. همچنین توصیه می‌شود به هیچ وجه غذاهای ممنوعه را درون زودپز نپزید تا خرابی قطعات شکل نگیرد!

تمیز نبودن سوپاپ زودپز

غذاهای ممنوعه زودپز

زودپزها صرفا مختص پخت برخی غذاها هستند که اگر دفترچه راهنمای استفاده از زودپز را مطالعه کنید، متوجه این موضوع خواهید شد. اما یکسری غذاها هستند که توصیه می‌شود در زودپزها آماده نشوند. این مواد غذایی عبارتند از:

 1. نان.
 2. مربا.
 3. مرغ.
 4. غذاهای سرخ شده.
 5. شیر و مواد غذایی حاوی مواد لبنی.

همچنین بخوانید: تعمیر زودپز وی ام اف

5. زیاد بودن آب درون زودپز

تمامی زودپز‌ها دارای یک گنجایش مشخص هستند و مشخصا اگر بیشتر از حد معین برحسب غذای موجود آن را پر نمایید، بدون شک با خرابی‌هایی روبرو خواهید شد که گاهی اوقات نیز می‌تواند به عنوان علت کار نکردن سوپاپ زودپز واقع شود؛ چرا که آب به سوپاپ نفوذ کرده و در نتیجه سوپاپ عملکرد درستی از خود ارائه نخواهد داد. با این حال میزان گنجایش اکثر زودپزها بر روی آنها حکاکی شده است و اما اگر زودپز شما این قابلیت را ندارد، توصیه می‌شود دفترچه راهنمای زودپز را مطالعه کنید.

همچنین بخوانید: تعمیر زودپز بیم

توجه داشته باشید نباید به هیچ وجه اقدام به پر کردن بیش از حدی زودپز نمایید.

6. خیس بودن قطعات داخلی زودپز

نکته مهمی که پیش از استفاده از زودپزها از آن مطلع شوید این است که نمی‌توانید از زودپزها به‌صورت خیس استفاده کنید! یعنی چی؟ اگر زودپز را پس از استفاده به‌صورت کامل شسته اید، باید اجازه دهید تا خشک شود و مجددا آماده استفاده شود؛ بنابراین نباید در مواقعی که درب زودپز خیس می‌باشد از آن استفاده کنید. اما اگر در این شرایط از زودپز استفاده کنید، باید مطلع باشید که سوپاپ خیس می‌باشد و عملکرد بخصوصی نخواهد داشت.

بنابراین یکی از دلایل کار نکردن سوپاپ زودپز، خیس بودن درب زودپز می‌باشد که با خشک کردن این درب، مشکل بخصوصی نخواهید داشت.

اما اگر با خشک شدن کامل درب متوجه کار نکردن سوپاپ زودپز تحت شرایط مختلف شدید، نشان دهنده خرابی می‌باشد که باید توسط تکنسین تعمیر زودپز، در ابتدا به‌صورت کامل و دقیق عیب یابی شود و سپس تعمیرات و تعویض قطعات معیوب آن انجام گردد.

عدم خشک کردن درب زودپز

جلوگیری از سوت نزدن زودپز

با مطالعه موارد مذکور در این گزارش، قطعا یکسری نکات را در خصوص سوت نزدن زودپز و علت کار نکردن سوپاپ زودپز فرا گرفته اید که با رعایت این نکات، می‌توانید مانع بروز هر گونه خرابی در زودپز شوید. از این رو نکاتی که در ادامه به شما می‌خواهیم بگوییم، نکات کلیدی هستند که شاید خیلی کم پیش بیاید از آنها مطلع باشید. با این وجود این نکات را باید حتما مطالعه و اجرا کنید تا مانع سوت نزدن زودپز و خرابی آن شوید. این نکات عبارتند از:

 1. به میزان کافی آب درون زودپز بریزید.
 2. آب درون زودپز باید برحسب غذای شما ریخته شود.
 3. پیش از استفاده از زودپز مطمئن شوید که سوپاپ‌ها به‌صورت کامل خشک شده اند.
 4. پس از هر بار استفاده، زودپز را به خوبی بشویید.
 5. در فواصل زمانی معین اقدام به سرویس زودپز کنید.
 6. شعله گاز را با توجه به نکات ایمنی و حداقل به مدت 5 دقیقه بالا ببرید تا فشار کافی تولید شود.
 7. مواد غذایی ممنوعه را درون زودپز به هیچ عنوان طبخ نکنید.
 8. پس از به صدا در آمدن سوت زودپز، سریعا شعله گاز را کم نمایید تا آسیب نبیند.
 9. پیش از استفاده از زودپز حتما دفترچه راهنمای آنرا به خوبی مطالعه نمایید.
 10. در صورت بروز هر گونه خرابی برای زودپز، به تعمیرگاه مجاز مراجعه کنید.
 11. اگر زودپز همانند سابق کار نمی‌کند، به هیچ وجه استفاده نکنید.

همچنین بخوانید: تعمیر زودپز ویداس

مرکز تخصصی تعمیر زودپز

ما در مجموعه آریابهکار با بیش از 30 سال سابقه درخشان در حوزه لوازم خانگی، آماده ارائه تعمیر و تعویض قطعات زودپز شما با قطعات کاملا وارداتی می‌باشد که در صورت بروز هر گونه خرابی می‌توانید به شعب شرق و غرب ما مراجعه نمایید و یا اینکه با تیم پشتیبانی آریابهکار با شماره مرکزی 02145437 تماس حاصل نمایید تا راهنمایی لازم در این خصوص برای شما انجام شود. درضمن اگر سوالی در خصوص قطعات معیوب زودپز داشتید، می‌توانید به همراه عکس در تلگرام، ایتا و واتساپ برای تکنسین‌های ما ارسال کنید.

در این گزارش نیز ما تلاش کردیم تا 6 علت کار نکردن سوپاپ زودپز را مورد بررسی قرار دهیم که برای هر 6 مورد نیز یکسری راهکار را ارائه کرده ایم که حتما باید آنها را رعایت کنید. همچنین تمامی خدمات تعمیر زودپز در آریابهکار شامل گارانتی 90 روزه و یک هفته تست رایگان می شود.

 • شعبه نارمک: خیابان دکتر آیت، پایین‌تر از چهار راه تلفن خانه، نرسیده به خیابان دماوند، شماره ۶۸ ، واحد اول.
 • شماره تلگرام، ایتا و واتساپ: 09190111214
4/5 - (4 امتیاز)

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
بازگشت
تماس ۰۲۱۴۵۴۳۷
واتساپ آریابهکار
تلگرام
موبایل: 09190111214