skip to Main Content

رسوب زدایی بخارشوی دلونگی یا همان رسوب گیری بخارشوی دلونگی، از مهم ترین پرسش‌هایی است که به مرور زمان برای تمامی دارندگان بخارشوهای دلونگی رخ دهد. با این وجود، لازم به ذکر است که مشکل رسوب گرفتن بخارشوی صرفا به دلیل استفاده از آب شهری به وجود می‌آید؛ مشکلی که ما در حین پر کردن مخزن، آنرا کاملا بی اهمیت می‌دانیم! اما یک واقعیت می‌باشد که اگر از آب مقطر استفاده نکنید، باید خودتان را برای مشکلاتی آماده کنید که صرفا از طریق تعمیر بخارشوی دلونگی قابل رفع می‌باشند.

در نتیجه اگر به این موضوع اهمیت ندهید، دستگاه شما رسوب خواهد گرفت و باید آنرا رسوب گیری کنید تا به سایر قطعات دستگاه شما آسیب وارد نکند. از نظر کارشناسان و تکنسین تعمیر بخارشوی دلونگی در مجموعه ما، باید در حین رسوب گیری بخارشوی دلونگی دقت کافی به خرج دهید تا دستگاه را از کار نیندازید. با این وجود در ادامه این گزارش از آریابهکار با رسوب زدایی بخارشوی دلونگی آشنا خواهید شد.

هشدار جدی رسوب زدایی بخارشوی دلونگی

همانگونه که گفته شد رسوب زدایی بخارشوی دلونگی به عنوان یک راهکار برای افزایش طول عمر و همچنین جلوگیری از انسداد اتصالات آن می‌باشد و باید در بازه زمانی مختلفی برحسب میزان استفاده شما با دقت بسیار زیادی انجام شود. اما بارها مشتریان زیادی با تیم پشتیبانی ما تماس گرفته اند و گزارش داده اند پس از رسوب زدایی بخارشوی، با مشکل روشن نشدن و از کار افتادن دستگاه روبرو شده اند!

بخارشوهای دلونگی به عنوان معدود بخارشوهایی در بازار هستند که نسبت به موادی همچون سرکه، جوش شیرین و… می‌توانند حساسیت نشان دهند و کارایی خود را از دست بدهند. با این وجود توصیه ما این هست که در صورت نداشتن دانش و علم کافی، نباید به تنهایی دستگاه را رسوب زدایی کنید؛ در غیر اینصورت باید هزینه زیادی را صرف تعمیر/تعویض قطعات آسیب دیده نمایید. با این وجود توصیه ما این است که جهت رسوب زدایی بخارشوی دلونگی به مرکز تعمیر بخارشوی دلونگی مراجعه کنید.

اما اگر مایل به رسوب زدایی بخارشوی دلونگی در منزل هستید، باید این نکات را قبل از شروع، مطالعه نمایید:

 1. تعداد زیادی از بخارشوهای دلونگی که در بازار کشور ما هستند، دارای دو بویلر می‌باشند و در واقع رسوب گیری عادی برای بخارشوهایی که دو بویلر دارند، به هیچ وجه توصیه نمی‌‌شود.
 2. رسوب زدایی در بخارشوی ‌هایی که درب فلزی دارند و درب آنها به راحتی باز می‌‌شود و جنس داخلی بخارشور از جنس تفلن نباشد و عایقی میان بویلر و آب قرار نگرفته باشد، توصیه می‌شود.

نحوه رسوب زدایی بخارشوی دلونگی

نحوه جرم گیری و رسوب ‌زدایی بخار شوی برند دلونگی

هر چند پیشنهاد می‌کنیم که عملیات رسوب زدایی را در خانه انجام ندهید، اما روش‌های خانگی مختلفی وجود دارند که شما می‌توانید استفاده کنید. با این وجود در ادامه این بخش قصد داریم تا شما را با روش‌های جرم گیری بخارشوی دلونگی آشنا سازیم.

توجه: صرفا با یک روش بخارشوی را جرم گیری کنید.

1. محلول سرکه و آب مقطر

محلول سرکه و آب مقطر از آسان ترین روش‌های رسوب زدایی بخارشوی دلونگی است و به هیچ وجه نباید آب شهری را جایگزین آب مقطر کنید! بنابراین اگر قصد دارید تا با استفاده از سرکه بخارشوی خود را جرم گیری کنید، حتما باید آب مقطر را از مراکز معتبر خریداری کنید؛ در غیر اینصورت با استفاده از آب شهری دستگاه را از کار خواهید انداخت. برای استفاده از این روش می‌بایست طبق مراحل ذیل پیش بروید:

 1. آب موجود در مخزن بخارشوی دلونگی را به‌صورت کامل خارج کنید.
 2. نصف آب مقطر و نصف سرکه را با یک دیگر ترکیب کرده و درون مخزن بریزید.
 3. دوشاخه برق بخارشوی دلونگی را به برق متصل کنید.
 4. با فشردن دکمه پاور، بخارشوی را روشن کنید و اجازه دهید کار کند.
 5. اجازه دهید تا محلول ترکیبی شما به طور کامل از مخزن بخارشوی خارج شود.
 6. هم اکنون بخارشوی شما عاری از رسوب می‌باشد.

همچنین بخوانید: تعمیر بخارشوی کنوود

2. محلول پاک کننده رسوبات (جرم گیرها)

یکی دیگر از روش‌های رسوب زدایی بخارشوی دلونگی، استفاده از پاک کننده‌های شیمیایی می‌باشد. اما توجه داشته باشید که ما این روش را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم و توصیه می‌کنیم از مواد ترکیبی خانگی برای رسوب زدایی استفاده نمایید. با این وجود اگر در حال حاضر تنها راهکار شما برای رسوب زدایی استفاده از پاک کننده‌ها می‌باشد، در ادامه به‌صورت مرحله به مرحله با این روش آشنا خواهید شد:

 1. آب درون مخزن بخارشوی دلونگی را به طور کامل تخلیه کنید.
 2. در یک لیتر آب، 50 گرم جرم‌گیر ریخته و ترکیب کنید.
 3. سپس محلول را درون مخزن بریزید.
 4. در ادامه 3 الی 4 ساعت زمان دهید و توجه داشته باشید در این بازه زمانی مشخص به هیچ عنوان بخارشوی دلونگی را تکان ندهید و آن را به برق متصل نکنید.
 5. پس از گذشت مدت زمان معین مخزن را کاملا خالی کنید و به‌صورت کامل بشویید تا محلولی در آن باقی نماند.
 6. بخارشور را با آب مقطر پر کنید.
 7. سپس بخارشوی را روشن نموده و اجازه دهید بخار تولید کند و بخار تولید شده را به طور کامل از دستگاه خارج کنید.

3. محلول جوش شیرین

از دیگر روش‌های خانگی برای رسوب زدایی بخارشوی دلونگی، استفاده از جوش شیرین است که در ادامه نیز با این روش به‌صورت قدم به قدم آشنا خواهید شد.

 1. در ابتدا آب باقی مانده در مخزن بخارشوی دلونگی را به طور کامل تخلیه نمایید.
 2. ترجیحا آب مقطر را به همراه نصف پیمانه جوش شیرین در مخزن آب بخارشوی دلونگی با یک دیگر ترکیب کنید.
 3. بخارشوی را روشن کرده و اجازه دهید تا بخار دادن آن شروع شود.
 4. بلافاصله با دیدن بخار، دستگاه را خاموش کرده و اجازه دهید چند ساعتی محلول درون دستگاه باقی بماند.
 5. پس از گذست چند ساعت، محلول را از مخزن خارج کنید و مخزن را با آب به خوبی بشویید.

اگر متوجه این شدید که با این روش هنوز نیمی از رسوبات درون مخزن پاکسازی نشده اند، می‌توانید یک بار دیگر این فرایند را انجام دهید.

همچنین بخوانید: تعمیر بخارشوی مجیک

نحوه تمیز کردن بدنه خارجی بخارشوی به همراه لوله یا شیلنگ

در صورتی که بدون توجه به رسوب زدایی به طور طولانی مدت از بخارشوی دلونگی خود استفاده نمایید، آثار کثیفی یا لکه‌هایی در بدنه خارجی مشاهد خواهد شد که اغلب با بی توجهی به از بین بردن این لکه ها، از بین بردن آنها کار سخت و دشواری خواهد شد. از این رو به یاد داشته باشید پس از هر بار استفاده بدنه خارجی و تمامی سری‌ها و شلنگ‌ها را به خوبی رسوب زدایی نمایید.

با این وجود اگر تاکنون این کار را انجام نداده اید و یا حتی به تازگی بخارشوی را خریداری کرده اید، می‌توانید از روش ذیل استفاده کنید:

 1. بخارشوی دلونگی را از برق بکشید و 5 دقیقه آنرا کنار بگذارید.
 2. با استفاده از یک دستمال نمناک محیط بیرونی بخارشوی دلونگی را به خوبی پاک کنید.
 3. اگر لکه‌های روی دستگاه با دستمال نمناک از بین نرفت، مقداری سرکه را بر روی دستمال ریخته و مجددا تلاش کنید.
 4. هم اکنون بدنه بخارشوی دلونگی به‌صورت کامل پاکسازی شده است.

رسوب زدایی شلنگ بخارشوی دلونگی

در ادامه با نحوه رسوب زدایی بخارشوی دلونگی آشنا خواهید شد:

 1. برای رسوب زدایی شلنگ بخارشوی دلونگی، آنرا کاملا از بدنه جدا کنید.
 2. شلنگ را به آب فشار قوی متصل کنید.
 3. جریان آب را باز کنید تا به‌صورت کامل تمامی گرفتگی‌ها باز شوند.

رسوب گیری شلنگ بخارشوی دلونگی

هشدار: اگر پس از هر بار استفاده شلنگ بخارشوی دلونگی را رسوب زدایی نکنید، شلنگ دچار گرفتگی‌های شدیدی خواهد شد و این گرفتگی‌ها می‌توانند در عملکرد دستگاه شما تاثیر گذار واقع شوند.

راه‌های پیشگیری از رسوب گرفتگی بخارشوی دلونگی

اگر بخواهیم مهم ترین راهکار برای جلوگیری از رسوب گرفتن بخارشوی دلونگی را به شما معرفی کنیم، صرفا یک گزینه می‌باشد و آن هم استفاده از آب مقطر است! اگر از آب مقطر درون مخزن بخارشوی استفاده نکنید، باید خودتان را آماده خرابی‌هایی کنید که شاید امروز نمایان نشوند، اما قطعا در روزها و ماه‌های آینده تاثیر خود را خواهند گذاشت. با این وجود توصیه اکید می‌کنیم که به هیچ وجه از آب شهری استفاده نکنید! در ادامه برخی از راهکارهای دیگر را نیز مطرح کرده ایم:

 1. حتما مخزن بخارشور را پس از هر بار استفاده به طور کامل تخلیه نمایید و با آب بشویید؛ هم طول عمر را افزایش خواهید داد و هم رسوبات انباشته نخواهند شد.
 2. بهتر است پس از استفاده از بخارشوی درب آن را باز بگذارید تا مخزن آن به خوبی خشک شود و مانع رشد باکتری‌ها و ایجاد بوی بد شوید.
 3. برای رسوب زدایی بخارشوی دلونگی به هیچ وجه از مواد شیمیایی قوی استفاده نکنید؛ این کار شما می‌تواند معادل از کار افتادن همیشگی بخارشوی باشد.
 4. در نهایت آخرین راهکار هم استفاده از آب مقطر به‌جای آب شهری می‌باشد.

همچنین بخوانید: تعمیر بخارشوی بیم

تعمیرگاه بخارشوی دلونگی

اگر مایل به رسوب زدایی بخارشوی دلونگی هستید و اما تجربه کافی برای این پروسه ندارید، ما در آریابهکار به عنوان مرکز تخصصی تعمیر بخارشوی دلونگی آماده ارائه خدمات تعمیر و رسوب زدایی آن با بهترین کیفیت ممکن به اتفاق همکاران مجرب هستیم و از طریق شماره مرکزی 02145437 می‌توانید با تیم پشتیبانی ما تماس بگیرید و درخواست خودتان را ثبت نمایید تا هماهنگی لازم انجام گردد.

سوالات رایج رسوب زدایی بخارشوی دلونگی

در این بخش از این گزارش نیز به پرسش های شما در خصوص رسوب زدایی بخارشوی دلونگی پرداخته ایم:

چگونه بخارشوی دلونگی را رسوب زدایی کنیم؟

روش های مختلفی برای رسوب زدایی بخارشوی دلونگی وجود دارند که ما در طی این گزارش به 3 راهکار اصلی آن اشاره کردیم.

علت رسوب گرفتن بخارشوی دلونگی چیست؟

هر چند ممکن است دلایل متعددی را برای رسوب گرفتن بخارشوی دلونگی مطالعه کنید، اما لازم به ذکر است که به احتمال 99.9% استفاده از آب شهری به‌جای آب مقطر باعث این خرابی می شود.

5/5 - (2 امتیاز)

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
بازگشت
تماس ۰۲۱۴۵۴۳۷
واتساپ آریابهکار
تلگرام
موبایل: 09190111214