skip to Main Content

کثیف شدن آبسردکن و تغییر مزه آب درون مخزن، یکی از مشکلات رایج و متداولی می باشد که ممکن است برای دستگاه شما عزیزان نیز رخ دهد؛ این در حالی می باشد که حتی اگر شما فردی هستید که به آبسردکن رسیدگی دائم می کنید، باز هم با این مشکل متداول روبرو شوید. از این رو با دیدن کثیفی در آبسردکن به سوال خواهید رسید که چگونه آبسردکن را تمیز کنیم؟

برای تمیز کردن آبسردکن شما عزیزان باید نکات متعددی را تحت نظر بگیرید که هم بتوانید آلودگی درون آبسردکن را از بین ببرید و هم اینکه منجر به خرابی آبسردکن نشوید!

با این وجود اگر شما عزیزان در پروسه تمیز کردن آبسردکن اشتباه کنید، ممکن است نتیجه اشتباه شما خرابی دستگاه باشد که برای تعمیر این خرابی باید هزینه تعمیرات دهید.

از این رو اگر آشنایی کافی با این دستگاه ندارید و مایل هستید اقدام به تمیز کردن و رسوب زدایی آبسردکن نمایید، لازم به ذکر است که به احتمال بسیار زیاد منجر به خرابی آبسردکن خواهید شد که نتیجه مطلوبی برای شما نخواهد بود.

از این رو ما قصد داریم در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات تعمیر آبسردکن آریابهکار شما عزیزان را با نحوه تمیز کردن آبسردکن و تمام جوانبی که باید در کنار آن رعایت کنید، آشنا سازیم تا بتوانید این پروسه را خیلی ساده و آسان انجام دهید و منجر به خرابی دستگاه نشوید. همراه ما باشید.

علت کثیف شدن آبسردکن چیست؟

آبسردکن که مهم ترین وظیفه آن خنک کردن آب برای فصول گرم سال می باشد، دستگاهی نیست که شما عزیزان بتوانید بدون هر گونه بررسی ماهیانه از آن استفاده نمایید.

علت کثیف شدن آبسردکن چیست

از این رو اگر آبسردکن دارید، باید از این موضوع مطلع باشید که در طول زمان باید اقدام به بررسی و سرویس این دستگاه نمایید تا بتوانید مانع بروز هر گونه خرابی جزئی و کلی شوید. با این وجود آبسردکن دستگاهی می باشد که به مرور ممکن است دچار کثیفی و همچنین تغییر مزه آب شود که نتیجه این کثیفی می تواند پشیمانی شما نسبت به خرید این دستگاه شود.

کاربر گرامی: جهت بالا بردن اطلاعات خود در مورد طرز کار آبسردکن میتوانید مقاله طرز کار آبسردکن و اهمیت سرویس دوره‌ای آن را مطالعه کنید.

این در حالی می باشد که مشکل کثیف شدن آبسردکن یک مشکل عادی و رایج است که بصورت خواه ناخواه برای شما عزیزان نیز رخ خواهد داد. با این وجود در ادامه قصد داریم شما را با دلایل کثیف شدن آبسردکن آشنا سازیم.

1. استفاده از آب تصفیه در آبسردکن

همانگونه که مطلع هستید، آب تصفیه شده به دلیل اینکه از چندین فیلتر عبور می کند، دارای املاح بسیار کمی می باشد و به همین دلیل اگر آب تصفیه شده در بازه زمانی طولانی درون مخزن آبسردکن باقی بماند، با جلبک و کثیفی هایی روبرو خواهید شد. از این رو اگر از آب تصفیه درون آبسردکن استفاده می کنید، باید مطلع باشید که در فواصل زمانی کوتاهی باید اقدام به تمیز کردن آبسردکن نمایید.

2. مرطوب بودن محیط آبسردکن

اگر آب درون مخزن آبسردکن برای چند روز ثابت بماند متوجه این خواهید شد که محیط مخزن دچار رطوبت خواهد شد و با توجه به این موضوع اثبات شده، هر محیط مرطوبی نشان دهنده مستعد بودن آن جهت رشد باکتری و… می باشد.

مرطوب بودن محیط آبسردکن

از این رو باید به مرور زمان اقدام به تمیز کردن آبسردکن نمایید تا مشکلی برای آبسردکن شما رخ ندهد و مزه اب درون آبسردکن شما نیز تغییر پیدا نکند.

همچنین از مهم ترین عوامل دیگری که می توان برای کثیف شدن آبسردکن نام برد، عبارتند از:

 • نامرغوب بودن مخزن آبسردکن.
 • عدم تمیز کردن آبسردکن.
 • قرار دادن آبسردکن در محیط گرم و…

چگونه جلبک مخزن آبسردکن را تمیز کنیم؟

اگر با بررسی دقیق مخزن آبسردکن متوجه این شدید که مخزن آبسردکن دچار جلبک شده است، باید حتما این جلبک های سبز رنگ را از بین ببرید تا بتوانید از آبسردکن استفاده نمایید؛ در غیر اینصورت هم مزه و هم بوی آب آبسردکن ممکن است باعث حالت تهوع در شما گردد.

از این رو اگر میزان جلبک در مخزن آبسردکن بسیار کم و سخت قابل مشاهده است، می‌توانید از روش اسکاچ و مایع ظرفشویی استفاده کنید. برای انجام این روش، مراحل زیر را دنبال کنید تا بتوانید بصورت اصولی این مشکل را برطرف کنید:

چگونه جلبک مخزن آبسردکن را تمیز کنیم

 1. مخزن را از روی آبسردکن بردارید و به سمت سینک آشپزخانه منتقل کنید.
 2. از یک اسکاچ و مایع ظرفشویی استفاده کرده و جلبک‌های ته‌نشین شده در انتهای مخزن را تمیز کنید.
 3. سپس مخزن را برعکس کنید و قسمت انتهایی آن را نیز با استفاده از اسکاچ تمیز کنید.
 4. مخزن را به مدت ۴-۵ دقیقه کنار بگذارید تا خشک شود.
 5. پس از خشک شدن، مخزن را مجدداً پر کنید و بر روی دستگاه قرار دهید.

با انجام این مراحل، شاهد افزایش کیفیت آب موجود در آبسردکن خواهید بود.

روش تمیز کردن آبسردکن کدام اند؟

برای تمیز کردن آبسردکن شما می توانید از روش های مختلفی استفاده کنید که در این مقاله از آریابهکار قصد داریم تا شما عزیزان را با نحوه تمیز کردن آبسردکن با استفاده از وایتکس آشنا سازیم. در ادامه بصورت مرحله به مرحله با این پروسه آشنا خواهید شد و توصیه می کنیم بصورت قدم به قدم پیش بروید تا مشکلی برای دستگاه شما رخ ندهد.

کاربر عزیز: برای ساختن یک آبسردکن در منزل و اطلاع از نحوه چگونگی انجام این کار میتوانید مقاله چگونه یک آبسردکن بسازیم؟ را مطالعه کنید.

آموزش تهیه محلول وایتکس برای تمیز کردن آبسردکن

اگر مایل به تمیز کردن آبسردکن با استفاده از وایتکس هستید باید طبق مراحل ذیل پیش بروید:

آموزش تهیه محلول وایتکس برای تمیز کردن آبسردکن

 1. آبسردکن را از برق بکشید.
 2. یک سطل پلاستیکی بردارید.
 3. آنرا پر از آب کنید.
 4. یک قاشق غذا خوری وایتکس مایع درون سطل پر از آب بریزید.
 5. به آرامی محلول را ترکیب کنید و مراقب باشید به سمت لباس شما پرتاب نشود!
 6. اینک سطل را درون مخزن آبسردکن بریزید و اجازه دهید تا این محلول در بازه زمانی 5 دقیقه ای در آبسردکن باقی بماند.
 7. محلول وایتکس و آب را از طریق شیر آبسردکن تخلیه کنید.
 8. 5 الی 8 بار مخزن آبسردکن را با آب پر کنید و سپس تخلیه نمایید.
 9. با استفاده از یک اسکاچ مناسب و سالم، اقدام به تمیز کردن محیط درون آبسردکن نمایید.
 10. یکبار دیگر مخزن آبسردکن را پر از آب کنید و سپس آنرا تخلیه نمایید.
 11. با استفاده از یک دستمال اقدام به تمیز کردن قیمت خروجی شیرهای ابسردکن کنید.
 12. سینی آبسردکن را بردارید و سپس تخلیه نمایید.
 13. اینک 30 الی 40 دقیقه اجازه دهید تا محیط درون مخزن آبسردکن خشک شود.
 14. در نهایت دستگاه را به جای قبلی منتقل کنید و به برق متصل نمایید.
 15. هم اکنون شما عزیزان موفق به تمیز کردن آبسردکن بصورت کاملا اصولی شدید.

کلام آخر

آبسردکن دستگاهی است که این روز ها طرفداران خودش را دارد مخصوصا در فصل تابستان و اوج گرما که مصرف آب خنک خیلی بیشتر میشود. اما نگهداری و تمیز کردن این دستگاه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که اگر آن را نادیده بگیرید متاسفانه به دلیل نامناسب بودن آب شهری ممکن است باعث ایجاد جلبک یا رسوب در دستگاه و حتی بیماری نیز بشود.

پس برای تمیز کردن این دستگاه باید از روش های مناسبی استفاده کنید تا مطمئن شوید از جلبک زدن جلوگیری خواهید کرد و به خود و سلامت بدنتان اهمیت دهید. در این مقاله به دلایل کثیف شدن آبسردکن اشاره کردیم و به بررسی نحوه تمیز کردن آن پرداختیم.

5/5 - (1 امتیاز)

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
بازگشت
تماس ۰۲۱۴۵۴۳۷
واتساپ آریابهکار
تلگرام
موبایل: 09190111214