skip to Main Content

چرا یخچال روشن نمی شود؟ چرا یخچال کار نمی کند؟ علت های روشن نشدن یخچال چیست؟ دلایل کار نکردن یخچال چه می تواند باشد؟ چه دلایل و عواملی از روشن شدن یخچال جلوگیری می کند؟ این دسته از سوالات و ده ها سوال دیگر از جمله مواردی می باشند که از جانب کاربران در حال جستجو می باشد که قصد داریم در این مقاله از مجموعه مقالات تخصصی تعمیر یخچال از مجموعه آریا به بررسی دقیق و ذکر تمامی عوامل آن بپردازیم.

یخچال های معمولی، فریزر و ساید بای ساید به دلایل مختلفی از کار می افتند و دیگر کار نمی کنند. اصلی ترین عامل در کار نکردن این دسته از وسایل خانه و آشپزخانه، خرابی یکی از قطعات اصلی آن مانند موتور، برد، سیستم برق و دیگر بخش های مهم می باشد که باید به صورت کاملا تخصصی مورد بررسی قرار گیرند و در بهترین حالت تعمیر و در بد ترین حالت تعویض گردند. کار نکردن یخچال یکی از مشکلات اصلی یخچال است. اگر می خواهید با تمامی دلای کار نکردن و روشن نشدن یخچال های خود آشنا شوید و بدانید که چگونه باید نقص ایجاد شده در آن را برطرف نمایید، این مقاله به صورت دقیق مورد بررسی قرار دهید و در صورت وجود ابهام در بخش خاصی آن را در بخش کامنت های صفحه قرار دهید تا در کوتاه ترین بازه زمانی پاسخ کامل آن را در اختیار شما بگذاریم.

چرا یخچال روشن نمی شود؟

با توجه به اینکه یخچال یک وسیله کاملا کاربردی می باشد، می تواند در طول زمان دچار یکسری خرابی هایی شود که مانع استفاده از این دستگاه شوند. از این رو اگر از یخچال استفاده می کنید، باید از این موضوع مطلع باشید که یخچال نیازمند نگهداری اصولی و صحیح می باشد و در حین استفاده از آن باید یکسری نکات کاربردی و مهمی که در دفترچه این دستگاه نوشته شده اند را رعایت کنید؛ این در حالی می باشد که معمولا ما هیچ یک از این نکات را مطالعه نمی کنیم و صرفا براساس دانش قبلی که در خصوص یخچال داریم را به کار می گیریم و به این دلیل که دفترچه راهنمای استفاده از یخچال زبان فارسی ندارد آنرا بیرون می اندازیم و حتی یکبار هم آنرا باز نمی کنیم!

چرا یخچال روشن نمی شود؟

با این وجود خرابی های مختلفی به مرور زمان می توانند در شکل های مختلفی بر روی دستگاه شما عزیزان ظاهر شوند که ظاهر شدن این خرابی ها، می توانند مانع استفاده شما عزیزان از این دستگاه شویند. از این رو یکی از مشکلات رایج یخچال، روشن نشدن یخچال می باشد که می تواند خیلی ساده خرابی های متعددی را به بار بیاورد. اما علت روشن نشدن یخچال چیست؟ در ادامه این بخش از این گزارش از آریابهکار قصد داریم تا شما عزیزان را با دلایل روشن نشدن یخچال آشنا سازیم تا در این مواقع بتوانید مشکل را ریشه یابی نمایید. همراه ما باشید.

توجه: اگر دانش فنی تعمیرات یخچال به‌صورت فنی و تخصصی ندارید، به هیچ وجه اقدام به باز کردن پیچ های یخچال نکنید؛ در صورت باز شدن بدنه یخچال، گارانتی دستگاه شما ملغی خواهد گردید و در سایر تعمیرگاه های اصیل نیز این دستگاه تعمیر نخواهد شد! بنابراین توصیه می کنیم برای تعمیر یخچال، دستگاه را به تعمیرکاران مجرب و متخصص بسپارید تا مشکل آن برطرف گردد.

1. روشن نشدن یخچال به علت مشکل در جریان برق ورودی

اولین دلیلی که ما در فهرست خود آورده ایم، دلیلی می باشد که هیچ ارتباطی با دستگاه ندارد! بهتر است در ابتدا جریان برق ورودی دستگاه را بررسی کنید! از این رو برای بررسی این موضوع سعی کنید دوشاخه برق یخچال را از برق مستقیم خارج کنید و با هزینه نسبتا مطلوبی از فروشگاه های مجار و معتبر در سطح شهر یک دستگاه محافظ برق استاندارد خریداری نمایید و دوشاخه برق یخچال را به محافظ برق متصل کنید. پس از آنکه این پروسه را انجام دادید و مشکل برطرف شد، دیگر نیازی به تعمیرات نخواهید داشت. در غیر اینصورت باید موارد ذیل را مطالعه و اجرایی نمایید.

2. روشن نشدن یخچال به علت خرابی موتور یا کمپرسور یخچال

کمپرسور با قابلیت ها و ساختاری که دارد، تمام پروسه تولید سرمای مدنظر درون یخچال را به‌صورت اصولی و دقیق و بدون هر گونه اشتباهی انجام می دهد و درون یخچال، کمپرسور به عنوان موتور دستگاه شناخته می شود که اگر یخچال در یک محیط گرم قرار بگیرد، نه تنها پروسه تولید سرما درون دستگاه کاهشی خواهد شد، بلکه به مرور زمان کمپرسور یخچال خراب خواهد شد؛ از این رو اگر کمپرسور یخچال خراب شود، هر چند یخچال روشن می باشد اما هیچ سرمایی درون آن تولید نخواهد شد! همچنین علیرغم پیشرفت چشمگیر یخچال در طی سالیان اخیر، هر چند صدای یخچال به میزان قابل توجهی کاهش یافته است اما باز هم می توانید صدای یخچال را بشنوید!

روشن نشدن یخچال به علت خرابی موتور یا کمپرسور یخچال

از این رو اگر با باز کردن درب یخچال متوجه این شدید که صدای بخصوصی از یخچال خارج نمی شود، به احتمال زیاد موتور یخچال یا خراب شده یا به‌صورت کامل سوخته است که تشخیص دقیق آن توسط تکنسین تعمیرکار با استفاده از ابزارهای تعمیراتی روز دنیا قابل تشخیص می باشد! به همین دلیل برای تشخیص خرابی کمپرسور یخچال باید از تعمیرکاران و تعمیرگاه های مجاز یخچال درخواست اعزام تکنسین کنید تا تکنسین مشکل دستگاه را با ابزارهایی که در اختیار دارد، تشخیص دهد.

3. روشن نشدن یخچال به علت خرابی برد الکترونیکی

تمام لوازم برقی که شما عزیزان در خانه دارید و از آنها استفاده می کنید، در قلب تپنده خود دارای برد الکترونیک می باشند که تمام عملکرد دستگاه به این قطعه بستگی دارد و دستگاه شما عزیزان تماما به وسیله برد یخچال کنترل می شود! از این رو یخچال نیز دارای کی قطعه بسیار مهم به اسم برد الکترونیک می باشد که اگر استفاده نادرستی از یخچال داشته باشید، این قطعه می تواند خیلی ساده خراب شود و کارایی خود را به‌صورت کامل از دست بدهد. از این رو توصیه می کنیم خرابی برد یخچال را جدی بگیرید و در همان ابتدا نیز اقدام به تعمیر آن کنید تا با هزینه کمتری تعمیر شود.

لازم به ذکر می باشد که تعمیر برد یخچال به دلیل حساسیت بالایی که دارد، نیازمند افراد متخصص و باتجربه ای است که حداقل چندین سال سابقه تعمیرات این دستگاه را دارند و می توانند با سابقه و تجربه ای که دارند، مشکل این قطعه را برطرف کنند. از این رو پروسه تعمیر برد یخچال را به افراد متخصص بسپارید تا مشکل شما برطرف شود و نیازی به خرید برد جدید نداشته باشید. توجه داشته باشید که اگر برد یخچال به‌صورت غیراصولی تعمیر شود، ححداقل باید 4 میلیون تومان هزینه برای خرید یک قطعه برد جدید نمایید!

4. روشن نشدن یخچال به علت اتصالات سیم کشی داخلی

در صورت استفاده نادرست و اشتباه از یخچال، بدون شک خرابی های متعددی ممکن است برای آن رخ دهد که اکثر این خرابی ها معمولا به دلیل یک چند اشتباه رخ می دهند! از این رو توصیه ای که برای شما عزیزان داریم این است که حتما یکبار دفترچه راهنمای یخچال را مطالعه کنید تا هم از اطلاعات کافی در این خصوص بهرمند شوید و هم اینکه مانع سایر خرابی ها شوید. در غیر اینصورت ممکن است به دلیل استفاده اشتباه و عدم انتخاب جای مناسب برای یخچال، منجر به اتصالی سیم کشی داخلی شوید.

5. روشن نشدن یخچال به علت خرابی ترموستات

روشن نشدن یخچال به علت خرابی ترموستات

وظیفه کلیدی ترموستات یخچال، کنترل و مدیریت دائم دمای یخچال می باشد که از این طریق سعی می کند دمای یخچال را به‌صورت متعادل نگه دارد تا هیچ گونه تغییر دما صورت نگیرد. از این رو اگر ترموستات یخچال به هر دلیلی دچار خرابی و نقص شود، هیچ کنترلی در دمای یخچال وجود نخواهد داشت و در نتیجه یخچال از کار خواهد افتاد! از این رو یکی دیگر از دلایل روشن نشدن یخچال، خرابی ترموستات می باشد که به دلیل قیمت مقرون به صرفه ای که دارد، توصیه می کنیم این قطعه با قطعه جایگزین تعویض شود و تعمیرات آن برای شما ارزشمند نخواهد بود و می تواند با گذشت یک بازه زمانی مجددا خراب شود و کارایی خود را از دست دهد.

6. روشن نشدن یخچال به علت خرابی قطعات

قابلیت مهمی که باعث تمایز قابل توجه یخچال های امروزی با یخچال های قدیمی می شود، دیفراست می باشد چرا که دیفراست براساس توانایی هایی که دارد می تواند مانع برفک شود و از هر گونه برفک جلوگیری کنید؛ حتی اگر چندین روز درب یخچال را باز نکنید باز هم برفکی درون یخچال ایجاد نخواهد شد. از این رو یکی دیگر از عوامل و دلایل روشن نشدن یخچال می تواند خرابی دیفراست باشد چرا که اگر این قطعه خراب شود، هیچ گونه پیغامی به برد یخچال ارسال نمی شود و برد نیز تحت تاثیر خرابی این قطعه قرار می گیرد و هر چند دستگاه روشن باشد اما هیچ سرمایی درون یخچال تولید نخواهد شد. از این رو دیفراست باید توسط تعمیرکار مجرب و متخصص به‌صورت اصولی عیب یابی شود.

7. روشن نشدن یخچال به علت خرابی رله استارت موتور

همانگونه که از نام این قطعه مشخص می باشد، وظیفه روشن کردن و استارت زدن موتور یا همان کمپرسور یخچال را برعهده دارد و اگر این قطعه کوچک خراب شود، بدون شک کمپرسور یا همان موتور یخچال از کار خواهد افتاد و هیچ عملکردی از خود نشان نخواهد داد. بنابراین در این مواقع در ابتدا کمپرسور باید عیب یابی تخصصی شود اما اگر این قطعه سالم بود و باز هم روشن نمی شد، باید رله استارت کمپرسور یخچال مورد بازبینی و عیب یابی قرار گیرد تا مشکل آن تشخیص داده شود. از این رو تکنسین تعمیرکار یخچال نیز باید این قطعه را مورد عیب یابی قرار دهد.

8. روشن نشدن یخچال به علت فعال بودن حالت فروشگاهی یا حالت دمو

یکی از حالت هایی که اکثر یخچال ها دارند این است که یخچال روشن باشد، اما هیچ یک از قابلیت های کار نکند! این بدین معناست که در فروشگاه های یخچال، فروشنده می تواند یخچال را به برق متصل کند و پس از اتصال یخچال به برق، اقدام به فعال کردن این حالت نماید که در صورت فعال بودن این قابلیت، صرفا چراغ یخچال روشن خواهد شد و سایر تجهیزات و قطعات آن کاربردی نخواهند داشت. از این رو اگر به اشتباه اقدام به روشن کردن این حالت کرده اید باید بگوییم که می تواند علت روشن نشدن یخچال باشد! برای رفع این مشکل می توانید با استفاده از دفترچه راهنمای یخچال اقدام به خاموش کردن این حالت نمایید.

دلایل کار نکردن یخچال

دلایل کار نکردن یخچال

حال بیایی با هم موارد و دلایلی که موجب کارنکردن یخچال می شوند را مورد بررسی قرار دهیم تا بدانیم چه علت ها و دلایلی سبب می شوند یخچال کار نکند. از جمله مهمترین مواردی که موجب کار نکردن یخچال می شود به شرح زیر است:

1) کار نکردن یخچال به علت معیوب بودن رله و خازن

رله بار الکتریکی، یک وسیله ی حفاظتی است که در مدار کمپرسور یخچال شما به کار برده شده است. قدرت از طریق خازن و رله، بارالکتریکی را به سیم پیچ موتور کمپرسور منتقل می کند. این رله برای اتصال سیم پیچ شروع به کار دستگاه، در مدار استفاده شده است تا کمپرسور در سرعت حرکت خود قرار گیرد.

اگر فن های دستگاه کار می کنند و کمپرسور کار نمی کند یا اگر صدایی کلیک مانند از دستگاه به گوشتان می رسد، رله بار الکتریکی را برای وجود نشانه هایی از گرم شدن بیش از حد یا خمیدگی بر روی آن چک کنید.

در یخچال های مدرن رله ی بار الکتریکی معمولا یک بخش ترکیبی است. به طور مستقیم در کناره ی کمپرسور قرار می گیرد. تداوم کارکرد اضافه بار و رله را می توان با استفاده از مولتی متر چک کرد.

همچنین ممکن است خازن شروع به کار دستگاه به مونتاژ رله اضافه بار متصل باشد. خازن شروع به کار ولتاژ شروع به کار بالایی برای سیم پیچ کمپرسور فراهم می کند. اگر خازن شروع به کار دستگاه معیوب باشد، سپس کمپرسور ممکن است شروع به کار نکند. آن را برای وجود نشانه هایی از گرم شدن بیش از حد یا خمیدگی بر روی آن چک کنید.

اگر بار الکتریکی، رله شروع به کار و خازن را چک کرده اید و مشکلی وجود نداشت، ممکن است کمپرسور معیوبی در دستگاه خود داشته باشید. بهتر است توسط یک تعمیرکار یخچال چک شود. اینها مدار های الکتریکی هستند و قبل از تعمیر آنها باید از برق جدا شوند.

کار نکردن یخچال به علت معیوب بودن رله و خازن

2) کار نکردن یخچال به علت خرابی کنترل کننده سرما یخچال

کنترل سرما یک سوییچ کنترل کننده ی دماست که قدرت را برای کمپرسور و مدار های فن در یخچال تامین می کند. کار نکردن یخچال میتواند به علت خرابی فن ها و کنترل کننده سرما یخچال باشد.

کلید تنظیمات دما به دستگاه کنترل متصل شده اند و معمولا در کنترل پنل قسمت مواد غذایی تازه قرار گرفته است. شما می توانید با استفاده از مولتی مترتداوم کارکرد کنترل را چک کنید.

ابتدا نیاز است دستگاه را از برق بکشید، کنترل را از محفظه ی خود در بیاورید و سیم های انتهایی را قطع کنید. همانطور که این دستگاه کنترل را بر روی دما های خنک تر تنطیم می کنید، سوییچ باید بسته باشد و بین پایانه ها تداوم کارکرد داشته باشید. در غیر این صورت، کنترل دستگاه معیوب است و باید تعویض شود.

کار نکردن یخچال به علت خرابی کنترل کننده سرما یخچال

3) کار نکردن یخچال به علت معیوب شدن برد

برخی از یخچال های جدید تر توسط صفحه کنترل الکتریکی کنترل می شوند که درجه حرارت را کنترل می کند و کمپرسور، فن ها و سیستم ضد یخ دستگاه را هم تحت کنترل خود دارد. یک از علت های کار نکردن یخچال می تواند از صفحه کنترل معیوب باشد.

کنترل های الکترونیکی پیچیده و گران قیمت هستند. قبل از سوء ظن به کنترل اکترونیکی، شما ابتدا باید مطمئن شوید که هیچ قدرت برقی برای کمپرسور تامین نمی شود، و قدرت ورودی به صفحه کنترل دارید و کنترل های خارجی به درستی کار می کنند. صفحه کنترل را برای وجود نشانه هایی از خمیدگی، اتصالات سوخته یا فویل آسیب دیده بررسی کنید. قبل از چک کردن صفحه کنترل، دستگاه را از برق بکشید.

کار نکردن یخچال به علت معیوب شدن برد

علت روشن نشدن یخچال ال جی

اگر یخچال ال جی دارید و با مشکل روشن نشدن یخچال ال جی روبرو شده اید، باید بگوییم که معمولا در این دستگاه خرابی می تواند نتیجه چندین خرابی باشد و نمی توان آنرا به سادگی و با استفاده از یک دانش کلی تشخیص داد. از این رو توصیه ای که برای شما داریم این است که حتما پروسه عیب یابی و بازبینی یخچال را به تعمیرکاران آریابهکار بسپارید تا مشکل به‌صورت اصولی و دقیق مورد شناسایی قرار گیرد و بتوانید خیلی ساده آنرا رفع کنید. اما اگر به دنبال رایج ترین علت روشن نشدن یخچال ال جی هستید باید بگوییم که این خرابی می تواند ناشی از خرابی و یا سوختن برد الکترونیک یخچال رخ دهد که حتما باید توسط تکنسین در ابتدا عیب یابی و سپس تعمیر تخصصی شود.

توجه داشته باشید که برد یخچال ال جی یک قطعه بسیار حساس می باشد و نباید انرا بدست افراد غیرکارشناس جهت تعمیرات بسپارید؛ در غیر اینصورت باید هزینه قابل توجهی را برای خرید یک برد جدید کنار بگذارید که این هزینه می تواند در بودجه مالی شما عزیزان تاثیر منفی بگذارد.

علت روشن نشدن یخچال سامسونگ

روشن نشدن یخچال سامسونگ یکی از مشکلات عادی و متداول این دستگاه می باشد که معمولا می تواند بنابر دلایل مختلفی رخ دهد و مشکلات گسترده ای برای شما عزیزان ایجاد کند! با این وجود به دلیل گران‌قیمت بودن یخچال سامسونگ توصیه می کنیم دستگاه را بدست هر تکنسینی نسپارید تا پروسه عیب یابی و تعمیر آن صورت گیرد! به همین دلیل توصیه می کنیم برای اطلاع از علت روشن نشدن یخچال سامسونگ حتما باید از تکنسین های مجرب و باتجربه ای درخواست کمک کنید که توانایی و تجربه کافی در این زمینه دارند!

لازم به ذکر می باشد که رایج ترین علت روشن نشدن یخچال سامسونگ می تواند سوختن برد، خرابی اتصالات داخلی و… باشد که حتما همگی این موارد باید توسط تعمیرکار مجرب و متخصص تشخیص و سپس تعمیر شود.

علت روشن نشدن یخچال دوو

اگر یخچال دوو شما به تازگی خراب شده است و به هیچ وجه روشن نمی شود، جای نگرانی نیست چرا که این خرابی توسط تعمیرکاران مجرب و متخصص آریابهکار به سادگی تمام قابل تعمیر هستند. از این رو توصیه می کنیم اقدام به باز کردن بدنه یخچال دوو نکنید و تا زمانیکه برای شما مقدور است، به هیچ وجه اقدام به تعمیر این دستگاه نکنید و صرفا از طریق شماره مرکزی 02145437 اقدام به انجام هماهنگی های لازم در این زمینه نمایید تا تکنسین های تعمیرکار یخچال آریابهکا در اسرع زمان در محل شما عزیزان جهت تعمیر یخچال دوو حاضر شوند و با استفاده از عیب یابی تخصصی مشکل آنرا تشخیص دهند و دیگر مشکلی برای دستگاه شما عزیزان رح ندهد.

علت روشن نشدن یخچال بکو

یکی از مشکلات رایجی که ممکن است برای یخچال بکو شما عزیزان رخ دهد، روشن نشدن یخچال بکو می باشد که می تواند مبنی بر دلایل مختلف و متعددی رخ دهد. از این رو توصیه ای که برای شما داریم این است که این مشکل را جدی بگیرید و هر گونه اختلال سطحی در این دستگاه مشاهده کردید، جدی بگیرید و در سریعترین بازه زمانی اقدام به تعمیر یخچال بکو خود نمایید. لازم به ذکر می باشد که در صورت عدم توجه به روشن نشدن یخچال بکو باید هزینه قابل توجهی را جهت تعویض قطعات سوخته انجام دهید. همچنین علت روشن نشدن یخچال بکو صرفا یک علت نیست و می تواند مبنی بر دلایل مختلفی رخ دهد.

تعمیرات یخچال در شرکت آریابهکار

هنوز مطمئن نیستید کدام بخش از یخچالتان ایراد دارد؟ ما در آریابهکار با تیم متخصص خود به شما کمک می کنیم تا مشکل یخچال خود را برطرف سازید. تنها کافی است با ما در تماس باشید. در نمایندگی تعمیرات آریابهکار، قوی ترین متخصصات تعمیرات یخچال قرار داده شده است که می توانند تمامی مشکلات و نواقص ایجاد شده در دستگاهتان را در کوتاه ترین بازه زمانی برطرف نمایند. تمامی خدمات تعمیرات یخچال در نمایندگی آریابهکار به صورت 100% تحت ضمانت این نمایندگی بوده و در صورت بروز کوچکترین مشکلی به سادگی می توان از آن استفاده نمود.

5/5 - (1 امتیاز)

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
بازگشت
تماس ۰۲۱۴۵۴۳۷
واتساپ آریابهکار
تلگرام
موبایل: 09190111214