skip to Main Content
مرکز ارتباط سراسری مشتریان : ۹۱۰۰۶۶۷۶-۰۲۱ - ۴۵۴۳۷-۰۲۱

تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی شما می تواند امری ناامید کننده باشد. آب مصرف شده پس از آنکه در ماشین ظرفشویی باقی می ماند بوی بدی می گیرد.

مدل های مختلفی از ماشین ظرفشویی وجود دارد و این ممکن است در روند تعمیر ماشین ظرفشویی تغییر ایجاد کند. در این مقاله، مروری کلی بر علت های تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی خواهیم کرد.

علل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

پیدا کردن مشکلی که چرا ماشین ظرفشویی شما به درستی آبکشی نمی کند، اولین مرحله برای رسیدن به یک راه حل است. در اینجا برخی از نقص ها در تخلیه آب آورده شده که ممکن است روند تخلیه آب دستگاه را محدود کنند:

علل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

وجود موانع در تخلیه نشدن ظرفشویی

اگر خرد کن مواد غذایی دستگاه شما معیوب باشد، خرد های مواد غذایی در ماشین ظرفشویی موجب گرفتگی در شلنگ تخلیه می شود.

برای برطرف کردن این مشکل شلنگ تخلیه را از پمپ جدا کنید و آن را تمیز کنید. با این حال، این یک راه حل موقت است چرا که اگر خرد کن مواد غذایی دستگاه شما تعمیر نشود، شلنگ تخلیه مجددا توسط خرده های مواد غذایی گرفتگی پیدا می کند.

گرفتگی سبد آبکشی

این شایع ترین علت مشکلات مربوط به تخلیه آب در بسیاری از ماشین های ظرفشویی می باشد. سیستم آبکشی شامل یک فیلتر است که از ورود خرده های مواد غذایی جلوگیری می کند.

به طور دستی تمام آب های باقی مانده را برای بیرون کشیدن سبد آبکشی تخلیه کنید. شما باید هنگام انجام این کار مراقب باشید چرا که ممکن است خرده های شیشه دلیل گرفتگی سبد آبکشی دستگاه باشند.

سبد آبکشی توسط پیچ و مهره ها در جای خود قرار گرفته است. آنها را باز کنید سپس سبد را در بیاورید و اطراف فیلتر را تمیز کنید.

شلنگ تخلیه

لوله تخلیه در نزدیکی موتور دستگاه قرار دارد. این لوله ها مسئول هدایت فاضلاب به خارج از ماشین ظرفشویی را دارند. جلوگیری از برگشت جریان فاضلاب از وظایف دیگر لوله است. بیشتر اوقات گرفتگی های ناشی از خرده های مواد غذایی باقی مانده در لوله است. گرفتگی معمولا به 2 صورت اتفاق می افتد.

1- گرفتگی توسط خرده های غذا

2- پیچ خوردگی در شلنگ

پیچ خوردگی می تواند باعث ایجاد سوراخ در شلنگ شود. اگر پیچ خوردگی بدی ایجاد شده است ما توصیه می کنیم شلنگ تخلیه خود را تعویض کنید.لوله های معیوب قابل تعمیر نیستند.

برای تشخیص گرفتگی لوله، ابتدا شلنگ تخلیه را خارج کنید. ماشین ظرفشویی را با آب پر کنید و سعی کنید آن را تخلیه کنید. از یک سطل برای تخلیه آب استفاده کنید.در طول فرآیند تخلیه شما قادر به دیدن باز شدن شیر آب خواهید بود و پس از تخلیه آب هم این شیر بسته نمی شود یا به طور کامل تخلیه نخواهد شد.

پمپ تخلیه

پمپ تخلیه

پمپ تخلیه برای تخلیه ی آب از ماشین ظرفشویی از یک پروانه استفاده می کند. پمپ می تواند به دلایل متعددی ایراد پیدا کند.

یک شیء خارجی پمپ را مسدود کرده است. هنگام شروع چرخه شستشو شما می توانید صدای کلیک کلیک خفیفی از موتور بشنوید. این صدا حاکی از آن است که شیء خارجی در پمپ تخلیه می باشد.

با قطع شلنگ تغذیه و هر اتصال دیگری که می تواند هنگام چرخش ماشین ظرفشویی صدمه دیده باشد، این مشکل را برطرف کنید. پیچ های صفحه پایه ی ماشین ظرفشویی خود را باز کنید، سپس سوییچ جریان آب را قطع کنید.پیچ های پمپ را باز کنید و آن را بیرون بکشید.

پروانه را برای وجود هر نوع مانعی از خرده های مواد غذایی گرفته تا اشیاء خارجی دیگر، چک کنید. شما به سادگی می توانید با از بین بردن خرده های مواد غذایی آن را تمیز کنید. سپس سعی کنید پروانه را با انگشت خود بچرخانید تا ببینید که به درستی می چرخد یا خیر.

عدم عملکرد موتور یا عملکرد اشتباه آن می تواند باعث عدم تخلیه ی ماشین ظرفشویی سامسونگ شما باشد. بررسی کنید که موتور در جهت درست بچرخد. اگر موتور چرخش ندارد سپس با استفاده از یک متر چک کنید که آیا مدار به پایانه ها می رسد یا خیر.

در صورتی که جریان در پایانه ها وجود داشته باشد سپس پمپ تخلیه ی شما کار نمی کند چرا که در سیم پیچ موتور مشکلی وجود دارد یا موتور شما قفل شده است. در تعمیر ماشین ظرفشویی سامسونگ،  موتور قفل شده تعویض می شود.

اگر جریان به پایانه ها نمی رسد، سپس ممکن است مشکل از کنترل الکتریکی، تایمر، یا سوییچ های درب دستگاه باشد. اگر با اتصالات و مدار های الکتریکی آشنا نمی باشید، به یک تعمیرکار حرفه ای ظرفشویی نیازمند خواهید بود.

پمپ تخلیه

تایمر ماشین ظرفشویی

تایمر معمولا در کنترل پنل ماشین ظرفشویی شما قرار گرفته است. تایمر، موتور و همچنین سلونویید تخلیه را کنترل می کند. ماشین ظرفشویی  شما احتمالا به دلیل تایمر معیوب، آب کثیف را تخلیه نمی کند. ما توصیه می کنیم که تایمر معیوب را تعویض کنید.

اگر تایمر شما معیوب باشد، بایدماشین ظرفشویی را سیم کشی مجدد کنند. ماشین ظرفشویی های متفاوت نمودار سیم کشی های متفاوتی دارند. شما قادر خواهید بود تا اتصالات دقیق تایمر که سیستم تخلیه را مدیریت می کنند، را پیدا کنید. شما می توانید با بررسی تداوم جریان مشکل را شناسایی کنید.

اگر جریان به تایمر می رسد اما جریان را نشان نمی دهد، سپس تایمر معیوب است. اگر جریان خارج است، سپس سیم را دنبال کنید تا جایی که پیدا کنید جریان کجا قطع می شود. اگر ایرادی در سیم کشی وجود دارد، شما می توانید سیم ها را تعویض کنید.

دفع زباله

لوله ی تخلیه ضایعات زباله شامل یک درپوش سخت است که می تواند سیستم آبکشی را محدود کند. این مشکل ممکن است در طول نصب و راه اندازی دستگاه یا مسدود شدن آن اتفاق بیفتد.

در بیشتر موارد، این اتفاق برای دفع زباله های تازه نصب شده اتفاق می افتد. درپوش را بر دارید و بررسی کنید که مشکل تخلیه ی آب برطرف می شود یا خیر. اگر از ماشین ظرفشویی خود استفاده می کنید، سپس ممکن است بخواهید دستگاه دفع زباله را برای گرفتگی آن چک کنید.

شلنگ تخلیه را در بیاورید و بست (قسمت تاشو) دستگاه دفع زباله و شلنگ تخلیه را تمیز کنید. چک کنید که آیا این خرده های مواد غذایی که گرفتگی ایجاد کرده اند، از ذرات بزرگتر مواد غذایی می باشند. اگر این گونه است، سپس شما همچنین نیاز به بررسی خردکن مواد غذایی دستگاه هم دارید.

توپی چک کننده دستگاه

بعضی اوقات متوجه می شوید که ماشین ظرفشویی شما آبکشی می کند، اما بعد از مدتی شما در کفه ی ماشین ظرفشویی خود آب مشاهده می کنید. این ممکن است ناشی از برگشت جریان آب از تخلیه آب ماشین ظرفشویی باشد.

توپی چک کننده دستگاه یک توپ پلاستیکی کوچک در دریچه بازرسی است که از برگشت جریان آب فاضلاب جلوگیری می کند. وقتی این توپی گیر می کند، تخلیه آب توسط دریچه بازرسی محدود می شود. با استفاده از یک پیچ گوشتی این توپی را آزاد کنید و به آن روان کننده بزنید.

5/5 - (1 امتیاز)

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top