skip to Main Content
مرکز ارتباط سراسری مشتریان : ۹۱۰۰۶۶۷۶-۰۲۱ - ۴۵۴۳۷-۰۲۱

کار نکردن یخچال یکی از مشکلات اصلی یخچال است. در این مقاله به مهم ترین علت هایی که موجب کار نکردن و نیاز به تعمیر یخچال است اشاره میکنیم.

دلایل کار نکردن یخچال

رله و خازن معیوب


رله بار الکتریکی، یک وسیله ی حفاظتی است که در مدار کمپرسور یخچال شما به کار برده شده است. قدرت از طریق خازن و رله، بارالکتریکی را به سیم پیچ موتور کمپرسور منتقل می کند. این رله برای اتصال سیم پیچ شروع به کار دستگاه، در مدار استفاده شده است تا کمپرسور در سرعت حرکت خود قرار گیرد.

اگر فن های دستگاه کار می کنند و کمپرسور کار نمی کند یا اگر صدایی کلیک مانند از دستگاه به گوشتان می رسد، رله بار الکتریکی را برای وجود نشانه هایی از گرم شدن بیش از حد یا خمیدگی بر روی آن چک کنید.

در یخچال های مدرن رله ی بار الکتریکی معمولا یک بخش ترکیبی است. به طور مستقیم در کناره ی کمپرسور قرار می گیرد. تداوم کارکرد اضافه بار و رله را می توان با استفاده از مولتی متر چک کرد.

همچنین ممکن است خازن شروع به کار دستگاه به مونتاژ رله اضافه بار متصل باشد. خازن شروع به کار ولتاژ شروع به کار بالایی برای سیم پیچ کمپرسور فراهم می کند. اگر خازن شروع به کار دستگاه معیوب باشد، سپس کمپرسور ممکن است شروع به کار نکند. آن را برای وجود نشانه هایی از گرم شدن بیش از حد یا خمیدگی بر روی آن چک کنید.

اگر بار الکتریکی، رله شروع به کار و خازن را چک کرده اید و مشکلی وجود نداشت، ممکن است کمپرسور معیوبی در دستگاه خود داشته باشید. بهتر است توسط یک تعمیرکار یخچال چک شود. اینها مدار های الکتریکی هستند و قبل از تعمیر آنها باید از برق جدا شوند.

رله و خازن معیوب

کنترل کننده سرما یخچال


کنترل سرما یک سوییچ کنترل کننده ی دماست که قدرت را برای کمپرسور و مدار های فن در یخچال تامین می کند. کار نکردن یخچال میتواند به علت خرابی فن ها و کنترل کننده سرما یخچال باشد.

کلید تنظیمات دما به دستگاه کنترل متصل شده اند و معمولا در کنترل پنل قسمت مواد غذایی تازه قرار گرفته است. شما می توانید با استفاده از مولتی مترتداوم کارکرد کنترل را چک کنید.

ابتدا نیاز است دستگاه را از برق بکشید، کنترل را از محفظه ی خود در بیاورید و سیم های انتهایی را قطع کنید. همانطور که این دستگاه کنترل را بر روی دما های خنک تر تنطیم می کنید، سوییچ باید بسته باشد و بین پایانه ها تداوم کارکرد داشته باشید. در غیر این صورت، کنترل دستگاه معیوب است و باید تعویض شود.

کنترل کننده سرما یخچال

معیوب شدن برد یخچال

برخی از یخچال های جدید تر توسط صفحه کنترل الکتریکی کنترل می شوند که درجه حرارت را کنترل می کند و کمپرسور، فن ها و سیستم ضد یخ دستگاه را هم تحت کنترل خود دارد. یک از علت های کار نکردن یخچال می تواند از صفحه کنترل معیوب باشد.

کنترل های الکترونیکی پیچیده و گران قیمت هستند. قبل از سوء ظن به کنترل اکترونیکی، شما ابتدا باید مطمئن شوید که هیچ قدرت برقی برای کمپرسور تامین نمی شود، و قدرت ورودی به صفحه کنترل دارید و کنترل های خارجی به درستی کار می کنند. صفحه کنترل را برای وجود نشانه هایی از خمیدگی، اتصالات سوخته یا فویل آسیب دیده بررسی کنید. قبل از چک کردن صفحه کنترل، دستگاه را از برق بکشید.

برد یخچال

تعمیرات یخچال در شرکت آریابهکار

هنوز مطمئن نیستید کدام بخش از یخچالتان ایراد دارد؟ ما در آریابهکار با تیم متخصص خود به شما کمک می کنیم تا مشکل یخچال خود را برطرف سازید. تنها کافی است با ما در تماس باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top Call Now Button