skip to Main Content

نچرخیدن دیگ لباسشویی می تواند علل مختلفی داشته باشد.

ماشین لباسشویی یکی از پر کاربرد ترین لوازم خانگی است. و نقش مهمی در زندگی هر خانواده دارد. این وسیله نیز مانند سایر وسایل ساخت بشر امکان خرابی دارد. یکی از موارد خرابی این دستگاه نچرخیدن دیگ لباسشویی است.

در این مقاله از شرکت آریابهکار به این مسئله می پردازیم. توصیه میکنیم هیچ گاه خود دست به تعمیر لباسشویی نزنید و آن را به تکنسین های متخصص و با تجربه بسپارید.

بررسی علت های نچرخیدن دیگ لباسشویی

1.کوپلینگ موتور

کوپلینگ موتور وظیفه انتقال نیروی موتور را در ماشین لباسشویی برعهده دارد . اگر لباسشویی دارای بار اضافی باشد، کوپلینگ موتور در محافظت از موتور و انتقال به درستی عمل نخواهد کرد. کوپلینگ موتور همچنین می تواند به علت سایش طبیعی خراب شود. کوپلینگ موتور نباید شکستگی باشد. در صورت شکستگی، از متخصصین تعمیر ماشین لباسشویی کمک بگیرید تا آن را تعویض کنند.

2.تسمه

تسمه ماشین لباسشویی

نچرخیدن دیگ لباسشویی می تواند از تسمه باشد ، پس تسمه را حتما بررسی کنید تا شل نشده باشد. اگر تسمه معیوب و یا شل شده باشد، آن را جایگزین نمایید.

3.سوئیچ درب

سوئیچ درب لباسشویی

هنگامی که درب ماشین لباسشویی باز است سوئیچ درب باعث جلوگیری از چرخش ماشین لباسشویی می شود . اگر سوئیچ درب نتواند به درستی عمل کند دیگ نخواهد چرخید . برای تعیین اینکه آیا سوئیچ درب به درستی عمل می کند یا خیر می توانید از مولتی متر استفاده کنید. اگر سوئیچ درب دارای عملکرد مناسبی نباشد تعمیر ماشین لباسشویی لازم می شود و باید سوئیچ را تعویض کنید.

4.قفل درب

اگر قفل درب ماشین لباسشویی به درستی بسته نباشد، سوئیچ درب باعث ممانعت از شست و شو می شود. قفل درب معیوب می تواند علت نچرخیدن دیگ لباسشویی باشد. مشکل در قفل موجب میشود ماشین لباسشویی شروع به کار نکند و دیگ آن نچرخد. قفل درب می تواند به صورت مکانیکی یا الکتریکی خراب شود. قفل درب را جهت اطمینان از سالم بودن آن بازرسی کنید . اگر قفل درب آسیب دیده باشد و یا به درستی بسته نشود آن را تعویض کنید.

5.برد کنترل موتور

برد کنترل موتور، باعث ایجاد قدرت در موتور می شود . اگر برد موتور ناقص باشد ممکن است دستگاه به درستی کار نکند و یا اصلا کار نکند. در ابتدا برد موتور را جهت احتمال سوختگی اجزای آن بررسی کنید.. اگر برد دارای قدرت است اما این قدرت را به موتور انتقال نمی دهد آن را تعویض نمایید.

6.فولی

فولی معیوب علت نچرخیدن دیگ لباسشویی

ممکن است علت نچرخیدن دیگ لباسشویی شما مشکل در فولی دستگاه باشد. فولی به دیگ شست و شو متصل می شود و با کمک تسمه و موتور دیگ را به چرخش درمی آورد . با فولی مستهلک، تسمه از کار می افتد. این امر باعث ممانعت از چرخش موتور می کند. فولی را بردارید و آنرا بررسی کنید.

7.کلاچ

وظیفه کلاچ انتقال نیرو بین گیربکس و دیگ داخلی است که این امر به دیگ کمک می کند تا سریعا به سرعت چرخش مناسب برسد.اگر کلاچ مستهلک باشد، می تواند موجب جلوگیری از چرخش دیگ شود . پس این موضوع نیز میتواند علت نچرخیدن دیگ لباسشویی باشد. کلاچ قابلیت تعمیر پذیری ندارد. بنابراین کلاچ مستهلک را باید تعویض نمایید.

8.موتور

موتور لباسشویی علت نچرخیدن دیگ لباسشویی

اگر موتور فعال است اما قدرتی را منتقل نمی کند و یا پر سرو صداست و به طور خودکار روشن نمی شود ممکن است دچار مشکل شده باشد و باید تعویض گردد. با این حال موتور کم تر می تواند عامل نچرخیدن دیگ لباسشویی باشد و بهتر است بعد از بررسی عوامل دیگر سراغ آن برویم.

9.استاتور

استاتور با روتور تعامل پیدا می کند تا یک میدان مغناطیسی قوی ایجاد کند تا دیگ را در هر جهت چرخش دهد. اگر سیم پیچ ها در استاتور آسیب دیده باشند ماشین لباسشویی نخواهد چرخید و یا به صورت غیر منظم و غیر معمول خواهد چرخید. روتور را برای احتمال آسیب دیدن سیم پیچ ها و یا نقص های دیگر بررسی نمایید.

10.روتور

روتور با استاتور ارتباط برقرار می کند تا یک میدان مغناطیس قوی جهت چرخش دیگ ایجاد کند. اگر مغناطیس روی موتور آسیب دیده باشد. یا هر بخشی از روتورمعیوب باشد می تواند یکی از علت های نچرخیدن دیگ لباسشویی و یا منظم نچرخیدن آن باشد. برای تشخیص آسیب دیدگی، وضعیت روور را بررسی کنید.

11.بلبرینگ شفت

بلبرینگ شفت کمک می کند تا دیگ داخلی را به صورت صاف نگه داشته شود. اگر بلبرینگ شفت ضعیف باشد، قفل می شود و باعث جلوگیری از چرخش ماشین لباسشویی می گردد. بلبرینگ شفت در وسط قسمت بیرونی ماشین لباسشویی قرار دارد. ماشین لباسشویی نیز ممکن است سر و صدای بلندی ایجاد کند. جایگزینی بلبرینگ و تعمیر آن نیاز به جداسازی اکثر قسمت های ماشین لباسشویی دارد. اگر شفت بلبرینگ معیوب باشد توصیه می شود که دیگ خارجی و بلبرینگ را تعویض نمایید.

12.یاتاقان

یاتاقان قطعه ای است موجب چرخش دیگ لباسشویی می شود. اگر یاتاقان معیوب شده باشد باید توسط یک تعمیرکار لباسشویی متخصص تعویض گردد.

13.گیربکس

خوردگی و یا معیوب شدن چرخ دنده های گیر بکس موجب به می شود تا انتقال قدرت به درستی انجام نگردد. با این حال فرسوده شدن گیربکس یکی از مواردی است که کم تر پیش می آید و بهتر است در اخرین مورد برای پیدا کردن علت نچرخیدن دیگ لباسشویی مورد بررسی قرار گیرد.

14.درب ماشین لباسشویی

درب ماشین لباسشویی قابلیت تعویض ندارد. در صورت شکستگی و یا آسیب دیدگی باید تعویض گردد. درب دستگاه را به خوبی بررسی کنید تا معیوب نشده باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
بازگشت
تماس ۰۲۱۴۵۴۳۷
واتساپ آریابهکار
تلگرام
موبایل: 09190111214