skip to Main Content

دود کردن ماکروفر یکی از مشکلات رایج مایکروویو می‌باشد که معمولا به دلیل استفاده نادرست رخ می‌دهد. اما اصولا هدف هر یک از ما از خرید ماکروفر این است که غذای روزانه خودمان را به وسیله آن گرم و یا طبخ کنیم و زمانیکه چنین خرابی برای ماکروفر پیش می‌آید، یقینا کار ما را سخت خواهد نمود و نمی‌توانیم همانند گذشته از این دستگاه استفاده کنیم. با این وجود جای نگرانی وجود ندارد چرا که این مشکل در مرکز تعمیر مایکروویو قابل تعمیر است و نیازی به خرید مایکروویو ندارید.

در این گزارش از آریابهکار قصد داریم تا شما را با علت دود کردن مایکروویو و راهکارهای آن آشنا سازیم تا در بروز چنین مشکلی، بتوانید مشکل را ریشه یابی کنید.

هشدار: در صورت دود کردن مایکروفر، فورا دستگاه را از برق بکشید و به هیچ وجه از آن استفاده نکنید.

1. اتصالی کردن قطعات مایکروفر

ماکروفر از قطعات متعددی تشکیل شده است و هر یک از این قطعات دارای کاربرد بخصوصی هستند که خرابی هر یک از این قطعات، گویای خرابی دستگاه شما می‌باشند. با این وجود در صورت انجام ساده‌ترین اشتباهات و تحت تاثیر قرار گرفتن قطعات، باید منتظر خرابی‌هایی باشید که می‌توانند عملکرد کلی دستگاه را مختل سازند. برای مثال زمانیکه شما فشار زیادی به ماکروفر وارد می‌کنید، در ابتدا گرمای بخصوصی در دستگاه تولید و سپس منجر به اتصالی قطعات داخلی دستگاه شما می‌شوند!

از این رو زمانیکه اتصالی درون ماکروفر رخ دهد، باید منتظر بروز دود کردن ماکروفر باشید. در این صورت تعداد زیادی از قطعات ممکن است به‌صورت مستقیم و غیر مستقیم دچار خرابی شوند که برای تشخیص این خرابی‌ها توصیه می‌کنیم به شعبه شرق و غرب آریابهکار مراجعه کنید تا تیم تکنسین مجرب با استفاده از ابزارهای تعمیراتی روز دنیا، خرابی‌های دستگاه را شناسایی و سپس رفع نمایند.

بررسی دلایل دود کردن مایکروفر

چگونه اتصالی قطعات ماکروفر را متوجه شویم؟

در ابتدا باید اطلاع دهیم که تشخیص این خرابی صرفا باید توسط تکنسین با تجربه کافی صورت گیرد. اما اگر مایل به اطلاع از این موضوع هستید، دستگاه را از برق بکشید و پس از گذشت 40 ثانیه، کمی به ماکروفر نزدیک نمایید. اگر بوی روغن سوخته را احساس کردید، احتمال 90% دستگاه شما دچار اتصالی قطعات داخلی شده است.

توجه: تمام پروسه عیب یابی ماکروفر در مجموعه آریابهکار به‌صورت کاملا رایگان انجام می‌شود.

2. استفاده از ظروف نامناسب؛ از دلایل دود کردن ماکروفر

یکی از اصولی که باید در حین استفاده از ماکروفر به آن پایبند باشید، استفاده از ظروف مناسب می‌باشد! بدین معنا که اگر عجله دارید و یا هر مشکلی برای شما به وجود آمده و نمی‌توانید چند دقیقه وقت بگذارید، توصیه می‌کنیم از ماکروفر استفاده نکنید! چرا که معمولا به دلیل عجله ممکن است به‌جای ظرف مناسب ماکروفر از ظرف استیل استفاده کنیم و یا حتی شاید فراموش کنیم و قاشق یا چنگال را به‌صورت مستقیم درون ماکروفر قرار دهیم! با این وجود قطعا باید منتظر بروز خرابی‌های مختلف باشید.

اما تصور کنید که قاشق یا چنگال فلزی را بر روی ظرف درون ماکروفر قرار می‌دهید و سپس جهت انجام کارهای خود محیط را ترک می‌کنید و پس از گذشت 3-4 دقیقه به آشپزخانه باز می‌گردید و با مشکل دود کردن ماکروفر روبرو می‌شوید! با این وجود توصیه می‌کنیم این دست از مسائل را جدی بگیرید و از امتحان کردن آنها خودداری کنید؛ در غیر اینصورت با جرقه زدن مایکروویو روبرو خواهید شد.

بخوانید: نمایندگی تعمیر مایکروویو ال جی در تهران

3. کثیف بودن داخل مایکروویو

برای آنکه عمر مفید ماکروفر را براساس دفترچه راهنمای ماکروفر پاناسونیک افزایش دهید، باید آنرا در بازه‌های زمانی مختلف تمیز کنید! اما معمولا ما به این موضوع اهمیت نمی‌دهیم و بیشتر سعی می‌کنیم هر یک ماه یکبار اقدام به تمیز کردن محفظه داخلی ماکروفر کنیم؛ که این مورد از نظر ما به شرطی قابل قبول می‌باشد که به‌صورت هفتگی 2 الی 3 مرتبه از این دستگاه استفاده کنید. این در حالی است که معمولا در ادارات ماکروفر علیرغم داشتن ذرات ریز و درشت به‌صورت سالانه تمیز می‌شود!

اجازه دهید تا کمی بیشتر در مورد این موضوع توضیح دهیم؛ زمانیکه زمان پخت را زیاد می‌کنید، ذرات غذا موجود بر روی بشقاب به بدنه ماکروفر پرتاب می‌شود و در نتیجه اگر این ذرات پرتاب شده را تمیز نکنید، به مرور دچار سوختگی می‌شوند. به مرور این ذرات سوخته تلنبار شده و باعث دود کردن ماکروفر شما می‌شوند. بنابراین توصیه‌ای که برای شما داریم این است که حتما ماکروفر را به‌صورت هفتگی با استفاده از یک دستمال تمیز و عاری از روغن و… پاکسازی نمایید تا چنین خرابی رخ ندهد.

کثیف بودن داخل مایکروفر

4. تنظیم مدت زمان طولانی پخت

گاهی اوقات پیش می‌آید که کار فوری دارید و صرفا چند دقیقه وقت می‌گذارید تا غذایی مانند پیتزا، لازانیا، ماهی و… را آماده کنید و فورا درون محفظه داخلی دستگاه قرار دهید تا در بازه زمانی 15 الی 25 دقیقه‌ای که توسط دستگاه تعیین می‌شود، بپزد. در این بازه زمانی نیز به هیچ وجه سر به ماکروفر نمی‌زنید و منتظر صدای بوق آن خواهید بود. اما یک نکته در خصوص برنامه‌های از پیش تعیین شده وجود دارد که ما باید به شما اطلاع دهیم.

برنامه از پیش تعیین شده معمولا یک برنامه کلی می‌باشد که بر روی اکثر ماکروفرها و سولاردام‌ها تعبیه شده است. اما برای مثال اگر شما مایل به پخت ماهی درون ماکروفر هستید، زمانی که دستگاه برای این دستور تهیه تعیین کرده است، براساس وزن میانگین یک ماهی می‌باشد! در اینصورت اگر ماهی شما وزن پایینی داشته باشد، قطعا زمان 15 دقیقه برای آن خیلی زیاد است و صرفا 5-7 دقیقه برای آن کافی می‌باشد.

اما اگر از این موضوع اطلاعی نداشته باشید، قطعا در ابتدا غذا می‌سوزد و سپس باعث دود کردن ماکروفر خواهد شد. بنابراین توصیه می‌کنیم در حین استفاده از برنامه‌های پخت از پیش تعیین شده، در دسترس باشید و به برنامه پخت سر بزنید.

بخوانید: نمایندگی تعمیر مایکروویو بوش

5. چسبیدن چربی و ذرات غذای روی المنت گریل

یکی از اصلی ترین عوامل در دود کردن ماکروفر، وجود ذرات روغن و چربی بر روی ظرف غذا می‌باشد! این عامل به عنوان کلیدی ترین عاملی می‌باشد که می‌تواند دود غلیظی را از ماکروفر به سمت بیرون منتقل کند. با این وجود اگر دفترچه راهنمای ماکروفر فلر را مطالعه کنید، با این موضوع آشنا خواهید شد که نباید در محیط داخلی ماکروفر ذره‌ای روغن وجود داشته باشد و غذایی که می‌خواهید در ماکروفر گرم کنید، نباید حاوی مقدار زیادی روغن باشد؛ در غیر اینصورت با مشکل دود کردن ماکروفر روبرو خواهید شد.

اما طبیعی است که ما شخصا روغن را بر روی محیط داخلی ماکروفر نمی‌ریزیم و اینک این سؤال برای شما پیش خواهد آمد که ذرات روغن و چربی چگونه می‌توانند بر روی بدنه دستگاه پرتاب شوند؟ اگر غذای شما پر چرب باشد و آنرا در مدت زمان نسبتا طولانی درون دستگاه قرار می‌دهید، در حین پخت به بدنه دستگاه برخورد خواهند کرد که در طی همین برخورد، چربی به بدنه ماکروفر شما می‌چسبد. اما راهکاری که ما برای این موضوع داریم عبارت است از:

 1. از قرار دادن غذای بسیار چرب درون ماکروفر خودداری کنید.
 2. هر هفته محیط داخلی ماکروفر را تمیز نمایید.
 3. دستمال تمیز و مناسب را انتخاب نمایید.
 4. در حین پخت غذا در ماکروفر، سر بزنید.
 5. المنت ماکروفر را هم تمیز کنید.

در صورت چسبیدن ذرات غذا در قسمت زیرسینی، با مشکل نچرخیدن سینی مایکروفر روبرو خواهید شد.

6. عدم توجه به میزان پخت غذا

همانگونه که در قسمت بالا به‌صورت کامل توضیح داده شد، یکی از عواملی که می‌تواند باعث دود کردن ماکروفر شما شود، عدم توجه به میزان پخت غذا می‌باشد! برای مثال اگر شما غذا را بر روی اجاق گاز بگذارید و دو ساعت بعد به آن سر بزنید، قطعا با سوختن غذا و یا حتی خاموش شدن گاز روبرو خواهید شد که عواقب سختی دارند. با این وجود توصیه‌ای که برای شما داریم این است که حتما از زمان قرار دادن غذا درون ماکروفر تا زمانیکه می‌خواهید آنرا میل کنید، 3 الی 4 بار به غذا سر بزنید.

عدم توجه به میزان پخت غذا

از این طریق به هیچ وجه مشکلی برای غذا و ماکروفر شما پیش نخواهد آمد.

بخوانید: نمایندگی تعمیر مایکروفر زانوسی

جلوگیری از دود کردن ماکروفر

برای جلوگیری از دود کردن مایکروویو، حتما باید نکاتی که در دفترچه راهنمای ماکروفر ناسیونال آمده است را مطالعه و اجرا نمایید تا آسیبی به دستگاه وارد نشود. در این گزارش از آریابهکار ما تمام تلاش خودمان را کردیم تا عواملی که به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم می‌توانند باعث دود کردن ماکروفر شوند را بررسی کنیم و راهکارهایی را هم پیشنهاد کردیم. اما در ادامه قصد داریم تا به‌صورت مختصر این موارد را برای شما نام ببریم. این موارد عبارتند از:

 1. از وارد کردن فشار به ماکروفر خودداری کنید.
 2. در حین پخت غذا به ماکروفر سر بزنید.
 3. ماکروفر را برسب میزان دفعات استفاده، تمیز کنید.
 4. ذرات چرب را از روی بدنه دستگاه تمیز نمایید.
 5. حتما دفترچه راهنمای ماکروفر را مطالعه کنید.
 6. از ظروف مناسب استفاده نمایید.
 7. از قرار دادن قاشق و چنگال درون ماکروفر خودداری کنید.
 8. در صورت احساس کردن بوی سوختگی، ماکروفر را خاموش کنید.

بخوانید: نمایندگی تعمیر مایکروویو بوتان

تعمیرگاه تخصصی تعمیر مایکروفر در تهران

در ابتدای این گزارش اعلام شد که مشکل دود کردن ماکروفر یا همان بلند شدن دود از ماکروفر، یک مشکل کاملا فنی می‌باشد و حتما و حتما باید توسط تکنسین مورد بازبینی و سپس تعمیر قرار گیرد تا مشکل به‌صورت دقیق شناسایی شود و مشکل بخصوصی مجددا برای دستگاه شما رخ ندهد. آریابهکار به عنوان مجموعه کاملا تخصصی تعمیرات لوازم برقی خانگی، آماده خدمات تعمیر ماکروفر شما با هر مدل و برندی بدون هر گونه محدودیتی به همراه تکنسین‌های متخصص و ابزارهای تعمیراتی روز دنیا می‌باشد.

تعمیرات ماکروفر در آریابهکار

لازم به ذکر است که آریابهکار به عنوان یکی از قدیمی ترین مجموعه‌های تعمیرات لوازم برقی در استان تهران می‌باشد که صرفا از تیم متخصص به همراه مدارک عالی تعمیرات همکاری می‌کند. همچنین تمام خدمات ما در آریابهکار شامل 90 روز گارانتی رسمی شرکتی می‌باشند و این بدین معناست که اگر مجددا قطعه تعمیر شده دچار خرابی در بازه زمانی 90 روزه شد، به‌صورت رایگان در مجموعه ما تعمیر می‌شود.

درضمن اگر شاغل هستید و زمان کافی جهت مراجعه حضری به شعب شرق و غرب آریابهکار را ندارید، می‌توانید از طریق تماس با شماره مرکزی 02145437 آریابهکار، هماهنگی‌های لازم جهت اعزام پیک را انجام دهید تا در روز و زمان از پیش تعیین شده، پیک به همراه قبض رسمی به محل شما اعزام شود و نیازی به مراجعه حضوری نداشته باشید (پیک آریابهکار کاملا رایگان می باشد).

منبع: missvickie

سوالات متداول

رایج‌ترین علت دود کردن ماکروفر چیست؟

در این گزارش ما به 6 مورد درخصوص دود کردن مایکروفر پرداختیم که رایج ترین علت این خرابی، پخت غذا بدون توجه به حجم و زمان در مایکروویو می باشد.

در صورت بلند شدن دود از مایکروویو چیکار کنیم؟

توصیه می کنیم در اسرع وقت اقدام به خاموش کردن ماکروفر نمایید و با تیم پشتیبانی آریابهکار به شماره 02145437 تماس بگیرید تا راهنمایی های لازم صورت گیرد.

5/5 - (7 امتیاز)

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
بازگشت
تماس ۰۲۱۴۵۴۳۷
واتساپ آریابهکار
تلگرام
موبایل: 09190111214