skip to Main Content

یکی از ابزارهای بسیار کاربردی و بسیار مهم در فصول گرم سال، کولر گازی می باشد که بدون این دستگاه قطعا هوای گرم قابل تحمل نخواهد بود. از این رو اگر کولر گازی خریدید، ممکن است این سوال برای شما ایجاد شود که از کجا بفهمیم کولر گازی ما چند هزار می باشد؟ آیا عدد نوشته شده در کارتن کولر گازی شما درست است؟ از کجا بفهمیم این عدد درست می باشد؟ لازم به ذکر می باشد که نحوه تشخیص چند هزار بودن کولر گازی کار ساده ای نیست و نیاز به یکسری راهکار دارد تا بتوانید از این موضوع مهم مطلع شوید.

به همین ترتیب در ادامه این مقاله از آریابهکار قصد داریم شما عزیزان را با این موضوع آشنا سازیم و بتوانید به بهترین شکل ممکن اقدام به بررسی و اطلاع از این موضوع مهم نمایید. از این رو توصیه می کنیم این مقاله از مجموعه مقالات تعمیرکار کولر گازی را بصورت دقیق و کامل مطالعه نمایید تا با این مفهوم مهم آشنا شوید.

1. بررسی کارتن کولر گازی

بدون شک کولر گازی شما دارای کارتن می باشد و اولین راهکار اصولی برای اطلاع از تشخیص چند هزار بودن کولر گازی این است که به کارتن و دفترچه راهنمای استفاده از این دستگاه مراجعه کنید تا بتوانید با این موضوع مهم آشنا شوید. از این رو در ابتدا توصیه می کنیم کارتن کولر گازی را با دقت مشاهده کنید و خط به خط آنرا مطالعه نمایید. پس از آنکه این کارتن را بصورت کامل خواندید، می توانید میزان چند هزار بودن آنرا به سادگی تشخیص دهید. اما آیا این تنها راهکار ممکن است؟ بدون شک این گونه نیست!

نحوه تشخیص چند هزار بودن کولر گازی با بررسی کارتن کولر گازی

در ادامه با سایر راهکارهای دیگری که در این زمینه وجود دارند، آشنا خواهید شد.

2. پلاک خوانی کولر گازی

برای فهمیدن ظرفیت کولر گازی و تعیین اینکه کولر گازی شما چند هزار است، نخست باید به دنبال پلاک فنی دستگاه بگردید که معمولا روی کندانسور یا بدنه آن قرار دارد. با این وجود اگر پلاک بر روی بدنه کولر گازی نباشد، باید اقدام به باز کردن بدنه کولر گازی نمایید تا به کندانسور کولر گازی دسترسی پیدا کنید. از این رو پس از یافتن پلاک، اطلاعات مهمی همچون مدل دستگاه، نوع برق مورد نیاز و ظرفیت کمپرسور را می توانید مشاهده کنید.

همچنین برای مشخص کردن ظرفیت، به دنبال واژه هایی همچون capacity – cooling capacity – heating capacity بگردید. عددی که در کنار این واژه ها نوشته شده است، نمایانگر ظرفیت کولر گازی شما عزیزان می باشد و با واحد BTU (بریتیش ترمال یونیت) همراه است. لازم به ذکر است که در بعضی از مدل ها، ظرفیت ممکن است با واحد وات (W) یا کیلووات (KW) نشان داده شود و برای تبدیل این واحدها به BTU، می توانید از فرمول های مربوطه استفاده کنید تا ظرفیت را به درستی محاسبه نمایید.

نخستین گام برای فهمیدن ظرفیت کولر گازی این است که آگاه باشید هر 1000 وات (W) معادل با یک کیلووات (KW) است. بنابراین برای سهولت در محاسبات، می توانید ظرفیت نوشته شده به واحد وات را به کیلووات تبدیل کنید. سپس ظرفیت به دست آمده به کیلووات را در عدد 3412.14 ضرب نمایید تا ظرفیت کولر گازی را به واحد بریتیش ترمال یونیت (BTU) دریافت کنید. لازم به ذکر می باشد این روش به شما کمک می کند تا با دقت بیشتری ظرفیت کولر گازی خود را محاسبه کرده و اطلاعات دقیق تری در اختیار داشته باشید.

3. بررسی قطر لوله های کولر گازی

در صورتی که توانایی لازم و کافی برای مطالعه پلاک کولر گازی ندارید، روش جایگزینی برای تعیین ظرفیت کولر گازی شما عیزان وجود دارد که شامل اندازه گیری لوله های مبرد رفت و برگشت است. از این رو ابتدا باید بررسی کنید که آیا کولر شما دارای تکنولوژی اینورتر است یا خیر؟! چرا کهاین تکنولوژی می تواند تأثیری بر ابعاد لوله ها داشته باشد. سپس، با استفاده از یک خط کش دقیق، قطر لوله ها را به میلی متر اندازه گیری کرده و اطلاعات را ثبت نمایید.

نحوه تشخیص چند هزار بودن کولر گازی با بررسی قطر لوله های کولر گازی

با مراجعه به جدول مرجع موجود، می توانید با مطابقت دادن قطر لوله های کولر خود با اطلاعات جدول، ظرفیت دقیق کولر گازی را تعیین کنید که در ادامه درج شده است.
قطر لوله های کولر گازی (میلی متر)نوع کولر گازی
6.35 الی 9.52کم توان
9.52 الی 12.7توان متوسط
12.7 الی 19.05متوسط به بالا

کولر گازی مناسب برای خانه شما کدام است؟

موقعیت جغرافیایی و ویژگی های ساختاری ساختمان تاثیر قابل توجهی بر کارآمدی سیستم سرمایشی دارد و از این رو، محاسبه ظرفیت سرمادهی مورد نیاز به واحد BTU نیز بر اساس این شرایط متغیر خواهد بود. از این رو هنگامی که به دنبال پاسخی برای این پرسش هستید که کدام کولر گازی با چه ظرفیتی برای فضایی مشخص مناسب است، باید ظرفیت مورد نظر را با توجه به ابعاد و مشخصات فضای مورد استفاده در منزل یا محل کار خود انتخاب نمایید.

به عنوان مثال یک کولر گازی با ظرفیت چند هزار BTU در حقیقت ظرفیت سرمایشی کولر را بر اساس متراژ فضایی که می خواهید خنک کنید، مشخص می کند. هرچه این عدد بالاتر باشد، توانایی کولر برای خنک سازی فضاهای بزرگتر افزایش می یابد. به طور خلاصه اعداد کوچکتر برای فضاهای کم حجم مناسب اند، در حالی که فضاهای دارای حجم بالاتر به اعداد بزرگتری نیاز دارند.

فرمول محاسبه ظرفیت سرمادهی کولر گازی نسبتاً ساده است و بسته به موقعیت ساختمان شما متفاوت خواهد بود. برای ساختمان هایی که در طبقات میانی بلوک های آپارتمانی قرار دارند، توصیه می شود برای هر متر مربع فضا، بین 400 تا 600 BTU در نظر گرفته شود. این درحالی است که برای واحدهایی که در طبقه آخر ساختمان ها واقع شده اند و معمولا در معرض نور خورشید بیشتری قرار دارند، مقدار توصیه شده برای هر متر مربع از 600 تا 800 BTU است.

مقالات مرتبط: کولر گازی تک کاره بهتره یا دو کاره؟

با این وجود در جدول ذیل براساس میزان ظرفیت کولر گازی، متراژ مناسب را برای شما مشخص کرده ایم و عبارتند از:

میزان ظرفیت کولر گازیبررسی متراژ مناسب
900012 الی 20 متر
1200020 الی 30 متر
1800030 الی 45 متر
2400045 الی 60 متر
3000060 الی 75 متر
3600075 الی 90 متر
4800090 الی 120 متری
5/5 - (1 امتیاز)

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
بازگشت
تماس ۰۲۱۴۵۴۳۷
واتساپ آریابهکار
تلگرام
موبایل: 09190111214