skip to Main Content

کمپرسور اینورتر چیست؟ کمپرسور اینورتر چگونه کار می کند؟ این سوالات ممکن است بخشی از سوالاتی باشند که با شنیدن کمپرسور اینورتر برای شما ایجاد شود. با این وجود اگر بخواهیم در قالب یک جمله شما را با کمپرسور اینورتر آشنا سازیم می توان گفت که کمپرسور اینورتر به نسل امروزی و مدرن کمپرسورها گفته می شود که در این مقاله از نمایندگی تعمیر یخچال آریابهکار قصد داریم کمپرسور اینورتر و نحوه کار کردن کمپرسور اینورتر را برای شما شرح دهیم تا بهتر بتوانید با این قطعه حساس و البته گران قیمت اشنا شوید.

کمپرسور اینورتر چیست؟

پیش از آنکه به نحوه کار کمپرسور اینورتر بپردازیم، بهتر است در ابتدا با کمپرسور اینورتر بیشتر آشنا شویم. کمپرسور اینورتر، یک نوع کمپرسور است که در سیستم های تهویه و یخچال های هوشمند استفاده می شود. اینورتر به معنای تغییر متناوب است و به عنوان یک تکنولوژی پیشرفته در صنعت کمپرسورها به کار می رود. با استفاده از الکترونیک و الگوریتم های پیچیده، کمپرسور اینورتر توانایی تنظیم پیوسته سرعت چرخش خود را دارد. این ویژگی به کمپرسور اینورتر این امکان را می دهد که توان مصرفی خود را بر اساس نیاز سیستم تهویه یا یخچال تنظیم کند.

کمپرسور اینورتر چیست

به عبارتی می توان گفت که کمپرسور اینورتر به نسل امروزی و جدید کمپرسورها در جهان گفته می شود که به دلیل تمایزهایی که با نسل قبلی خود دارد، به میران قابل توجهی مورد استقبال برندهای مختلف قرار گرفته است و به همین دلیل در دستگاه های نسل جدید صرفا از کمپرسور اینورتر استفاده می شود. البته باید به اطلاع شما برسانیم که تفاوت های کمپرسور اینورتر و کمپرسور معمولی در ادامه توضیح داده شده اند.

تفاوت های کمپرسور اینورتر با کمپرسور معمولی

همان گونه که گفته شد تفاوت های متعددی میان کمپرسور اینورتر و کمپرسور معمولی وجود دارد و این گونه نیست که هر دو صرفا یک قطعه باشند و هیچ تفاوتی نداشته باشند! اولین تفاوت بسیار مهم کمپرسور اینورتر نسبت به کمپرسور معمولی این است که کمپرسور اینورتر صدا و نویز بسیار پائینی دارد و به همین دلیل در حین کار کردن کمپرسور اینورتر متوجه هیچ صدایی در این دستگاه نخواهید شد و گویا دستگاه شما خاموش می باشد!!

دومین تفاوت مهم کمپرسور اینورتر نسبت به کمپرسور معمولی این می باشد که کمپرسور اینورتر مصرف انرژی بسیار پائینی دارد و دستگاه های امروزی به لطف کمپرسور اینورتر مصرف انرژی پائینی دارند. از این رو این دو تفاوت از مهم ترین تفاوت های کمپرسور اینورتر و کمپرسور معمولی هستند که به توضیح آنها پرداختیم.

کمپرسور اینورتر چگونه کار می کند؟

در یخچال ها، مبردی به نام HFC وجود دارد که در لوله ها یا کویل های پشت یخچال جریان دارد. این مبرد، هنگامی که به شکل مایع است، گرما را از محتویات درون یخچال می گیرد و به شکل گاز خارج می کند تا مواد غذایی درون یخچال را خنک نگه دارد. سپس این گاز با استفاده از کمپرسور دوباره به شکل مایع تبدیل می شود و این چرخه ادامه پیدا می کند. کمپرسور در انجام کار خود از برق استفاده می کند و این بخش بیشترین مصرف برق را در یخچال دارد.

یخچال دارای یک بخش دیگر به نام ترموکوبل است. ترموکوبل به عنوان بخشی از سیستم تنظیم دمای یخچال عمل می کند و دمای داخل یخچال را تشخیص می دهد. بر اساس نیاز، ترموکوبل کمپرسور را روشن یا خاموش می کند تا دمای مناسب در یخچال حفظ شود. با استفاده از این سه بخش، یخچال قادر است دمای مناسب را حفظ کرده و مواد غذایی را تازه نگه دارد. همچنین، با توجه به کنترل دما و کارکرد صحیح کمپرسور، مصرف انرژی بهینه تر و صرفه جویی در هزینه های برق نیز ممکن است.

کمپرسور اینورتر چگونه کار می کند

کمپرسور اینورتر که به عنوان کمپرسور خطی شناخته می شود، عملکردی مشابه با یک شتاب دهنده ماشین دارد. در واقع هنگامی که نیاز به سرعت بیشتری داریم، به شتاب بیشتری نیاز داریم و در مقابل، هنگامی که نیاز به سرعت کمتری داریم، به شتاب کمتری نیاز داریم. در ماه های تابستان، که بار خنک کنندگی بیشتری وجود دارد، کمپرسور اینورتر یخچال به ظرفیت حداکثر خود عمل می کند و در نتیجه، بیشترین مصرف برق را دارد.

اما در فصل زمستان، که بار سرما کمتر است، کمپرسور با قدرت و مصرف برق کمتری کار می کند. حتی در ماه های تابستان، زمانی که دمای هوا در شب کمتر از دمای هوای روز است، کمپرسور در شب با سرعت کمتری کار می کند و به این ترتیب، در مصرف برق صرفه جویی می کند. این عملکرد هوشمندانه و تنظیم پیوسته سرعت کمپرسور اینورتر، علاوه بر کاهش مصرف برق، همچنین باعث افزایش عمر کمپرسور و بهبود عملکرد یخچال می شود.

مقالات مرتبط:جیر جیر درب یخچال به چه خاطر است؟

قیمت کمپرسور اینورتر

کمپرسور اینورتر براساس برند و مدل دستگاه شما دارای قیمت متفاوتی است و اینگونه نیست که صرفا با یک هزینه جزئی بتوانید مشکل دستگاه خود را بر طرف کنید. با این وجود توصیه ای که برای شما داریم این است که اگر نیاز به خرید کمپرسور اینورتر دارید، به نمایندگی دستگاه خود مراجعه کنید تا هم کمپرسور اینورتر اورجینال خریداری کنید و هم اینکه کمپرسور اینورتر براساس مدل و برند دستگاه به شما تعلق گیرد و نیازی به تعویض مجدد کمپرسور اینورتر خریداری شده نداشته باشید!

در خصوص قیمت کمپرسور اینورتر نیز باید به اطلاع شما برسانیم که در بازه قیمتی 3 الی 8 میلیون تومان متغیر می باشد.

آیا کمپرسور اینورتر قابل تعمیر می باشد؟

تعمیر یا عدم تعمیر کمپرسور اینورتر بستگی به عیب یابی تخصصی این قطعه توسط تکنسین های مجرب و متخصص دارد تا بتوانید بهترین نتیجه ممکن را دریافت کنید. با این وجود توصیه می کنیم بصورت سر خود اقدام به تعمیر کمپرسور اینورتر نکنید! از این رو برای تعمیر کمپرسور اینورتر بهتر است به نمایندگی تعمیر کمپرسور اینورتر در تهران مراجعه کنید تا مشکل این قطعه بصورت تخصصی مورد عیب یابی قرار گیرد و اگر مشکل از طریق تعمیرات قابل بر طرف شدن بود، تعمیر شود.

اما اگر مشکل بقدری باشد که به هیچ وجه نتوانید اقدام به تعمیر کمپرسور اینورتر کنید، باید پروسه تعویض کمپرسور اینورتر صورت گیرد تا از این طریق مشکل دستگاه شما رفع شود.

5/5 - (1 امتیاز)

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
بازگشت
تماس ۰۲۱۴۵۴۳۷
واتساپ آریابهکار
تلگرام
موبایل: 09190111214