skip to Main Content

یکی از مهم ترین مسائل و مشکلاتی که ممکن است در طی استفاده از ماکروفرها با آن روبرو شوید، نچرخیدن سینی مایکروفر بنابر دلایل مختلفی می‌باشد که حتما باید به آن رسیدگی کنید. با این وجود ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید که چه دلایلی باعث شده اند تا سینی ماکروفر شما نچرخد؟ و یا اینکه آیا نچرخیدن سینی در پخت غذا تاثیر دارد؟

سینی ماکروفر به گونه‌ای طراحی شده است که ظرف غذا یا کیک روی آن قرار بگیرد و سپس به کمک ریل‌های زیر سینی، سینی به چرخش در می‌آید و باعث می‌شود تا امواج به‌صورت کامل و یکنواخت به ظرف غذای شما برسند. اما در صورت نچرخیدن این سینی، امواج به درستی پخش نخواهند شد. در ادامه این گزارش از آریابهکار با علت‌ نچرخیدن سینی ماکروفر آشنا خواهید شد.

سینی ماکروفر چیست؟

صفحه گردان یا سینی ماکروفر به ظرف دایره شکلی گفته می‌شود که در قاب داخلی مایکروویو قرار دارد و از طریق موتور گردان و کوپلینگ که در قسمت زیرین آن قرار گرفته است، می‌چرخد. وظیفه اصلی سینی ماکروفر این است که گرما و امواج به‌صورت کامل و یکنواخت به ظرف قرار گرفته در مایکروفر برساند؛ در غیر اینصورت، دیگر نتیجه حاصله همانند سابق نخواهد بود. اما گاهی اوقات بنابر دلایل متعددی ممکن است سینی گردان ماکروفر نچرخد.

علت نچرخیدن سینی مایکروفر

علت و عوامل متعددی ممکن است در طول زمان باعث شوند که سینی ماکروفر نچرخد. از مهم ترین دلایل می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود؛

قرار گرفتن اشتباه سینی ماکروفر

اگر سینی را از داخل ماکروفر خارج کنید، متوجه این خواهید شد که زیر سینی، قسمتی طراحی شده است که وقتی آنرا داخل مایکروویو قرار می‌دهید، باید چفت شود تا از طریق کوپلار (کوپلینگ) و موتور گردان بچرخد. به همین دلیل اگر سینی مایکروفر را برای تمیز کردن و یا هر دلیل دیگری خارج کرده اید، در هنگام جای‌گذاری مجدد آن باید دقت کنید که سینی به‌صورت کامل در داخل مایکروویو چفت شده است.
در غیر اینصورت، مشکل نچرخیدن سینی مایکروفر همچنان پابرجا خواهد بود.

همچنین بخوانید: ۱۸ علت رایج جرقه زدن مایکروفر و سولاردام

کثیف بودن غلتک‌های سینی؛ از دلایل نچرخیدن سینی مایکروفر

در قسمت زیرین سینی برخی از ماکروفرها، غلتک هایی وجود دارند که به کمک این چرخ ها، سینی هم تعادل خواهد و هم اینکه می‌تواند به راحتی بچرخد. اما گاهی اوقات ممکن است رسوب، چربی و ذرات غذا در حین پخت در چرخ‌های مایکروفر گیر کنند و به مرور زمان باعث عدم چرخش سینی شوند. توصیه ما این است که هر هفته یکبار، به‌صورت کامل صفحه گردان مایکروفر را تمیز کنید.
برای تمیز کردن هم باید یک سری نکات را رعایت نمایید که در ادامه به‌صورت کامل به آنها اشاره کرده‌ایم.

غلتک زیر سینی مایکروفر را تمیز کنید

چگونه سینی و صفحه گردان ماکروفر را بشوییم؟

برای تمیز کردن سینی و صفحه گردان ماکروفر، بهتر است چند دقیقه زیر آب گرم قرار دهید و سپس با استفاده از صابون یا مایع ظرفشویی و اسکاج نرم به آرامی بشویید و به‌صورت ایستاده در کنار سینک قرار دهید تا خشک شود. توجه داشته باشید که به هیچ وجه نباید از اسکاج‌های سیمی برای شستشوی صفحه گردان استفاده کنید؛ این موضوع به مرور زمان می‌تواند باعث پوسیده شدن سینی ماکروفر شود و باید آنرا تعویض نمایید.

آسیب دیدگی و شکستن قسمت زیرین سینی ماکروفر

گاهی اوقات ممکن است در هنگام شستن سینی ماکروفر و حتی هنگام خارج کردن سینی مایکروفر، قسمتی از برجستگی پشت سینی آسیب ببنید. در این صورت، با هر بار قرار دادن سینی بر روی کوپلینگ، متوجه این خواهید شد که سینی به درستی در آن چفت نمی شود و کاملا شل می‌باشد که این دلیلی بر عدم کار کردن صحیح کوپلینگ است. در اینصورت توصیه می‌شود که سینی جدیدی از نمایندگی تعمیرات ماکروفر خریداری نمایید.

خرابی غلتک‌های زیر سینی مایکروفر

خراب شدن و فرسوده شدن غلتک‌های زیر سینی، ممکن است به دلیل استفاده طولانی مدت از مایکروویو و عدم تمیز کردن سینی و زیر سینی رخ دهد. همچنین شستشوی نادرست غلتک‌های زیر سینی یکی دیگر از دلایل مرتبط با این موضوع هستند. از این رو اگر با مشکل نچرخیدن سینی مایکروویو روبرو شده اید، بهتر است این غلتک‌ها را بررسی کنید و در صورت خراب بودن، فرسوده شدن و عدم چرخش آنها، با نمایندگی ماکروفر خریداری شده تماس بگیرید.

خرابی کوپلار یا کوپلینگ

کوپلار یا کوپلینگ، یک قطعه مهم از جنس پلاستیک است که وظیفه برقراری ارتباط میان موتور گردان ماکروفر و صفحه گردان مایکروویو را بر عهده دارد. اما بنابر جنس پلاستیکی کوپلار، احتمال ترک خوردن و شکستن آن ناشی از استفاده نادرست، وجود دارد. به همین دلیل توصیه می‌شود که اگر می‌خواهید سینی ماکروفر را بر روی کوپلار قرار دهید، حتما با دقت این کار انجام شود؛ در غیر اینصورت این قطعه پلاستکی آسیب خواهد دید.
در صورت فرسوده و شکستن کوپلار، باید اقدام به تعویض آن نمایید؛ چرا که امکان تعمیر این قطعه پلاستیکی وجود ندارد.

خراب شدن کوپلار مایکروفر

بنابر جنس پلاستکی کوپلار، اگر به مدت طولانی ماکروفر روشن باشد، ممکن است دفرمه شود. در این صورت باید اقدام به تعویض کوپلار ماکروفر نمایید.

چگونه کوپلار را از ماکروفر جدا کنیم؟

برای جدا کردن کوپلار از ماکروفر باید طبق مراحل زیر پیش بروید:

 1. ابتدا دوشاخه ماکروفر را به‌صورت کامل از برق جدا کنید.
 2. بعد از گذشت زمان کوتاه، به آرامی سینی ماکروفر را بیرون بیاورید.
 3. در مرکز سینی، یک قطعه پلاستیکی وجود دارد که همان کوپلار یا کوپلینگ می‌باشد.
 4. این قطعه را به آرامی و به‌صورت عمودی بیرون بکشید و زیر نور نگه دارید؛ اگر هر گونه شکستگی یا فرسودگی در این قطعه مشاهده کردید، باید اقدام به تعویض کوپلار ماکروفر کنید.
 5. اما اگر کوپلار هیچ مشکلی نداشت، آنرا به آرامی در جای خود قرار دهید.

همچنین بخوانید: روشن نشدن ماکروفر

خرابی موتور گردان ماکروفر؛ از دلایل نچرخیدن سینی مایکروویو

اگر تاکنون مشکل نچرخیدن سینی ماکروفر برطرف نشده است، به احتمال زیاد مشکل از موتور گردان یا همان موتور چرخان مایکروفر می‌باشد. اینک ممکن است این سؤال برای شما پیش آید که موتور گردان چه وظایفی دارد؟

معرفی موتور گردان مایکروفر

در ادامه این گزارش به معرفی و تشریح وظایف موتور گردان ماکروویو پرداخته ایم:

 • در قسمت زیرین کوپلار قرار دارد.
 • یک قطعه الکتریکی است.
 • وظیفه اصلی این قطعه، در ابتدا چرخاندن کوپلینگ و سپس صفحه گردان می‌باشد.
 • برای تست سالم یا خراب بودن موتور گردان، باید از مولتی متر استفاده کنید.

خراب شدن و سوختن موتور گردان ماکروفرتعمیر موتور گردان ماکروفر

برای تست کردن سلامت موتور گردان، نیاز است که شما از مولتی متر استفاده کنید. اما برای تعمیر موتور چرخان ماکروفر، بهتر است توسط کارشناسان و تکنسین‌های این حوزه انجام شود. لازم به ذکر است که اگر این قطعه به هر دلیلی آسیب دیده باشد و با استفاده از جریان برق و مولتی متر، جریانی در آن وجود نداشته باشد به معنای سوختن موتور گردان مایکروویو است و این مشکل معمولا غیرقابل تعمیر می‌باشد.
به همین دلیل، بهتر است برای رفع مشکل موتور گردان مایکروفر، آنرا تعویض کنید.

جهت تعمیر یا تعویض موتور گردان ماکروفر، از طریق شماره‌های درج شده در سایت، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

خرابی شفت مایکروفر

یکی دیگر از عوامل رایج برای نچرخیدن سینی مایکروفر، می‌توان به خرابی شفت اشاره کرد. به‌طور کلی، علاوه بر کوپلینگ بر روی موتور گردان قطعه‌ای به نام شفت نیز تعبیه شده است تا نیروی محرکه موتور به سینی گردان مایکروفر انتقال داده شود. به همین دلیل این قطعه نیز دارای وظیفه بسیار مهمی است که اگر بنابر هر دلیلی آسیب ببیند، باعث عدم چرخش سینی مایکروفر می‌شود.
برای بررسی شفت مایکروفر نیز می‌توانید آنرا از قسمت بالایی موتور گردان جدا کنید. اگر مشاهده کردید که شفت آسیب دیده است، باید اقدام به تعویض شفت مایکروفر کنید.

خرابی برد الکترونیک؛ از دلایل نچرخیدن سینی ماکروفر

اگر با بررسی و تست موارد بالا، مشکل دستگاه شما برطرف نشده است، به احتمال زیاد مشکل از برد الکترونیک ماکروفر می‌باشد. اما برد الکترونکی چگونه می‌تواند منجر به عدم چرخش سینی شود؟ در ادامه با این موضوع بیشتر آشنا خواهید شد:

 • برد الکترونیکی ماکروفر، وظیفه انتقال فرمان به قطعات زیر مجموعه دستگاه را برعهده دارد.
 • هر گونه مشکل احتمالی در برد الکترونیکی، می‌تواند عملکرد دستگاه را مختل نماید.
 • برای جلوگیری از آسیب دیدن برد الکترونیکی مایکروفر، باید از محافظ مناسب استفاده کنید.
 • تعمیر برد الکترونیکی ماکروفر، صرفا باید توسط تکنسین و کارشناس انجام شود. در غیر اینصورت علیرغم عدم رفع مشکل، مشکلات جدیدی به وجود خواهید آورد؛ به همین دلیل هزینه بیشتری را متحمل خواهید بود.

سوختن برد الکترونیک ماکروفر

جهت تعمیر و تعویض برد الکترونیکی مایکروفر در برندهای مختلف می‌توانید با کارشناسان ما در آریابهکار از طریق شماره‌های 02145437 و 02191006676 در ارتباط باشید.

پیشگیری از نچرخیدن سینی مایکروفر

در این گزارش سعی کردیم تا شما را به‌صورت کامل با مشکل نچرخیدن صفحه گردان مایکروفر و علل اصلی آن آشنا سازیم. اما طبق نظر کارشناسان ما در آریابهکار، برای پیشگیری از این خرابی باید یک سری نکات مهم را رعایت کنید که عبارتند از:

 1. همواره با دست خشک از مایکروفر استفاده کنید.
 2. به هیچ وجه مایکروفر را در نزدیکی سینک قرار ندهید.
 3. هر هفته سعی کنید داخل مایکروفر را یک الی دوبار تمیز کنید.
 4. سینی مایکروویو و چرخ‌های زیرین آنرا با استفاده از دستمال، تمیز نمایید.
 5. در صورت پخش شدن غذا در داخل مایکروفر، حتما به‌صورت کامل اقدام به تمیز کردن سینی و قسمت زیر سینی کنید.
 6. برای جلوگیری از نوسان برق در مایکروفر، از محافظ مناسب و ایمن استفاده کنید.

تعمیر نچرخیدن سینی مایکروفر

همانگونه که در قسمت بالا اشاره شد، عدم چرخش سینی ماکروفر ممکن است ناشی از چندین دلیل مختلف باشد که برخی از این موارد توسط شما در خانه قابل تشخیص و رفع می‌باشد. اما برخی موارد دیگر نیز وجود دارند که حتما باید توسط متخصص و تکنسین تعمیر یا تعویض شوند.
به همین دلیل اگر موفق به عیب یابی نچرخیدن سینی مایکروفر نشدید، می‌توانید از طریق خطوط درج شده در سایت با کارشناسان و متخصصان ما در آریابهکار جهت تعمیر ماکروفر در ارتباط باشید. لازم به ذکر است که تمامی خدمات ما توسط تکنسین‌های مجرب به همراه گارانتی رسمی 90 روزه با قطعات وارداتی انجام می‌شوند.

منابع:

mrrightauthorizedco

چرا سینی ماکروفر نمی چرخد؟

خرابی موتور گردان، دفرمه شدن کوپلار، شکستگی سینی، ریل کمکی و غلتک های زیر سینی به همراه نقص فنی در برد الکترونیک از دلایل نچرخیدن سینی ماکروفر است

آیا مشکل نچرخیدن سینی مایکروفر قابل حل می باشد؟

بستگی به مشکل پیش آمده دارد و در صورت آسیب دیدن هر قطعه، باید اقدام به تعمیر یا تعویض آن نمایید.

رایج ترین علت نچرخیدن سینی ماکروفر چیست؟

رایج ترین علت ممکن است ناشی از خرابی موتور گردان و کوپلار دستگاه باشد. اما عیب یابی دقیق باید توسط تکنسین صورت گیرد.

در صورت خرابی موتور گردان ماکروفر، امکان تعمیر آن وجود دارد؟

بله. معمولا موتور گردان ماکروفر توسط تکنسین تعمیر یا تعویض می‌شود.

5/5 - (3 امتیاز)

This Post Has 2 Comments

  1. سلام. روزتون بخیر. خواهش میکنم. در صورت داشتن هر گونه سؤال، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
بازگشت
تماس ۰۲۱۴۵۴۳۷
واتساپ آریابهکار
تلگرام
موبایل: 09190111214