skip to Main Content

یکی از مشکلات شایع در مایکروفرها، مشکل روشن نشدن چراغ ماکروفر می‌باشد که با رخ دادن چنین مشکلی ممکن است احساس بروز خرابی جدی در دستگاه نمایید و این در حالی می‌باشد که چنین مشکلی وجود ندارد و صرفا با تعویض چراغ، می‌توانید این مشکل را برطرف کنید. لازم به ذکر است که گاهی اوقات حتی ممکن است این مسئله ناشی از یک موضوع پیش پا افتاده رخ دهد. با این وجود در این گزارش از آریابهکار قصد داریم تا شما را با دلایل و علت روشن نشدن لامپ ماکروفر آشنا سازیم. همراه ما باشید.

1. سوختن چراغ ماکروفر

اولین و رایج‌ترین موردی که ممکن است هر یک از ما به آن فکر کنیم، طبیعتا روشن نشدن چراغ ماکروفر می‌تواند ناشی از سوختن چراغ باشد! با این وجود برای اطمینان از سوختن چراغ ماکروفر باید چراغ را خارج و تست نمایید. برای تست کردن لامپ مایکروویو توصیه می‌کنیم حتما از یک تکنسین متخصص و کارشناس کمک بگیرید یا اگر دستگاه شما گارانتی دارد، می‌توانید دستگاه را به نزدیک‌ترین نمایندگی جهت بازبینی و تعویض چراغ ماکروفر منتقل کنید تا به‌صورت رایگان این مشکل برطرف گردد.

دلایل روشن نشدن چراغ ماکروفر

اخطار: ماکروفر وقتی خاموش است هم می‌تواند برق را در خازن‌های خود ذخیره کند و باعث شوک الکتریکی شود. پس حتما از یک تکنسین ماکروفر کمک بگیرید.

بخوانید: نمایندگی تعمیر مایکروویو بوتان

2. خراب شدن برد ماکروفر

طبیعتا برد در هر دستگاه الکتریکی حرف اول و آخر را می‌زند و زمانیکه به هر دلیلی این قطعه دچار خرابی شود، قطعا مشکلات زیادی برای دستگاه شما به وجود خواهد آمد که یکی از مشکلات، روشن نشدن چراغ ماکروفر است. اما چگونه برد دچار خرابی می‌شود؟ و چگونه می‌توانیم این خرابی را تشخیص دهیم؟ اصولا باید از این موضوع مطلع باشید که برد یک قطعه بسیار حساس و فنی می‌باشد و بهتر است در صورت نداشتن دانش فنی تعمیرات، به هیچ وجه سراغ این قطعه نروید؛ چرا که برای شما هزینه‌بر خواهد بود.

اما برای تشخیص خرابی برد مایکروفر یکسری علائم وجود دارند که شما می‌توانید بدون استفاده از ابزارهای تعمیراتی متوجه شوید که برد دستگاه سالم است یا خراب؟ این نکات عبارتند از:

 1. خاموش شدن ناگهانی مایکروویو.
 2. روشن نشدن مایکروویو.
 3. اتصالی قطعات.
 4. عدم کارکرد پنل.
 5. خاموش/روشن شدن دائم پنل و…

با این وجود اگر هر یک از این موارد برای ماکروفر شما رخ داده اند، باید اطلاع داشته باشید که ممکن است به احتما 80% مشکل از سمت برد دستگاه شما باشد. برای اطمینان از این موضوع باید برد به واسطه تکنسین تعمیرات مجرب با استفاده از ابزارهای تعمیراتی روز دنیا مورد بازبینی قرار گیرد تا نتیجه به شما اعلام شود که تمام پروسه بازبینی و عیب یابی مایکروفر شما در مجموعه آریابهکار به‌صورت رایگان و بدون دریافت هزینه جداگانه انجام می‌شود.

در نتیجه با عیب یابی و تعمیر برد مایکروفر می‌توان مشکل روشن نشدن چراغ ماکروفر را شناسایی و تعمیر نمود.

بخوانید: نمایندگی تعمیرات مایکروویو اسنوا

3. خرابی سوکت لامپ

گاهی اوقات ممکن است بدون اینکه برد یا چراغ ماکروفر دچار خرابی شود، با مشکل روشن نشدن چراغ ماکروفر روبرو شوید! اما چگونه؟ چراغ داخل ماکروفر همانند لامپ‌های عادی که در خانه از آنها استفاده می‌کنیم، به یک سوکت جهت دریافت ولتاژ برق، متصل است که اگر این سوکت به هر دلیلی دچار خرابی شود، طبیعتا مشکل روشن نشدن لامپ ماکروفر برای شما به وجود خواهد آمد. بنابراین پیش از تعویض لامپ مایکروویو باید سوکت توسط تکنسین مورد بازبینی و عیب یابی قرار گیرد.

چگونه می‌توانیم سوکت لامپ را بررسی کنیم؟

برای بررسی و عیب یابی سوکت لامپ ماکروفر شما نیاز به مولتی متر دارید که به دلیل تخصصی بودن این پروسه توصیه می‌کنیم دستگاه به تکنسین تعمیرات بسپارید تا خدمات تعمیر آن انجام شود.

خرابی سوکت لامپ مایکروفر

بخوانید: نمایندگی تعمیر مایکروویو ناسیونال

4. نوسان برق

اصولا برای استفاده از لوازم برقی و الکترونیکی در خانه باید از محافظ برق استاندارد استفاده کنید تا نوسان برقی که روزانه به تعداد دفعات زیادی ایجاد می‌شود، به شما آسیب نرساند. اما معمولا این موضوع را خیلی ساده جلوه می‌دهیم و از آن عبور می‌کنیم؛ این در حالی است که روزانه چندین بار نوسان برق در محل سکونت و محل کار شما رخ می‌دهد که اگر از محافظ برق استفاده نکنید تمامی این دستگاه‌ها خراب خواهند شد. یکی از همین دستگاه ها، مایکروفرها می‌باشند!

اگر دفترچه راهنمای استفاده از ماکروفر ناسیونال را مطالعه کنید، متوجه این موضوع خواهید شد که صرفا باید ماکروفر را در مواقع نیاز به برق متصل کنید و در مواقعی که کاری با این دستگاه ندارید، باید اقدام به کشیدن دوشاخه مایکروویو نمایید؛ چرا که در صورت نوسان برق احتمال بروز خرابی برای مایکروفر شما وجود دارد. یکی از این خرابی‌ها روشن نشدن چراغ ماکروفر می‌باشد که در این صورت باید توسط تکنسین مورد بازبینی قرار گیرد تا مشکل به‌صورت دقیق شناسایی و سپس رفع گردد.

توجه: پروسه 0 تا 100 عیب یابی ماکروفر در مجموعه آریابهکار بصورت رایگان توسط تکنسین‌های مجرب و ابزارهای تعمیراتی روز دنیا انجام می‌شود.

5. خرابی ترانس مایکروویو

ترانس یکی از قطعات بسیار مهم و حیاتی مایکروفر می‌باشد که حضور آن 100% الزامی و مؤثر است چرا که این قطعه وظیفه کنترل برق ورودی و رساندن ولتاژ کافی به قطعات مایکروفر از جمله مگنترون می‌باشد که در صورت عدم استفاده از محافظ برق استاندارد، استفاده نادرست و طولانی مدت از مایکروفر می‌تواند به مرور زمان عمر مفید خود را از دست دهد و تبدیل به یک قطعه معیوب شود. لازم به ذکر است که خرابی ترانس می‌تواند منجر به روشن نشدن چراغ ماکروفر شما شود.

با این وجود به دلیل گران بودن نسبی ترانس مایکروفر، ما پس از عیب یابی ترانس آنرا تعویض نخواهیم کرد و صرفا با استفاده از ابزارهای تعمیراتی روز دنیا آنرا تعمیر خواهیم نمود تا نیازی به تعویض قطعات نداشته باشید و با استفاده از تعمیرات فنی و تخصص ترانس، مشکل شما رفع گردد و بتوانید همانند روز اول از دستگاه خود استفاده کنید.

بخوانید: نمایندگی تعمیرات مایکروویو فلر

6. عدم اتصال مایکروفر به برق

گاهی اوقات بدون اینکه قطعه‌ای از مایکروفر شما دچار خرابی شود، ممکن است احساس کنید لامپ مایکروویو شما سوخته است و دیگر همانند گذشته نمی‌توانید از دستگاه استفاده کنید؛ اما این در حالی می‌باشد که مشکل بخصوصی در مایکروفر شما وجود ندارد و صرفا یا کابل برق آن قطع و وصلی دارد یا اینکه به‌درستی مایکروفر را به برق متصل نکرده اید! با این وجود توصیه می‌شود در صورت روشن نشدن چراغ ماکروفر، اتصالات را بررسی نمایید تا مطمئن شوید دستگاه به‌درستی به برق متصل می‌باشد.

عدم اتصال دوشاخه برق مایکروفر

بخوانید: نمایندگی تعمیرات جاروبرقی پاناسونیک

آموزش تعویض لامپ مایکروفر

به درخواست کاربران و همراهان همیشگی آریابهکار ما قصد داریم تا نحوه تعویض لامپ مایکروفر را برای شما عزیزان آموزش دهیم. با این وجود اگر لامپ مایکروفر شما سوخته است و مطمئن هستید که سوخته، می‌توانید آنرا در خانه تعویض نمائید؛ لازم به ذکر است که اگر هنوز دستگاه شما شامل گارانتی است می‌توانید به نمایندگی تعمیر مایکروویو بوش مراجعه کنید و در غیر اینصورت در صورت نداشتن تجربه تعمیرات کافی، می‌توانید به شعب شرق و غرب آریابهکار مراجعه نمایید تا این مشکل شناسایی و رفع گردد.

جهت تعویض چراغ ماکروفر باید مراحل ذیل را به‌صورت قدم به قدم بگذرانید:

 1. ماکروفر را از برق بکشید و پس از گذشت 15 الی 20 دقیقه مرحله دوم را مطالعه نمایید.
 2. با استفاده از پیچ گوشتی مناسب اقدام به باز کردن پیچ‌های قاب پشتی نمایید.
 3. به آرامی قاب بیرونی را باز کرده و از ماکروفر جدا کنید.
 4. اینک می‌توانید سوکت و لامپ مایکروویو را مشاهده کنید.
 5. لامپ سوخته را به آرامی باز کنید و کنار بگذارید.
 6. لامپ جدید را نیز به ارامی ببندید و در حین بستن آن دقت نمایید که نباید فشار وارد کنید.
 7. در انتها قاب بیرونی را روی مایکروفر قرار داده و پیچ‌های آنرا ببندید.
 8. هم اکنون موفق به تعویض چراغ مایکروفر شدید.

چگونه لامپ یا چراغ مایکروفر را تعویض کنیم؟

مرکز تعویض لامپ مایکروفر در تهران

آریابهکار با بیش از 30 سال سابقه در تعمیرات لوازم برقی، آماده ارائه تمامی خدمات تعمیر مایکروفر شما توسط تکنسین‌های مجرب می‌باشد. با این وجود اگر مشکل روشن نشدن چراغ ماکروفر برای شما عزیزان به وجود آمده است و راهکاری برای آن ندارید، می‌توانید با هماهنگی قبلی به شعب آریابهکار مراجعه نمایید و در خواست تعویض لامپ دهید تا تکنسین‌های ما این مشکل را برطرف کنند. همچنین جهت استعلام موجودی لامپ مایکروفر خودتان، می‌توانید با تیم پشتیبانی تماس بگیرید.

 • شعبه نارمک: خیابان دکتر آیت، پایین‌تر از چهار راه تلفن خانه، نرسیده به خیابان دماوند، شماره ۶۸، واحد اول.

بخوانید: نمایندگی تعمیرات جاروبرقی بیم

علت روشن نشدن چراغ ماکروفر در یک نگاه

علیرغم توضیحات جامع در قسمت بالا، قصد داریم در ادامه نیز به‌صورت مختصر شما را با دلایل روشن نشدن چراغ ماکروفر آشنا سازیم تا سریعتر بتوانید این مشکل را ریشه یابی کنید.

سوختن چراغ ماکروفردر صورت سوختن چراغ ماکروفر باید با قطعه جایگزین توسط تکنسین مجرب تعویض شود.
خرابی برد مایکروویوحتما در ابتدا باید توسط تکنسین مورد بازبینی و عیب یابی قرار گیرد و سپس تعمیرات تخصصی برای آن انجام شوند.
خرابی سوکت لامپبرای عیب یابی سوکت لامپ به مولتی متر نیاز دارید که اگر سوخته باشد، باید سوکت جدید نصب گردد.
ایراد ترانس مایکروفرمی تواند خرابی‌های متعددی به بار بیاورد که یکی از این خرابی ها، روشن نشدن چراغ ماکروفر می‌باشد.
نوسان برقبه سادگی می‌تواند باعث خرابی مایکروویو شما شود که اگر محافظ برق استاندارد استفاده کنید، از این مشکل جلوگیری به عمل خواهد آمد.
عدم اتصال برقبا بررسی دوشاخه مایکروفر، مطمئن شوید که مایکروفر به‌صورت کامل به برق متصل است و مشکلی در خصوص اتصالات وجود ندارد.

منبع: mrright

سوالات متداول

چرا چراغ ماکروفر روشن نمی‌شود؟

دلایلی که می توانند به هر نحوی منجر به روشن نشدن چراغ ماکروفر شما شوند را در این گزارش بررسی کردیم و با مطالعه این عوامل به پاسخ سؤال خود خواهید رسید.

چگونه چراغ ماکروفر را تعویض کنیم؟

اگر چراغ مایکروفر شما سوخته است، با استفاده از آموزش قدم به قدم در این گزارش می توانید لامپ ماکروفر را تعویض کنید.

4.7/5 - (4 امتیاز)

This Post Has 4 Comments

 1. سلام از توضیحات کاملتون و لی یه سوال دارم..
  لامپ ماکرولاما عینا در بازار موجود نیست ولی لامپ یخچال به آن میخورد، آیا میتوان از لامپ یخچال استفاده کرد؟

  1. باسلام
   لطفا با شماره 02145437 تماس بگیرید و برند و مدل ماکروفر خود را اعلام کنید تا موجودی لامپ آن بررسی شود. خیر هیچگاه از لوازم متفرقه برای تعویض قطعات یدکی خود استفاده نکنید.

  1. باسلام
   خیر این مسئله جز مشکلات رایج ماکروفرها است و قابل تعمیر می باشد. ممکن است سوئیچ های درب ماکروفر و قلاب های آن شکسته باشند و یا اینکه فیوز سرامیکی سوخته باشد. در هر صورت قابلیت تعمیر وجود دارد و بایستی توسط تعمیرکار بررسی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
بازگشت
تماس ۰۲۱۴۵۴۳۷
واتساپ آریابهکار
تلگرام
موبایل: 09190111214