تعمیر مایکروفر خراب در منزل

تعمیر مایکروفر

همیشه  تعمیر لوازم خانگی یکی از موارد مهم بوده است و اغلب برای تعمیر لوازم منزل دچار مشکل می ­شویم. تعمیر مایکروفر جزءِ یکی از همین موارد در تعمیر لوازم خانگی است.

در این مقاله به چگونگی تعمیر مایکروویو که روشن نمی‌شود می­پردازیمبرندهای مختلفی به عنوان تولیدکننده‌ی ماکروفر وجود دارند و تنوع بسیار زیادی در بازار قطعات یدکی این کالا وجود دارد اما اجزای تشکیل‌دهنده‌ی ماکروفرها مثل هم هستند. در زیر به شرح پنج علت عمده‌ی روشن نشدن ماکروفر می­پردازیم.

پنج علت عمده روشن نشدن ماکروویو:

سوئیچ درب (door Switch)

فیوز سرامیکی (Ceramic Fuse)

فیوز حرارتی یا کات اوت (Thermal Fuse or Cut Out)

لامپ مگنترون  (Magnetron)

مونتاژ قفل درب (Door Latch Assembly)

سوئیچ درب (Door Switch)

اگر مایکروفر شما روشن نمی­شود، شاید مشکل از سوئیچ درب آن باشد. سوئیچ درب که به عنوان سوئیچ وصل کننده اولیه یا ثانویه نامیده می­شود، این سوئیچ هنگامی که در ماکروفر بسته باشد، برق اجزای مختلف ماکروفر را تأمین می­کند و هنگامی که در ماکروفر باز است برق را قطع می­کند. گاهی مواقع امکان دارد هنگامی که این سوئیچ از کار افتاده است، صفحه‌ی نمایش طبیعی به نظر می­رسد اما ماکروفر کار نکند.

تعمیر مایکروفر

این سوئیچ‌ها در داخل محفظه  ماکروویو قرار گرفته‌اند. شما برای تست سوئیچ‌های متصل می‌توانید از مولتی‌متر استفاده کنید و با باز و بسته کردن درب ماکروویو هنگام استفاده از مولتی‌متر می‌توانید متوجه شوید که سوئیچ‌های شما سالم یا خراب هستند. اگر سوئیچ‌ها اتصال نداشتند، برای تعمیر ماکروفر در این حالت باید سوئیچ‌ها را تعویض کنید که این قطعات معمولا به دلیل باز و بسته کردن درب مایکروفر خراب می شوند.

 • فیوز سرامیکی (Ceramic Fuse)

اگر ماکروویو شما روشن نمی‌شود و صفحه نمایش آن نیز خالی است، شاید مشکل از فیوز سرامیکی مایکروفر است. کار فیوز سرامیکی حفاظت از اجزای ماکروفر است، اگر شما دارای نوسانات شدید انرژی باشید یا یکی از اجزای داخلی مایکروویو دچار خطا بشود، وظیفه‌ی فیوز سرامیکی است که از دستگاه شما حفاظت کند. وقتی فیوز سرامیکی از کار می­افتد جریان برق متوقف می­شود و ماکروویو غیرفعال میشود.

تعمیر مایکروفر

فیوز سرامیکی در داخل کابین در نزدیک نقطه‌ی ورود سیم برق است، توجه داشته باشید که قبل از هرگونه تعمیر ماکروویو سیم برق را جدا کنید. شما می­توانید فیوز سرامیکی را با استفاده از یک مولتی متر تست کنید و اگر فیوز سرامیکی دچار مشکل شده بود، برای تعمیر ماکروفر باید آن را تعویض کنید.

 • فیوز حرارتی یا کات اوت (Thermal Fuse or Cut Out)

اگر ماکروویو شما روشن نمی­شود، شاید قسمت حرارتی دستگاه شما مشکل دارد. معمولاً در ماکروویوها از یک یا چند فیوز حرارتی استفاده می­شود. این فیوزها برای محافظت از دستگاه در مقابل گرمای بیش از حد استفاده می­شوند. فیوز‌ها در داخل کابین ماکروویو و معمولاً در نزدیکی مگنترون قرار دارند، اگر کات اوت‌های حرارتی از کار بیفتند، نیروی برق قطع می­شود.

برای تعمیر ماکروویو ابتدا فیوز‌های حرارتی را چک کنید، در مرحله‌ی بعد آن‌ها را پس از جدا سازی به وسیله‌ی مولتی‌متر تست کنید. اگر مشکل از فیوز‌های حرارتی باشد، برای تعمیر ماکروفر باید آن‌ها را تعویض کنید.

تعمیر مایکروفر

 • لامپ مگنترون  (Magnetron)

اگر ماکروویو شما روشن نمی­شود، شاید مشکل از لامپ مگنترون دستگاه شما است. لامپ مگنترون یا لامپ امواج قطعه‌ی اصلی دستگاه مایکروویو می باشد و وظیفه‌ی گرم کردن غذا در مایکروویو را دارد. اگر مگنترون به هر علتی بسوزد، دیگر قابل تعمیر نیست و برای تعمیر مایکروفر باید تعویض شود.

تعمیر مایکروفر

 • مونتاژ ضامن (Door Latch Assembly)

اگر هیچ یک از مشکل‌های بالا وجود ندارد و ماکروویو شما روشن نمی‌شود، شاید مشکل از مونتاژ ضامن آن باشد. مونتاژ ضامن درب معمولاً شامل 2 قلاب است که از درب ماکروویو خارج می‌شوند. این دو قلاب در داخل سوئیچ درب قرار می‌گیرند (سوئیچ درب به قاب ماکروویو نصب شده است). این قلاب‌ها با سوئیچ‌های درب در تماس هستند و این تماس باعث تأمین برق می­شود و همچنین باعث بسته نگه داشته شدن درب ماکروویو می­شود.

اگر هر یک از قلاب‌ها شکسته شوند، ممکن است دیگر سوئیچ‌ها با قلاب‌ها درگیر نشوند، در نتیجه این اتفاق دیگر انتقال برق انجام نمی­شود و ماکروفر دیگر روشن نمی­شود و شما ممکن است برای تعمیر ماکروفر مجبور به جایگزینی مونتاژ شوید.

  • نویسنده : مدیر سیستم
   • امتیاز :
   • 2
   • 0
  • تاریخ انتشار : 1396/09/12
  • تعداد مشاهده : 1216 بار
  نظر شما

  ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

  تصویر امنیتی

  پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

  نظر خود را بنویسید