skip to Main Content

ماکروفرها به عنوان رایج‌ترین وسایل مصرفی در خانه و ادرات می‌باشند که این روزها در مدل‌ها و برندهای متعددی در حال تولید و عرضه گسترده هستند. اما استفاده از این دستگاه ملزم به نگهداری اصولی می‌باشد و حتما باید آنرا به بهترین حالت ممکن نگهداری کنید؛ در غیر اینصورت با مشکلاتی روبرو خواهید شد. برای مثال ممکن است گاهی اوقات با مشکل خاموش شدن ناگهانی مایکروفر روبرو شوید که در اکثر مواقع به دلیل مشکل فنی رخ می‌دهد و حتما باید توسط تعمیرکار مایکروفر تعمیر شود.

با این وجود اگر مشکل خاموش شدن ناگهانی مایکروویوبرای شما به وجود آمده است و علت آنرا نمی‌دانید، توصیه می‌کنیم در ابتدا دستگاه را از برق بکشید و سپس عواملی که در ادامه این گزارش از بلاگ آریابهکار به‌صورت کامل توضیح داده شده اند را مطالعه کنید تا به پاسخ سؤال خود برسید و نیازی به تعمیرات مایکروویونداشته باشید. همراه ما باشید.

1. استفاده طولانی مدت از ماکروفر

اولین علت خاموش شدن ناگهانی مایکروفر که به تنهایی عامل بروز تعداد زیادی از خرابی‌های ماکروفر است، استفاده طولانی مدت و نادرست از مایکروویو می‌باشد! اما منظور از این عامل چیست؟ منظور ما این است که نباید از مایکروفر برای مدت طولانی و به تعداد دفعات مکرر استفاده کنید تا فشار زیادی به قطعات داخلی ماکروفر وارد نشود. این یک اصل اساسی برای استفاده از مایکروفرها می‌باشد و اگر می‌خواهید دستگاه شما دچار خرابی نشود، حتما باید آنرا رعایت کنید.

بنابراین توصیه می‌کنیم که از ماکروفر به تعداد دفعات مکرر و پشت سر هم استفاده نکنید تا عمر مفید آن آسیب نبیند و نیازی به تعمیرات نداشته باشید.

بخوانید: نمایندگی تعمیر مایکروویو پاناسونیک

2. خرابی ترموستات ماکروفر

ترموستات ماکروفر قطعه‌ای است که دمای مایکروویو را به‌صورت دائم رسد می‌کند تا اگر دمای ماکروفر از حالت متعادل خارج شد، اقدام به خاموش کردن دستگاه شما کند. اما اگر این قطعه به هر دلیلی دچار خرابی شود، هیچ کنترلی بر دمای ماکروفر وجود نخواهد داشت و در نتیجه زمانیکه دما به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند، جریان برق دستگاه قطع خواهد شد. این مشکل کاملا فنی است و حتما باید توسط تکنسین تعمیرات به وسیله ابزارهای تعمیراتی مورد بازبینی قرار گیرد.

خرابی ترموستات از دلایل خاموش شدن ناگهانی مایکروفر

3. مسدودی هواکش ماکروفر

طبیعتا زمانیکه شما ظرف غذا را درون ماکروفر قرار می‌دهید و آنرا روشن می‌کنید، با استفاده از عملکرد گنترون ماکروفر، گرمایی به سمت غذا منعکس می‌شود تا با استفاده از این گرما، غذای شما گرم و آماده میل شود. اما این گرما نباید در ماکروفر محبوس گردد؛ به همین دلیل در تمامی ماکروفرها هواکش درج شده است که با روشن کردن ماکروفر، گرمای تولید شده را به سمت بیرون منتقل می‌کند. این قطعه در طول زمان و به دلیل استفاده نادرست می‌تواند دچار کثیفی و در نتیجه خرابی شود!

از این رو زمانیکه این قطعه خراب شود، فشار قابل توجهی ناشی از گرمای محبوس شده به قطعات ماکروفر وارد خواهد شد که نتیجه این فشار بیش از حد، خاموش شدن ناگهانی مایکروفر می‌باشد. در این مواقع توصیه می‌کنیم مایکروویو را فورا خاموش کنید و با مشاورین مجموعه آریابهکار به شماره 02145437 تماس بگیرید تا در این خصوص شما را راهنمایی کنند. توجه داشته باشید که در صورت خرابی هواکش گاهی اوقات ممکن است با دود کردن مایکروویو روبرو شوید.

بخوانید: نمایندگی تعمیر مایکروویو ال جی

چگونه خرابی هواکش را تشخیص دهیم؟

برای بررسی سلامت هواکش ماکروفر، یک راهکار ساده وجود دارد و آن هم نگه داشتن دست خود در قاب پشتی (یا قاب کناری) ماکروفر نگهدارید و بررسی کنید که در صورت روشن کردن ماکروفر، هوای گرم از این محفظه به بیرون منتقل می‌شود یا خیر؟ اگر هوای گرم با سرعت نسبی خارج نشد، نشان دهنده خرابی این قطعه می‌باشد و حتما باید توسط تکنسین تعویض شود.

4. خرابی فن ماکروفر

یکی از قطعات در ارتباط با هواکش ماکروفر، فن مایکروفر می‌باشد که در خاموش شدن ناگهانی مایکروفر دارای نقش موثری است و توسط تکنسین حتما باید مورد بازبینی و عیب یابی قرار گیرد. توجه داشته باشید که تمام پروسه عیب یابی ماکروفر در آریابهکار توسط تکنسین‌های مجرب با ابزارهای تعمیراتی روز دنیا به‌صورت رایگان انجام می‌شود و هیچ هزینه‌ای در قبال این خدمات از شما دریافت نخواهد شد.

علت خرابی فن مایکروفر

5. نوسان برق محل سکونت

گاهی اوقات ممکن است مشکل خاموش شدن ناگهانی مایکروفر به دلیل خرابی قطعات دستگاه رخ ندهد و صرفا به دلیل عامل خارجی به وجود آید! برای مثال اگر شما ساکن کلانشهرها هستید، باید از این موضوع مطلع باشید که نوسان برق روزانه به تعداد دفعات زیادی در محل سکونت شما به وجود می‌آید و می‌تواند سلامت دستگاه شما را به خطر بیندازد. به همین دلیل توصیه‌ای که برای شما داریم این است که حتما از محافظ برق استاندارد استفاده کنید تا چنین مسائلی برای شما رخ ندهد.

بخوانید: نمایندگی تعمیر مایکروویو سامسونگ

6. خراب شدن برد ماکروفر

تمامی دستورات شما ابتدا توسط برد دریافت و سپس به قطعات ارسال می‌شوند و در نتیجه برد در هر دستگاه الکتریکی دارای وظیفه رهبری است و هر گونه خرابی در آن گویای مشکلاتی می‌باشد که حتما باید مورد بررسی قرار گیرند. با این وجود اگر هر گونه خرابی جزئی برای برد مایکروفر شما رخ دهد، می‌تواند یکی از دلایل خاموش شدن ناگهانی مایکروفر باشد! تشخیص سالم یا خرابی برد باید با استفاده از ابزارهای تعمیراتی توسط تکنسین مجرب صورت گیرد؛ چرا که برد یک قطعه کاملا تخصصی و حساس می‌باشد.

با این وجود تمام تعمیرات برد ماکروفر در آریابهکار توسط تکنسین‌های مجرب و با تجربه با استفاده از بهترین و بروزترین ابزارهای تعمیراتی انجام می‌شود تا نیازی به تعویض برد نداشته باشید و صرفا با تعمیر دقیق و فنی برد، مشکل شما برطرف گردد؛ ما در قالب یک مجموعه حرفه‌ای سعی می‌کنیم تا در شرایط اقتصادی فعلی مشکل شما را با کمترین هزینه ممکن رفع کنیم و نیازی به تعویض قطعات نداشته باشید.

خدمات تعمیر برد مایکروفر در تهران

7. خرابی پنل ماکروفر

معمولا برای لمس یا فشردن دکمه‌های پنل ماکروفر، نکته بخصوصی را رعایت نمی‌کنیم! برای مثال ممکن است این دکمه‌ها را با دستان خیس، چرب و مرطوب بفشاریم که در اینصورت خرابی گسترده‌ای برای دستگاه شما پیش خواهد آمد که یکی از این خرابی ها، خاموش شدن ناگهانی مایکروفر می‌باشد. بنابراین توصیه می‌کنیم یکسری قوانین و نکات را در صورت استفاده از دکمه‌های ماکروفر رعایت کنید که این نکات در دفترچه راهنمای ماکروفر پاناسونیک شما نوشته شده اند. در ادامه نیز برخی از آنها را معرفی کرده ایم:

 1. لمس دکمه‌ها با دستان خیس، مرطوب و چرم.
 2. فشردن دکمه‌ها با فشار.
 3. قرار دادن ماکروفر در محیط مرطوب.
 4. وارد شدن ضربه به پنل.

بخوانید: نمایندگی تعمیر مایکروویو بوش

8. تولید رطوبت بیش از اندازه

گاهی اوقات ممکن است در حین پخت غذای مدنظر شما، مقدار زیادی بخار درون ماکروفر تولید شود که این مقدار می‌تواند صراحتا منجر به خاموش شدن ناگهانی مایکروفر شما شود. با این وجود توصیه‌ای که برای شما داریم این است حتما در مدت زمانی که ماکروفر روشن می‌باشد، هر 5 دقیقه به ماکروفر سر بزنید و اگر موردی دیدید که از نظر شما منطقی نیست، فورا دستگاه را خاموش نمایید. همچنین لازم به ذکر است تا حد امکان از جوشاندن آب و سایر مایعات درون مایکروویو خودداری کنید.

9. ترانس های‌ولتاژ؛ از دلایل خاموش شدن ماکروفر

میزان ولتاژ ورودی به ماکروفر و روشن شدن آن، از طریق ترانس های‌ولتاژ (High-Voltage) کنترل و سپس به قطعات دستگاه منتقل می‌شود. اما گاهی اوقات بنابر داغ شدن مایکروفر و حتی نوسان برق، ممکن است با خرابی ترانس روبرو شوید و طبیعتا با خرابی این قطعه، میزان ولتاژ ورودی ماکروفر کنترل نمی‌شود و می‌تواند تبعات سختی برای شما داشته باشد؛ چرا که اگر ولتاژ ورودی کنترل نشود، نوسان برق می‌تواند باعث سوختن قطعات گران‌قیمت و فنی دستگاه شود!

تعمیر ترانس های ولتاژ ماکروفر

چگونه خرابی ترانس ماکروفر را تشخیص دهیم؟

برای تشخیص این خرابی شما نیاز به تکنسین متخصص دارید که با استفاده از ابزارهای تعمیراتی روز دنیا بتواند سالم بودن یا خرابی این قطعه را تشخیص دهد. اما اگر مایل به جلوگیری از خرابی ترانس مایکروویو هستید، توصیه می‌کنیم حتما از محافظ برق استاندارد استفاده کنید.

بخوانید: نمایندگی تعمیرات جاروبرقی فیلیپس

10. خراب شدن میکروسوئیچ درب مایکروفر

میکروسوئیچ درب مایکروویویکی از قطعات نسبتا کوچک و البته با کارایی بالا می‌باشد که خراب شدن این قطعه می‌تواند دردسرهایی را برای شما به همراه داشته باشد. اصولا میکروسوئیچ قطعه‌ای است که جهت امنیت شما عزیزان در برابر اشعه‌های تولیدی ماکروفر طراحی شده است؛ بدین معنا که برای روشن کردن مایکروفر حتما باید درب را ببندید و پیغام تایید بسته شدن درب از میکروسوئیچ به سمت برد ارسال شود و در انتها برد درخواست را بررسی و سپس تایید می‌کند.

تمام این پروسه صرفا جهت امنیت شما عزیزان صورت گرفته است. با این وجود باید بگوییم میکروسوئیچ همانند قطعات دیگر ماکروفر دارای حساسیت نسبی می‌باشد و بروز هر گونه خرابی می‌تواند باعث تداخل در فرایند کاری آن باشد. برای مثال یکی از خرابی‌هایی که با خرابی میکروسوئیچ می‌تواند رخ دهد، خاموش شدن ناگهانی مایکروفر می‌باشد که حتما باید توسط تکنسین با استفاده از قطعه جایگزین تعویض شود؛ تعمیر میکروسوئیچ به دلیل ارزان بودن این قطعه، برای شما صرفه اقتصادی ندارد.

جلوگیری از خرابی میکروسوئیچ درب مایکروفر

برای جلوگیری از خرابی میکروسوئیچ درب مایکروفر توصیه می‌کنیم موارد ذیل را رعایت کنید:

 1. درب ماکروفر را به آرامی ببندید.
 2. درب مایکروفر را به آرامی باز کنید.
 3. از آویزان کردن اجسام سنگین بر روی درب خودداری نمایید.

11. خرابی فیوز سرامیکی؛ از دلایل خاموش شدن ماکروفر

یکی از قطعاتی که جهت امنیت ماکروفر طراحی شده اند، فیوز سرامیکی می‌باشد که همانند ترانس دارای وظیفه بررسی نوسان برق است و زمانیکه نوسان برق برای دستگاه شما رخ دهد، فیوز سرامیکی فورا اقدام به خاموش کردن مایکروفر شما می‌کند تا آسیبی به قطعات اصلی و کلیدی دستگاه شما وارد نشود. با این وجود اگر با مشکل خاموش شدن ناگهانی مایکروفر روبرو شدید، مطلع باشید که یکی از اصلی‌ترین علل می‌تواند خرابی فیوز سرامیکی باشد.

تعویض فیوز سرامیکی مایکروفر

برای تست سلامت فیوز سرامیکی هم نیاز به مولتی متر دارید که اگر به این ابزار دسترسی ندارید، ما آماده عیب یابی رایگان مایکروفر در حضور شما هستیم و جهت انجام هماهنگی‌های لازم می‌توانید با تیم پشتیبانی ما تماس بگیرید.

جلوگیری از خاموش شدن ماکروفر

تا این قسمت از این گزارش سعی کردیم تا نکاتی را برای شما عزیزان مطرح کنیم که برای تمامی آنها راهکارهایی را ارائه دادیم. اما برای جلوگیری از خاموش شدن ماکروفر توصیه می‌کنیم حتما دفترچه راهنمای ماکروفر ناسیونال را حتی برای یکبار مطالعه کنید تا به پاسخ سوالات خود در خصوص خاموش شدن ماکروفر برسید. با این وجود در ادامه ما یکسری نکات را جهت جلوگیری از خاموش شدن مایکروفر نام برده ایم که می‌توانید با خیالی آسوده از آنها استفاده کنید:

 1. از ماکروفر به تعداد دفعات کمتری استفاده کنید.
 2. با دستان خیس از پنل استفاده نکنید.
 3. ماکروفر را در محیط گرم و مرطوب قرار ندهید.
 4. از محافظ برق استاندارد استفاده کنید.
 5. از جوشاندن مایعات در مایکروویو خودداری نمایید.
 6. به آرامی درب ماکروفر را ببندید.

علل خاموش شدن ناگهانی مایکروفر در یک نگاه

در این بخش نیز قصد داریم تا تمام علل خاموش شدن مایکروفر را به‌صورت مختصر به همراه راهکارهای منطقی ارائه دهیم تا سریعتر به پاسخ سؤال خود برسید.

علت خاموش شدن ناگهانی مایکروفرراهکار
استفاده طولانی مدت از ماکروفرسعی کنید به تعداد دفعات مکرر و پشت سر هم از مایکروفر استفاده نکنید تا فشار قابل توجهی به مایکروویو وارد نشود.
خرابی ترموستات ماکروفرنیاز به ابزارهای تعمیراتی دارد و توصیه می‌کنیم تست این قطعه توسط تکنسین تعمیرات صورت گیرد.
مسدودی هواکش ماکروفراز پخت غذاهای چرب و دودزا در مایکروفر خودداری کنید.
خرابی فن ماکروفرقابل تعمیر نیست و باید توسط تکنسین مجرب با قطعه جایگزین تعویض شود.
نوسان برق محل سکونتاز محافظ برق استفاده کنید تا سخت‌ترین نوسانات نتوانند آسیبی به دستگاه شما وارد کنند.
خراب شدن برد ماکروفرصرفا باید توسط تکنسین تعمیراتی مورد عیب یابی و سپس تعمیر قرار گیرد.
خرابی پنل ماکروفرباید توسط تعمیرکار ماکروفر بررسی و عیب یابی شود.
خرابی ترانس های‌ولتاژ؛خرابی ترانس در صورتی قابل تعمیر می‌باشد که آسیب آن جزئی باشد؛ در غیر اینصورت باید با قطعه جایگزین تعویض شود.
خراب شدن میکروسوئیچ درب مایکروفرنیاز به مولتی متر دارد که پروسه تست سلامت این قطعه در مجموعه ما بصورت رایگان انجام می‌شود.
تولید رطوبت بیش از اندازهاز قرار دادن غذاهای آبکی درون ماکروفر خودداری کنید؛ چرا که می‌توانند بخار زیادی تولید کنند.

مرکز تخصصی تعمیر ماکروفر در تهران

ما در مجموعه آریابهکار با بیش از 30 سال سابقه درخشان در زمینه تعمیرات لوازم برقی خانگی علی الخصوص تعمیر تخصصی ماکروفر، آماده ارائه خدمات تعمیر به شما عزیزان با ارزان‌ترین قیمت و بهترین کیفیت هستیم. لازم به ذکر است که تمامی خدمات ارائه شده در مجموعه ما توسط تکنسین‌های مجرب با قطعات کاملا وارداتی بصورت تخصصی انجام می‌شود و در طی شرایط اقتصادی فعلی، همواره همراه شما عزیزان هستیم تا با دانش تعمیرات فنی، شما را از هر گونه تعویض قطعه بی نیاز کنیم.

تعمیرات ماکروفر در آریابهکار

تمامی خدمات انجام شده در آریابهکار شامل 90 روز گارانتی شرکتی و یک هفته مهلت تست رایگان می‌شوند تا با خیالی آسوده از خدمات ما استفاده کنید. همچنین تمام پروسه عیب یابی مایکروفر که در مجموعه ما توسط تکنسین‌های حاضر در شعب با ابزارهای تعمیراتی روز دنیا انجام می‌شود، رایگان است و نیازی به پرداخت هزینه جانبی ندارید.

درضمن اگر شاغل هستید و زمان کافی جهت مراجعه حضوری به شعب ما ندارید، می‌توانید از پیک رفت و برگشت رایگان آریابهکار استفاده کنید که برای استفاده از این خدمات، باید از قبل با تیم پشتیبانی هماهنگی‌های لازم را انجام دهید تا در روز و زمان مقرر، پیک به محل سکونت شما به همراه قبض رسمی دریافت دستگاه، اعزام شود و دستگاه شما را به شعب شرق و غرب آریابهکار منتقل کند.

منبع: mrright

سوالات متداول

علت خاموش شدن ناگهانی مایکروفر چیست؟

معمولا خرابی قطعاتی همچون برد، ترموستات، هواکش، فن، پنل، ترانس و میکروسوئیچ درب مایکروفر باعث خاموش شدن ناگهانی مایکروفر می شوند.

آیا مشکل خرابی برد مایکروفر قابل تعمیر است؟

بله. این مشکل به شرطی قابل تعمیر است که حتما توسط تکنسین مجرب با ابزارهای تعمیراتی روز دنیا تعمیر شود؛ در غیر اینصورت می تواند باعث سوختن سایر قطعات مایکروفر شما نیز شود.

4.4/5 - (12 امتیاز)

This Post Has 8 Comments

 1. سلام، ماکروفر برند ال جی رو دارم، موقع طبخ غذا صفحه نمایشگر بخار گرفت و خاموش کرد. البته یه مدت بعد روشن شد. بنظرتون اسیب دیده و نیاز به بررسی داره؟

  1. باسلام
   خیر
   زمانی که غذای با رطوبت بالا را در ماکروفر طبخ کنید این اتفاق می افتد. ماکروفر صدمه ندیده است و خاموش شدن اتومات دستگاه درواقع برای جلوگیری از این اتفاق است.

 2. سلام خسته نباشید امروز ماکروفر رو که روشن کردیم بعد از مدتی شروع به دود کرد. سریع خاموشش کردیم. آیا قطعات داخلیش سوخته؟

  1. سلام
   احتمالا کابین ماکروفر شما تمیز نیست و به دلیل تجمع چربی روی سطح المنت ها، دود کرده است. آن را تمیر کرده و مجددا ماکروفر را روشن کنید.

  1. با سلام،
   کاربر گرامی یکی از دلایل این مشکل خراب شدن میکروسوئیچ دستگاه است که باید هر چه سریع تر بررسی شده و مشکل آن برطرف شود. اما دلایل دیگری نیز مانند خرابی برد دستگاه، اشکال در ترانس ولتاژ، خرابی ترموستات، کثیفی هواکش و … ممکن است اتفاق افتاده باشد.

 3. سلام ما ماکروفر مون یکدفعه خاموش شد چندبار تکرار شده چند ساله داریم روی درب ماکروویو هم یه شکستگی به صورت خط وجود داره چیشده؟

  1. با سلام،
   کاربر گرامی از دلایل خاموش شدن ناگهانی ماکروفر می توانیم به استفاده ی طولانی مدت از دستگاه، خرابی ترموستات، مسدودی هواکش، خرابی فن، نوسان برق و … اشاره کنیم.
   همچنین این مشکل ممکن است از برد دستگاه باشد که به مشکل خورده است که در این صورت بهتر است دستگاه هر جه سریع تر توسط تعمیرکار متخصص عیب یابی و تعمیر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
بازگشت
تماس ۰۲۱۴۵۴۳۷
واتساپ آریابهکار
تلگرام
موبایل: 09190111214