skip to Main Content

مایکروفرها به عنوان یکی از ابزارهای الزامی در خانه هر یک از ما می‌باشند که با استفاده از این ابزارها می‌توانیم در کمترین زمان ممکن غذای خود را بدون هرگونه دردسری گرم کنیم. اما همانگونه که اطلاع دارید، مایکروفرها یک کل واحد نیستند و از بخش‌ها و قطعات مختلف تشکیل شده اند. یکی از بخش‌هایی که قصد داریم در این گزارش به آنها بپردازیم، فن مایکروفر می‌باشد که در عین سادگی دارای وظیفه و اهمیت بالایی می‌باشد و هر گونه خرابی جزئی در این قطعه می‌تواند هزینه زیادی را به شما تحمیل کند!

چرا که گرمای تولیدی در حین روشن کردن مایکروفر به بیرون از دستگاه منتقل نخواهد شد و در همان محفظه داخلی محبوس می‌شود و می‌تواند منجر به خرابی گسترده در مایکروویو شما گردد که یکی از همین خرابی ها، خرابی تعداد زیادی از قطعات کلیدی و مهم مایکروفر می‌باشد؛ و توصیه می‌کنیم حتما به مرکز تعمیرات مایکروویو جهت تعمیر این قطعات مراجعه کنید. با این وجود در ادامه این گزارش همراه ما باشید تا بیشتر با فن مایکروفر آشنا شوید.

فن مایکروفر چیست؟

فن مایکروفر اصولا یک قطعه از جنس پلاستیک می‌باشد که درون مایکروویوها جهت متعادل سازی و تنظیم دمای دستگاه کاربرد دارد که از طریق همین قابلیت، تمام گرمای تولیدی درون مایکروفر را به بیرون منتقل می‌کند. اما اینک این سؤال برای شما پیش می‌آید که اگر این گرما به بیرون منتققل نشود چه اتفاقی خواهد افتاد؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که اگر گرما به بیرون منتقل نشود می‌تواند شروعی بر خرابی‌هایی باشد که می‌توانند تمام عملکرد دستگاه شما را مختل سازند!

علت خرابی فن مایکروفر

همچنین باید به اطلاع شما برسانیم که این خرابی برای شما ارزان تمام نخواهد شد؛ چرا که با بروز خرابی‌های این چنینی، احتمال سوختن قطعاتی همچون مگنترون، ترانس، برد و… وجود دارد. بنابراین عملکرد صحیح فن مایکروفر یک شرط اساسی در استفاده از مایکروفرها می‌باشد.

بخوانید: نمایندگی تعمیرات مایکروفر اسنوا

چگونه فن مایکروفر را عیب یابی کنیم؟

برای بررسی کردن عملکرد صحیح مایکروویوها، راهکارهای زیادی وجود دارد؛ اما ما می‌خواهیم صرفا راهکاری را به شما معرفی کنیم که خیلی ساده بتوانید از صحت عملکرد فن ماکروفر مطمئن شوید. برای انجام این کار باید طبق مراحل ذیل پیش بروید:

 1. در یک ظرف مناسب مقداری غذا جهت گرم شدن بریزید.
 2. بشقاب را بر روی سینی مایکروفر قرار دهید.
 3. ماکروفر را به برق متصل کنید.
 4. با بررسی بدنه ماکروفر متوجه این می‌شوید که محفظه‌ای در سمت راست یا سمت چپ دستگاه قرار گرفته که مخصوص خارج کردن گرما توسط فن می‌باشد.
 5. دکمه Start را بفشارید.
 6. اینک دست خود را نزدیک محفظه خروجی که در مرحله 4 توضیح داده شد نگه دارید.
 7. اصولا باید گرمای تولیدی به‌صورت یکنواخت، بدون قطعی و با پرتاب باد نسبتا سطحی از محفظه داخلی به بیرون منتقل شود؛ در اینصورت فن مایکروفر شما کاملا سالم است و نیازی به تعمیر ندارد.

توجه: ما در مجموعه آریابهکار به همراه تکنسین‌های مجرب آماده عیب یابی، تعمیر و تعویض فن مایکروفر شما با استفاده از قطعات جانبی هستیم.

بخوانید: نمایندگی تعمیرات مایکروفر ناسیونال

علت خرابی فن مایکروفر چیست؟

تا این قسمت از این گزارش با نحوه تست عملکرد صحیح فن مایکروفر آشنا شدید. اما اگر با تست کردن فن متوجه خرابی این قطعه شدید، طبیعتا باید در اسرع وقت اقدام به رفع این خرابی کنید. اما پیش از تعمیر فن مایکروویو باید این سؤال را از خودتان بپرسید که چرا فن مایکروفر خراب شده است؟ در ادامه قصد داریم تا اصلی ترین دلایل بروز این خرابی را برای شما شرح دهیم. همراه ما باشید.

1. مسدودی فیلتر چربی مایکروفر

یکی از قابلیت‌های موجود در ماکروفرهای نسل جدید، بکار گرفته شدن فیلتر چربی می‌باشد و همانگونه که از نام این قطعه مشخص است، صرفا برای چربی‌های موجود در مایکروفر به کار رفته و با رعایت نکردن اصول استفاده از ماکروفر، می‌تواند مسدود شود و مانع جدی فن مایکروفر گردد. از این رو بهتر است در ابتدا بررسی کنید که آیا مایکروویو شما دارای فیلتر چربی است یا خیر؟ در این خصوص باید چند نکته را بیان کنیم:

 1. فیلتر چربی باید هر سال برحسب میزان استفاده شما 1 یا 2 دفعه تعویض شود.
 2. جهت خرید فیلتر چربی به شعب مرکزی آریابهکار مراجعه کنید.
 3. از پخت غذاهای چرب در مایکروفر خودداری نمایید.

علت مسدودی فیلتر چربی مایکروفر

2. خرابی موتور فن مایکروفر

برای آنکه فن مایکروفر شروع به کار کند و در حین کار دچار خرابی نشود، در دل خود دارای یک موتور نسبتا کوچک می‌باشد که نیروی چرخش خود را از این موتور تامین می‌کند. اما زمانی که شما استفاده نادرست و غیراصولی از ماکروفر دارید، باعث می‌شوید که فشار قابل توجهی به این موتور وارد شود و کارایی خود را از دست دهد. با این وجود اگر موتور فن دچار خرابی شود، فن نیز متقابلا از کار خواهد افتاد و هیچ قابلیتی برای شما نخواهد داشت.

تنها راهکاری که ما در این زمینه به شما عزیزان پیشنهاد می‌کنیم این است که فن مایکروفر به‌صورت کامل با قطعه جایگزین تعویض شود (توجه داشته باشید که فن ماکروفر همراه موتور آن، در یک قاب پلاستیکی و غیرقابل جدا شدن هستند).

بخوانید: نمایندگی تعمیرات مایکروفر شارپ

3. خرابی موتور مایکروویو

اگر با گرفتن دستان خود در محفظه خروجی مایکروفر متوجه عدم خروج گرما شدید، ممکن است مشکل از فن نباشد و بلکه مشکل اساسی باشد! برای مثال گاهی اوقات در صورت استفاده نادرست موتور مایکروویو به‌صورت کامل از کار می‌افتد و هیچ گرمایی تولید نخواهد شد که به بیرون منتقل شود. بنابراین در این مواقع توصیه می‌کنیم به مراکز تعمیراتی مجاز مراجعه کنید تا به‌صورت دقیق مشکل دستگاه شما عیب یابی و سپس تعمیر شود.

توجه: تمام پروسه عیب یابی مایکروفر در آریابهکار توسط تکنسین‌های مجرب و ابزارهای تعمیراتی روز دنیا بصورت 100% رایگان انجام می‌شود.

4. مسدودی فیلتر زغال چوب مایکروفر

یکی دیگر از دلایل اصلی و بسیار مهم در خصوص خرابی فن مایکروفر، مسدودی فیلتر زغال چوب مایکروویو می‌باشد. اما شاید نام این قطعه را خیلی کم شنیده باشید! کاربرد اصلی فیلتر زغال چوب، رفع بوی بد غذاهایی همچون ماهی، میگو و… است که درون مایکروفر طبخ می‌کنید. با این وجود این قطعه باید هر چند مدت برحسب میزان استفاده شما از مایکروفر، مورد بازبینی قرار گیرد و در صورت مسدودی با قطعه جایگزین تعویض شود. جهت خرید فیلتر زغال چوب مایکروفر می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

لازم به ذکر است که در صورت مسدودی فیلتر زغال چوب به هر دلیلی، با خرابی فن مایکروفر روبرو خواهید شد.

بخوانید: نمایندگی تعمیرات مایکروویو پاناسونیک

5. کثیفی فن مایکروفر

یکی از اصول استفاده از مایکروفر، عدم قرار دادن ظروف چرب و یا حاوی مایعات درون مایکروویو می‌باشد که معمولا ما این دو مورد را فراموش می‌کنیم و با وجود اینکه اطلاع داریم، باز هم این اشتباه را انجام می‌دهیم! نتیجه این اشتباه نیز کثیف شدن و آلودگی فن مایکروفر در طول زمان می‌باشد که برای تمیز کردن این آلودگی باید قاب بیرونی دستگاه را باز کنیم. با این وجود توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از این خرابی، از پخت غذاهای چرب و مایعات درون مایکروفر خودداری نمایید تا متحمل پرداخت هزینه نشوید.

علت خرابی فن مایکروفر چیست؟

توجه: برای تمیز کردن فن مایکروفر اگر تخصص و دانش کافی ندارید، توصیه می‌کنیم به تکنسین‌های مجموعه آریابهکار بسپارید.

آموزش تعمیر فن مایکروفر

اگر دانش سطحی در خصوص تعمیرات لوازم برقی دارید و مایل هستید تا بتوانید اقدام به تعمیر فن مایکروفر کنید، ما در ادامه این گزارش از آریابهکار سعی داریم تا شما را با این موضوع بیشتر آشنا سازیم. پیش از آنکه هر گونه تعمیراتی را انجام دهید، توصیه اکید می‌کنیم در صورت نداشتن دانش فنی به هیچ وجه اقدام به باز کردن بدنه ماکروفر نکنید؛ چرا که هم گارانتی آن ملغی خواهد شد و هم اینکه دستگاه باز شده را معمولا تعمیرگاه‌های مجاز پذیرش نمی‌کنند. در ادامه با نحوه تعمیرات این قطعه آشنا خواهید شد:

 1. مایکروفر را از برق بکشید و پس از گذشت 10 دقیقه یک با استفاده از پیچ گوشتی مناسب، بدنه مایکروفر را باز کنید (پیچ‌ها را به ترتیب بر روی زمین قرار دهید و مجددا آنها را در جای خود باید ببندید).
 2. پس از باز کردن قاب بیرونی مایکروفر، آنرا به ارامی بلند کنید و کنار بگذارید.
 3. اینک می‌توانید فن مایکروفر را مشاهده کنید.
 4. به آرامی آنرا از بدنه جدا کنید.
 5. همچنین فیلتر زغالی را نیز بررسی کنید و در صورت خرابی و مسدودی آن، خارج نمایید.
 6. قطعه جایگزین را باید از یکی از شعب آریابهکار تهیه نمایید و در جای قطعه خرابی قرار دهید.
 7. پس از قرار دادن قطعه جایگزین، با دقت ببندید و قاب بیرونی مایکروفر را روی دستگاه با استفاده از پیچ‌های مایکروویو چفت کنید.
 8. هم اکنون می‌توانید مایکروفر را به برق متصل کنید.
 9. با فعال شدن فن، متوجه موفقیت آمیز بودن پروسه تعمیر فن مایکروفر خواهید شد.

تعمیرات فن مایکروفر

بخوانید: نمایندگی تعمیر مایکروفر بوتان در تهران

قیمت فن مایکروفر

اما یکی از موضوعات مهم در صورت خرابی فن مایکروفر، هزینه خرید قطعه جایگزین و جدید آن می‌باشد چرا که گاهی اوقات ممکن است خرابی این قطعه بقدری عمیق باشد که با انجام هر کاری نتوانید به نتیجه مناسبی از طریق تعمیرات برسید! با این وجود در این مواقع باید با قطعه وارداتی و برند دستگاه خود تعویض کنید. لازم به ذکر است که هزینه و قیمت فن مایکروفر زیاد نیست و شما می‌توانید با قیمت مناسبی آنرا تهیه کنید. اما قیمت فن مایکروفر چقدر است؟

لازم به ذکر است که صرفا یک فن مایکروفر نداریم و بلکه چندین نوع فن داریم که برحسب فن دستگاه شما، تکنسین تعمیرات حاضر در مجموعه ما گزینه مناسبی را انتخاب و جایگزین قطعه قبلی خواهد نمود؛ معیار انتخاب، برند و مدل مایکروویو شما می باشد. در ادامه قیمت حدودی فن مایکروفر را اعلام کرده ایم که می‌توانید از طریق تماس با کارشناسان آریابهکار اقدام به خرید فن مخصوص دستگاه خود نمایید.

قطعه مایکروفرقیمت (تومان)
فن مایکروفر220.000 الی 550.000

تعویض فن مایکروفر در تهران

اگر آشنایی بخصوصی با پروسه تعمیرات و تعویض فن مایکروفر ندارید، جای نگرانی نیست چرا که ما در مجموعه آریابهکار به همراه تکنسین‌های مجرب آماده اراه خدمات تعمیر مایکروویو به شما عزیزان هستیم. یکی از خدمات ما در مجموعه آریابهکار، تعویض فن مایکروفر با قطعه جایگزین و کاملا وارداتی با استفاده از ابزارهای تعمیراتی روز دنیا می‌باشد که می‌توانید دستگاه خود را به ما بسپارید. توجه داشته باشید که تمام خدمات ما در آریابهکار شامل 90 روز گارانتی شرکتی می‌شود.

آریابهکار با بیش از 30 سال سابقه درخشان در حوزه تعمیرات لوازم برقی، به عنوان یکی از قدیمی ترین مراکز تعمیر در استان تهران می‌باشد که جهت رضایت شما مشتریان گرامی دارای کادر مجرب و کاملا متخصص است تا با خیالی آسوده دستگاه خود را به ما بسپارید.

منبع: partselect

سوالات متداول

چگونه فن مایکروفر را تعمیر کنیم؟

اگر دانش فنی تعمیرات دارید و می خواهید فن مایکروفر را تعمیر کنید، با استفاده از آموزش داده شده در این گزارش می توانید اقدام به تعمیر فن مایکروفر کنید.

قیمت فن مایکروفر چقدر است؟

قیمت حدودی فن مایکروفر در سال 1402 حداقل 220.000 و حداکثر 550.000 تومان می باشد.

بهترین تعمیرگاه برای تعویض فن مایکروفر کجاست؟

ما در آریابهکار به عنوان مرکز تعمیرات تخصصی مایکروفر در تهران با بیش از 30 سال سابقه درخشان، آماده ارائه خدمات تعمیر و تعویض قطعات دستگاه شما با ارزان‌ترین قیمت و بالاترین کیفیت هستیم.

5/5 - (2 امتیاز)

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
بازگشت
تماس ۰۲۱۴۵۴۳۷
واتساپ آریابهکار
تلگرام
موبایل: 09190111214