skip to Main Content

یکی از مشکلات رایجی که ممکن است پس از چندین سال برای شما رخ دهد، جرقه زدن جاروبرقی می‌باشد که معمولا در جاروبرقی هایی که بیش از پنج سال از عمر آنها می‌گذرد به مرور به وجود می‌آید. اما چرا جاروبرقی جرقه می‌زند؟ در ابتدا لازم به ذکر است که معمولا مشکل جرقه زدن جارو برقی از آن دسته مشکلات نیست که با چشم بتوان آنرا دید؛ بلکه یک مشکل است که بیشتر آنرا لمس خواهید نمود که در ابتدا بسیار جزئی و سپس افزایش خواهد یافت!

معمولا مشکل جرقه زدن جاروبرقی می‌تواند بنابر دلایل متعددی رخ دهد که در صورت بی توجهی به این موضوع، ممکن است با مشکل سوختن موتور جاروبرقی روبرو شوید که هزینه تعویض آن به نسبت تعمیر جرقه زدن جاروبرقی، قابل مقایسه نیست! با این وجود در ادامه این گزارش از آریابهکار قصد داریم تا شما را با عوامل دخیل در این مشکل و راهکارهای آنها آشنا سازیم تا بتوانید این مشکل را به تنهایی ریشه یابی نمایید.

تفاوت جرقه قرمز و جرقه آبی جاروبرقی

پیش از آنکه به دلایل اصلی جرقه زدن جاروبرقی بپردازیم، بهتر است شما را با انواع جرقه جاروبرقی آشنا سازیم! معمولا جرقه هایی که در جاروبرقی ایجاد می‌شوند، به دو رنگ آبی و قرمز تقسیم می شوند که هر یک از این رنگ‌ها دارای علت خاص خود می‌باشند که در صورت ظاهر شدن آنها با بوی سوختگی جاروبرقی قطعا روبرو خواهید شد. در ادامه به‌صورت جداگانه علت این دو رنگ را مشخص کرده ایم که سریعتر به پاسخ سؤال خود برسید.

علت جرقه آبی جاروبرقی

اگر با جرقه آبی رنگ جاروبرقی روبرو شده اید، باید مطلع باشید که این جرقه‌ها به دلیل خرابی یکسری از قطعات رخ می‌دهند که عبارتند از:

 1. خرابی بالشتک جاروبرقی.
 2. اتمام ذغالی جاروبرقی.
 3. خرابی کلکتور.
 4. خرابی آرمیچر جاروبرقی.
 5. خراب شدن استاتور جاروبرقی.

بخوانید: نمایندگی تعمیر جاروبرقی میله

علت جرقه قرمز جاروبرقی

اما اگر جرقه‌های ایجاد شده به رنگ قرمز هستند، لازم به ذکر است که می‌تواند به دلیل خرابی یکسری قطعات دیگر رخ دهد که عبارتند از:

 1. خرابی آرمیچر جاروبرقی.
 2. خرابی موتور جاروبرقی.
 3. خراب شدن بالشتک.

خرابی موتور جاروبرقی

توجه: علت جرقه زدن جاروبرقی سامسونگ با علت جرقه زدن جاروبرقی ال جی و سایر برندهای موجود در کشور یکسان است و هیچ تفاوتی ندارند. بنابراین عواملی که در این گزارش گفته شدند، پاسخگوی شما خواهند بود.

1. خراب شدن کلکتور موتور جاروبرقی

کلکتور به عنوان یک قطعه کلیدی در جاروبرقی عمل می‌کند که در صورت خرابی این قطعه، احتمالا دستگاه شما با مشکلاتی روبرو خواهد شد که یکی از آنها جرقه زدن جاروبرقی می‌باشد! اساسا وظیفه کلکتور جاروبرقی در خصوص برق رسانی به قطعات جاروبرقی من‌جمله زغالی می‌باشد که طبیعتا اگر این قطعه خراب شود، نوسان برق متوجه تمام قطعات خواهد شد و در نتیجه پس از گذشت یک بازه زمانی، جاروبرقی به‌صورت کامل از کار خواهد افتاد. به همین دلیل توصیه می‌شود این خرابی را جدی بگیرید.

علت جرقه زدن کلکتور موتور جاروبرقی

همانگونه که گفته شد، کلکتور جاروبرقی با برق و ولتاژ ورودی در ارتباط می‌باشد و در نتیجه تمام مسائلی که با برق رسانی در ارتباط هستند، در سلامت و عملکرد این قطعه تاثیر دارند. برای مثال می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 1. عدم استفاده از محافظ برق استاندارد.
 2. اتمام ذغالی جاروبرقی.
 3. استفاده طولانی مدت از جاروبرقی.
 4. خرابی دوشاخه برق جاروبرقی.

بخوانید: نمایندگی تعمیر جاروبرقی بوش

2. خرابی بلبرینگ؛ علت جرقه زدن جاروبرقی

بلبرینگ یک قطعه دایره‌ای شکل می‌باشد که به‌صورت مستقیم با موتور جاروبرقی در ارتباط می‌باشد و در صورت خرابی این قطعه با مشکل جرقه زدن جاروبرقی روبرو خواهید شد! اما چرا و چگونه؟ زمانیکه شما فشار قابل توجهی به جاروبرقی وارد می‌کنید، به مراتب این فشار گسترش پیدا می‌کند و می‌تواند باعث از کار افتادن قطعات مهمی از جمله بلبرینگ شود که در صورت خرابی این قطعه، با مشکل صدای زیاد جاروبرقی روبرو خواهید شد.

با این وجود اگر دانش فنی تعمیرات جاروبرقی ندارید و می‌خواهید این مشکل به بهترین شیوه ممکن رفع شود و مشکلی برای سایر قطعات رخ ندهد، توصیه می‌کنیم در این مواقع جاروبرقی را خاموش کنید و در اسرع وقت به شعب تعمیراتی ما در شرق و غرب تهران مراجعه نمایید تا در حضور شما عیب یابی جاروبرقی به‌صورت کاملا رایگان صورت گیرد.

تعمیر و تعویض بلبرینگ جاروبرقی

توجه: بلبرینگ جاروبرقی به هیچ وجه قابل تعمیر نبوده و صرفا باید تعویض شود.

3. وارد کردن فشار زیاد به جاروبرقی

با مطالعه دفترچه راهنمای جاروبرقی متوجه یکسری نکات بسیار مهم و حائز اهمیت خواهید شد که اصلی ترین نکته هم عدم وارد کردن فشار بیش از حد به جاروبرقی می‌باشد. اجازه دهید کمی بیشتر در این خصوص توضیح دهیم. تمام جاروبرقی هایی که در بازار کشور موجود هستند، دارای کیفیت مناسبی هستند و می‌توانید از آنها برای چندین سال استفاده کنید. اما وقتی که شما فشار زیادی به جاروبرقی وارد می‌کنید، به‌جای آنکه پس از 10 سال دچار خرابی شود، پس از یکسال خرابی هایی درون آن ظاهر خواهند شد.

با این وجود اگر استفاده نادرستی از جاروبرقی داشته اید، یقینا مطلع خواهید بود که مشکل پیش آمده به دلیل استفاده نادرست شما رخ داده است. به همین دلیل اگر هنوز دفترچه راهنمای جاروبرقی را مطالعه نکرده اید، توصیه می‌کنیم تا در اسرع وقت آنرا مطالعه کنید و نکاتی که کمپانی سازنده جاروبرقی برای شما در نظر گرفته است را با دقت بیشتری اجرا نمایید.

بخوانید: علت یکسره شدن جاروبرقی پارس خزر

4. خرابی استاتور؛ از دلایل جرقه زدن جاروبرقی

استاتور جاروبرقی نسبتا یک قطعه کوچکی می‌باشد که انرژی لازم برای به گردش در آمدن موتور را تولید می‌کند و در صورت استفاده نادرست و اشتباه از جاروبرقی، فشار قابل توجهی به این قطعه وارد خواهد شد. اما ذکر این نکته هم لازم است که استاتور علیرغم اینکه یک قطعه نسبتا کوچک می‌باشد، اما حساس نیست و تنها در شرایطی دچار خرابی می‌شود که فشار وارد شده بیش از حد باشد. برای تست سلامت استاتور و جلوگیری از جرقه زدن جاروبرقی با کارشناسان ما تماس بگیرید تا راهنمایی‌های لازم صورت گیرد.

بخوانید: نمایندگی تعمیرات جاروبرقی کنوود

5. دلیل جرقه زدن موتور جاروبرقی

زمانیکه موتور هر دستگاهی دچار خرابی شود، قطعا به مراتب قطعات متصل به موتور نیز دچار خرابی می‌شوند و در نتیجه خرابی رخ می‌دهد! این موضوع برای هر یک از ما کاملا شفاف و واضح می‌باشد. اما یک نکته وجود دارد و آن هم این است که تمام وظیفه مکش و به کار انداختن قطعات در جاروبرقی بر عهده موتور این دستگاه می‌باشد که اگر خرابی برای آن رخ دهد، احتمالا با جرقه زدن جاروبرقی نیز روبرو می‌شوید. با این وجود موتور جاروبرقی از قطعات مختلفی تشکیل شده است!

یکی از قطعات تشکیل دهنده موتور جاروبرقی به نام زغالی می‌باشد که در جرقه زدن جاروبرقی یک نقش اساسی دارد و در مورد هفتم به‌صورت کامل به تشریح این قطعه پرداخته ایم.

علت خراب شدن موتور جاروبرقی

دلایل خرابی موتور جاروبرقی را هر یک از ما به‌صورت کلی آشنا هستیم و با این وجود باز هم این عوامل را تکرار می‌کنیم. از مهم ترین این دلایل می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • استفاده نادرست.
 • عدم استفاده از محافظ برق.
 • وارد کردن فشار زیاد.
 • استفاده طولانی مدت.
 • عدم سرویس موتور در بازه زمانی مختلف.

جرقه زدن جاروبرقی

6. اتصالی داخلی جاروبرقی

زمانی که با استفاده طولانی مدت و نادرست منجر به داغ شدن جاروبرقی می‌شوید، با این واقعیت را هم بدانید که در صورت داغ شدن جاروبرقی تمام قطعات آن دچار افزایش دما می‌شوند! این موضوع بدین معناست که اگر این اشتباه را چندین دفعه انجام دهید، ممکن است دچار اتصالی داخلی جاروبرقی شوید که در صورت استفاده از جاروبرقی در این مواقع حتما با مشکل جرقه زدن جاروبرقی روبرو می‌شوید. در این صورت استفاده از این دستگاه کار نادرستی می‌باشد؛ چرا که با روشن کردن جاروبرقی احتما با پریدن فیوز روبرو خواهید شد!

با این وجود عیب یابی این خرابی حتما باید توسط تکنسین مجرب صورت گیرد و اگر تخصص کافی در این زمینه ندارید، به هیچ وجه دستگاه را باز نکنید؛ قطعا خرابی را بیشتر خواهید کرد. جهت عیب یابی رایگان جاروبرقی در آریابهکار با تیم پشتیبانی ما تماس بگیرید. لازم به ذکر است که این خرابی نیز می تواند منجر به روشن نشدن جاروبرقی شما گردد.

بخوانید: نمایندگی تعمیر جاروبرقی سامسونگ

7. علت جرقه زدن زغال موتور جاروبرقی

و اما می‌رسیم به اصلی ترین عاملی که معمولا در 90 درصد مواقع جرقه زدن جاروبرقی برعهده آن می‌باشد! اما زغال جاروبرقی چیست؟ زغال جاروبرقی یکی از قطعات زیر مجموعه موتور می‌باشد که بیشتر از همه با کلکتور در ارتباط می‌باشد. اما برخلاف قطعات دیگر، زغال از جنس گرافیت است که به مرور زمان دچار اصطکاک شده و باید آنرا با زغالی جدی تعویض کنید. بنابراین ذغالی قابل تعمیر نیست و حتما باید با قطعه وارداتی جایگزین توسط تکنسین به‌صورت دقیق تعویض شود.

ما در آریابهکار خدمات تعویض ذغال جاروبرقی را با استفاده از قطعه وارداتی جایگزین انجام می‌دهیم.

8. نوسان برق

مشکل نوسان برق یکی از مشکلات رایج در کلانشهرها و شهرهای بزرگ می‌باشد که به‌صورت خواه ناخواه روزانه چندین بار این اتفاق در محل سکونت یا محل کار شما رخ می‌دهد که به‌صورت مستقیم وسایل برقی شما را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند. اما نوشان برق چگونه باعث جرقه زدن جاروبرقی می‌شود؟ تصور کنید که در حال استفاده از جاروبرقی هستید که به‌صورت ناگهانی 2 یا 3 نوسان برق در فاصله کوتاهی به وجود می‌آید و بدون آنکه متوجه این موضوع شوید، به کار خود ادامه می‌دهید!

در نهایت فشار قابل توجهی به قطعات جاروبرقی وارد می‌شود که این فشار می‌تواند منجر به جرقه زدن دستگاه شما شود! با این وجود مجددا توصیه می‌کنیم برای استفاده از جاروبرقی حتما آنرا به محافظ برق استاندارد متصل کنید.

9. خرابی آرمیچر جاروبرقی

سیم پیچ موتور جاروبرقی که بیشتر به نام آرمیچر شناخته شده است که به دلیل خرابی موتور و استفاده نادرست از دستگاه می‌تواند دچار خرابی شود و در نتیجه این خرابی با مشکل جرقه زدن جاروبرقی روبرو خواهید شد. توجه داشته باشید که جرقه ناشی از خرابی آرمیچر به رنگ آبی می‌باشد که صرفا باید توسط تکنسین مورد تعمیر قرار گیرد!

تعمیر آرمیچر موتور جاروبرقی

جهت بازبینی و عیب یابی آرمیچر جاروبرقی با شماره‌های مندرج بر روی سایت تماس بگیرید.

10. مشکل بالشتک؛ علت جرقه زدن جاروبرقی

خرابی بالشتک جاروبرقی با خرابی آرمیچر در ارتباط مستقیم می‌باشد چرا که بالشتک به همان سیم پیچ داخلی آرمیچر گفته می‌شود! از این رو آرمیچر در صورتی خراب می‌شود که بالشتک نیز دچار خرابی شده باشد! با این وجود یکی دیگر از دلایل جرقه زدن جاروبرقی شما، خرابی بالشتک می‌باشد که حتما باید توسط تکنسین مجرب مورد بازبینی قرار گیرد.

بخوانید: نمایندگی تعمیرات جاروبرقی الکترا

11. خرابی مدار جاروبرقی

مدار جاروبرقی شامل سیم پیچی دستگاه شما می‌شود که این سیم پیچی ممکن است پس از گذشت چندین سال استفاده از جاروبرقی دچار خرابی شود! اما این نکته بسیار مهم می‌باشد که خرابی مدار حتما باید توسط تکنسین و تعمیرکار جاروبرقی انجام شود. با این وجود اگر مشکل جزئی برای مدار جاروبرقی ایجاد شود، با مشکل جرقه زدن جاروبرقی روبرو خواهید شد که باید در ابتدا توسط تیم تکنسین ما مورد عیب یابی قرار گیرد.

عیب یابی جرقه زدن جاروبرقی

همانگونه در این گزارش گفته شد، خدمات عیب یابی جاروبرقی شما در آریابهکار توسط تکنسین‌های ماهر و مجرب با استفاده از ابزارهای تعمیراتی بروز دنیا و به‌صورت کاملا رایگان انجام می‌شود تا هزینه تعمیراتی شما کاهش پیدا کند و با کمترین هزینه ممکن مشکل دستگاه شما برطرف شود. همچنین لازم به ذکر است که تکنسین‌های ما در شرایط اقتصادی فعلی همراه شما عزیزان هستند و به‌جای تعویض قطعات، از طریق تعمیر قطعات مشکل شما را برطرف می‌کنند تا با هزینه کمتری بتوانید چندین سال دیگر از دستگاه استفاده کنید.

برای انجام هماهنگی‌های لازم می‌توانید با تیم تکنسین ما از طریق شماره‌های مندرج بر روی سایت تماس بگیرید.

خدمات سرویس و تعمیر جاروبرقی

جلوگیری از جرقه زدن جاروبرقی

برای جلوگیری از جرقه زدن جاروبرقی صرفا موارد مذکور را رعایت کنید، مشکل خیلی ساده برطرف خواهد شد و نیازی به تعمیرات پیدا نخواهید کرد! در ادامه نیز به‌صورت مختصر با نحوه جلوگیری از جرقه زدن جاروبرقی آشنا خواهید شد:

 1. از محافظ برق استاندارد استفاده کنید.
 2. در ساعات اوج مصرف از جاروبرقی استفاده نکنید.
 3. جاروبرقی را در محیط مرطوب قرار ندهید.
 4. از وارد کردن فشار بیش از حدی به دستگاه خودداری نمایید.
 5. با دستان خیس از جاروبرقی استفاده نکنید.

منبع: techinfus

سوالات متداول

رایج ترین علت جرقه زدن جاروبرقی چیست؟

رایج ترین و متداول ترین علت جرقه زدن جاروبرقی، خرابی و اتمام عمر مفید زغال جاروبرقی می باشد که باید توسط تکنسین مورد بازبینی و تعمیر قرار گیرد.

آیا جرقه زدن جاروبرقی قابل تعمیر می باشد؟

بله. جرقه زدن جاروبرقی در مجموعه آریابهکار توسط تکنسین های مجرب و متخصص با کمترین هزینه و بالاترین کیفیت در سرتاسر استان تهران انجام می شود.

4.7/5 - (4 امتیاز)

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
بازگشت
تماس ۰۲۱۴۵۴۳۷
واتساپ آریابهکار
تلگرام
موبایل: 09190111214