skip to Main Content

جاروبرقی ضروری ترین ابزار نظافتی در منزل است که خراب شدن آن به معنای زحمت فراوان برای تمیز کردن منزل خواهد بود. آگاهی از علائم سوختن موتور جاروبرقی به شما کمک می کند تا با اقدام بموقع از خراب شدن دستگاه خود جلوگیری کنید.

متاسفانه مهمترین دلیل خرابی دستگاه های جاروبرقی استفاده غیر اصولی از این دستگاه است. این وسیله برای مکش گرد و غبار، خاک و زباله های ریز طراحی شده است. اگر در حین نظافت منزل خود احساس می کنید که بوی ناخوشایندی از جاروبرقی بلند شده است و یا اینکه مانند قبل مکش و قدرت اولیه را ندارد به احتمال زیاد دستگاه شما دچار نقص فنی شده است.

بنابراین برای عیب یابی دستگاه و بررسی نیاز به تعمیر جاروبرقی و مهمتر از همه ایمنی شما در هنگام استفاده از این تجهیز لازم است تا هرچه سریعتر از تعمیرکاران حرفه ای کمک بگیرید.

مهمترین علائم سوختن موتور جاروبرقی


عملکرد جاروبرقی وابسته به کارکرد همزمان چندین مولفه است. در صورت احساس بوی سوختگی از دستگاه احتمالا بالایی وجود دارد که که عملکرد یکی از این اجزا، مختل شده باشد. به خصوص موتور جاروبرقی که حکم قلب این دستگاه را دارد. پیش از اقدام برای عوض نمودن موتور احتمالاتی چون پر شدن کیسه جاروبرقی و یا مسدود شدن فیلتر را مدنظر قرار دهید.

ممکن است مشکل جاروبرقی با تمیز کردن این دو قسمت برطرف شده و نیاز به تعمیر جاروبرقی نباشد. اما در صورتی که موتور جاروبرقی دچار نقص فنی شده است 100 درصد نیاز به تعمیر آن است. در ادامه مطلب با نشانه های سوختن موتور جاروبرقی آشنا می شوید. قابل ذکر است که نکات این مقاله حاصل سالها تجربه در زمینه تعمیر جاروبرقی از برندهای مختلف توسط گروه خدماتی آریا بهکار است.

بیشتر بدانید: مشکلات رایج در سرویس و عیب یابی جاروبرقی

علائم سوختن موتور جاروبرقی: بوی سوختگی

بوی سوختگی مهمترین علامت سوختگی جاروبرقی است. ولی دقت داشته باشید که این بو تنها به معنای سوختن جاروبرقی مربوط نمی شود و علل مشترک زیادی دارد. گیر کردن و یا شکستن کمربند جاروبرقی یکی از دلایل شایع بوی سوختگی است که در این شرایط بویی شبیه به لاستیک سوخته به مشام می رسد.این

ممکن است به دلیل فرسایش و یا گیر کردن الیاف فرش و یا مو داخل غلتک برس، از چرخیدن کمربند جلوگیری کرده و باعث پاره شدن آن شود. این اتفاق باعث بروز بوی سوختگی می شود که در این صورت نیاز به خارج کردن، تمیز کردن و یا تعویض غلتک است.

علائم سوختن موتور جاروبرقی: گرمای زیاد موتور

داغ شدن بیش از حد موتور جاروبرقی ممکن است به معنای خراب شدن آن باشد. همچنین ممکن است به واسطه گرمای زیاد موتور از کار بیفتد. در این شرایط تمیز کردن داخل جاروبرقی نقش کلیدی در پیشگیری از خرابی موتور دارد. مسدود شدن تهویه هوا برای موتور منجر به داغ شدن موتور جاروبرقی می شود.

نشانه های سوختن موتور جاروبرقی

مورد شایع دیگر کار کردن طولانی مدت جارو برقی است. هر 10 دقیقه یکبار به جاروبرقی استراحت دهید. البته در جاروبرقی های پیشرفته و جدید این مدت زمان افزایش یافته است.

در برخی از مدل ها هم قطعه ای به نام ترموستات روی موتور تعبیه شده است که با بالارفتن مقدار حرارت جاروبرقی موتور خاموش می کند تا خنک شود. بنابراین در صورت خاموش شدن ناگهانی جارو بعد از حدود ۳۰ دقیقه کارکرد نگران نشوید.

این بدان معنی است که ترموستات وظیفه ی خود را به درستی انجام داده است. اما اگر ترموستات حساس شده و یا خراب شود باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

بیشتر بدانید: داغ شدن موتور جاروبرقی

علائم سوختن موتور جاروبرقی: نداشتن مکش

نداشتن قدرت کافی برای مکش آشغال ها از دیگر علایم سوختن موتور جاروبرقی است. پایین بودن قدرت مکش موتور در حالیکه درجه جاروبرقی بالا است احتمالا بدین معنی است که موتور جاروبرقی در حال سوختن است.

لازم است تا فیلتر و شیلنگ را از بابت مسدود بودن بررسی کنید زیرا باعث افت مکش جاروبرقی می شود. همچنین کیسه ی جاروبرقی را از بابت پر بودن چک کنید در غیر این صورت جارو مکش خوبی نداشته و نمی تواند آشغال ها را به خوبی جمع کند. حتی ممکن است حین کار خاموش شود.

علائم سوختن موتور جاروبرقی: روشن نشدن جاروبرقی

اگر جاروبرقی روشن نشود می تواند نشانه ای برای سوختن موتور باشد. البته بهتر است تا ابتدا از سالم بودن پریز برق، سالم بودن دوشاخه و سیم های رابط مطمئن شوید.

همچنین سنگین شدن کیسه جاروبرقی می تواند مانع از روشن شدن جارو شود. شکستن و معیوب شدن سوئیچ روشن و خاموش جاروبرقی نیز از دیگر دلایل روشن نشدن است.

مشکل جدی تر برق مدار جاروبرقی است. اگر تمامی این موارد اتفاق نیفتاده باشد، پس مطمئنا موتور جاروبرقی از کار افتاده است.

بوی سوختگی مهمترین علامت سوختگی جاروبرقی است. ولی دقت داشته باشید که این بو تنها به معنای سوختن جاروبرقی مربوط نمی شود و علل مشترک زیادی دارد.

وجود گرد و غبار داخل جاروبرقی

تجمع بیش از حد گرد و غبار مهمترین دلیل اصلی مسدود شدن فیلتر است. لذا تمیز نکردن به موقع فیلتر می تواند منجر به سوختن موتور شود. در این شرایط علاوه بر بوی سوخت، جاروبرقی نیز خاموش می شود. توصیه می شود تا برای تعمیر آن از آژانس های خدماتی معتبر کمک بگیرید تا در صورت نیاز به تعویض موتور و یا قطعات جانبی از همتای اورجینال و شرکتی استفاده کنند.

علائم سوختن موتور جاروبرقی: سر و صدای زیاد موتور

علاوه بر بوی سوختگی و خاموش شدن، سر و صدای زیاد نیز نشانه ای دیگر برای نقص موتور است. در این صورت بهتر است تا قبل از سوختن کامل موتور آن را خاموش کرده و برای عیب یابی آن اقدام کنید.

از کار افتادن ناگهانی جاروبرقی

نشانه های سوختن موتور جاروبرقی

بعضی اوقات موتور کاملاً نمی سوزد بلکه فقط برای چند لحظه بیش از حد گرم می شود و نیاز به خنک شدن دارد. پس اتمام عمر موتور بصورت طبیعی می تواند یکی از علائم این مشکل باشد.

استفاده بیش از حد از جاروبرقی به مرور زمان موتور آن را فرسوده می کند و به تعمیر جاروبرقی نیاز می شود. همین امر باعث می شود تا جاروبرقی از کار بیفتد و در هنگام سوختن موتور جاروبرقی بویی مانند سوزاندن سیم یا پلاستیک دهد.

گرم شدن کابل یا دو شاخه دیواری

در اثر کار کشیدن بیش از حد از جاروبرقی، کابل و یا دوشاخه دیواری داغ می شود. پس از تمیز کردن فیلترها و خالی کردن کیسه، جاروبرقی را دوباره راه اندازی کنید، اگر کابل هنوز گرم است بررسی کنید که دو شاخه محکم به پریز وصل شده است یا خیر. در غیر این صورت جاروبرقی را به پریز دیگری وصل کنید.

تجمع بیش از حد گرد و غبار مهمترین دلیل اصلی مسدود شدن فیلتر است. لذا تمیز نکردن به موقع فیلتر می تواند منجر به سوختن موتور شود.

درگیری یاتاقان

ممکن است موها به دور انتهای برس چرخشی پیچیده شده و به سمت یاتاقان کشیده شود. اصطکاک در برابر این مو می تواند گرما و بوی سوختگی ایجاد کند.

گرد و غبار

علائم سوختن موتور جاروبرقی

گاهی اوقات مسدود شدن فیلتر جاروبرقی موجب خاموش شدن موتور شود.کار جارو برقی جمع کردن گرد و غبار از محیط اطراف است، اگر این گرد و غبار در موتور جاروبرقی بیش از حد ذخیره شود موجب اشباع شدن فیلتر میشود و در نتیجه موتور خاموش می شود.

آب رفتن در موتور جاروبرقی

یکی از شایعترین دلایل سوختن موتور جاروبرقی مکش آب و رطوبت است. باید بگویم که جاروبرقی های معمولی برای مکش مایعات طراحی نشده اند و این کار باعث سوختن موتور و قطعات داخلی می شود. در این صورت ابتدا جاروبرقی را خاموش کنید و سپس با مراکز خدمات تعمیر تماس بگیرید.

در اغلب موارد ممکن است که آب وارد جاروبرقی شما شده، اما شما متوجه نشده باشید و پس از مدتی با روشن کردن جاروبرقی احساس کنید که بوی نامطبوع و گندیدگی از جاروبرقی شما خارج می شود. بسیاری از افراد در چنین شرایطی جاروبرقی را باز کرده و قطعات داخلی آن را با سشوار خشک می کنند اما در نهایت با روشن کردن جاروبرقی با علائم نیم سوز شدن موتور مواجه می شوند.

به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم تا از هرگونه دستکاری جاروبرقی توسط خود خودداری کرده و در اسرع وقت از یک تعمیرکار آشنا به برند شارژ برقی خود کمک بگیرید.

علت خراب شدن بلبرینگ جاروبرقی

در ابتدا و انتهای موتورهای جاروبرقی از دو بلبرینگ استفاده شده است. در برخی مواقع به علت کثیفی، از کار افتادن فیلترها و یا ضربه، این بلبرینگ ها خراب شده و صدای ناهنجاری را در هنگام کارکرد جاروبرقی تولید می کنند.

در واقع اصلی‌ترین علت صدای زیاد جاروبرقی همین خرابی بلبرینگ ها است و مربوط به سوختن جاروبرقی نمی شود. تنها بایستی آنها را تعویض کنید. برای این منظور حتما از مراکز خدمات تعمیر معتبر کمک بگیرید که برای تعویض قطعات جانبی از لوازم یدکی اصل و اورجینال شرکتی استفاده می‌کنند.

موارد زیر را در کار نکردن موتور جاروبرقی بررسی کنید

 1. اطمینان از اتصال محکم دوشاخ جاروبرقی به پریز
 2. بررسی شلنگ و فیلترها و اطمینان از عدم وجود مانع در مسیر شلنگ
 3. تخلیه زود به زود کیسه جاروبرقی و ممانعت از پر شدن آن
 4. بررسی سالم بودن کابل جاروبرقی
 5. بررسی سالم بودن سوئیچ روشن خاموش دستگاه و تعویض آن در صورت نیاز

نکات استفاده صحیح از جاروبرقی

اگر جاروبرقی شما جز برند های معمولی است و کیفیت متوسطی دارد، با استفاده اصولی از این ابزار می توانید طول عمر آن را تا چندین سال افزایش دهید. در غیر این صورت بهترین و باکیفیت ترین مدل جاروبرقی نیز طی مدت زمان کوتاهی از بین می رود. به همین دلیل برای جلوگیری از آسیب دیدن جاروبرقی لازم است تا:

نشانه های سوختن موتور جاروبرقی
 1. کیسه جاروبرقی را به محض پر شدن تخلیه و تمیز کنید.
 2. در حین کارکرکرد از عدم انسداد لوله خرطومی اطمینان حاصل کنید.
 3. فیلتر جاروبرقی را به صورت مرتب تمیز کرده و در صورت نیاز تعویض کنید.
 4. برس جاروبرقی را از الیاف، نخ، آشغال، مو هایی که به دور جمع آن می شوند را تمیز کنید.
 5. حداکثر کارکرد مداوم جاروبرقی 20 دقیقه است و بیشتر از این مدت زمان از جاروبرقی استفاده نکنید. حتما طی نظافت به آن استراحت بدهید.
 6. از جاروبرقی برای مکش زباله های بزرگ، ظروف شکسته شده و نوک تیز استفاده نکنید.
 7. از جا به جایی ناگهانی دستگاه خودداری کرده و از کشیدن خرطومی برای جابجایی جاروبرقی استفاده نکنید.

برای بهره مندی از خدمات تعمیر جاروبرقی و تعویض موتور با اطمینان از اصل بودن لوازم یدکی می توانید با گروه تعمیراتی آریابهکار تماس حاصل فرمایید. قابل توجه است که کلیه خدمات تعمیراتی آریابهکار تا 90 روز ضمانت می شود و امکان تعمیر لوازم شما در محل نیز وجود دارد.

چرا جاروبرقی خاک میده؟

اگرکیسه زیاد از حد پر شده و یا آشغال در مسیر مکش گیر باشد، همچنین تنظیم نبودن ارتفاع دسته جاروبرقی و آسیب دیدن تسمه باعث می شود تا جاروبرقی به بیرون خاک دهد.

چرا موتور جاروبرقی جرقه می زند؟

فرسوده شدن بلبرینگ ها و صدمه دیدن کلکتور از عوامل اصلی جرقه زدن جاروبرقی است.

چرا جاروبرقی مکش ندارد؟

پرشدن کیسه جاروبرقی و اشباع شدن فیلتر به همراه گیر کردن آشغال در مسیر مکش جاروبرقی باعث افت قدرت مکش جاروبرقی می شود.

4.8/5 - (5 امتیاز)

This Post Has 16 Comments

  1. باسلام
   هزینه تعمیر جاروبرقی بسته به نوع خرابی دستگاه و نیاز به تعویض قطعه، متغیر است. برای این منظور می توانید با شماره های درج شده در وب سایت تماس حاصل فرمایید و پس از اعلام نوع مشکل دستگاه خود از هزینه تقریبی تعمیر آن مطلع شوید.

 1. سلام وقت بخیر ، جاروبرقی مارک سانی رو به تازگی خریداری کرده ایم، اما مکش آن ضعیف شده است. علت چی میتونه باشه؟

  1. باسلام
   از آنجاییکه جاروبرقی را به تازگی خریداری کرده اید مشکلی از بابت موتور و یا اشباع شدن فیلتر وجود ندارد. کیسه جاروبرقی را چک کنید که اشباع نشده باشد. همچنین مسیر مکش را از قسمت پارویی و لوله تلسکوپی و خرطومی چک کنید ممکن است که آشغال، کلاف مو و یا اشیاء دیگر گیر کرده باشد.

 2. علت بوی سوختگی جاروبرقی چیه؟ جاروبرقی ما جدیدا وقتی روشن میشه بوی سوختگی میده، البته سریع خاموش میکنیم، جاروبرقی هم داغ نکرده ولی باز بوی سوختگی میده!

 3. در هنگام کارباجاروبرقی.جاروبرقی صدای ناهنجاری دادودودبلند شد آیا موتور ش سوخته؟؟؟

 4. سلام، در حین کار با جاروبرقی janome 2800 W یک دیتکش پلاستیکی یا نایلونی توش رفت بعد از لحظاتی بدون اینکه به جارو نگاه کنم یک مقدار صدای بلند شبیه به حالت زور زدن از جارو می آمد و بعد از لحظاتی صدا و مکش جارو خاموش شد یا به حالت خاموشی رسید بدون اینکه هیچکدام از LED های جارو خاموش شوند مشکل چیست؟ آیا موتور سالم است؟ چه باید بکنیم؟

 5. سلام .
  من جاروبرقیم کیسه نداشت و جارو کشیدم.
  بعد یه مدت دیدم صدا دادم گرد و خاک ازش بیرون اومد.
  سریع جاروبرقی رو خاموش کردم
  به نظرتون موتورش سوخته؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

 6. سلام حین کار از جارو برقی دود بلند شد و جرقه زد ممکنه جارو برقی سوخته باشه

  1. سلام. به احتمال زیاد موتور جاروبرقی سوخته است و باید تعمیر یا تعویض شود.

 7. سلام
  جارو برقی پارس خزر مدل کمپرسور ۲۵۰۰ است روشن نمیشه ولی آخرین بار که ازش استفاده کردم هیچ مشکلی نداشت وکار میکرد روز بعد که خواستم روشنش کنم روشن نشد برق روی صفحه اش میاد ولی روشن نمیشه
  امکان داره موتورش سوخته باشه؟؟؟

  1. سلام آقای باقری عزیز؛ روزتون بخیر.
   بله احتمال سوختن موتور و خرابی برد جاروبرقی پارس خزر شما وجود دارد که برای عیب یابی دقیق تر، باید توسط تکنسین های مجموعه به‌صورت دقیق مورد بازبینی قرار بگیرد.

 8. سلام وقت بخیر
  من دوشاخه جارو برقی رو که به برق زدم، فیوز پرید و بعد از زدن فیوز، جاروبرقی دیگه روشن نشد در حالی که تا قبل از اون داشتم باهاش کار میکردم. علت چی میتونه باشه؟

  1. با سلام،
   کاربر گرامی پریدن فیوز هنگام کار با جاروبرقی ممکن است به دلیل اختلال در سیم کشی ساختمان یا به دلیل وجود مشکلی در دستگاه شما باشد. مشکلاتی مانند:

  2. خراب شدن فیلتر و کیسه
  3. اختلال در سیم کشی ساختمان یا جاروبرقی
  4. برخورداری از فیوز غیر استاندارد
  5. استفاده از یک پریز برای چند دستگاه
  6. به کار بردن جاروبرقی در زمان اوج مصرف
  7. وارد شدن ناگهانی برق ولتاژ بالا به دستگاه
  8. و…
  9. که باعث میشود به موتور یا برد دستگاه آسیب برساند.در صورتی که مشکل از برد الکتریکی باشد دستگاه روشن نمیشود پس بهتر است توسط تعمیرکار متخصص بررسی و عیب یابی شود. شما میتوانید با شماره 02145437 آریابهکار تماس حاصل فرمایید.

 9. با سلام. کاربر گرامی موارد متعددی در زمسنه روشن نشدن دوباره جاروبرقی دخیل می باشد که شما می توانید در صفحه تعیر جاروبرقی با تمامی آنها و نحوه برطرف سازی هریک از آنها آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
بازگشت
تماس ۰۲۱۴۵۴۳۷
واتساپ آریابهکار
تلگرام
موبایل: 09190111214