skip to Main Content

داغ شدن بدنه مایکروفر یکی از مهم ترین و رایج ترین اتفاقاتی می‌باشد که در حین استفاده از این دستگاه ممکن است آنرا تجربه کنید. اما چرا و چگونه مشکل داغ شدن بدنه مایکروویو برای دستگاه شما رخ می‌دهد؟ در این گزارش از آریابهکار ما قصد داریم تجربه تکنسین‌های مجرب تعمیرات مایکروویو را با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم تا بتوانید با دلایل بروز این خرابی خیلی سریع آشنا شوید و در صورت امکان آنها را رفع نمائید. همراه ما باشید.

علت داغ شدن بدنه مایکروفر

مشکل داغ شدن بدنه مایکروفر معمولا از مشکلاتی می‌باشد که می‌تواند بنابر دلایل مختلفی برای دستگاه شما عزیزان رخ دهد و نمی‌توانیم علت بخصوصی را برای این خرابی مطرح کنیم. با این وجود اگر به هر دلیلی با این خرابی روبرو شدید، توصیه می‌کنیم آنرا جدی بگیرید چرا که اگر این خرابی گسترش پیدا کند، می‌تواند تمام قطعات مایکروویو شما را تحت آسیب خود قرار دهد. از نظر فنی و تجربه‌ای که تکنسین‌های تعمیرات مایکروفر ما دارند، معمولا علت این خرابی ناشی از موارد ذیل می‌باشد:

 1. خرابی مگنترون.
 2. استفاده نادرست.
 3. خرابی ترموستات.
 4. خراب شدن فن مایکروفر.
 5. موقعیت مکانی نادرست ماکروفر.
 6. اتمام عمر مفید مایکروویو.
 7. خرابی برد الکترونیک.
 8. انتخاب برنامه پخت نادرست.
 9. سوختن سنسور حرارتی مایکروفر.
 10. استفاده از ظرف نامناسب.
 11. خرابی ترانس مایکروفر.

هشدار: معمولا داغ شدن بیش از حد بدنه مایکروفر ناشی از یک مشکل فنی می‌باشد که صرفا در صورت داشتن دانش تعمیرات کافی، توصیه می‌کنیم اقدام به تعمیر آن نمائید؛ در غیر اینصورت دستگاه خود را به کارشناسان خبره و متخصص ما در اریابهکار بسپارید تا این مشکل به‌صورت فنی و تکنیکال مورد عیب یابی و تعمیر قرار گیرد تا از خرابی‌های پی در پی جلوگیری به عمل آوریم.

بخوانید: نمایندگی تعمیرات مایکروفر ال جی

دمای عادی مایکروفر چقدر است؟

پیش از اینکه به دلایل داغ شدن بدنه مایکروفر بپردازیم، باید به یک موضوع مهم در این زمینه بپردازیم که دمای عادی مایکروفر چقدر باید باشد؟ نظر تکنسین‌های مجموعه ما در این خصوص این است که برای تشخیص میزان دمای مناسب نیازی به ابزار گران‌قیمت ندارید و صرفا با استفاده از انگشتان دست می‌توانید این موضوع را بررسی کنید. اما چگونه؟

زمانیکه مایکروفر را روشن می‌کنید، پس از گذشت 3 دقیقه کف دست خود را بر روی مایکروفر قرار دهید. گرمایی را دستان شما احساس خواهند کرد که باعث سوزاندن دست شما نمی‌شود و بیشتر مایل خواهید شد که دستتان را بر روی آن قرار دهد. اما اگر با قرار دادن دست به‌صورت ناگهانی احساس داغ بودن شدید کردید، باید بگوئیم که مایکروفر شما دچار خرابی شده است و حتما باید آنرا تعمیر کنید.

با این وجود در ادامه این گزارش از آریابهکار قصد داریم تا شما را با دلایل بسیار مهم داغ شدن بدنه مایکروفر آشنا سازیم. همراه ما باشید.

1. خرابی مگنترون؛ از دلایل داغ شدن بدنه مایکروفر

قطعه‌ای که وظیفه تولید گرما و امواج برای گرم کردن و یا طبخ غذا را برعهده دارد، مگنترون می‌باشد که پایه ثابت تمام مایکروفرها است. با این وجود این قطعه با دریافت ولتاژ کافی از طریق ترانس و دیود، می‌تواند گرما را در قالب امواج متعددی برای گرم کردن و طبخ غذای شما فراهم کند. به همین دلیل مگنترون جزء قطعاتی می‌باشد که هم وظیفه مهمی دارد و هم اینکه قیمت آن نسبتا زیاد است که بارها توسط مجموعه ما اعلام شده تا از مایکروفر استفاده صحیحی داشته باشید تا مشکلی برای این قطعه رخ ندهد!

خدمات تعمیر مگنترون مایکروویو

بنابراین مگنترون می‌تواند به دلیل استفاده نادرست و خارج از قوانین و چارچوب تعریف شده کارخانه، دچار خرابی شود که این خرابی متقابلا می‌تواند باعث داغ شدن بدنه مایکروفر شما شود؛ این داغی بقدری خواهد بود که با لمس بدنه مایکروفر، گویا به کف ماهی‌تابه دست زده اید! با این وجود توصیه که برای شما داریم این است که در صورت احساس هر گونه خرابی در مگنترون به هیچ وجه از مایکروویو استفاده نکنید و صرفا آنرا به شعب ما منتقل کنید تا خدمات تعمیر تخصصی انجام شود.

توجه: مگنترون مایکروویو یک قطعه کاملا فنی می‌باشد که صرفا باید توسط تکنسین تعمیرات مورد عیب یابی، تعمیر و تعویض قرار گیرد.

بخوانید: نمایندگی تعمیرات ماکروفر سامسونگ

2. استفاده نادرست از مایکروویو

رایج ترین علتی که می‌تواند در کوتاه مدت قطعات مستحکم و با کیفیت مایکروفر شما را تحت آسیب خود قرار دهد، استفاده نادرست و اشتباه از مایکروویو می‌باشد! اما این در حالی است که به محض خرید مایکروفر و حتی با باز کردن بسته بندی دستگاه می‌توانید دفترچه راهنمای استفاده از مایکروویو بوش را مشاهده کنید که در این دفترچه تمام نکاتی که باید توسط کاربران رعایت شوند را به‌صورت دقیق نوشته اند.

این در حالی می‌باشد که ما طبق معمول صرفا جعبه را باز می‌کنیم و سپس مایکروویو را از درون آن خارج می‌نمائیم و بسته بندی را به همراه دفترچه‌هایی که دارد، بیرون می‌اندازیم! به همین دلیل است که بارها و بارها ما در بلاگ آریابهکار به شما عزیزان توصیه کرده ایم که حتی برای یکبار به مدت 5 دقیقه وقت بگذارید و دفترچه راهنمای مایکروویو را به درستی و با دقت کافی مطالعه نمائید تا با نکات در نظر گرفته شده کمپانی سازنده دستگاه آشنا شوید.

در غیر اینصورت اشتباهاتی که ممکن است در طول زمان در حین استفاده از مایکروویو انجام دهید، بیشتر و بیشتر خواهد شد که یکی از تبعات این اشتباه می‌تواند داغ شدن بدنه مایکروفر باشد.

3. خرابی ترموستات

از آنجائیکه مایکروویو یکی از دستگاه‌هایی می‌باشد که با دمای کم و زیاد در ارتباط است، مجهز به قطعه‌ای به نام ترموستات می‌باشد وظیفه این قطعه کنترل دمای مایکروفر شما است تا در صورتیکه دمای ماکروفر افزایش یافت، فورا و بدون درنگ اقدام به خاموش کردن مایکروفر کند. با این وجود این قطعه یک قطعه امنیتی برای دستگاه می‌باشد و همانند مانعی عمل می‌کند که نتیجه این عملیات حفظ سلامت مایکروفر شما خواهد بود!

اما اگر میزان دفعات اشتباهات شما بیشتر و بیشتر شود، با خرابی ترموستات روبرو خواهید شد؛ بدین معنا که وقتی دمای مایکروفر به هر دلیلی افزایش پیدا کند، دیگر قطعه‌ای وجود ندارد که منجر به خاموشی دستگاه شود. بنابراین با مشکل داغ شدن بدنه مایکروفر روبرو خواهید شد که تبعات زیادی به همراه خواهد داشت. برای رفع این مشکل بهتر است دستگاه خودتان را بدست تکنسین‌های مجرب ما بسپارید تا با هزینه مقرون به صرفه‌ای مشکل شما برطرف گردد.

بخوانید: نمایندگی تعمیرات ماکروفر کنوود

4. خراب شدن فن مایکروفر

همانگونه که مطملع هستید، مگنترون مایکروفر به عنوان قطعه‌ای که تمام گرمای مورد نیاز را برای گرم کردن و پختن غذا تولید می‌کند، باید به طریقی این گرما از مایکروفر خارج شود تا آسیبی به قطعات گران‌قیمت مایکروفر وارد نکند. به همین دلیل تمام مایکروفرها بلا استثنا دارای فن هستند که به محض روشن کردن مایکروویو، این فن شروع به کار می‌کند و تمام گرمای تولید شده را به بیرون از دستگاه منتقل می‌نماید تا آسیبی به دستگاه شما وارد نشود.

اما فن مایکروویو در دل خود یک موتور دارد که به دلیل استفاده نادرست و پیاپی از مایکروویو، می‌تواند به‌صورت کامل از کار بیافتد و کارایی خود را به‌صورت کامل از دست بدهد؛ در اینصورت فن هیچ کاربردی برای شما نخواهد داشت و نمی‌تواند گرما تولید شده را به بیرون از دستگاه منتقل کند. به عبارتی گرما در داخل مایکروفر ثابت خواهد ماند و در نتیجه باعث داغ شدن بدنه مایکروفر شما خواهد شد.

علت خرابی فن مایکروفر چیست

با این وجود اگر فن مایکروفر شما به هر دلیلی دچار خرابی شد، توصیه می‌کنیم در اسرع وقت دستگاه را به شعب شرق یا غرب مجموعه ما منتقل کنید تا با بررسی دقیق، مشکل شما شناسایی و سپس رفع گردد.

توجه داشته باشید که فن مایکروویو در صورتی که کار نکند، می‌تواند باعث سوختن و از کار افتادن تعداد قطعات زیادی از دستگاه شما شود که شاید دستگاه شما ارزش تعمیر نداشته باشد و صرفا با خرید دستگاه جدید مشکل شما برطرف گردد.

5. موقعیت مکانی نادرست ماکروفر

در مرحله اول پس از خارج کردن مایکروفر از جعبه، پیش از آن که به فکر استفاده از آن باشید باید اصولا در ابتدا به دنبال موقعیت مکانی مناسبی باشید که مایکروفر را در آن قرار دهید. اما این در حالی است که باید پیش از خرید دستگاه، سایز و ابعاد آنرا بررسی کنید که آیا در آشپزخانه شما جاگذاری می‌شود یا خیر؟ با این وجود اکثرا به سایز و ابعاد اهمیت نمی‌دهیم و پس از خرید دستگاه به فکر جایگذاری آن می‌افتیم که این اشتباه تبعاتی را به همراه خواهد داشت.

اما اگر دفترچه راهنمای استفاده از سولاردام ال جی را مطالعه کنید، متوجه این موضوع خواهید شد که باید مایکروفر را در جایی مناسب قرار دهید تا هیچ گونه گرما و رطوبتی با آن در ارتباط مستقیم و غیرمستقیم قرار نگیرد! برای مثال نباید مایکروفر در نزدیک اجاق گاز، سینک و… باشد تا گرما و رطوبتی به آن وارد نفوذ کند! در غیراینصورت با قرار دادن مایکروفر در نزدیکی اجاق گاز، متوجه داغ شدن بدنه مایکروفر در حالت‌های مختلف خواهید شد که مجددا این اشتباه می‌تواند تبعاتی را به همراه داشته باشد.

بنابراین توصیه تکنسین‌های مجموعه آریابهکار به شما این است که حتما و حتما مایکروویو را در موقعیت مناسبی قرار دهید تا خرابی برای دستگاه رخ ندهد.

بخوانید: نمایندگی تعمیرات جاروبرقی زیمنس

6. اتمام طول عمر مفید مایکروویو

مایکروفرها دقیقا همانند سایر لوازم برقی خانگی که دارید، دارای طول عمر مفید هستند و پس از گذشت چندین سال استفاده متوسط از این دستگاه، عمر مفید آن به سر خواهد رسید. اما اتمام طول عمر مفید به چه معناست؟ منظور از طول عمر مفید، این است که قطعات مایکروفر شما می‌تواند پس از چند سال کارایی خود را از دست دهند با اینکه شما استفاده کاملا درستی از دستگاه داشته اید! با این وجود در این مواقع ممکن است با مشکل داغ شدن بدنه مایکروفر نیز روبرو شوید!

چگونه طول عمر مفید مایکروفر را افزایش دهیم؟

اگر میزان سلامت مایکروفر برای شما اهمیت بالایی دارد و نمی‌خواهید تا چند سال آینده اقدام به خرید مایکروویو نمائید، باید یکسری قوانین را رعایت کنید تا این طول عمر مفید افزایش پیدا کند. براساس تجربه تکنسین‌های مجموعه آریابهکار با رعایت قوانین ذیل شما می‌توانید این مشکل را برای همیشه رفع کنید:

 1. سرویس دوره‌ای مایکروفر (حداقل یکبار در سال).
 2. عدم اتصال دائمی مایکروفر به برق.
 3. عدم استفاده مکرر از دستگاه.

7. خرابی برد؛ از عوامل داغ شدن بدنه مایکروفر

برد الکترونیک مایکروفر به عنوان عضو اصلی و پایه مایکروفر شما محسوب می‌شود که تمامی قطعات مایکروفر برای آنکه فعالیت خود را شروع کنند نیاز به تائیدیه برد دارند! با این وجود می‌توان برد را رهبر مایکروفر دانست که بروز هر گونه خرابی برای این قطعه می‌تواند گویای خرابی‌هایی باشد که معمولا فنی هستند و می‌توانند عملکرد کلی دستگاه را مختل سازند. اما ممکن است اینک این سؤال برای شما پیش بیاید که از کجا بفهمیم برد مایکروفر خراب شده است؟

برای تشخیص خرابی برد شما نیاز به ابزارهای تعمیراتی روز دنیا دارید که در صورت مراجعه به شعب شرق یا غرب مجموعه آریابهکار نیازی به پرداخت هزینه تعمیرات نخواهید داشت! چرا که تمام پروسه عیب یابی مایکروفر در آریابهکار توسط تکنسین‌های مجرب و ابزارهای تعمیراتی روز دنیا در حضور شما عزیزان به‌صورت کاملا رایگان انجام می‌شود و نیازی به پرداخت هزینه عیب یابی ندارید. جهت انجام هماهنگی‌های لازم می‌توانید با شماره مرکزی آریابهکار 02145437 تماس بگیرید.

تعرفه تعمیر برد مایکروویو

همچنین برد بر خلاف قطعات دیگر یک قطعه کاملا تخصصی است و به هیچ وجه نباید بدست افراد غیر متخصص تعمیر شود؛ چرا که استفاده از برد خراب می‌تواند منجر به اتصالی در دستگاه شما گردد که نتیجه این اتصالی می‌تواند سوختن قطعات گران قیمت دستگاه شما باشد! با این وجود بهتر است دقت بیشتری در انتخاب مرکز تعمیرات داشته باشید.

بخوانید: نمایندگی تعمیر جاروبرقی میله

8. انتخاب برنامه پخت نادرست

گاهی اوقات به دلیل عجله زیاد ممکن است برنامه پخت نادرستی را انتخاب کنید که نتیجه جالبی برای شما نخواهد داشت! برای مثال تصور کنید شما مایل به پخت ماهی هستید و به اشتباه برنامه پخت لازانیا را انتخاب می‌کنید. در این صورت علیرغم سوختن ماهی، باید منتظر داغ شدن بدنه مایکروفر باشید که تبعات متعددی برای دستگاه خواهد داشت! با این وجود توصیه می‌کنیم پیش از فشردن دکمه Start از انتخاب برنامه پخت غذا مطمئن باشید.

9. سوختن سنسور حرارتی مایکروفر

سنسور حرارتی مایکروفر همانند ترموستات دارای وظیفه کنترل دمای غذا است که اگر به هر دلیلی دچار خرابی شود، می‌تواند منجر به داغ شدن بدنه مایکروفر شود. اما سنسور حرارتی یک قطعه نسبتا حساس می‌باشد که معمولا قابلیت تعمیر ندارد و حتما باید توسط تکنسین تعمیرات مورد تعویض قرار گیرد. توجه داشته باشید که تعویض سنسور حرارتی مایکروفر در آریابهکار با استفاده از قطعه جایگزین کاملا وارداتی و برند مایکروفر شما توسط تکنسین‌های مجرب صورت می‌گیرد.

10. استفاده از ظرف نامناسب

یکی دیگر از اصولی که باید در حین استفاده از مایکروفر به آن پایبند باشید، استفاده از ظروف مناسب می‌باشد. اما شاید برای شما نیز پیش آمده که در صورت عجله ظرف فلزی را درون مایکروفر قرار دهید و سپس با مشکل جرقه زدن مایکروفر روبرو شوید! با این وجود زمانیکه شما از ظرف نامناسب استفاده کنید، جرقه‌هایی بروز خواهند یافت که می‌توانند به سادگی منجر به خرابی مگنترون و در نهایت داغ شدن بدنه مایکروفر شما شوند.

از این رو توصیه‌ای که برای شما داریم این است که حتما از ظروف مناسب مایکروفر مانند ظروف شیشه ای، سفالی و… استفاده کنید تا با مشکلاتی که هزینه‌بر هستند روبرو نشوید.

بخوانید: نمایندگی تعمیرات جاروبرقی همیلتون

11. خرابی ترانس مایکروفر

زمانیکه شما دوشاخه برق مایکروفر را به پریز برق متصل می‌کنید، در ابتدا جریان برق وارد شده به دستگاه باید به ترانس منتقل شود تا از طریق این بخش به قطعات زیر مجموعه دستگاه برق رسانی صورت گیرد. اما گاهی اوقات به دلیل اتصال دائم مایکروفر به برق و عدم استفاده از محافظ برق استاندارد، ممکن است ترانس دچار خرابی شود. با این وجود در صورتیکه ترانس خراب شود، احتمالا با مشکل داغ شدن بدنه مایکروفر روبرو خواهید شد چرا که این خرابی می‌تواند بر روی قطعات کلیدی دستگاه تاثیر بگذارد.

تعمیر ترانس های ولتاژ ماکروفر

تعمیر داغ شدن بدنه مایکروفر

اگر مشکل داغ شدن بدنه مایکروویو برای شما رخ داده است و با دانش نسبی که دارید موفق به رفع این خرابی نشده اید، ما در مجموعه آریابهکار همواره همراه شما عزیزان در شرایط اقتصادی فعلی هستیم و تمام تلاش خود را می‌کنیم تا با استفاده از تیم تکنسین و متخصص و قطعات کاملا وارداتی مشکل شما را به بهترین شکل ممکن و ارزانترین قیمت رفع کنیم. درضمن تکنسین‌های مجموعه ما سعی می‌کنند تا با تعمیرات تخصصی مشکل دستگاه شما را رفع کنند و نیازی به تعویض قطعات نداشته باشید.

 • امکان استفاده از خدمات پیک رفت و برگشت رایگان.
 • اعلام هزینه براساس نرخ‌نامه مصوب اتحادیه.
 • 90 روز گارانتی تعمیرات برای تمامی خدمات.
 • استفاده از تیم کارشناس و خبره.
 • استفاده از قطعات کاملا وارداتی و برند مایکروفر شما.

بخوانید: نمایندگی تعمیرات ماکروفر پاناسونیک

جلوگیری از داغ شدن بدنه مایکروفر

همچنین اگر به فکر سلامت مایکروفر خود هستید و نمی‌خواهید آسیبی به آن در طول دراز مدت رخ دهد، باید تمام نکاتی که در این گزارش اعلام شد را به بهترین شکل ممکن رعایت کنید. به همین دلیل در ادامه این بخش قصد داریم تا یکسری نکات را بصورت مختصر جهت جلوگیری از داغ شدن بدنه مایکروفر به شما عزیزان پیشنهاد کنیم که این نکات عبارتند از:

 1. عدم استفاده پشت سر هم از مایکروفر.
 2. عدم محبوس کردن اطراف مایکروفر.
 3. سرویس سالانه مایکروفر.
 4. متصل کردن به پریز صرفا در مواقع نیاز.
 5. عدم قرار دادن مایکروفر در نزدیکی اجاق گاز و سینک.
 6. تمیز کردن به موقع دستگاه.
 7. استفاده از محافظ برق استاندارد.

دلایل داغ شدن بدنه مایکروفر در یک نگاه

در این گزارش تمام موارد و عواملی که بصورت مستقیم می‌توانند منجر به داغ شدن بدنه مایکروفر شما شوند را بصورت دقیق بررسی کردیم و راهکارهایی را نیز در این خصوص ارائه دادیم. اما در ادامه این بخش قصد داریم تا این نکات را بصورت مختصر و کوتاه برای شما عزیزان شرح دهیم تا سریعتر به پاسخ سوال خود برسید.

دلایل داغ شدن بدنه مایکروفرراهکار رفع و تعمیر
خرابی مگنترونهم قابل تعمیر است و هم تعویض که باید در ابتدا توسط تکنسین‌های مجموعه بازبینی صورت گیرد.
استفاده نادرستبهتر است پیش از استفاده از مایکروفر، دفترچه راهنمای آنرا مطالعه کنید.
خرابی ترموستاتدر صورت خرابی این قطعه کنترلی بر افزایش دمای مایکروویو وجود نخواهد داشت و باید تعویض شود.
خراب شدن فن مایکروفرمعمولا قابل تعمیر نیست و باید توسط تکنسین در ابتدا بازبینی صورت گیرد.
موقعیت مکانی نادرست ماکروفردر صورت قرار داشتن مایکروفر در نزدیکی اجاق گاز و یا سینک، با مشکل داغ شدن بدنه مایکروفر روبرو خواهید شد.
اتمام عمر مفید مایکروویوبا گذشت حداقل 7 سال استفاده دائم از مایکروفر احتمالا با مشکل داغ شدن بدنه مایکروفر روبرو خواهید شد.
خرابی برد الکترونیکمی تواند عاملی برای خرابی سایر قطعات دستگاه شود که حتما باید فرد متخصص و کارشناس و خبره مورد بازبینی و تعمیر قرار گیرد.
انتخاب برنامه پخت نادرستدر انتخاب برنامه پخت غذا، نهایت دقت را بکار بگیرید.
سوختن سنسور حرارتی مایکروفرقابل تعمیر نیست و حتما باید توسط تکنسین تعویض شود.
استفاده از ظرف نامناسباستفاده از ظروف نامناس مانند ظروف فلزی می‌تواند منجر به خرابی مگنترون و سپس داغ شدن بدنه ماکروفر شود.
خرابی ترانس مایکروفرباید توسط تکنسین با ابزارهای تعمیراتی مورد بازبینی و عیب یابی قرار گیرد.

منبع: illjustfixitmyself

سوالات متداول

علت داغ شدن بدنه مایکروفر چیست؟

معمولا خرابی مگنترون، ترموستات، فن، برد، سنسور حرارتی و ترانس مایکروفر می تواند باعث داغ شدن بدنه مایکروفر شما شود.

مشکل داغ شدن بدنه مایکروفر قابل تعمیر است؟

بله. این مشکل خیلی ساده و در کمترین زمان ممکن و معمولا بدون نیاز به تعویض قطعات در مجموعه آریابهکار قابل تعمیر است.

رایج ترین علت داغ شدن بدنه مایکروفر چیست؟

براساس تجربه ای که ما در طی 30 سال اخیر در پروسه تعمیرات مایکروفر کسب کرده ایم، معمولا خرابی فن یکی از مهم ترین دلایل داغ شدن بدنه مایکروفر می باشد که باید تعویض شود.

5/5 - (3 امتیاز)

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
بازگشت
تماس ۰۲۱۴۵۴۳۷
واتساپ آریابهکار
تلگرام
موبایل: 09190111214