skip to Main Content

مایکروفر یکی از پرطرفدارترین لوازم برقی خانگی در جامعه امروزی و مطابق با سبک زندگی قرن بیست و یکم می باشد که از چندین قطعه مجزا و کاملا مرتبط با یکدیگر تشکیل شده است که تمام این قطعات دارای وظیفه و کارکرد اختصاصی خود می باشند و خرابی هر یک از آنها می تواند قابلیت اصلی ماکروفر که گرم کردن و پختن غذا می باشد را مختل سازد! یکی از همین قطعات، میکروسوئیچ درب مایکروفر است که برخلاف اندازه کوچکی که دارد، در صورتی که خراب شود مانع روشن شدن مایکروفر شما خواهد شد.

بنابراین تمام ماکروفرها در هر مدل و برندی دارای قطعه ای به نام میکروسوئیچ هستند که اگر خراب شود، عملکرد کلی مایکروفر شما مختل خواهد شد. اما ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید که کاربرد میکروسوئیچ درب مایکروفر چیست؟ برای پاسخ به این سؤال، تیم متخصص آریابهکار در این گزارش به جوانب مختلف میکروسوئیچ پاسخ داده اند تا به پاسخ دقیق سؤال خود برسید. همراه ما باشید.

میکروسوئیچ درب مایکروفر چیست؟

تصویری که در این بخش مشاهده می کنید، تصویر یک میکروسوئیچ درب مایکروفر می باشد که اندازه آن حدودا دو بند انگشت است. همانگونه که مطلع هستید ماکروفرها با استفاده از گرمایی که به واسطه مگنترون تولید می شوند، غذای شما را گرم و یا طبخ می کنند و به همین دلیل در حین پخت، درب مایکروفر به‌صورت کامل بسته می شود و به هیچ وجه نمی توانید پیش از اتمام زمان پخت، درب را باز کنید؛ علت این قفل شدن هم حفظ سلامت شما در برابر این گرمای تولیدی می باشد.

بنابراین هدف اصلی از وجود قطعه ای به نام میکروسوئیچ درب مایکروفر، قفل کردن درب ماکروفر به کمک زبانه درب مایکروفر می باشد که به یکدیگر چفت می شوند. زمانیکه میکروسوئیچ سالم باشد و درب را ببندید، به برد دستگاه شما سیگنالی را مبنی بر قفل شدن درب ارسال خواهد کرد که به وسیله این پیغام با فشردن دکمه Start یا همان دکمه روشن شدن، ماکروفر شروع به فعالیت خواهد کرد. اما اگر به هر دلیلی میکروسوئیچ خراب شده باشد، اجازه روشن شدن مایکروفر توسط برد صادر نخواهد شد!

میکروسوئیچ درب مایکروفر چیست؟

علیرغم قابلیت بسیار مهمی که میکروسوئیچ ها دارند، باید از این قطعه به بهترین نحو ممکن استفاده کنید؛ چرا که این قطعه از حساسیت بالایی برخوردار می باشد.

بخوانید: نمایندگی تعمیر ماکروفر پاناسونیک

انواع میکروسوئچ مایکروفر

به‌طور کلی هر مایکروفر دارای 3 میکروسوئیچ می باشد که وظیفه اصلی این 3 میکروسوئیچ که در بالا توضیح داده شد، اطمینان خاطر از بسته بودن درب دستگاه می باشد! این 3 نوع میکروسوئیچ عبارتند از:

 1. کلید اولیه یا اصلی.
 2. کلید ثانویه یا ناظر.
 3. و کلید مانیتور.

اما ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید که میکروسوئیچ درب مایکروفر کجاست؟ اساسا از آنجاییکه وظیفه این قطعه جلوگیری از باز شدن درب در حین روشن بودن ماکروفر می باشد، باید در قسمت جلویی ماکروفر ما بین درب و محفظه داخلی قرار بگیرد تا با بسته شدن درب و قفل کردن زبانه درب، مانع باز شدن درب شود و اشعه تولیدی درون ماکروفر به بیرون وارد نشود تا آسیبی به شما وارد نشود. لازم به ذکر است که 3 میکروسوئیچ موجود در مایکروفر شما، دارای وظیفه یکسانی هستند.

روشن نشدن ماکروفر به دلیل میکروسوئیچ

رایج ترین خرابی که نشان دهنده خرابی میکروسوئیچ درب مایکروفر می باشد، روشن نشدن مایکروفر با فشردن دکمه Start و هر برنامه دیگر است! چرا که وقتی یکی از میکروسوئیچ های موجود در مایکروفر به هر دلیلی دچار خرابی شده باشند، پیغام بسته شدن درب را به برد منتقل نخواهند کرد و در نتیجه هر چند صدبار دکمه Start را بفشارید، باز هم مایکروفر شما روشن نخواهد شد. با این وجود توصیه ای که برای شما داریم این است که در این مواقع تلاشی مبنی روشن کردن مایکروفر نکنید؛ چرا که ممکن است پنل آسیب ببیند.

با این وجود باید خدمت شما عرض کنیم که خراب شدن میکروسوئیچ درب مایکروفر تنها یکی از دلایل روشن نشدن مایکروفر می باشد و دلایل دیگری نیز مبنی بر این خرابی هستند که بیشتر در حوزه فنی می باشند و حتما باید توسط تکنسین مجرب با استفاده از ابزارهای تعمیراتی بروز دنیا مورد بازبینی و عیب یابی قرار گیرد. به همین دلیل ما در مجموعه آریابهکار با تیم متخصص و کارشناس خود آماده ارائه خدمات عیب یابی مایکروفر در حضور شما به‌صورت رایگان هستیم.

جهت تماس با مجموعه آریابهکار شماره تماس 02145437 که شماره مرکزی آریابهکار می باشد را شماره گیری نمایید تا کارشناسان شما را راهنمایی کنند.

بخوانید: نمایندگی تعمیر ماکروفر دلونگی

علت خرابی میکروسوئیچ درب مایکروفر

همانگونه که توضیح داده شد، میکروسوئیچ یک قطعه کوچک با عمر مفید زیاد می باشد که خیلی سخت دچار خرابی می شود. اما این بدین منظور نیست که شما بدترین شیوه استفاده از این قطعه را در بر بگیرید! منظور از عمر مفید و مقاومت میکروسوئیچ، یک مقاوت نسبی می باشد که تحت ضربه های جزئی و متوسط دچار خرابی نمی شود. اما زمانیکه شما فشاری بیشتر از فشار نسبی به میکروسوئیچ وارد کنید، یقینا دچار خرابی گسترده ای خواهد شد که باید اقدام به تعویض میکروسوئیچ کنید.

با این وجود مجموع معمولا میکروسوئیچ درب مایکروفر بنابر موارد ذیل دچار خرابی می شود:

 1. بستن درب مایکروفر با ضربه شدید.
 2. باز کردن نادرست درب.
 3. کج کردن درب در حین باز کردن.

علت خراب شدن میکروسوئیچ درب مایکروفر

جلوگیری از خرابی میکروسوئیچ

لازم به ذکر است که میکروسوئیچ یک قطعه به نسبت ارزان می باشد و جای نگرانی مبنی بر هزینه خرید میکروسوئیچ وجود ندارد. اما مایکروفرها امروزه یکی از اصلی ترین و مهم ترین ابزارهای مصرفی هر یک از ما هستند که اگر به هر دلیلی دچار خرابی شوند، منجر به تداخل در برنامه روزمره ما شوند و کارهای روزمره ما به عقب بیافتند! با این وجود چه بسا بهتر است که استفاده مناسبی از مایکروویو داشته باشیم و خرابی به خصوصی برای آن رخ ندهد.

اصولی ترین استفاده ای که شما می توانید از ماکروفر داشته باشید، مطالعه دفترچه راهنمای مایکروفر می باشد که تمامی نکات مهم را برای شما بازگو خواهد کرد و در صورت رعایت این نکات، مشکلی برای دستگاه شما به وجود نخواهد آمد. با این وجود اگر می خواهید عمر میکروسوئیچ درب مایکروفر را افزایش دهید، ما در ادامه راهکارهایی را معرفی کرده ایم که با انجام دادن آنها، مشکلی برای میکروسوئیچ به وجود نخواهد آمد. این نکات عبارتند از:

 1. باز و بسته کردن آرام درب.
 2. قرار دادن ماکروفر دور از دسترس کودکان.
 3. عدم آویزان کردن وسیله ای به درب.

بخوانید: نمایندگی تعمیر ماکروفر زمینس

تعمیر میکروسوئیچ درب مایکروفر

ما در مجموعه آریابهکار به اتفاق کادری مجرب و کارشناس، همیشه تلاش می کنیم تا با کمترین هزینه مشکل مشتریان خود را برطرف کنیم. اما چگونه می توان هزینه تعمیرات را کاهش داد؟ معمولا زمانیکه شما به تعمیرگاهی که افراد غیر متخصص در آن مشغول بکار هستند مراجعه می کنید، تلاشی مبنی بر تعمیر قطعه معیوب نمی کنند و هزینه های زیادی را به شما جهت تعویض قطعات اعلام می کنند؛ این در حالی است که با تعمیر تخصصی قطعه آسیب دیده مشکل رفع خواهد شد.

همچنین تکنسین های ما پیش از تعمیر یک قطعه، این مورد را بررسی خواهند کرد آیا هزینه تعمیر قطعه معیوب نسبت به قیمت خود قطعه به صرفه است یا خیر؟! با این وجود باید خدمت شما عرض کنیم که میکروسوئیچ از آن دسته قطعات می باشد که دارای قیمت بسیار پائینی است و تعمیرات برای این قطعه توسط تکنسین های ما صورت نمی گیرد تا با هزینه ای که می خواهید بکنید، میکروسوئیچ جدید و وارداتی را روی دستگاه نصب کنید.

تعمیرات میکروسوئیچ درب مایکروفر

چگونه میکروسوئیچ درب مایکروفر تعویض کنیم؟

پیش از آنکه اقدام به تعویض میکروسوئیچ درب مایکروفر کنید، باید مطمئن شوید که آیا روشن نشدن مایکروفر ناشی از این خرابی است یا خیر؟ برای رسیدن به این سؤال باید دانش فنی تعمیرات مایکروفر را داشته باشید و با ابزارهای تعمیراتی بروز دنیا این مشکل را شناسایی کنید. اما نکته ای که در این میان وجود دارد این است که در صورت باز کردن پیچ ها و بدنه ماکروفر، دستگاه شما از گارانتی خارج خواهد شد و نه تنها توسط نمایندگی بلکه توسط مراکز تعمیر ماکروفر نیز دستگاه شما پذیرش نخواهد شد.

اما اگر دانش فنی دارید و با استفاده از ابزارهای تعمیراتی مشکل را شناسایی کرده اید، در ابتدا باید از نمایندگی های مجاز اقدام به خرید میکروسوئیچ جدید کنید و سپس با استفاده از آموزش ذیل اقدام به تعویض میکروسوئیچ نمایید:

 1. در ابتدا مایکروفر را به‌صورت کامل از برق بکشید و 10 دقیقه دیگر به سراغ آن بیایید.
 2. به آرامی اقدام به باز کردن پیچ های بدنه ماکروفر کنید.
 3. بدنه را به آرامی بردارید و کنار بگذارید.
 4. با استفاده از پیچ گوشتی مناسب اقدام به باز کردن میکروسوئیچ و سیم های متصل به آن کنید.
 5. میکروسوئیچ جدید را جایگزین قبلی کنید.
 6. به‌صورت دقیق پیچ های میکروسوئیچ جدید را ببندید.
 7. بدنه را روی دستگاه قرار دهید و پیچ های متصل به آنرا ببندید.
 8. هم اکنون با روشن کردن مایکروفر تست کنید که میکروسوئیچ به درستی در جای خود قرار گرفته است.

توجه: اگر دانش فنی ندارید، با باز کردن دستگاه صرفا خرابی را بیشتر خواهید کرد.

بخوانید: نمایندگی تعمیر سولاردام ال جی

آموزش تست میکروسوئیچ درب مایکروفر

در این گزارش از آریابهکار با تمام جوانب میکروسوئیچ درب مایکروفر آشنا شدید و در این بخش نیز قصد داریم تا شما را با نحوه تست میکروسوئیچ با درب مایکروفرآشنا سازیم. اکثر میکروسوئیچ هایی که درون مایکروویو استفاده می شوند، دارای دو شاخک فلزی و برخی دیگر دارای سه شاخک فلزی هستند که پیش از خرید میکروسوئیچ باید به این موضوع به اندازه کافی توجه کنید. همچنین برای تست میکروسوئیچ طبق مراحل ذیل پیش بروید:

 1. با احتیاط کافی سیم های متصل به میکروسوئیچ را جدا کنید.
 2. اگر میکروسوئیچ را با دقت کافی بررسی کنید، روی بدنه آن عبارت های COM – NC – NO نوشته شده است.
 3. با استفاده از اهم متر اندازه مقاومت را در مقیاس Rx1 قرار دهید.
 4. یکی از خروجی های اهم متر را به شاخک COM و دیگری را به NO متصل کنید.
 5. دکمه موجود بر روی میکروسوئیچ را فشار دهید تا صدای کلیک را بشنوید.
 6. با فشردن این دکمه، مقدار مقاومت صفر نمایش داده خواهد شد.
 7. همچنین اینک یک سر اهم متر را به شاخک NC و دیگری را به NO متصل کنید.
 8. عدد نمایش داده شده یک عدد بی نهایت و بسیار بزرگ باید باشد.

آموزش تست میکروسوئیچ درب مایکروفر

توجه: تمام مواردی که در بالا گفته شد، نشان دهنده سلامت میکروسوئیچ هستند.

قیمت میکروسوئیچ درب مایکروفر

در موارد بالایی توضیحات کافی در خصوص قیمت میکروسوئیچ درب مایکروفر داده شد و ما گفتیم که هزینه خرید یک میکروسوئیچ بسیار ارزان است و تعمیرات آن برای شما بصرفه نخواهد بود. اما ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید که قیمت این قطعه چقدر می باشد؟ قیمت حدودی این قطعه در 23 اردیبهشت ماه حدودا نزدیک به 50 هزار تومان می باشد که در مجموعه آریابهکار خدمات تعویض این قطعه با میکروسوئیچ وارداتی و برند ماکروفر شما انجام می شود.

بخوانید: نمایندگی تعمیر سولاردام سامسونگ

نگاه کلی میکروسوئیچ درب مایکروفر

در این بخش نیز قصد داریم تا شما را به‌صورت مختصر با عملکرد میکروسوئیچ آشنا سازیم تا در سریعترین حالت ممکن به پاسخ سؤال خود برسید.

وظیفه میکروسوئیچ درب مایکروفرمهم ترین وظیفه میکروسوئیچ درب مایکروویو جلوگیری از باز شدن درب ماکروفر در حین روشن بودن می باشد تا آسیبی به شما وارد نشود.
انواع میکروسوئیچ درب مایکروفراساسا 3 مدل میکروسوئیچ داریم که به‌صورت کامل توضیح داده شد.
روشن نشدن مایکروفر به دلیل میکروسوئیچمعمولا به این دلیل رخ می دهد؛ اما تنها دلیل این مشکل نمی باشد.
تعمیر میکروسوئیچ درب مایکروویوبه دلیل قیمت پائینی که دارد توصیه به تعمیر آن نمی کنیم.
تست سلامت میکروسوئیچدر قسمت بالا به‌صورت مرحله به مرحله آموزش داده شد.
قیمت میکروسوئیچ درب ماکروفرقیمت میکروسوئیچ درب در بازار امروز حدودا 50 هزار تومان می باشد.
چگونگی تعویض میکروسوئیچ درب ماکروفرتوضیحات مرحله به مرحله داده شد و می توانید طبق آموزش اقدام کنید.
علت خراب شدن میکروسوئیچ چیست؟استفاده نادرست و باز و بسته کردن درب با فشار بیش از حد باعث خرابی این قطعه می شوند.

منبع: partselect

سوالات متداول

تست میکروسوئیچ با مولتی متر امکان پذیر است؟

بله. تست میکروسوئیچ با مولتی متر امکان‌پذیر است که در این گزارش به‌صورت کامل توضیح داده شد.

آیا میکروسوئیچ درب مایکروفر قابل تعمیر می باشد؟

قابل تعمیر است اما به دلیل عدم صرفه هزینه تعمیر میکروسوئیچ، توصیه می کنیم که در صورت خرابی آن اقدام به خرید قطعه جایگزین جدید کنید.

4.8/5 - (6 امتیاز)

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
بازگشت
تماس ۰۲۱۴۵۴۳۷
واتساپ آریابهکار
تلگرام
موبایل: 09190111214