skip to Main Content

امروزه تقریباً در هر خانه ای مایکروفر پیدا می‌شود. به دلیل اهمیت آشنایی اولیه با تعمیر لوازم خانگی سعی داریم نکاتی درباره‌ی نگهداری و تعمیر ماکروفر را در این مقاله ارائه دهیم.

مایکروفر یکی از بهترین اختراعات بشر است. گرم کردن غذا بدون استفاده از هیچگونه سوخت مانند آتش، گاز و سایر مواد مشابه، هیجان‌انگیز است.

اگرچه ممکن است دستگاه مایکروفر برای ما یک اتفاق خیلی معمولی باشد، اما در حقیقت به دلیل پیچیدگی خاصی که دارد، می‌توان آن را از عجایب دستاوردهای علم به حساب آورد.

بیشتر بدانید: ۸ علت جرقه زدن ماکروفر و راه حل آن

نکاتی در نگهداری و تعمیر ماکروفر

 1. با خرابی مایکروفر چه کنیم؟
 2. آنچه که برای تعمیر ماکروفر نیاز دارید
 3. نگهداری و تعمیر ماکروفری که کار نمی کند
 4. ماکروفر غذا را دیر آماده می‌کند
 5. سینی مایکروویو نمی‌چرخد؟
 6. با جرقه‌های مایکروفر چه کنیم؟

1. با خرابی مایکروفر چه کنیم؟

ما این سؤال را مطرح کردیم برای اینکه به شما بگوییم که این یک سؤال کلی است و شما در صورت مواجهه با هرگونه مشکل، برای تعمیر مایکروفر باید قبل از هر چیز بتوانید منظور خود را از خرابی به صورت دقیق برای دیگران توضیح دهید.

خرابی مایکروفر حالت‌های مختلفی می‌تواند داشته باشد؛ به عنوان مثال یک مایکروفر ممکن است غذا را خیلی دیر گرم کند یا بپزد و مایکروفر دیگر ممکن است اصلاً کار نکند.

طبعاً برای تعمیر میکروویو در هرکدام از این حالت‌ها و یا سایر حالت‌های دیگر باید بررسی‌های متفاوتی به عمل آورد.

2. آنچه که برای تعمیر ماکروفر نیاز دارید

 نکات نگهداری از مایکروفر

بهتر است این نکته را بدانید که برخی از مشکلاتی که برای ماکروفرها پیش می‌آیند، می‌توانند توسط خود شما حل شوند و حتما نیازی نیست که برای تعمیر مایکروویو به تکنسین های بیرون از منزل مراجعه کنید.

در بعضی از موارد شما می‌توانید با داشتن ابزارهایی با سرعت و ارزان‌تر از مراکز تعمیر مایکروفر در بیرون به تعمیر میکروویو در منزل بپردازید.

از آنجایی که مایکروویوها از قطعات الکترونیکی مختلفی تشکیل شده‌اند، احتمال دارد که برخی از مشکلات از نوع سخت‌افزاری باشند.

بنابراین قبل از آن که شروع به تعمیر ماکروفر کنید، باید یک دستگاه اهم‌ متر در کنار دستتان داشته باشید تا بتوانید اشکالات سخت‌افزاری را بررسی کنید.

اگر یک نوت بوک هم داشته باشید، احتمالاً در تعمیر مایکروویو به شما کمک بسیاری خواهد کرد. چرا که برای شناسایی حل پیچ‌ها و اتصالات مختلف می‌توانید یک نقشه‌ی راهنمای کامل از اینترنت دریافت کنید و بر اساس آن عمل کنید.

نکته‌ دیگری که باید قبل از آغاز تعمیر مایکروفر رعایت کنید، بیرون کشیدن دو شاخه‌ی دستگاه از پریز برق است. رعایت این نکته امری بسیار ضروری است.

دستگاه مایکروویو خازن‌هایی در خود دارد که این خازن‌ها میزانی از ذخیره‌ی برق را در خود دارند. بنابراین علاوه بر قطع برق دستگاه باید برق این خازن‌ها را نیز تخلیه کنید.

3. نگهداری و تعمیر ماکروفری که کار نمی کند

در این حالت باید سیم برق را از دستگاه جدا کنید و ولتاژ خروجی را بررسی کنید. چه در تعمیر ماکروفر و چه تعمیر لوازم منزل هرگاه با این مشکل مواجه شدید که دستگاه به طور کلی کار نمی‌کند، حتما سیم‌های بیرونی و کابل‌های اتصال به برق را بررسی کنید.

اگر کابل‌ها مشکلی نداشتند، گام بعدی بررسی فیوز دستگاه است. برای بررسی فیوزها باید روکش محافظ دستگاه را باز کنید تا بتوانید به آن‌ها دسترسی پیدا کنید.

برای بررسی فیوزها باید ولت‌متر خود را در حالت RX1 تنظیم کنید و دو سر آن را در دو سر فیوز قرار دهید. عددی که دستگاه نشان می‌دهد باید صفر باشد وگرنه باید آن‌ها را تعویض کنید.

4. ماکروفر غذا را دیر آماده می‌کند؟

تعمیر ماکروفری که غذا را دیر آماده می کند

اگر با این مشکل مواجه شدید برای تعمیر ماکروفر باید ولتاژ را در منبع تغذیه خروجی بررسی کنید.

اگر ولتاژ کمتر از 115 ولت باشد، این مورد علت دیر آماده شدن غذا، می تواند باشد.

همچنین ممکن است یکی از چرخ دنده‌های دستگاه به خوبی کار نکند و در کار دیگر قسمت‌ها نیز اختلال ایجاد کند.

در این صورت باید یک موتور نو برای چرخ دنده مربوطه که سبب اختلال در سایر اجزا شده، تهیه کنید.

5. سینی مایکروفر نمی‌چرخد؟

اگر سینی مایکروفر نچرخد، این مشکل ممکن است دو علت داشته باشد. علت اول درست قرار نگرفتن ظرف بر روی قطعه‌ی چرخنده است.

در این حالت سینی از نقطه‌ی تعادل خارج می شود. و روی گردنده‌ها به درستی نمی‌چرخد. علت دوم این مشکل می‌تواند مربوط به موتور گرداننده باشد.

ممکن است موتور گرداننده به دلیل سوختگی از کار افتاده باشد. در این صورت باید یک موتور گرداننده‌ی نو برای آن تهیه کنید.

6. نگهداری و تعمیر ماکروفری که جرقه می زند

قرار دادن هرگونه مواد آهنی و حتی آلومینیومی می‌تواند منجر به ایجاد جرقه شود. دقیقاً به همین خاطر است که قرار دادن ظروف آهنی در مایکروفر ممنوع شده است.

همچنین در فرآیند عیب‌یابی و تعمیر مایکروفر، مشکل ایجاد جرقه می‌تواند به لامپ مگنترون دستگاه مربوط باشد.

یکی از عواملی که می‌تواند باعث طول عمر دستگاه مایکروویو شما شود، جنس ظرف‌هایی است که از آن‌ها استفاده می‌کنید. ظرف‌های آهنی و فلزی باعث ایجاد جرقه‌هایی می‌شوند که خطر زیادی دارند.

چگونه از مشکلات احتمالی مایکروفر پیشگیری کنیم؟

بهتر است قبل از اینکه مجبور باشید به فکر تعمیر میکروویو بیفتید، به فکر پیشگیری از مشکلات احتمالی باشید و با رعایت نکات مربوطه آن‌ها را به حداقل برسانید.

یکی از عواملی که می‌تواند باعث طول عمر دستگاه مایکروویو شما شود، جنس ظرف‌هایی است که از آن‌ها استفاده می‌کنید. ظرف‌های آهنی و فلزی باعث ایجاد جرقه‌هایی می‌شوند که خطر زیادی دارند.

این خطر ممکن است شامل خطراتی مثل آتش‌سوزی دستگاه شود. حتی اگر آتش‌سوزی اتفاق نیفتد، به هر حال این جرقه‌ها پس از مدتی استهلاک دستگاه را بالا می‌برند و آن را خراب می‌کنند.

در این صورت باید به فکر تعمیر ماکروفر بیفتید و متحمل صرف هزینه و زمان زیادی شوید. یکی دیگر از عواملی که می‌تواند به طول عمر دستگاه کمک کند، استفاده درست و متعادل از آن است.

اگر مرتب از مایکروویو کار بکشید به دلیل حرارت بالایی که در دستگاه وجود دارد، قطعات الکترونیکی کوچک‌تر ممکن است در اثر گرما تغییر شکل دهند و یا بسوزند.

در این صورت مجبور خواهید شد برای تعمیر مایکروفر هزینه‌ی زیادی را صرف خرید قطعات نو کنید.

ظرف‌های آهنی و فلزی باعث ایجاد جرقه‌هایی می‌شوند که خطر زیادی دارند. این خطر ممکن است شامل خطراتی مثل آتش‌سوزی دستگاه شود.

حتی اگر آتش‌سوزی اتفاق نیفتد، به هرحال این جرقه‌ها پس از مدتی استهلاک دستگاه را بالا می‌برند و آن را خراب می‌کنند.

در این صورت باید به فکر تعمیر مایکروفر بیفتید و متحمل صرف هزینه و زمان زیادی شوید.

بیشتر بدانید: بررسی ۴ علت سوختن فیوز ماکروفر

از آنجایی که ماکروفر دارای خازن‌هایی با ولتاژ بالا است، برای تعمیر آن خطر برق گرفتگی همواره در کمین افراد است.

تعمیرگاه تخصصی ماکروفر در تهران

حقیقت آن است که تعمیر ماکروفر کار آسانی نیست؛ پیچیدگی بردهای الکترونیکی و حساسیت آن‌ها در بیشتر مواقع گیج‌کننده است.

همین مسئله باعث می‌شود که افراد نه تنها خودشان نتوانند از عهده‌ی تعمیر ماکروفر برآیند، بلکه مشکل را پیچیده‌تر کنند و به سایر قسمت‌های سالم نیز آسیب برسانند.

همچنین از آنجایی که دستگاه دارای خازن‌هایی با ولتاژ بالا است، خطر برق گرفتگی همواره در کمین افراد است.

برخی از افراد با تصور اینکه تعمیر میکروویو مانند تعمیر سایر وسایل برقی است، خیال می‌کنند که اگر دستگاه را از برق بیرون بکشند دیگر خطری آن‌ها را تهدید نخواهد کرد.

در حالی که علاوه بر قطع برق دستگاه باید برق ذخیره شده در خازن‌ها را نیز تخلیه نمود. با توجه به نکات گفته شده پیشنهاد می‌شود تا حد امکان خودتان از تعمیر مایکروفر دوری کنید و کار را به کارشناسان و مراکز تعمیر ماکروفر با تجربه بسپارید.

این کار علاوه بر حفظ ایمنی به تعمیر هرچه بهتر دستگاه شما کمک شایانی می‌کند. اگر دستگاه ماکروفر شما گارانتی دارد، می‌توانید از گارانتی آن استفاده کنید.

در غیر این صورت آن را نزد مراکز تعمیر مجاز ببرید. مراکزی که از اعتبار کافی برخوردار نباشند، ممکن است در تعمیر میکروویو شما از قطعات نامرغوب استفاده کنند و همچنین هزینه‌های اضافه‌تری دریافت کنند.

مراکز نمایندگی محصولات مختلف معمولا در این مواقع قابل اطمینان هستند چرا که دفاتر مرکزی بر روی آن‌ها نظارت‌های زیادی اعمال می‌کنند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد تعمیر مایکروفر می توانید با شماره های شرکت آریابهکار تماس بگیرید.

چرا سینی مایکروفر نمی‌چرخد؟

این مشکل ممکن است دو علت داشته باشد. علت اول درست قرار نگرفتن ظرف بر روی قطعه‌ی چرخنده است.

چرا ماکروفر که جرقه می زند؟

قرار دادن هرگونه مواد آهنی و حتی آلومینیومی می‌تواند منجر به ایجاد جرقه شود. همچنین ایجاد جرقه می‌تواند به لامپ مگنترون دستگاه مربوط باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

This Post Has 4 Comments

 1. سلام، خسته نباشید ، ماکروفر قدیمی سامسونگ دارم که جدیدا موقع کارکرد صدای زیادی میده، مشکلی پیدا کرده یا طبیعیه؟

  1. باسلام

   خراب شدن موتور گردان، مگنترون، شکستن کوپل و غلتک های زیر سینی و خرابی دیود ولتاژ بالا و فن خنک کننده از دلایل صدای غیر عادی ماکروفر است.

   بایستی توسط سرویسکار بررسی شود.

  1. باسلام

   برای درخواست خدمات تعمیر می توانید با شماره 02145437 تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

   همچنین می توانید فرم درخواست خدمات تعمیر ماکروفر موجود در وب سایت را پر کرده و منتظر تماس همکاران ما بمانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
بازگشت
تماس ۰۲۱۴۵۴۳۷
واتساپ آریابهکار
تلگرام
موبایل: 09190111214