skip to Main Content

یکی از شایع ترین خرابی‌هایی که ممکن است به هر نحوی در طول زمان برای جاروبرقی شما رخ دهد، کم شدن مکش جاروبرقی می‌باشد که با رخ دادن چنین اتفاقی قطعا صبر شما لبریز خواهد شد! برای مثال در روزهای ابتدایی شاید شما تنها در 15 دقیقه تمام خانه را جارو می‌کردید و اما پس از کاهش مکش جاروبرقی به 30 دقیقه یا حتی بیشتر افزایش یافته است! با این وجود این خرابی واقعا می‌تواند هر یک از ما را کلافه کند و نتوانیم به سایر امورات خانه بپردازیم.

خب طبیعتا این مشکل نشان دهنده یک خرابی برای جاروبرقی می‌باشد که حتما باید آنرا ریشه یابی کنید؛ اما این در حالی می‌باشد که این خرابی معمولا خیلی ساده به وجود می‌آید و خیلی ساده هم می‌توانید آنرا رفع کنید! اما گاهی اوقات هم به سادگی قابل رفع و تعمیر نیست و حتما باید توسط تکنسین تعمیرات جاروبرقی صورت گیرد که در ادامه این گزارش شما را به‌صورت کامل با علت کم شدن مکش جاروبرقی پارس خزر و سایر برندها آشنا کرده ایم. همراه ما باشید.

توجه: علت کم شدن مکش جاروبرقی سامسونگ و علت کم شدن جاروبرقی ال جی و حتی سایر برندهای موجود در کشور، یکسان است و هیچ تفاوتی میان آنها وجود ندارد.

1. پر بودن کیسه از دلایل کم شدن مکش جاروبرقی

رایج ترین علت کم شدن مکش جاروبرقی، پر بودن کیسه می‌باشد که معمولا احساس می‌کنیم کیسه پر نیست، اما این در حالی است که کیسه به‌صورت کامل پر شده و بدون توجه به کیسه و بررسی دقیق آن، اقدام به جارو کردن محیط می‌کنیم. با این وجود نکته حائز اهمیت همین موضوع می‌باشد که منجر به کم شدن مکش جاروبرقی پارس خزر خواهد شد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم تحت هر شرایطی در ابتدا کیسه جاروبرقی را بررسی کنید که آیا پر شده است یا خیر؟ آیا به‌درستی در جای خود قرار دارد؟

در صورت رفع این مشکل می‌توانید خیلی ساده اقدام به افزایش مکش جاروبرقی کنید.

پر بودن کیسه جاروبرقی

2. خرابی موتور جاروبرقی

اگر جاروبرقی شما قدیمی است و چندین سال از آن استفاده کرده اید، قطعا قطعات داخلی موتور عمر خود را کرده اند و باید با استفاده از ابزارهای تعمیراتی بروز تعمیرات، در ابتدا بررسی شوند و سپس در صورت خرابی قطعاتشان با قطعات جایگزین تعویض شوند. این یک موضوع کاملا واضح است چرا که تمام دستگاه‌ها دارای طول عمر مفید هستند و پس از گذشت یک بازه زمانی قطعا کارایی خود را از دست می‌دهند. با این وجود این تعریف برای جاروبرقی‌های قدیمی است که باید از آن مطلع باشید.

اما چرا موتور جاروبرقی‌های جدید دچار خرابی می‌شوند؟ این حتما یکی از سوالاتی است که برای شما رخ داده و پاسخ آن هم بسیار ساده می‌باشد و حتی خودتان هم از آن مطلع هستید؛ با این تفاوت که نمی‌خواهید آنرا باور کنید! علت این خرابی برای جاروبرقی‌های جدید وارد کردن فشار بیش از حد به دستگاه و یا مشکل فنی می‌باشد که از طریق مراجعه به نمایندگی تعمیر جاروبرقی پاناسونیک، می‌توانید این مشکل را به واسطه برگه گارانتی به‌صورت رایگان برطرف نمایید.

لازم به ذکر است که موتور جاروبرقی همانند موتور خودرو، از تعداد زیادی قطعه تشکیل شده است که در صورت اتمام عمر مفید هر یک از آنها، باید مورد تعمیر یا تعویض قرار گیرند؛ تمامی خدمات مرتبط با موتور جاروبرقی در مجموعه آریابهکار با قطعات کاملا وارداتی توسط تکنسین‌های مجرب انجام می‌شود.

بخوانید: هزینه تعمیر جاروبرقی سامسونگ

3. تنظیمات نادرست؛ علت کم شدن مکش جاروبرقی

گاهی اوقات ممکن است هیچ مشکل فنی برای جاروبرقی رخ نداده باشد و تنها تنظیمات ابتدایی آن بنابر هر دلیلی تغییر یافته است! برای مثال اگر کودک خردسال و بازیگوش دارید، احتمالا تنظیمات دستگاه را تغییر داده که خیلی ساده می‌توانید آنرا به حالت قبلی برگردانید. اما اگر جاروبرقی شما پیشرفته است و از تنظیمات آن اطلاع بخصوصی ندارید، توصیه می‌کنیم از طریق دفترچه راهنمای جاروبرقی اقدام به مطالعه تمام صفحات مرتبط با تنظیمات جاروبرقی کنید که می‌تواند راهنمای خوبی برای شما واقع شود.

4. پارگی کیسه

به‌طور کل ما دو نوع کیسه دائمی و یکبار مصرف داریم که اکثرا از کیسه‌های دائمی استفاده می‌کنیم؛ اما این در حالی است که از نظر تمام تکنسین‌ها استفاده از کیسه‌های یکبار مصرف مناسب جاروبرقی می‌باشد چرا که پیش از هر استفاده آنرا نصب می‌کنید و سپس آنرا درون سطل زباله قرار می‌دهید. اما در صورتی که چندین سال به‌صورت مداوم از یک کیسه دائمی استفاده کنید، باید منتظر پاره شدن، فرسودگی و از بین رفتن پرزهای داخلی آن باشید که نتیجه آن نیز خرابی گسترده در بخش موتوری دستگاه است.

با این وجود توصیه می‌کنیم از کیسه‌های یکبار مصرف استفاده کنید و اگر هم کیسه‌های دائمی در اولویت شما می‌باشد، در زمان‌های معین (هر یک ماه یکبار) به‌صورت کامل بررسی کنید که اگر دچار فرسودگی، خرابی و پارگی شده، آنرا تعویض کنید.

5. کثیفی فیلتر؛ علت کم شدن مکش جاروبرقی

یکی دیگر از رایج ترین دلایلی که در کم شدن مکش جاروبرقی نقش مهمی ایفا میکند، کثیفی فیلتر جاروبرقی می‌باشد! اما چگونه؟ تمام جاروبرقی‌ها دارای 2 فیلتر هستند که این دو فیلتر در طول زمان می‌توانند میزان زیادی گرد و غبار را به خود جذب کنند که در نتیجه دچار کثیفی، فرسودگی و حتی پارگی خواهند شد. با این وجود توصیه‌ای که برای شما داریم این است که حتما فیلتر جاروبرقی را بررسی کنید و در صورت خرابی بیش از حد، از طریق مراکز مجاز تعمیراتی اقدام به خرید فیلتر جدید نمایید.

کثیفی فیلتر جاروبرقی

توجه داشته باشید که با تعویض به موقع فیلتر جاروبرقی، مانع بروز هر گونه خرابی برای جاروبرقی خواهید شد.

6. کثیفی برس پارویی

تمام ذرات ریز و درشتی که شما با استفاده از جاروبرقی جارو می‌کنید، در ابتدا از برس پارویی عبور می‌کنند و سپس به کیسه منتقل می‌شوند. اما اگر توجه کرده باشید در این بخش یک برس وجود دارد که جلوی تعداد زیادی ذرات ریز و درشت را می‌گیرد و عملا کاربردی همانند شانه دارد. با این وجود همان گونه که شانه را تمیز می‌کنید، باید برس پارویی جاروبرقی را نیز هر چند مدت یکبار تمیز کنید تا مسیر آن مسدود نشود و اتفاق بخصوصی برای مکش آن رخ ندهد.

با این وجود اگر با مشکل کم شدن مکش جاروبرقی ال جی روبرو شده اید، توصیه می‌کنیم این بخش از جاروبرقی را نیز مورد بررسی قرار دهید.

بخوانید: هزینه تعمیر جاروبرقی ال جی در تهران

7. پارگی لوله خرطومی؛ کم شدن مکش جاروبرقی

لوله خرطومی از جنس پلاستیک نسبتا سخت می‌باشد که برحسب کیفیت دستگاه شما، از مقاومت نسبتا بالایی برخوردار است و در اثر وارد شدن ضربه‌های سنگین می‌تواند استقامت نشان دهد. اما اگر چندین سال از دستگاه استفاده می‌کنید و با مشکل پاره شدن لوله خرطومی روبرو شده اید، یک مشکل عادی و رایج می‌باشد و جای نگرانی نیست! با این وجود اگر لوله خرطومی دستگاه شما حتی به اندازه سر سوزن دچار پارگی شده است، قطعا علت کم شدن مکش جاروبرقی سامسونگ می‌باشد!

اما این مشکل معمولا به نحوی می‌باشد که اگر به درستی تعمیر نکنید، باز هم برای شما پایدار باقی خواهد ماند. نکته دیگری که در این زمینه وجود دارد این است که اگر چندین سال از دستگاه بدون تعویض لوله خرطومی استفاده کرده اید، بهتر است به‌جای تعمیر اقدام به تعویض لوله خرطومی جاروبرقی خود کنید. اگر مایل به خرید بودید، می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا استعلام موجودی برحسب مدل و برند دستگاه خود نمایید.

8. ارتفاع زیاد لوله تلسکوپی

هشتمین عاملی که ما به آن پرداخته ایم، ارتفاع زیاد لوله تلسکوپی می‌باشد که هر چقدر این ارتفاع بیشتر باشد، با کم شدن مکش جاروبرقی روبرو خواهید شد! اما چرا؟ زمانیکه شما ارتفاع لوله تلسکوپی جاروبرقی پارس خزر را زیاد می‌کنید، برای آنکه گرد و غبار و… به کیسه برسند، باید مسافت طولانی تری از برس پارویی تا کیسه طی کنند. اما اگر این فاصله کمتر باشد، می‌تواند خیلی سریعتر به کیسه برسد و تاثیری بر روی مکش نگذارد.

با این وجود بهتر است ارتفاع لوله تلسکوپی را کاهش دهید تا مکش دستگاه کاهش پیدا نکند.

بخوانید: هزینه تعمیر جاروبرقی کنوود

9. مسدودی لوله خرطومی

در صورت جارو کردن توده‌های بزرگ و حجیم، به‌صورت مستقیم وارد کیسه نمی‌شوند و در همان لوله خرطومی اصطلاحا گیر می‌کنند و ذراتی که به مرور آنها را جارو می‌کنید را به خود جذب می‌کنند و مانع ورود آنها به کیسه می‌شوند و به مراتب باعث مسدودی لوله خرطومی می‌شوند. در این شرایط چندین مشکل برای دستگاه رخ خواهد داد که مهم ترین آنها عبارتند از:

 • کم شدن مکش جاروبرقی.
 • داغ شدن جاروبرقی.
 • وارد شدن فشار زیاد به جاروبرقی.

با این وجود توصیه می‌کنیم این شکل را در اسرع وقت بررسی کنید.

مسدودی لوله خرطومی جاروبرقی

رفع مسدودی لوله خرطومی جاروبرقی

برای رفع مسدودی لوله خرطومی جاروبرقی نیز باید طبق مراحل ذیل پیش بروید:

 1. جاروبرقی را از برق بکشید.
 2. لوله خرطومی را از بدنه جدا کنید.
 3. لوله را به حیاط خانه منتقل کنید.
 4. با استفاده از آب فشار قوی اقدام به تخلیه ذرات مسدود کننده نمایید.
 5. پس از شستن کامل لوله خرطومی، اجازه دهید تا چند ساعت خشک شود.
 6. هم اکنون می‌توانید آنرا به دستگاه وصل کنید.

بخوانید: هزینه تعمیر جاروبرقی بوش

10. اتمام طول عمر مفید جاروبرقی

آخرین عاملی که ما می‌توانیم به آن در خصوص کم شدن مکش جاروبرقی اشاره کنیم، اتمام طول عمر مفید دستگاه می‌باشد؛ تمام قطعاتی که درون جاروبرقی به کار رفته اند، دارای طول عمر مفید هستند که در صورت استفاده نادرست و اشتباه از جاروبرقی می‌تواند در سریعترین حالت ممکن به سر بیایند! با این وجود توصیه‌ای که برای شما عزیزان داریم این است که اگر دستگاه شما قدیمی شده و هزینه تعمیر آن مساوی با خرید قیمت حدودی یک جاروبرقی می باشد، توصیه می کنیم جاروبرقی جدید خریداری کنید.

افزایش قدرت مکش جاروبرقی

در این گزارش از آریابهکار به 10 علت کم شدن مکش جاروبرقی پرداختیم که می‌توانید در صورت بروز این خرابی با استفاده از عوامل مذکور اقدام به ریشه یابی این خرابی کنید. با این وجود علیرغم توضیح هر یک از این موارد، راهکارهایی را به شما عزیزان معرفی کردیم که می‌توانید به کمک آن اقدام به افزایش قدرت مکش جاروبرقی نمایید. در ادامه نیز قصد داریم این راهکارها را به‌صورت مختصر و مفید برای شما شرح دهیم تا در سریعترین حالت ممکن به نتیجه برسید:

 1. هر یک ماه یکبار فیلتر جاروبرقی را بررسی کنید.
 2. پیش از روشن کردن جاروبرقی، حتما کیسه را بررسی کنید.
 3. اگر لوله خرطومی جاروبرقی دچار پارگی شده است، آنرا تعویض نمایید.
 4. توده‌های بزرگ و حجیم را جارو نکنید.
 5. ارتفاع لوله زانویی را در صورت امکان کاهش دهید.
 6. برس پارویی را از مو و پرز پاکسازی کنید.
 7. اگر خرابی برای موتور پیش آمده، به مراکز تعمیر مجاز مراجعه کنید.
 8. تنظیمات مناسب را انتخاب نمایید.
 9. از کیسه‌های پاره و فرسوده استفاده نکنید.

راهکار افزایش قدرت مکش جاروبرقی

تعمیرگاه تخصصی جاروبرقی در تهران

ما در مجموعه آریابهکار با بیش از 30 سال سابقه درخشان در زمینه تعمیرات لوازم برقی خانگی و تحت پوشش قرار دادن تمام استان تهران، آماده ارائه تمامی خدمات تعمیر جاروبرقی شما با استفاده از تیم تکنسین مجرب و قطعات کاملا وارداتی هستیم. با این وجود اگر با مشکل کم شدن مکش جاروبرقی روبرو شده اید و مشکل شما از طریق آموزش بالا برطرف نشده است، می‌توانید از طریق شماره‌های مندرج بر روی سایت با تیم پشتیبانی آریابهکار تماس بگیرید و درخواست مشاوره در این خصوص نمایید.

توجه داشته باشید که تمامی خدمات انجام شده در آریابهکار دارای 90 روز گارانتی شرکتی آریابهکار و یک هفته مهلت تست رایگان می باشند.

منبع: electrolux

سوالات متداول

علت کم شدن مکش جاروبرقی پارس خزر چیست؟

در این گزارش به 10 علت کلیدی این موضوع پرداختیم که رایج ترین علت هم کثیفی و خرابی فیلتر جاروبرقی می باشد.

چگونه قدرت مکش جاروبرقی را افزایش دهیم؟

راهکارهایی در این گزارش از آریابهکار توصیه شده اند که شما می توانید از این طریق اقدام به افزایش مکش جاروبرقی نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
بازگشت
تماس ۰۲۱۴۵۴۳۷
واتساپ آریابهکار
تلگرام
موبایل: 09190111214