skip to Main Content

مراقبت و تعمیر آبسردکن باعث افزایش عمر مفید و نیاز کمتر به تعمیر آبسردکن خواهد شد. تعمیر لوازم خانگی از فعالیت هایی است که اغلب در تمام خانواده‌ها اتفاق می‌افتد و از آن گریزی نیست.

بعضی از لوازم خانگی مکانیزم پیچیده‌ای دارند و به راحتی نمی‌توان آن‌ها را در منزل تعمیر کرد. در عوض برخی دیگر از آن‌ها مکانیزم ساده‌ای دارند و با دانستن نکاتی می‌توان از آن‌ها مراقبت‌های ویژه به عمل آورد تا نیازی به تعمیر نداشته باشند و یا در صورت بروز هرگونه مشکل، بتوان آن را به سادگی برطرف نمود. تعمیر آب سردکن نیز یکی از کارهای حوزه تعمیر لوازم منزل است که با انجام برخی از نکات می‌توان از آن پیشگیری کرد.

در این مقاله قصد داریم به نکاتی درباره پیشگیری از بروز مشکل و تعمیر آبسردکن بپردازیم.

انواع مختلف آب سردکن‌ها

امروزه انواع مختلفی از آب سردکن‌ها تولید و در بازار به فروش می‌رسند. برخی از آن‌ها مخزن خارجی ندارند و به شیر آب لوله‌کشی شهری وصل می‌شوند. این دستگاه‌ها به طور مستقیم آب لوله‌کشی شهری را خنک می‌کنند. اما بعضی دیگر مخزن بیرونی دارند. که با توجه به ظرفیت آن پس از هر مدت زمانی که ذخیره مخزن به پایان برسد، باید به صورت دستی پر شوند. و دوباره بر روی دستگاه قرار گیرند.

از آب سردکن‌هایی که مخزن دارند، معمولاً در مکان‌های با استفاده کم مانند منازل و یا شرکت‌ها استفاده می‌شود. زیرا در این مکان‌ها امکان جابجایی و تغییر دکوراسیون وجود دارد و دستگاه را می‌توان در هر نقطه دلخواه قرار داد. آب سرد کن‌هایی که به لوله وصل می‌شوند، معمولاً در مکان‌های اداری و جاهایی که مصرف بالا است، مورد استفاده قرار می‌گیرند. زیرا به دلیل استفاده مراجعه‌کنندگان و افراد دیگر میزان مصرف آب بالا است و اگر دستگاه مخزن بیرونی داشته باشد، پر و خالی شدن آن زحمات زیادی را در پی خواهد داشت که وصل شدن به شبکه آب شهری به صورت مستقیم این زحمت‌ها را از بین می‌برد.

آب سردکن‌های جدید، معمولاً یک شیر آب جوش نیز دارند. این دستگاه‌ها دو شیر آبی و قرمز دارند که شیر آبی مخصوص آب سرد و شیر قرمز مخصوص آب جوش است. بنابراین در مکانیزم عملکرد دستگاه بخش آب سرد مانند یک یخچال و بخش آبگرم مانند یک سماور یا بخاری برقی عمل می‌کند. در ادامه نکاتی را برای مراقبت و تعمیر آب سردکن توضیح خواهیم داد.

نکاتی در مراقبت و تعمیر آب‌ سردکن

اجزای مختلف آب سردکن

به طور کلی قبل از آنکه درباره‌ی تعمیر لوازم منزل و به خصوص مراقبت و تعمیر آبسردکن صحبت کنیم، لازم است بدانیم که آب سرد کن‌ها چه بخش‌هایی دارند و از چه قسمت‌هایی تشکیل شده‌اند. شناخت این قسمت‌ها به ریشه‌یابی مشکلات احتمالی کمک فراوانی می‌کند.

اولین و مهم‌ترین بخش آب سردکن، کمپرسور است که مانند کمپرسور یخچال عمل می‌کند. کمپرسورها بسته به انواع مختلف یخچال‌ها و آب سردکن‌ها و میزان قدرت آن‌ها بازدهی‌های مختلفی دارند. از کمپرسور برای فشرده کردن گازها بهره می گیرند. گازی که از کمپرسور خارج می‌شود گاز پرفشاری بوده که وارد سیستم خنک‌کننده می‌شود و عملیات سرد کردن را انجام می‌دهد. البته خود کمپرسورها هم انواع مختلفی دارند که توضیح آن‌ها مفصل است و در این مقاله نمی‌گنجد.

قسمت دیگر آب سردکن لوله‌های آب هستند که در داخل دستگاه قرار دارند. جنس این لوله‌ها معمولاً از پلیمر است که به خنک نگه اشتن آب و کمتر کردن تبادل گرمایی با محیط کمک می‌کند.

کندانسور دستگاه یکی دیگر از قسمت‌های آب سردکن است که مشابه آن در یخچال نیز وجود دارد. معمولاً کندانسورها را به صورت لوله‌ها مشکی باریکی در پشت دستگاه قرار می‌دهند که حالت مارپیچ دارند. کندانسورها وظیفه‌ی تبادل گرمایی با محیط را برعهده دارند.

بخش دیگر آب سردکن مخزن و بدنه آن است که یکی از اجزای مهم آن محسوب می‌شود. معمولاً مخزن داخلی آب سردکن‌ها را از جنس استیل مرغوب می‌سازند تا دوام بیشتری داشته باشد و در آن رسوب ایجاد نگردد. جداره بیرونی دستگاه نیز نقش مهمی در سلامت دستگاه بر عهده دارد؛ چرا که گاهی اوقات نیاز عملیات تعمیر آب سردکن به دلیل نفوذ آب از جداره‌ها به قسمت‌های داخلی آن به وجود می‌آید.

برخی از آب سردکن‌های جدیدتر در خود فیلترهای تصفیه آب دارند و علاوه بر گرم یا سرد کردن آب، به پاکسازی و تصفیه آن می‌پردازند. قسمت‌هایی که توضیح داده شد، اجزای مهم دستگاه بودند. قبل از انجام هرگونه تعمیر آبسردکن باید از وجود آن‌ها اطلاعات داشته باشید. تا مشکل دستگاه را بهتر ریشه‌یابی کنید.

آبسردکن

نکاتی برای مراقبت و تعمیر آبسردکن

در این قسمت مشکلات مختلفی را که برای دستگاه آب سردکن به وجود می آید، و در نتیجه نیاز به تعمیر آبسردکن داشته باشید توضیح داده و نکات مهم در پیشگیری از آن‌ها را ذکر می‌کنیم:

نشتی آب

تعمیر آبسردکن

در دستگاه‌های آب سردکن گاهی به دلیل افزایش فشار آب و یا فشار ناشی از گرمای دستگاه تهویه‌ی مطبوع، ممکن است نشتی پیدا کرده و آب به قسمت‌های بیرونی نفوذ کند. البته این اتفاق معمولاً یک مشکل جدی محسوب نمی‌شود و در اکثر موارد می‌توان آن را به سادگی برطرف کرد. با این حال اگر نشتی ادامه پیدا کند و به صورت یک مشکل ثابت بروز داشته باشد می‌تواند علامت یک مشکل جدی باشد.

اگر نشتی با سفت کردن پیچ‌ها و یا گرفتن درزهای لوله‌ها برطرف نشود. باید دریچه‌ی ورودی آب را بررسی کنید. یعنی مسیر اصلی ورود آب و آب سردکن را چک کرده و از محکم بودن اتصالات و درست بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید. اگر پس از انجام این کارها هنوز هم مشکل نشتی ادامه داشت. احتمالا برخی از لوله‌ها دچار گرفتگی شده اند. و همین باعث افزایش فشار آب می شود. به همین شیر آب ورودی به آب سردکن را باز کرده و آن را از دستگاه جدا کنید؛ سپس محلولی از آب و سرکه را به داخل لوله‌های دستگاه بفرستید. این کار باعث می‌شود، تا جریان آب و سرکه از داخل لوله‌ها آغاز شده و هرگونه گرفتگی و انسداد را برطرف نماید. و به تبع آن مشکل شما حل خواهد شد.

مشکلات مربوط به فشار آب
کم یا زیاد بودن فشار آب می‌تواند به خودی خود یک مشکل محسوب شود. در قسمت آب گرم دستگاه آب سردکن، باید درجه حرارت آب را به درستی تنظیم کنید. زیرا در صورت تنظیم نبودن این درجه ممکن است درجه‌ی حرارت بیش از حد بالا باشد. در نتیجه فشار آب افزایش و به دستگاه آسیب جدی وارد می شود. همچنین آبی که استفاده می‌کنید ممکن است دارای املاح زیادی باشد. این املاح پس از مدتی در لوله‌ها ته نشین و ایجاد رسوب می کنند. این رسوب‌ها باعث تنگ‌تر شدن مجاری عبور آب شده و فشار آب را کاهش می‌دهند. برای به حداقل رساندن میزان این رسوب‌ها بهتر است قبل از ورود آب به آب سردکن، در مسیر ورودی یک دستگاه آب تصفیه کن و یا یک صاف کننده کوچک آب نصب کنید تا رسوبات اضافی آب گرفته شود.

بررسی فیلترهای آب
معمولاً فیلترهای آب باید در هر شش ماه تا 12 ماه یکبار جایگزین شوند. چرا که روزنه‌های این فیلترها و الیاف آن‌ها ممکن است اشباع شده باشد. و خاصیت پاکسازی خود را از دست بدهد. در نتیجه رسوبات آب کم کم در لوله‌ها ته نشین شده و ممکن است شیرها و اجزای داخلی دستگاه را خراب کند. بنابراین بررسی مرتب فیلترها در بازه‌های زمانی معین یکی از نکات مهم برای پیشگیری از ایجاد نیاز به تعمیر آب سردکن است. دستورالعمل‌های مختلف و همچنین انواع مدل فیلترها بستگی به مدل دستگاه شما دارد؛ برای همین باید برای اطلاعات بیشتر و آگاهی از دستورالعمل‌های مربوطه به دفترچه راهنمای دستگاه مراجعه کنید.

بررسی مسائل مرتبط با دمای آب

ممکن است در بعضی اوقات آب سرد تولید نشود و یا آب داغ دمای بالایی نداشته باشد. معمولاً در این مواقع باید سیم برق را بررسی کنید. چرا که ممکن است در سیم برق اختلال و یا قطعی وجود داشته باشد و به همین خاطر برق به درستی به دستگاه نرسد. این امر سبب می‌شود تا دستگاه نتواند به درستی کار خود را انجام دهد و حتی نوسانات برق به دستگاه آسیب جدی برساند. در برخی مواقع سیم برق دستگاه سالم است اما هنوز هم به دستگاه برق نمی‌رسد؛ در این مواقع باید جعبه فیوز دستگاه آب سردکن را بررسی کنید. گاهی ممکن است این فیوزها بسوزند و یا نیم سوز شوند؛ در نتیجه در فرآیند تعمیر آبسردکن ممکن است نیاز به تعویض آن‌ها با قطعات نو پیدا کنیم.

برای تعمیر آب سردکن به عملیات پیچیده‌ای نیاز نیست. گرچه ممکن است تصور شما از تعمیر لوازم منزل، گرفتن پیچ گوشتی به دست و باز کردن پیچ‌های دستگاه باشد. اما در مورد تعمیر آبسردکن باید تصور خود را تغییر دهید؛ گاهی فرآیند مراقبت و تعمیر آب سردکن با یک پارچه ساده نیز می‌تواند انجام شود. چون لوله‌های کندانسور مدام در معرض محیط هستند و بر روی آن‌ها گرد و غبار می‌نشیند. این گرد و غبار ممکن است به میزانی برسد که مانع از تبادل گرمایی درست کندانسور با محیط شود؛ بنابراین با یک پارچه ساده قابل پاکسازی است.

همچنین برخلاف تولیدکنندگان قدیمی، تولید کنندگان جدید از پیچ‌های ساده برای مونتاژ قطعات داخلی دستگاه استفاده می‌کنند؛ پیچ‌هایی که گاهی به سادگی با دست نیز قابل باز و بسته شدن باشد. برای هین قبل از باز کردن هر پیچی به این فکر کنید که آیا واقعا نیاز است این پیچ باز شود؟ بهتر است کویل‌ها را نیز در بازه‌های زمانی منظم تمیز کنید. برای تمیز کردن کویل‌ها یک پارچه مرطوب کافی است اما اگر خواستید از مواد شوینده استفاده کنید، از آن دسته محلول‌ها استفاده کنید که ترکیبات شیمیایی خشنی ندارند؛ زیرا ممکن است ترکیبات شیمیایی آن به ساختار کویل‌ها آسیب برساند. در پایان توجه داشته باشید که نباید از آب سردکن مدام کار بکشید؛ هر بار که آب مخزن آب سردکن تمام می‌شود برای پر کردن آن عجله نداشته باشید و اجازه دهید دستگاه زمانی

علت نشتی آبسردکن چیست؟

افزایش فشار آب و یا فشار ناشی از گرمای دستگاه تهویه‌ی مطبوع، ممکن است باعث شود تا آب به قسمت‌های بیرونی نفوذ کند.

علت کم و یا زیاد بودن فشار آب در آبسردکن چیست؟

تنظیم نبودن درجه حرارت و بالا رفتن دمای آب باعث افزایش فشار آب می شود. از طرفی دیگر تنگ شدن مجاری آب به دلیل تشکیل رسوبات باعث افت فشار آب می شود.

فیلترهای آبسردکن هرچند وقت یکبار بایستی تعویض شوند؟

معمولاً فیلترهای آبسردکن باید هر 6 تا 12 ماه یکبار جایگزین شوند. چرا که روزنه‌های این فیلترها و الیاف آن‌ها ممکن است اشباع شده باشد و خاصیت پاکسازی خود را از دست بدهد.

4.4/5 - (9 امتیاز)

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
بازگشت
تماس ۰۲۱۴۵۴۳۷
واتساپ آریابهکار
تلگرام
موبایل: 09190111214