skip to Main Content

بدون شک در دین اسلام شرایط و ضوابطی در خصوص شستن لباس نجس در دست و یا در ماشین لباسشویی وجود دارند که در مورد این موضوع مهم باید به خدمت شما اطلاع دهیم که شستن لباس نجس در ماشین لباسشویی به نحوی نیاز به شرایط خاصی دارد که حتما باید توسط شما عزیزان رعایت شود تا هم البسه شما به‌درستی شستشو داده شوند و هم اینکه شرایط دین اسلام را رعایت کنید.

اما آیا شستن لباس های نجس در ماشین لباسشویی جایز است؟حکم شستن لباس نجس در ماشین لباسشویی چیست؟ چگونه لباس های نجس را در ماشین لباسشویی بشوریم؟ آیا لباس های نجس را باید در دست بشوریم؟ این سوالات بدون شک سوالاتی هستند که ذهن شما را به خود درگیر کرده اند و به دنبال پاسخ این سوالات هستید تا بتوانید لباس های نجس را به بهترین حالت بشورید.

از این رو در پاسخ به این سوالا باید بگوییم که شستن لباس های نجس در ماشین لباسشویی نیازمند اطلاع از یکسری نکات بسیار مهم می باشد که هم شرع رعایت شود و هم اینکه بتوانید با استفاده از یک روش کاملا صحیح و اصولی اقدام به شستن این دسته از البسه در ماشین لباسشویی نمایید.

به همین دلیل در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات تعمیرات ماشین لباسشویی از بلاگ آریابهکار قصد داریم شما عزیزان را با این موضوه به بهترین حالت ممکن آشنا سازیم تا در صورت امکانم بتوانید بهترین نتیجه را به ارمغان بیاورید. همراه ما باشید.

حکم شرعی شستن لباس نجس با لباسشویی

اولین و مهم ترین نکته ای که در این مقاله باید به آن بپردازیم این است که حکم شرعی شستن لباس نجس با ماشین لباسشویی چیست؟

حکم شرعی شستن لباس نجس با لباسشویی

در پاسخ به این سؤال یکسری نکات را تعیین کرده ایم که باید آنها را رعایت کنید و از آنها مطلع باشید. با این وجود نکات ذیل را با دقت بخوانید و رعایت کنید:

  1. در صورتیکه آب لوله کشی به درون ماشین لباسشویی پس از شستشو از دستگاه به‌صورت کامل خارج و جدا شود، می توانید لباس های نجس را در ماشین لباسشویی بشورید.
  2. سعی کنید از بهترین برنامه های شستشو استفاده کنید که بتوانند لباس نجس را به بهترین حالت ممکن بشورند.
  3. اگر پس از اتمام فرایند شستشوی البسه نجس در ماشین لباسشویی متوجه باقی ماندن نجاست شدید، باید مجددا دستگاه را روشن کنید.
  4. ماشین لباسشویی باید خشک کن داشته باشد و آب البسه را به سمت فاضلاب منتقل کند.
  5. پس از شستن کامل البسه توسط ماشین لباسشویی، البسه نجس را بررسی کنید که آیا به‌ درستی شسته شده اند یا خیر؟!

با این وجود اگر شما عزیزان این نکات مهم را رعایت کنید، می توانید به سادگی تمام البسه نجس را درون ماشین لباسشویی بشویید و هیچ شک و شبهه ای در این خصوص نداشته باشید. از این رو توصیه می کنیم موارد بالا را چندین بار بخوانید تا برای همیشه بخاطر داشته باشید.

آیا آب ماشین لباسشویی نجس است؟

یکی دیگر از سوالاتی که ممکن است در این زمینه برای شما عزیزان رخ دهد این است که آیا آب ماشین لباسشویی نجس می باشد؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم بله! طبیعتا آبی که با البسه نجس برخورد می کند می تواند نجس شود.

از این رو توصیه مهمی که برای شما عزیزان داریم این می باشد که این نکته را جدی بگیرید. برای مثال اگر پس از شستشوی البسه نجس در ماشین لباسشویی متوجه این شدید که آب زیادی درون ماشین لباسشویی وجود دارد، تمام این آب نجس است! از این رو در ادامه نیز قصد داریم شما را با این موضوع بیشتر آشنا سازیم.

آیا آب ماشین لباسشویی نجس است؟

  1. آب باقیمانده در کف ماشین لباسشویی تماما نجس است.
  2. آب درون لوله های ماشین لباسشویی تماما نجس می باشد.
  3. لازم به اطلاع است آب در حین شستشوی البسه نجس، نجس می باشد و نباید به آن دست بزنید.
  4. در کل آبی که به البسه نجس در ماشین لباسشویی برخورد می کند، نجس می باشد.

همانگونه که در قسمت بالا توضیح داده شد، شما عزیزان با استفاده از نکاتی که گفته شد می توانید اقدام به شستن البسه نجس در ماشین لباسشویی نمایید و این در حالی است که مستلزم رعایت یکسری نکات مهم می باشد.

اما اگر برای شما سؤال شده است که بهترین روش شستن البسه نجس استفاده از ماشین لباسشویی می باشد یا دستی؟ باید بگوییم که هر دوی این روش ها به شما بستگی دارد! هم در حالت اول و هم در حالت دوم البسه نجس تمیز می شوند؛ اما اگر دستی بشویید مطلع هستید با دقت کافی نقطه نجس را شسته اید و اگر با استفاده از ماشین لباسشویی اقدام به شستن آنها گرفته اید، ممکن است با دقت دستی شسته نشود که در این صورت باید مجددا لباس را درون ماشین لباسشویی بشویید.

با این وجود توصیه ما این است البسه نجس را درون ماشین لباسشویی بشویید و پس از آنکه پروسه شستشو به اتمام رسید، اقدام به بررسی البسه شسته شده نمایید تا اگر هر گونه کثیفی در این زمینه مشاهده کردید، یا به‌صورت دستی یا با استفاده از ماشین لباسشویی اقدام به شستن آن نمایید.

شستن لباس نجس در ماشین لباسشویی دوقلو و اتوماتیک

تفاوت بخصوصی در این دو روش وجود ندارد و هر یک از این دو انتخاب نیازمند رعایت یکسری نکات مهم و کلیدی هستند که تماما باید توسط شما عزیزان رعایت شوند. از این رو توصیه می کنیم عناوین و نوشته های بالا را مطالعه کنید تا به پاسخ مدنظر خود برسید.

نحوه شستن لباس آغشته به ادرار با ماشین لباسشویی

برای شستن البسه نجس آغشته به ادرار را در ابتدا به‌صورت دستی آب بگیرید و آب آن را نیز به‌صورت دستی بگیرید و سپس آن را باز کنید و در ماشین لباسشویی بیندازید و اجازه دهید تا پروسه شستشوی آن به‌صورت دقیق به وسیله ماشین لباسشویی صورت گیرد. از این رو توصیه می کنیم برنامه شستشوی طولانی را انتخاب نمایید.

شستن لباس نجس در ماشین لباسشویی دوقلو و اتوماتیک

شستشوی لباس نجس با دست بهتر است یا با لباسشویی

همانگونه که در بالا توضیح داده شد، شستن البسه نجس با دست به دلیل اینکه شما از میزان و نقطه نجسی آن مطلع هستید، بهتر و دقیق تر می باشد و این در حالی است که این نجسی در ماشین لباسشویی نیز به‌صورت دقیق و کامل شسته می شود؛ با این تفاوت که اگر پس از شستشو متوجه باقی ماندن نجسی در ماشین لباسشویی شدید، باید اقدام به شستن دستی آن نمایید و یا اینکه مجددا در ماشین لباسشویی بشویید.

2.5/5 - (2 امتیاز)

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
بازگشت
تماس ۰۲۱۴۵۴۳۷
واتساپ آریابهکار
تلگرام
موبایل: 09190111214